• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e
përgënjeshtron plotsisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e
programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë.


Por jo gjithmonë dashuria mbizotëron logjikën. Të mohosh një
ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të
konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika.


Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë
një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flas vetëm për zezakët por akoma dhe romët? Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat
e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim.

Ndërsa për sa i përket diferencës së moshës, qëndrimi ynë deri diku është më elastik. E theksoj deri diku, pasi një pjesë e meshkujve nuk dëshiron të shikojë seriozisht një lidhje dashurie, nëse femra është me e madhe se ata. Në qoftë se femra është më e vogël, e konsiderojnë mëse normale. Me pak fjalë në shoqërinë shqiptare është i pranueshëm fakti që një dyzetë vjeçar të martohet me një vajzë njëzetë e pesë vjeçare. Sigurisht që dashuria është një çështje personale, dhe të gjithë ne që ndodhemi jashtë këtij rrethi jemi të fundit të cilët do të vendosim për fatin e tyre.

Madje personalisht mendoj se një diferencë moshe 7-10 vjet midis dy personave që duhen, është mjaft interesante. Nga një njeri më i madh, ke mundësinë të mësosh më shumë, dhe nuk dua të përkufizohem vetëm në aspektin erotik, por më shumë në atë jetësor. A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim,
nuk njeh ATDHE dhe KUFIJ. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT...
 

Xhenet

Amoureus ❤️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,533
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Dashuria thuhet se nuk ka moshe komb apo race,por nese i lem vend logjikes ateher me mir te vendosim simbas logjikes para se te deshtojm ne nje dashuri te tille.:)
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Ndikohemi nga ambjenti ku rritemi, njerezit me te cilet kemi te bejme gjate jetes ne zgjedhjen e preferencat tona. Normal nje qe eshte rrit ne Shqiperi ku shumica e popullsise eshte Shqiptare e ka me te theksuar dallimin e ngjyres, kombesise. Nuk e perfyturon dot veten te bjere ne dashuri me nje person te nje race tjeter. I shikojme si qenie njerezore te ftohta me te cilat nuk kemi asgje te perbashket. Ndryshe eshte per nje qe rritet ne nje vend multietnik.
Pra i ndertojme preferencat tona ne baze te asaj qe shikojme jetojme, dhe normalisht do te ndryshonim mendje po te binim ne kontakte e te na lidhte puna me raca te tjera.
Megjithate dashuria nuk njeh ngjyre, kombesi, moshe, por keto mund te sherbejne si faktor per mos zgjatje te kesaj dashurie. Sepse ajo ngjyre fsheh prapa nje kulture, nje mentalitet, nje gjuhe, te ndryshme nga ajo e nje personi me ngjyre tjeter.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Mendoj qe dashuria njef shum gjera sidomos ngjyren e racen qe jan shtyllat kryesore te identitetit per secilin
dashuria esht unike ne parim e nese ti ose un ose te tjeret i perkasin races se bardhe ose identitetit shqiptar e vetmja dashuri qe mund te njohim ne jete do jet dashuria me nji shqiptare ose shqiptar per gocat
asnji lloj race tjeter ose hibrid racor siç jan stili obames me shoke smund ti japi te njejtat ndjenja e emocione dashurie qe mund te na japi shqiptarja ose shqiptari
si mund ti thuash dashuri nji lidhjeje me gorrillen e zez kur femit e tu sdo jen kurr shqiptare por kulufa ? e as kulufa sdo jen sepse kan gjak shqiptari ne deje ateher ça mund ti quash keto femije pjell dashurie te tille ? nji gjerman ne berlin para pak koheve tha qe shum shpejt bota dhe amerika ne veçanti do e paguaje gjenocidin racial qe per te ishte perzierja e racave me njera tjetren
pastaj dashuria esht e bukur sepse krijohet prej fjaleve me te shumten e rasteve poezit e dashurise kenget kush do mund tjua thot ose kendoje me bukur sesa ne gjuhen shqipe ? a ekziston gjuhe me e bukur sesa shqipja per shqiptarin ? e njejta gje vlen per dashurine sepse qe te duash dike duhet tja shprehesh me fjal e asnji fjal ne bote se ka kuptimin e fjales TE DUA ne shqip
 

