• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A ka barazi ne ditet e sotme midis femres dhe mashkullit ne Shqiperi?

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Pershendetje te gjithve,

Do doja te dija me shum per ate qe mendoni ju mbi barazine ndermjet femres dhe mashkullit ne shoqerine shqiptare qe po zhvillohet cdo dite e me shume.
Esht kjo dicka pozitive per ju apo mendoni ndryshe?
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Mendimi juaj mbi barazin femer-mashkull ne ditet e sotme

Ska barazim! Nuk ka pasur kurre edhe ska per te pasur jan disa gjera qe edhe natyra vete nuk e lejon te ket barazim
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Titulli: Mendimi juaj mbi barazin femer-mashkull ne ditet e sotme

Pretendohet te kete nje barazi te dy gjinive por nuk mendoj se mund te arrihet dicka e tille. Ka gjithmone detaje qe bejne disbalancen ndermjet dy gjinive panvaresisht avantazheve dhe disavantazheve qe ato mund te posedojne ne vecanti ...

Madje nese e mendon mire nuk e di si do te rezultonin te ishin gjerat nese do te kishim barazi. Ndoshta do te krijohej nje kaos i vertete edhe nuk do behej diferenca ne asnje detaj! A little bit strange per tu menduar!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Mendimi juaj mbi barazin femer-mashkull ne ditet e sotme

vogelushja mua me behet qefi qe ka femra qe mendojn keshtu si ti akoma kjo na ben me optimist per te ardhmen
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Titulli: Mendimi juaj mbi barazin femer-mashkull ne ditet e sotme

Faleminderit Stealth por ne njefare menyre ajo qe une kam deklamuar rezulton te jete thjesht realitet ndonese i papranuar nga disa persona ...
 

Pure_Gold

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 12, 2010
Postime
66
Pikët
0
Vendndodhja
Elbasan Shqiperi
Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Perse djemte kane me shum perparesi ne Shqiperi ne sfera te ndryshme te jetes duke kapur anen sociale politike ekonomike kulturore sportive etj etj ? Perse paragjykohen femrat ne nje term si te paafta per te punuar ose per te shprehur nje mendim?? Perse njerezit kane frike qe te degjojn seksin femer duke e respektuar si te afte menderisht dhe te afte fizikisht perse me perpara ne kohen e diktatures Femra shihej si force e barabarte me Mashkullin ndersa sot ne shek 21 shihet me syrin tjeter te lene menjane ????
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Shume teme e bukur urime :) Une per veten mendoj se duhen te jene ta barabarte :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

"perse me perpara ne kohen e diktatures Femra shihej si force e barabarte me Mashkullin"

sinqerisht edhe po ta torturosh dike shum eger sdo mundet te nxjeri kaq shum broçkulla nga gishtat keshtu si ti

cila femer shihej si forc e barabart ajo femra e dybekut ? se ne menyr masive ashtu esht trajtuar çdo femer ne ate kohe
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Stealth hyn sociologjia , ska ndonje gje te keqe , ska pse perhapim panik .
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

S'eshte pun paniku..Alb_Lover .sh sh sh rralle ne shqiperia vlersohet 1femer ashtu si duhet..kjo vjen nga mentaliteti..zakonet e asaj kohe..etj
themi se kan ndryshuar koherat ..po ne fakt aspak...kjo ka nodhur vetem ne qytetet e medha te shqiperis ..me sa kam nigju e me sa kam pare..se tkapesh Veriun etj ...pse jo dhe ne plot fshatra kudo..akoma bajn dengun me dru ne kurriz..
Gjithmon femra shqiptare ka qen e poshteruar ..shpresoj te ndyshoj ne te ardhmen ;)
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Faemra gjithmon ne shqiperi esht pare nga kjo ane e pabarabarte ,kjo ka te bej me mentalitetin mashkullor te 90% te meshkujve shqiptar.Kur akoma ne disa vende kemi ligjin e kanunit ça pret me ;)
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,300
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Re: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Mendoj se kto fenomene ndodhin ne ato vende krahina qe kulutra apo horizonti i njerezve nuk eshte as ne nivelet minimale , Mendoj se po ndryshon ky mentalitet , Ne shume qytet te madha te shqipersie kete fenomen e verejme rall , Jam optimist :)
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Jo ush po gamor..ajo pra eshte ..qe ndodh barazi veten ne disa qytete qe njofin jeten jo kudo...
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Kur je e zonja ..edhe nje shoqeri teresisht patriarkale nuk mund te frenoje nje femer...Sepse ajo do e gjeje nje menyre, nje rrugedalje ne cdo situate..Mund te jete dhe vete fakti qe eshte shume i pranishem ne shoqerine shqiptare...ku burri ka fjalen e fundit..po kjo fjale e fundit ka qene mendimi i gruas dhe qellimi i saj per te arritur gjithe kohen...
Sa per barazine e femres ne komunizem ..besoj se eshte e qarte qe as mos dikutohet sepse ai koncept ka egzistuar vetem ne fjalime dhe asnjehere ska qene i pranishem ne shoqeri...

