• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Shkenca po zbulon vazhdimisht gjera te reja reth universit dhe jetes ne planetin tone. Megjithate si shkenctaret, ashtu edhe njerezit e thjeshte ende perballen me pyetje si keto:
Si erdhi ne ekzitence bota jone?
Si lindi jeta ne toke?
Kush eshte krijuesi i universit? e shume e shume te tjera...qe shkenctaret akoma nuk kane munduar ti zbulojn..... Bota jone ka shume domethenje, eshte natyra, kafshet, njerezimi dhe ne kete planet per cdo qenie te gjalle jane plotesuar nevojat qe te mbijetoj. Kjo nuk mund te jet nje rastesi, te ben te mendosh qe universin tone e ka krijuar dikush(njerezit e quajn krijuesin, Zoti) me nje qellim, qe akoma nuk dihet!!

Si mendoni, ju sjell Shkenca me afer zbulimve te Zotit dhe afer zbulimit te botes tone?
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Si erdhi ne ekzitence bota jone?
Mbas Big Bang ose Big Bounce!

Si lindi jeta ne toke?
Nga ndryshimi klimaterik dhe stabilizimi atmosferik, duke pasur nje force gravitale konstante :)

Kush eshte krijuesi i universit? e shume e shume te tjera...qe shkenctaret akoma nuk kane munduar ti zbulojn..... Bota jone ka shume domethenje, eshte natyra, kafshet, njerezimi dhe ne kete planet per cdo qenie te gjalle jane plotesuar nevojat qe te mbijetoj. Kjo nuk mund te jet nje rastesi, te ben te mendosh qe universin tone e ka krijuar dikush(njerezit e quajn krijuesin, Zoti) me nje qellim, qe akoma nuk dihet!!
Prit perfundimin e studimit nga CERN - LHC :D

Si mendoni, ju sjell Shkenca me afer zbulimve te Zotit dhe afer zbulimit te botes tone?
Shkenca verteton, nuk te con ne besim apo ne koordinim. Thjesht zbaton ligjet e zhvilluara te saj ne form praktike, qe te mundeson te kuptosh si pasoje e kujt u zbulua dhe u zhvillua X apo Y gje! :p
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Eksperienca e deri tanishme e njerezimit ka treguar, sic tha dhe parafolesi, qe shkenca con vetem ne njohjen perhere e me teper te ambientit qe na rrethon. Nuk ka shume rendesi se cfare besohet, rendesi ka saktesia e nje modeli shkencor ne replikimin sa me te sakte te realitetit dhe saktesise se perfundimeve te nxjerra me keto modele perkundrejt matjeve verifikuese ne realitet. Ne kete kendveshtrim, perfundimet shkencore asnjehere nuk jane pershtatur besimeve, por besimet i jane pershtatur perfundimeve shkencore. (0.6km/h + 0.6km/h = 1.2km/h. Por 0.6c + 0.6c != 1.2c , dhe jo sepse e tha nje formule por sepse kjo gje matet dhe vezhgohet dhe pike. Formula doli me pas, qe ti pershtatej vezhgimit, duke modifikuar keshtu 'besimin' perkates) Deri tani, shkenca ka thyer besime dhe vetem i injoron ato.
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Citim:
Si erdhi ne ekzitence bota jone?
Mbas Big Bang ose Big Bounce
Thote Allahu ne Kuran:
Sura 21:30
A nuk e dinë ata, të cilët nuk besuan se qiejt e toka ishin të ngjitura, e Ne i ndamë ato të dyja dhe ujin e bëmë bazë të jetës së çdo sendi; a nuk besojnë?
SA per krijuesin e kesaj gjithesie dhe qfare ka ne te krijuesi saj eshte Allahu
Ai është Allahu - Krijuesi,
Shpikësi, Dhënësi i Formës.
Atij i përkasin emrat më të bukur.
Çdo gjë në qiej dhe në tokë e madhëron Atë.
Ai është Ngadhënjyësi, i Dituri.

(El-Hashr: 24)
"Ju ka ardhë nga Allahu dritë dhe një libër i qartë, me anë të të cilit Allahu udhëzon të gjithë ata që kërkojnë kënaqësinë e Tij në rrugët e paqes dhe sigurisë, dhe i nxjerr ata nga errësira, me vullnetin e Tij, në dritë, dhe i udhëzon ata në një rrugë që është e drejtë". [Ma'ideh, 17-18]
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Shkenca te Hap syte dhe te zgjeron horizontin, te servir nje te vertete...
Doktrinat fetare bejne te kundeten!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Citim:
Si erdhi ne ekzitence bota jone?
Mbas Big Bang ose Big Bounce
Thote Allahu ne Kuran:
Sura 21:30
A nuk e dinë ata, të cilët nuk besuan se qiejt e toka ishin të ngjitura, e Ne i ndamë ato të dyja dhe ujin e bëmë bazë të jetës së çdo sendi; a nuk besojnë?
SA per krijuesin e kesaj gjithesie dhe qfare ka ne te krijuesi saj eshte Allahu
Ai është Allahu - Krijuesi,
Shpikësi, Dhënësi i Formës.
Atij i përkasin emrat më të bukur.
Çdo gjë në qiej dhe në tokë e madhëron Atë.
Ai është Ngadhënjyësi, i Dituri.