Diellza

Super Anëtar
Anëtar
Jan 20, 2010
Postime
202
Pikët
28
Përgjigje e: Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Mendoj qe dashuria njef shum gjera sidomos ngjyren e racen qe jan shtyllat kryesore te identitetit per secilin
dashuria esht unike ne parim e nese ti ose un ose te tjeret i perkasin races se bardhe ose identitetit shqiptar e vetmja dashuri qe mund te njohim ne jete do jet dashuria me nji shqiptare ose shqiptar per gocat
asnji lloj race tjeter ose hibrid racor siç jan stili obames me shoke smund ti japi te njejtat ndjenja e emocione dashurie qe mund te na japi shqiptarja ose shqiptari
si mund ti thuash dashuri nji lidhjeje me gorrillen e zez kur femit e tu sdo jen kurr shqiptare por kulufa ? e as kulufa sdo jen sepse kan gjak shqiptari ne deje ateher ça mund ti quash keto femije pjell dashurie te tille ? nji gjerman ne berlin para pak koheve tha qe shum shpejt bota dhe amerika ne veçanti do e paguaje gjenocidin racial qe per te ishte perzierja e racave me njera tjetren
pastaj dashuria esht e bukur sepse krijohet prej fjaleve me te shumten e rasteve poezit e dashurise kenget kush do mund tjua thot ose kendoje me bukur sesa ne gjuhen shqipe ? a ekziston gjuhe me e bukur sesa shqipja per shqiptarin ? e njejta gje vlen per dashurine sepse qe te duash dike duhet tja shprehesh me fjal e asnji fjal ne bote se ka kuptimin e fjales TE DUA ne shqip
-bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Ne Shqiperi rritemi ne nje shoqeri te ndrydhur qe ka 20 vjet qe hapi rruget e komunikimit me boten e jashtme dhe te zhvilluar...por qe prape nuk eshte aty ku duhet kur vjen fjala per diskriminim te cfare do lloji...Na kane mesuar prinder qe kane pasur nje radio dhe nje televizor me 2 ore transmetime ne dite...Nuk jam e cuditur qe shume gjera qe per boten jane mese normale ..per ne jane tabu.. Si nje femer shqiptare e larguar relativisht ne moshe te vogel, larg nga prinderit, kam patur mundesine e jetes per te mesuar per veten time first hand...jo sepse dikush me tha te besoj kto fakte por sepse i perjetova dhe vendosa te besoj ne kto koncepte te meposhtme:

1. Nje mashkull i huaj te trajton 100 mije here me mire se nje shqiptar... Te respekton, te shikon si te barabarte me veten, nuk e ka per turp te te ndihmoje rreth shtepise dhe thjesht respekti sepse ai e di se ti nuk i perket atij....apo asnjerit dhe cdo gje eshte reciproke...
Me ckam njohur djemte shqiptare nuk me kane lene ndonje pershtypje qe te ma heqin trurin..Mgjth qendron nje e mire qe nje mashkull i huaj sta jep dot..ruajtja e disa traditave themelore shqiptare dhe mesimi i gjuhes shqipe tek femijet qe mendoj se eshte e rendesishme..

2. Mosha..sic e kam thene dhe tek nje teme tjeter ...deri ne 10 vjet mendoj se eshte e lejueshme ..15 me te shtyme me zor...varet dhe nga pjekuria e ciftit ne fjale...meshkujt zhvillohen pak me vonese nga trute e kokes :p

3. Rraca..".Nje nate para se te nisesha per US mami me tha ..Mos bej prove te te shoh me ndonje zezak...." Me ben te qesh fakti se nga mijera keshilla qe ajo mund ti jepte vajzes se saj 16 vjecare qe po largohej gjys bote, kjo ishte nder prioritetet per te...Mendoj se ska asgje te keqe per ata qe e ndjejne se jane konfidente ti japin krahe nje marredhenieje te tille...Nuk i gjykoj ..nuk i shoh me sy shtrember ..por ama vete sme terheqin..
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
nuk eshte e veshtire te kuptosh permjet reshtave te tua qe ti je ne mohimin e vetvetes dhe ne asimilim te plote "united colors of beneton" problemi qendron qe ti smund te mohosh dot gjenezen tende e nji dit kjo do te behet realitet sepse erresira qe ju kaplon koken kur largoheni nga shqiperia esht shum e dobet perballe drites qe ju jep origjina juaj esht me e forte se ju therritja e geneve
ato reshtat e tua ndaj djemve shqiptare mos valle vijne ngaqe djemt shqiptare te shofin nga lart ty ?
pastaj per çfar respekti flet kur ti me nji te huaj sdo jesh kurre vetvetja ?
qenka nji i huaj me i mire se degjon ? e kush eshte ai shqiptar qe nuk degjon ?
pastaj kur thua skam pare djal shqiptar te ma heqi trurin ku do me pa djem shqiptar ti atje mes bythzinjve ne usa ? lol goce thiri mendjes se se ke mir :p
ti mbase do ndonji djale shqiptar qe te te laj dhe breket e te boj me honger si keto te huajt po kete haroje se shqiptari ka lind per gjera te tjera
 

xyz

V.I.P
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
3,818
Pikët
48
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

oj te njojtur
i njef te gjitha dhe çke me te
pikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Me ate postimin tend Stealth ti flet sikur ke lindur je rritur ne nje katund te thelle fare fare ..mes maleve edhe ske pa rob me sy...Tolerancen ndaj njerezve mos e merr per dobesi ...po mundohu ta praktikosh me shume...