Barazia gjinore do kohe te arrihet mbase nuk do te arrihet kurre gjate jetes sone ne shqiperi...mbase eshte nje utopi...mbase dhe pasi te arrihet do te perdoret si arme nga grupet feministe...E rendesishme eshte si ndjehet nje grua, vendimet qe ajo merr...influenca...qe te gjitha mundesite te jene para teje si per cdo individ tjeter te shoqerise dhe ti te besh zgjedhjen me te mire per ty... Nese ja ke arritur kaq gjeje atehere ti ke LIRINE ke dhe barazine...
Dhe si gjithcka tjeter ne kte bote nese nuk lufton per dicka askush sdo te ta sjelle ne pjate argjendi para teje...
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

pabarazi ka pasi un jam e mendimit qe shoqeria shqiptare vazhdon akoma me ndjenja patriarkale,megjithate femra shqiptare po emancipohet dhe shpejt mendoj se do arrije ne nje status me mashkullin ashtu sic eshte ne vendet perendimore
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

barazia midis femres dhe mashkullit duhet te jet sociale pra nese femra dhe mashkulli jetojn ne te njejtin sistem duhet te trajtohen me te njejten monedh nga ky sistem e mos te ket nivele te ndryshme trajtimi

ndersa persa i perket barazis totale midis femres dhe mashkullit personalisht mendoj qe esht utopike sepse femra esht qenie inferiore ndaj mashkullit ne çdo drejtim
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Titulli: Pabarazia Gjinore Ne Shqiperi,Paragjykimet?

Natyra na ka dhen ne "femrave" dhuntit qe meshkujt na kan zili shume her, normale edhe "meshkujve" u ka dhen ato perparesi qe ne ua kemi zili.
Bota kshu eshe ndertuar pamvarsisht se "femra" gjithmon ka qen me e zhvlersuar ne krahasim me"meshkullin" gjerat kan ndryshuar ,sot cdo njeri prej nesh ze vendin e vet ne menyren e sjelljes dhe kontributin qe jep ne kte jet.
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,686
Pikët
113
Përgjigje e: A ka barazi ne ditet e sotme midis femres dhe mashkullit ne Shqiperi?

Nuk mendoj se brezi yne do shikoje nje barazi midis femres dhe mashkullit ne Shqiperi dhe kjo per shume arsye duke filluar me shoqerine patriarkale ne te cilen kemi lindur dhe jemi rritur. Per kete ne fakt nuk i ve shume faj meshkujve sepse nuk zgjedhin ata qe kur lindin plasnin pushket lol, apo qe ne nje familje djali trajtohet me mire apo llastohet me shume se vajza. Mendoj se familja ka nje ndikim te madh ne kete barazi pasi nqs femrat dhe meshkujt rriten me frymen e barazise, atehere ata do e percjellin ate dhe jashte mureve te shtepise. Fatkeqesisht shumica e meshkujve shqiptare jane shume te pasigurte ne vetvete, ndaj dhe degjon shpesh shprehje te tilla, si: "Nuk e le gruan te me hipi ne qafe". Po ashtu fakti qe Shqiperia ka qene me teper vend rural dhe meshkujt punonin per te siguruar te ardhurat familjare, kjo i bente femrat me te ndrydhura dhe te perulura. Tani kohet kane filluar te ndryshojne pasi femrat e respektojne veten me shume dhe jane te zonjat ta perballojne vete jeten e tyre duke u shkolluar dhe punesuar gje qe po e kthen boten e meshkujve nga ana tjeter pasi deri tani ata ishin ne ate boten e tyre te bukur ku femrat jane thjesht "skllavet" e tyre. Zgjohuni nga gjumi te dashur meshkuj sa nuk eshte vone se do perfundoni te divorcuar disa here dhe do ju iki jeta duke ndare kasollet dhe mobiljet. lol
 
Top