(El-Hashr: 24)
"Ju ka ardhë nga Allahu dritë dhe një libër i qartë, me anë të të cilit Allahu udhëzon të gjithë ata që kërkojnë kënaqësinë e Tij në rrugët e paqes dhe sigurisë, dhe i nxjerr ata nga errësira, me vullnetin e Tij, në dritë, dhe i udhëzon ata në një rrugë që është e drejtë". [Ma'ideh, 17-18]
Kjo sure nuk duket gjekundi te thote se Zoti krijoi universin nga big-bang apo big-bounce.
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Kjo sure nuk duket gjekundi te thote se Zoti krijoi universin nga big-bang apo big-bounce.
kerkoje El enbija 30 shqip
A nuk e dinë ata, të cilët nuk besuan se qiejt e toka ishin të ngjitura, e Ne i ndamë ato të dyja dhe ujin e bëmë bazë të jetës së çdo sendi; a nuk besojnë?". (el-Enbija, 30)
أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا ۖ وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ (
dhe Alkoma
KRIJIMI I UNIVERSIT

Në ajetin e mëposhtëm, përshkruhet origjina e universit:

”Ai është Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokës (pa pasur asnjë shembull)...”(El-En’am 101)

Përfundimi, në të cilin ka arritur astrofizika sot, është se i tërë universi, së bashku me dimensionet e lëndës dhe të kohës, erdhi në ekzistencë si rezultat i një shpërthimi të madh, i cili ndodhi menjëherë. Ky fenomen i njohur me emrin “Big Beng”, vërtetoi se universi ishte krijuar nga asgjëja si rezultat i një shpërthimi në një pikë të vetme. Qarqet shkencore moderne janë të një mendimi në lidhje me faktin se Big Bengu është i vetmi shpjegim i arsyeshëm dhe i vërtetuar i zanafillës së universit dhe i mënyrës së krijimit të tij.
Para Big Bengut, lënda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, në të cilën as lënda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin – dhe kjo mund të përshkruhet vetëm në mënyrë metafizike – arrijmë në përfundimin se lënda, energjia dhe koha janë të tëra të krijuara. Ky argument është një nga zbulimet e fundit të fizikës bashkëkohore, i cili është shpallur në Kuran 1400 vjet më parë
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Jo musliman. Vertetesia e Big-Bang nuk shprehet per asgjene. Shprehet per nje fenomen te cilin akoma nuk e njohim. Per te mos u perseritur dhe duke i marre leje Dr.Qendo qe po referoj nje shkrim te tijin, mund te shohesh ketu:
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=155882&postcount=90

Gjithashtu, po per te mos perseritur veten lidhur me nje mundesi tjeter te Big-Bang dhe qe e injoron totalisht dhe brutalisht zOTIN, e gjen ketu:
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=163437&postcount=11

Une personalisht jam mbeshtetes i versionit te krijimit te Universit sipas kinezeve dhe entitetit etern Pan-Gu. Por une nuk vij te te sjell referenca sic ben ti (hera e trete qe po te them se je imponues ne besim. Une e di qe ty s'te behet shume vone per besimin tim. Rrenjose mire edhe ti, edhe mua s'me plas fare per besimin tend. Boll iu imponove te tereve qe lexojne me cfare ke zgjedhur ti te besosh)

Pyetja ne kete teme eshte tjeter gje dhe ti deri tashti ke demonstruar qe je i paafte te flasesh per te sepse ne rastin me te pare qe gjen fillon dhe reciton vargje qe kane kuptim per ate qe ti ke zgjedhur te besosh! Zgjedhja personale ketu eshte jashte teme. Mua me lodh te lexoj cfare beson ti. Smiley ka bere tjeter pyetje kur ka hapur temen dhe ti deri tashi po flet vetem kodra pas bregut ne lidhje me temen.
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Jo musliman. Vertetesia e Big-Bang nuk shprehet per asgjene. Shprehet per nje fenomen te cilin akoma nuk e njohim. Per te mos u perseritur dhe duke i marre leje Dr.Qendo qe po referoj nje shkrim te tijin, mund te shohesh ketu:
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=155882&postcount=90

Gjithashtu, po per te mos perseritur veten lidhur me nje mundesi tjeter te Big-Bang dhe qe e injoron totalisht dhe brutalisht zOTIN, e gjen ketu:
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=163437&postcount=11

Une personalisht jam mbeshtetes i versionit te krijimit te Universit sipas kinezeve dhe entitetit etern Pan-Gu. Por une nuk vij te te sjell referenca sic ben ti (hera e trete qe po te them se je imponues ne besim. Une e di qe ty s'te behet shume vone per besimin tim. Rrenjose mire edhe ti, edhe mua s'me plas fare per besimin tend. Boll iu imponove te tereve qe lexojne me cfare ke zgjedhur ti te besosh)