Me sa duket postimi im se paska kaluar aprovimin e administratorit me lart.. Mgjth heres tjeter para se te shprehem do ta nis me pm ..me thuaj nese duhet ndonje korrigjim edhe pastaj do e postoj edhe ishalla pastaj bie rehat se shume restless je..
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,111
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Shumica nga ne ktu kam pershtypjen qe jemi larguar ne moshe te re nga shqiperia.
Ne nje fare menyre mendoj se Stealth ka te drjete, nuk them qe meshkujt shqipetar jan me te mire rracat e huaja po esht gjaku qe na terheq....Mua krenaria e mashkullit shqipetar me pelqen deri diku spo them nga ata qe bejn si burra me 2 oke musteqe. Un si person nuk e shof veten me nje te huaj.. ka lezet kur te thot ne gjuhen tende "te kam shpirt";)
 

xyz

V.I.P
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
3,818
Pikët
48
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Roxy sa lezet ke pa kur te thot
bjem uj e lam kembet :D
apo ku ishe me ke ishe pse u vonove ça kerkove :p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,914
Pikët
113
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e
përgënjeshtron plotsisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e
programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë.


Por jo gjithmonë dashuria mbizotëron logjikën. Të mohosh një
ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të
konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika.


Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë
një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flas vetëm për zezakët por akoma dhe romët? Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat
e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim.

A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim,
nuk njeh ATDHE dhe KUFIJ. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT...
Je e/i madhe.
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,111
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Roxy sa lezet ke pa kur te thot
bjem uj e lam kembet :D
apo ku ishe me ke ishe pse u vonove ça kerkove :p
N.q.s kthehena pas ne vite edhe kjo gja ka ndodh, un nuk flas per toerine un flas nga experienca qe kam.
1-As si kam la kamt kujt, as ska me ndodh, as sme ka ndodh me me kerku ne gja te till.
2-Ku ishe ? pse u vonove? Kjo ndodh te te gjith rracat, kur kam ardh ne fillim ktu ku jetoj edhe kam lexu qe dhuna fizike ndaj femrave ishte ne nje %-je te madhe se kam besu. Por esht shume e vertet.
Pervec dhunes fizike mos te hy me fol per "pislleqet" tjera qe rracat e huja i kan edhe tradit.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,914
Pikët
113
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Varet nga rraca!!!!
Edhe une e kam pare nga farat e rraces!
Dalim tek ambienti social,apo edukata...
Kohet ndryshojne.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
chocolate un skam asnji kundershtim qe ti te kesh lidhje me gjith babuinet e kesaj bote por te lutem shume mos hajde ketu me na quajt fshatare pse ne nuk kemi lidhje me zezake e na pelqen me shume shqiptarja ose shqiptari per vajzat
kjo qe shpreh ti çdo gje mund te jete por vetem shprehje civilizimi nuk eshte
nese per ty nji zezak eshte njeri ashtu eshte edhe per mua por me nji ndryshim te vogel ate njeriun un se fus ne krevat kete arrin ta kuptosh besoj ?
me pelqen me shume nji shqiptare per keto gjera sepse ndihem me i lumtur me te
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Stealth me behet shume qefi qe ti e di cfare do ne kete jete...
Per kte dhe shume gjera te tjera ke opinion tend...ashu sic kam une timin dhe tjetri te tijen...Po ti nuk ke pse te sulmosh cdo njeri qe smendon si ty...Ne fund te fundit ti sdo me nderrosh mendje mua e as une ty...
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

Thohet qe dashuria nuk nje komb,race e moshe.Por nuk eshte e vertete.Cdo kombe race e ngjyre ka rregullat dhe normat e veta ,qe nuk perputhen me normat e racave ose kulrurave tjera.Fillimishte ndoshta funksionone,por me kalimin e kohes ??????
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
ChocolatE_DiamonD gabohesh sepse as qe kam kohe te ndryshoj mendjen tende ose te dikujt tjeter mesa e ke pare jam tolerant dhe i hapur ne biseda por ti e tejkalon kur i thua dikujt qe si pelqejne negrot njeri i padale ose fshatar sepse e ke shume gabim
perseri spo te them diçka te keqe thjesht po debatoj me ty virtualisht pa dashur te imponoj mendimin tim sepse ndryshe forumi ska kuptim
mos valle ke probleme me veten qofte dhe virtualisht ?
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe kombësi?

This made me laugh..edhe spo e them me ironi apo sarkazem..po qesha me verte...Thjesht debat virtual jam shume dakort me ty..po ti kur kunderpergjigjesh del shume ashper sikur me kane vene para gijotines po su pergjigja sic do ti..edhe une nga inati qe mos fitosh ti ne debate kunderpergjigjem per vete lol
Nejse.. peace Stealth se as jemi vrare as jemi prere..shkronjat ngelen ketu ;)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Gezohem qe me ne fund kuptove edhe pse pas disa replikave
nuk dal ashper çokollate thjesht shqipja ime eshte shume domethenese dhe per dike qe çdo 5 fjale 3 i ka "mandela style" eshte mese normale qe lindin probleme komunikimi
 
Top