• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Cfare e percakton kete perkatesi ne te ardhmen e nje njeriu , ambjenti ku rritesh , njerezit me te cilet rri , influenca jote apo faktore te tjere si instiktet ?

Stadet e natyres - Cfare eshte , stadi i natyres ? Mire pra , le te heqim qeverine , le te heqim , heqim globalizimin , heqim institucionet sociale , heqim gjithçka qe na kontrollon ne dhe boten qe na rrethon . Te mbetemi pa rregulla , thjesht te na lejohet te bejme cfare te duam .
Vetem ne gjendjen natyrale do te dime natyren e vertete te qenies njerezore .

A do te ishte nevoje per njeriun qe te krijonte shtet apo konfliktet e interesave do ta shtynin ate te jetonte ne kaos ?

Nga vjen e gjithe kjo nese bebet mendohet qe lindin ne trajte engjejsh :)
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
7,967
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Te gjithe lindin origjinal,por shumica vdesin vetem kopje!
 
  • Like
Reactions: J-W

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Edhe aq e bardhe nuk lind jo , prandaj jepet shembulli i anarkise . :)
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,195
Pikët
113
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Varet se nga cilet prinder lind e para, se nga ferra smund te lindi trendafil dhe vice versa ...
Por do thoja qe dhe ambjenti ku rritesh ka te bej shume ..
Por te percaktoj se si esht njeriu kur lind i mir i keq apo neutral me duket pak e veshtir ...
Pa ditur rrethanat dhe pa analizuar shume gjera ..
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Njeriu lind i pafajshem....edukata qe i jepet ne familje,shoqeria dhe ambienti ku jeton i formojne karakterin...
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Po atehere pse ne vendet ku mungon ligji , tek njeriu vlen ligji i kafsheve apo siç thuhet i xhungles qe me i forti mbijeton , apo peshku i madh ha te voglin ?

Egoja eshte nje nder ndjenjat qe drejton me shume jeten e njeriut sepse gjithsecili mund te shfajesohet se eshte instikti i mbijeteses qe te jete egoist .

A ka vlere sensi i mases ( se sa egoist duhet te jete ) apo eshte vete egoja burimi i padrejtesive ?

Pastaj çfare e rregullon sjelljen e individit , pse thuhet qe duhet te kesh jetuar nen nje çati qe ta njohesh njeriun ?
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

njeriu ne vetvete mbart engjellin dhe djallin.. eshte nje linje fare e holle qe i ndan nga njera tjetra.gjithcka varet nga fakti sa duam te mbizoterojme te keqen qe kemi brenda vetes..
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Jam akoma i mendimit se " eshte ambjenti qe krijon njeriun ". Nuk besoje te jete gjenetike edhe kjo gje...
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

njeriu ne vetvete mbart engjellin dhe djallin.. eshte nje linje fare e holle qe i ndan nga njera tjetra.gjithcka varet nga fakti sa duam te mbizoterojme te keqen qe kemi brenda vetes..
Per juve femrat thone qe mbani vetem djallin...
Kurse neve meshkujt duhet te jete engjelli, prandaj na e fusni gjithnje...ha ha ah
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,095
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Egoja eshte nje nder ndjenjat qe drejton me shume jeten e njeriut sepse gjithsecili mund te shfajesohet se eshte instikti i mbijeteses qe te jete egoist .

Pastaj çfare e rregullon sjelljen e individit , pse thuhet qe duhet te kesh jetuar nen nje çati qe ta njohesh njeriun ?

Per mendimin tim sdo koment tjeter!
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Egoja eshte nje nder ndjenjat qe drejton me shume jeten e njeriut sepse gjithsecili mund te shfajesohet se eshte instikti i mbijeteses qe te jete egoist .

Pastaj çfare e rregullon sjelljen e individit , pse thuhet qe duhet te kesh jetuar nen nje çati qe ta njohesh njeriun ?

Per mendimin tim sdo koment tjeter!
Mos harro se njeriu ndryshon.. Fakti qe jeton nen nje cati me te dhe kujton se e njeh, nuk do te thote qe me prapa nuk mundet te ndryshoje dhe mos ta njohesh me..
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,095
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

tété: Nqs do fillojme te debatojme te gjith e dine qe jemi qenia me e nderlikuar ne planet, dhe mund te zgjase per ore te tera ky debat :)

Gjithsesi, me pelqen qe ta permbledh mendimin tim ne pak rrjeshta, kshuqe sbehem shume e besdis`shme, dhe u le vend te gjitheve te shprehin mendimet e tyre.

:)
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

tètè jo gjithmon mashkulli eshte engjell eh akoma sdi ose ste ka rene rasti te degjosh per meshkuj qe sillen si engjej e jane djall brenda biles , dhe te cojne ne djall pa e kuptuar ( s'po flas per veten time siggurisht).
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Per juve femrat thone qe mbani vetem djallin...
Kurse neve meshkujt duhet te jete engjelli, prandaj na e fusni gjithnje...ha ha ah
Ne fakt shprehja thote '' femra fut dhe djallin ne shishe'' pra i bie qe djalli te jeni ju , meshkujt :)

une mendoj qe cdonjeri nga ne e ka ne dore te jete i mire ose i keq, jemi ne qe vendosim cfare rruge te marrim
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Me falni juve siper sepse nuk ishte duke bere nje debat seksist per asnjerin.
Thjesht po thoja qe njerezit ndryshojne cdo dite dhe asnjehere nuk mundet te thuash me siguri qe e njeh nje person.

Kaq.
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Ne fakt shprehja thote '' femra fut dhe djallin ne shishe'' pra i bie qe djalli te jeni ju , meshkujt :)

une mendoj qe cdonjeri nga ne e ka ne dore te jete i mire ose i keq, jemi ne qe vendosim cfare rruge te marrim
H aha ha me pelqeu pergjigja. Ne fakt gjate kohes qe po e shkruaja i thashe vetes: ishalla spo i kujtohet shprehja me femren dhe djallin...:p
 

Apollyon

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
periferi
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Lind si engjell, dhe jeta te detyron te vdesesh si djall. Me pak fjale u tha gjithcka.
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Pershendes te gjithe te pranishmit ne teme.
Lidhur me temen mendoje se njeriu per te qene i mire apo i keq ,ka shume te beje me gjenetiken e cila reflektohet gjate jetes se vete njeriut, ndersa kushtet
dhe rrethanat ne te cilat jeton njeriu bejne refleksin e gjeneve ne nje realitet te caktuar,qofte stimulimin apo iritimin e tyre ne formsimin e vetedijes dhe karakterit duke krijuar keshtu personalitetin dhe konstucionin shpirtrore i gjithesecilit per veten e tij...!Kjo e bene njeriun te mendoje dhe te kuptoje, se çfare eshte mire dhe çka eshte keq per te...!Sigurishte kur njerzit jetojne ne komunitet per tu shmangur kaosit bejne rregulla etike-morale dhe ligjore te ngritura ne sistem vlerash me qellim qe komuniteti te funksionoj ne nje harmoni optimale....
 
Top