Pyetja ne kete teme eshte tjeter gje dhe ti deri tashti ke demonstruar qe je i paafte te flasesh per te sepse ne rastin me te pare qe gjen fillon dhe reciton vargje qe kane kuptim per ate qe ti ke zgjedhur te besosh! Zgjedhja personale ketu eshte jashte teme. Mua me lodh te lexoj cfare beson ti. Smiley ka bere tjeter pyetje kur ka hapur temen dhe ti deri tashi po flet vetem kodra pas bregut ne lidhje me temen.
o si te me behet vone per ty kur nuk sjell asnje argument
lere se nga i marr une po ato qe them une jan te verteta dhe dita dites po zbulohen edhe me shume se Kurani eshte fjale e Allahut-Zotit
dita dites me perparimin e teknologjise dhe me zbulimin e gjerave te reja vihet re vertetsia e Kuranit
po vetem nje injorant nuk mund te besoj kur sillen deshmi dhe argumente
 

Ba8mH

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 2, 2011
Postime
16
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

وَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا ۖ وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
tani eshte me e qarte !

biles un do shtoja :

[email protected]@$*+$^@(_

dhe kjo eshte e pakundershtueshme, sepse ne librin e trete, kapitulli i pare keshtu eshte shkruajtur.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Shkenca po zbulon vazhdimisht gjera te reja reth universit dhe jetes ne planetin tone. Megjithate si shkenctaret, ashtu edhe njerezit e thjeshte ende perballen me pyetje si keto:
Si erdhi ne ekzitence bota jone?
Si lindi jeta ne toke?
Kush eshte krijuesi i universit? e shume e shume te tjera...qe shkenctaret akoma nuk kane munduar ti zbulojn..... Bota jone ka shume domethenje, eshte natyra, kafshet, njerezimi dhe ne kete planet per cdo qenie te gjalle jane plotesuar nevojat qe te mbijetoj. Kjo nuk mund te jet nje rastesi, te ben te mendosh qe universin tone e ka krijuar dikush(njerezit e quajn krijuesin, Zoti) me nje qellim, qe akoma nuk dihet!!

Si mendoni, ju sjell Shkenca me afer zbulimve te Zotit dhe afer zbulimit te botes tone?
Shkenca nuk eshte nje ideologji.Shkenca nuk mund te percaktoj vlerat e jetes njerezore.(nuk mund te caktoj kush eshte e mira e kush eshte e keqja).
Detyra e shkences eshte;si u krijua universi,e jo kush e krijoi e pse e krijoi....
Perendia o besimi ne fe eshte nje vullnet shpresues personal,dhe mund edhe te percaktoj vlerat e jetes,gjithmon simbas nje besimi e ndergjegje personale.

Shkenca eshte arsyetim ne mendim,Perendia eshte vetem besim.
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Mbas Big Bang ose Big Bounce!Pershendetje SubZ!

Qe je i informuar vihet re lehte. Por i thua te prera gjerat dhe i perkufizon ato qe vete shkenca dhe shkencaret i konsiderojne hamendje.
C'di shkenca per universin???!!!! Ai eshte shume me i madh dhe shume me i parashikueshem. Universi nuk eshte vetem ajo pjese qe eshte e dukshme nepermjet teleskopeve. Universi eshte i pafund dhe si i tille eksplorimi dhe njohja e tij eshte e pamundur dhe i parashikuar. Gjithe dituria e shkences se sotme nuk viziton dot fqinjin tone me te aferm Alfa centauri. A nuk te jep kjo te kuptosh se sa e dobet eshte dija njerezore qofte kjo edhe e ashtu quajtura shkence.
 

Ba8mH

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 2, 2011
Postime
16
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

:) kjo eshte alibia e kahershme e fetarve; bota eshte e rrafshet sepse hipoteza e te ashtuquajtures shkence nuk mund ta vertetoje te kunderten vetem me projektimin e hijes se tokes.
me shume se qesharake, anadollake.
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: A mund te ndikoj shkenca te njihni Perendine?

Si mendoni, ju sjell Shkenca me afer zbulimeve te Zotit dhe afer zbulimit te botes tone?

Cdo zbulim i shkences eshte nje afrim ose nje mundesi per te qene me afer zbuleses se Perendise,sepse Shkenca Totale do te thote Zbulimi i te vertetes ne te gjitha detajet dhe ne forme te argumentuar dhe te kuptueshme.
Kishte te drejte Albert Einstein kur ne vitet e fundit te jetes ngrinte syte nga qielli dhe thoshte :
" O Zot! Kjo hapesire e pafund po me çmend! " dhe tjetra shume interesante dhe e lidhur me te :
" Gjeja me e bukur me te cilen mund te hyme ne kontakt eshte misteri. Eshte burimi i te gjithe artit te vertete dhe i te gjithe shkences se vertete."
 
Top