• Përshëndetje Vizitor!

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

Regjistrohu !

A jeni pjese e zgjidhjes apo pjese problemit ?

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,959
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Ku beson se qendron ? Vendi ku jetojme dhe shoqeria ka shume probleme dhe pyes se sa prej jush jane duke bere diçka per mire ndaj ketyre problemeve . A e mendon ndonjehere veten se je pjese e zgjidhjes se problemeve ?

Po nese qellon qe te jeni pjese e e nje problemi atehere pse ? Cfare ben qe eshte e mire per te gjithe te tjeret dhe jo vetem per te miren vetjake ?

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,489
Pikët
113
Përgjigje e: A jeni pjese e zgjidhjes apo pjese problemit ?

Ka qene nje liber Daniel00,ne mos gabohem: Heronjte e epokes se gurit?
Uni dhe Zuri,me sa mbaj mend personazhet kryesore.
U bente fjale qe cdo gje e ndanin bashke(vrisnin kafshe pyjeve qe te jetonin).
Nuk kishin pretendime,vetem gjuanin dhe Zuri beri mik nje kafshe(Luan ne fjale).
Dhe Luani kafshe,e ndihmoi Zurin dhe Unin kur u ndeshen me njerezit kafshe me lesh ne fytyre.
Pyetje e veshtire per mua?
Ku bej pjese????
Nuk e di,por pjese e zgjidhjes nuk jam.

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke

Teme shum e goditur, por per mua eshte e veshtir te jap pergjigje.
Them se bej pjese tek te dyja.

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,959
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska

Ediplus po na trego se çfare nenkupton si pjese e problemeve , apo ne çfare menyre pjese e zgjidhjeve te problemeve , si ke kontribuar, shembujt do ishin keshilla te mira edhe per ne .

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground

Jam ajo pjesa neutrale, që nuk kam influenc në zgjidhjes dhe as e problemit. Si i thon, mundohem ti ofroj vetes një vend duke mos marrë asnjë rolë, po të shikojë atë që më intereson.

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta

Ku beson se qendron ? Vendi ku jetojme dhe shoqeria ka shume probleme dhe pyes se sa prej jush jane duke bere diçka per mire ndaj ketyre problemeve . A e mendon ndonjehere veten se je pjese e zgjidhjes se problemeve ?

Po nese qellon qe te jeni pjese e e nje problemi atehere pse ? Cfare ben qe eshte e mire per te gjithe te tjeret dhe jo vetem per te miren vetjake ?
Bukur :)

Perderisa jemi pjese e kesaj shoqerie te hallakatur jemi nje nderthurje e problemeve dhe i zgjidhjeve. Problemet i shkaktojme ne dhe po prap ne jemi zgjidhja e tyre. Secilit i takon nje pjese e vogel , pra ajo individuale.

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,489
Pikët
113

Bukur :)

Perderisa jemi pjese e kesaj shoqerie te hallakatur jemi nje nderthurje e problemeve dhe i zgjidhjeve. Problemet i shkaktojme ne dhe po prap ne jemi zgjidhja e tyre. Secilit i takon nje pjese e vogel , pra ajo individuale.
Jemi Perla pjese e shoqerise,por makuteria nuk ka fund!
Pra sipas mendimit tim(SubZ ne fjale ``16``) qendroj asnjanes,m.gj-se nga hici nuk del asgje(fjale e urte Teutonike).
Mire se erdhe nga ana ime!
klm

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
15,142
Pikët
113

huuh!

ne perditshmeri i takoj kategorise se pare, eshte natyra e profesionit qe ma imponon. Ne njeren ane shihet duket zgjidhje e problemit, por ne te njejten kohe behesh edhe pjese e problemit me o pa deshiren e dhe gjer ne zgjidhje te shumten e rasteve eshte njeriu pjese e problemit.

Pala qe ta ofron te behesh pjese e zgjidhjes se problemit te tij, sikur ta zbarkon tere peshen e problemit e pastaj te mbetet ne pergjegjesi ta kryesh o do mbetet njeriu atehere tamam pjese e problemit.

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke

Perderisa jemi rob te gjalle sigurisht qe jemi pjes e problemit, persa i perket zgjidhjes (nese e kam ne dore) jap max per nje zgjidhje te mundshme

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta

Jemi Perla pjese e shoqerise,por makuteria nuk ka fund!
Pra sipas mendimit tim(SubZ ne fjale ``16``) qendroj asnjanes,m.gj-se nga hici nuk del asgje(fjale e urte Teutonike).
Mire se erdhe nga ana ime!
klm
Me fal per injorancen, por çfare kuptimi ka fjala makuteri?

Ja perse shoqeria jone qendron me vite prapambetje , sepse askush nuk perpiqet te beje asnje, duke u hequr menjane rrihet ne vend numero . Duke pritur nga te tjeret me indiferentizmin me te madh, i bejme dem jo vetem shoqerise por edhe vetes, sepse keto problemet nuk dalin nga hici, por sado nje fije na takon dhe ne.

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0

Nuk jam ne asnje pozicion . Nuk jam krijuesja e problemeve te shoqerise dhe rrjedhimisht s'kam pse te zgjidh dicka ne te cilen skam gisht.

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113

heeee....
Atruizmi eshte forma me e larte e egoizmit!
Mendoj se çdo individ nuk eshte i zoti te zgjidhe problemet personale disa here, jo me te njerezve qe i rrethojne.
Cfare po bej te mire? Po punoj me veten.