• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Status
Temë e mbyllur.

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,604
Pikët
113
Vendndodhja
Në pjesën më të madhe të historisë njerëzore, jeta e grave ishte, tamam, në mëshirë të virgjërisë. Një grua që humbiste virgjërinë përpara se të martohej duhej të ndëshkohej : ajo nuk nderohej, familja e saj poshtërohej prej saj, askush nuk dëshironte të martohej me të dhe ajo rrihej madje edhe e vdiste familja. Nuk kishte rëndësi nëse ajo e humbiste virgjërinë me vullnet, ose përdhunohej.

Gratë qe e humbitnin virgjërinë kur nuk ishin akoma të martuara, ato humbitnin të drejtën e pasurisë. Kjo i bënte ato pa shtëpi dhe i linte pa asnjë mundësi jetese për veten. Shumë nga këto gra që u mohohej pronësia, përfundonin në prostitucion që të mbanin veten. Ato nuk e donin këtë, por ishin të detyruara sepse nuk kishin ku të shkonin dhe nuk kishin asgjë tjetër të shisnin veç trupit të tyre.

Në Athinën e vjetër, ligji kërkonte që gratë e reja që humbitnin virgjërinë përpara martesës, të shiteshin si skllave. Kjo ishte gjithçka që ato meritonin sapo shkatërronin reputacionin e tyre dhe nderin e familjes së tyre. Ligji Romak i lejonte baballarët t’i vrisnin vajzat e tyre dhe burrat që kanë tërhequr ato, kur vajza e humbte virgjërinë përpara martesës. Po njësoj ka qenë edhe në vende dhe kohë të tjera. Në disa pjesë të botës, akoma dhe sot ekzistojnë “krimet e nderit”. Gratë që humbasin virgjërinë përpara martesës mund të rrihen, mutilohen (shkatërrohen), ose vriten nga familja. Justifikim për këtë është se babai, vëllai ose një i afërt mashkull i saj mendon se ajo ka bërë diçka “jo të ndershme”.

Shkurt: Virgjëria ka qenë, ndonjëherë, çështje jete ose vdekjeje. Herë të tjera ajo ka bërë që jeta e vajzës të ndryshojë nga një jetë mizerabël në varfëri, në një jetë të lumtur, të gëzuar e të begatë. Ajo ka përcaktuar në se do të gjesh dot një partner,ose jo. Por nuk kanë qenë të rralla rastet kur këto gjëra kombinoheshin të gjitha së bashku.

Sot ne Shqiperi a eshte kapercyer kjo tabu? A jemi te gatshem te martohemi me nje vajze jo te virgjer?
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
po sigurisht se mos me u martu me jo te virgjerat ateher i bie me ngel gjith çunat beqar kur mendon qe te virgjerat jan ber ti kerkosh me teleskop planetar
 

Pure_Gold

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 12, 2010
Postime
66
Pikët
0
Vendndodhja
Elbasan Shqiperi
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

po jam i gatshem te martohem me nje vajze jo te virgjer mjafton fakti qe un ta dashuroj si dhe ajo te me dashuroje si dhe te mbizoteroje komunikimi dhe respekti midis dy paleve :)
 

Dori

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2009
Postime
433
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Un per vete po :) do martohesha dhe nqs se nuk osht e virgjer
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Nese je me te vertete i dashuruar me dike nuk i mendon fare keto gjera mendoj une ...
 

MoReNa

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

pse valle ka djem te virgjer?
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Po ta mendosh thelle pse te marrim nje jo te virgjer ?? Sepse gocat si duan cunat e mire per lidhje shkojne sa me njerin e me tjetrin , cunat e mire dhe romantike i quajne te humbur ose te prapambetur . Pastaj kur duan te martohen i hidhen cunave te mire ... Epo qofte ke daja ska ..
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

un jo i her per vete kurr :D Du Tjem Vet I Pari Qe e Provoj :p
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Po mer cuna kto duan te tallin b** edhe pastaj gjejne ndonje qe fle gjume ne kembe edhe thone e gjetem budallain ...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Pytja ishte..a martohesh me 1jo te virgjer? mos gabofsha..
pse ju djeg miza ju re dhe i fryni kosit....
po ka plot cuna qe e duan tvirgjer...eshte llogjike sidomos ata qe jan rrit atje ku han pula gur...se skan faj ..aq din e aq flasin ;) po dhe nga ata qe jan cun_mami....po dhe nga ata qe jan te fiskuar pas asaj gjej..
ka mendje te ndryshme dmth ;)
2..po ka dhe nga ata qe e kan per turp me mare 1te virgjer se thote smer vesht nga dynjoja..
eshte dhe rasti i 3 qe 1mashkull gjendet mes 1zgjedhje ..e don dike dhe sdo tja dij..e mer vesht ne sekondin e fundit ..kur ka ren kok e kom me ate..cfare duhet te bej.....ate gjejei ju..se ku gjendeni..ne cfare kategorije..un jam femer ..sjam mashkull ti pergjigjem....

Po tjet per mua..sdo merrja kurr nje mashkull po spati kalu.dyzine e po spati experience ne sex e ne cdo aspekt ;)
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Titulli: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Lamsh qekeni ba.. ktu muhabeti me shume esht per goca se cunat i kemi donzhuan :p nejse....Sado qe mundoheni te tregoheni te avancuar mentaliteti alla-shqipe esht thelle ne venat e gjakut ton. Mendimi im: N.q.s njef dike qe ne moshe te vogel rritesh bashk edhe gjitmon ideja ka qen qe gjerat te marrin kte zhvillim dmth "martesen" esht mese normale qe zhgenjehesh n.q.s nuk esht ashtu sic e kishe menduar.
 

Dori

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2009
Postime
433
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Pytja ishte..a martohesh me 1jo te virgjer? mos gabofsha..
pse ju djeg miza ju re dhe i fryni kosit....
po ka plot cuna qe e duan tvirgjer...eshte llogjike sidomos ata qe jan rrit atje ku han pula gur...se skan faj ..aq din e aq flasin ;) po dhe nga ata qe jan cun_mami....po dhe nga ata qe jan te fiskuar pas asaj gjej..
ka mendje te ndryshme dmth ;)
2..po ka dhe nga ata qe e kan per turp me mare 1te virgjer se thote smer vesht nga dynjoja..
eshte dhe rasti i 3 qe 1mashkull gjendet mes 1zgjedhje ..e don dike dhe sdo tja dij..e mer vesht ne sekondin e fundit ..kur ka ren kok e kom me ate..cfare duhet te bej.....ate gjejei ju..se ku gjendeni..ne cfare kategorije..un jam femer ..sjam mashkull ti pergjigjem....

Po tjet per mua..sdo merrja kurr nje mashkull po spati kalu.dyzine e po spati experience ne sex e ne cdo aspekt ;)
E ke Myt fare :D kshu te do partija :)
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

Kur jane te virgjera keto gocat , jo andej ketej eshte e rendesishme virgjeria . Pastaj sa e humbin ,po he me se nuk eshte ndonje gje kushedi virgjeria . Po normale qe sdo martohesha me 1 jo te virgjer pse ca tjetri te luaj etj.. Une ta mbaj ta vuaj nje jete .. Pse ju djeg miza ju me xhaxh ?? e humbet, te pakten mos flisni po keni filluar edhe rebeloheni . Doli demokracia kerrciten gocat me asjoj n.. kur thot ajo fjala pa pyetur familjen pa gje. Dhe tani i kerkojne te gjitha neper drite ne tynel ... Mblidhni mendjen vete, e jo te ofendoni ato qe e mbajne ndershmerine per vete edhe per burrat e tyre.
 

tina-RTM

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
45
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtine
Përgjigje e: A martohesh me 1 jo te virgjer ?

normale qe po qyqen me pas burrin te virgjer ta mesoj une ?? mos o zot ça tmerri , po me gjithse sot nuk ma do mendja qe ka djem te virgjer hahahahha
 
Status
Temë e mbyllur.
Top