• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A po e shkaterron sistemi arsimor gjeneraten e re?

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,640
Pikët
113
Jam dakort me ty. Socializimi është një nga proçeset më të rëndësishme.
@Persona personalisht,më duket shumë e vështirë të realizosh mësimdhënien në shtëpi. Është një vendim i vështirë për tu marrë e realizuar. Gjithsesi uroj të bëhet më e mira për djalin...është akoma i vogël dhe ke kohë të vlerësosh alternativat.
Nuk eshte e thene te ngelim ne nje vendim pergjithmone, nese eshte e nevojshme do nderrojme. Gjerat pastaj vleresohen duke i perjetuar, me qellimin qe te behet me e mira e mundshme. :)
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,972
Pikët
113
Nuk kemi vendosur akoma. Te rritet dhe pak dhe do shohim...patjeter qe do rrije me moshataret, ne ambjente te tjera. :)
Cdo adoleshent qe kam njohur qe ka qene homeschooled ka qen i/e ndrojtur dhe e ka patur te veshtire te ambientohet ne shkolle me von (viti fundit hs dhe uni). Sado qe kan bere aktivitete me moshatar gjat viteve. Bej me shume research dhe bej si te jet me mire per familjen tende. Kjo eshte thjesht cfar kam par un.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,640
Pikët
113
Cdo adoleshent qe kam njohur qe ka qene homeschooled ka qen i/e ndrojtur dhe e ka patur te veshtire te ambientohet ne shkolle me von (viti fundit hs dhe uni). Sado qe kan bere aktivitete me moshatar gjat viteve. Bej me shume research dhe bej si te jet me mire per familjen tende. Kjo eshte thjesht cfar kam par un.
Sa adoleshente qe njohur qe bejne homeschooling? Se une asnje deri tani, nuk eshte shume e perhapur.
Nga natyra, im bir eshte e kunderta e ndrojtjes. :)
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,972
Pikët
113
Sa adoleshente qe njohur qe bejne homeschooling? Se une asnje deri tani, nuk eshte shume e perhapur.
Nga natyra, im bir eshte e kunderta e ndrojtjes. :)
Nga familja e burrit (ka familje te madhe) kan ber homeschool 7 femi (ca nga ana e mamase ca nga e babait). Ne familjen e tij ne pergjithesi kan arsim te lart, kurse keta femi jan te gjith pa mbaruar uni (2 e filluan dhe e lan ne mes). Pastaj vitin e fundit ne shkolle te mesme kam njohur disa qe sa ishin futur ne shkolle me ne dhe kishin goxha veshtiresi per tu ambientuar. Te gjith po ti pyesje ankoheshin qe ishin homeschoolur.

Por varet dhe si e ben. Nqs ti mund te punesosh mesues te vin ne shtepin tende ajo eshte pune tjeter besoj se mund te ket sukses. Por prap nuk e di. Duhet te supplementosh me aktivitete te tjera te perditeshme ku shpenzojn kohe me moshatar. E kam menduar per vete me von dhe nuk besoj se do ta zgjedh si opsion. Shkollat K-12 ne usa jan goxha problematike. Nuk e di si i keni ju aty, por ktu neper qytete te medha as qe me vete ne mendje qe do ti coj ne shkolla publike. Sdi cte besh.
 

Lorè

My heart is now your home.
Staff member
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
590
Pikët
93
Problemi qëndron tek edukimi, se arsimimi nuk shkatërron asnjë gjeneratë, përkundrazi! Në Shqipëri nuk bëhet edukim. Fëmijët shkojnë në shkollë thjeshtë sepse duhet bërë ose sa për të marrë notat. Ama se çfarë ndodh me këtë fëmijë jashtë mjedisit shkollor nuk i intereson njeriu. Shumica e atyre që janë mësues punojnë sa për të marrë rrogën. Nuk bën askush punë edukative me fëmijët. Nuk i pyet askush për ndjesitë, problemet, përjetimet që mund të kenë. Nuk i siguron askush mjaftueshëm ngrohtësi sociale që fëmija të shprehet. Mundësisht do jetë vetë mësuesi/ja që do e bullizojë. I ndrydhin personalitetin, i frenojnë imagjinatën, në rast gabimi në vend të udhëzimit aplikojnë ndëshkimin, rrisin dhe fuqizojnë modelin e frikës. Ndaj po ti shohësh të rinjtë këtu priren drejtë të njëjtave gjëra, sillen njësoj. Sepse nuk kanë e nuk iu jepet mjaftueshëm hapësirë për tu shprehur, nuk janë dhe nuk ndjehen mjaftueshëm të lirë për të qenë vetvetja, nuk kanë mjaftueshëm hapsirë dhe mundësi për të ndjekur ëndrrat e tyre. Dikur praktikohej edukimi i rreptë me bazë dhunën dhe ndëshkimin, rezultatet prodhuan kontigjent kriminal! Ndërsa sot dhuna është e ndaluar, por bashkë me dhunën ka ndaluar edhe interesi mbi edukimin. Pa folur pastaj për strukturën ligjore mbi të cilën qëndron sistemi arsimorë, një eksperiment i cili vazhdon për 30 vite me radhë. Si ka funksionuar për një gjeneratë, ska funksionuar për tjetrën. Duhet nxitur edukimi që të rriten kërkesat për një arsimim me standarte më të larta.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,640
Pikët
113
Nga familja e burrit (ka familje te madhe) kan ber homeschool 7 femi (ca nga ana e mamase ca nga e babait). Ne familjen e tij ne pergjithesi kan arsim te lart, kurse keta femi jan te gjith pa mbaruar uni (2 e filluan dhe e lan ne mes). Pastaj vitin e fundit ne shkolle te mesme kam njohur disa qe sa ishin futur ne shkolle me ne dhe kishin goxha veshtiresi per tu ambientuar. Te gjith po ti pyesje ankoheshin qe ishin homeschoolur.

Por varet dhe si e ben. Nqs ti mund te punesosh mesues te vin ne shtepin tende ajo eshte pune tjeter besoj se mund te ket sukses. Por prap nuk e di. Duhet te supplementosh me aktivitete te tjera te perditeshme ku shpenzojn kohe me moshatar. E kam menduar per vete me von dhe nuk besoj se do ta zgjedh si opsion. Shkollat K-12 ne usa jan goxha problematike. Nuk e di si i keni ju aty, por ktu neper qytete te medha as qe me vete ne mendje qe do ti coj ne shkolla publike. Sdi cte besh.
Kane patur probleme ne lidhje me shkollimin, dmth nuk ishte mjaftueshem ajo qe mesonin ne shtepi? Rezultuan te ngathet ne krahasim me moshataret e tyre ne shkolle? Prinderit u moren me mesimdhenien?
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,972
Pikët
113
Kane patur probleme ne lidhje me shkollimin, dmth nuk ishte mjaftueshem ajo qe mesonin ne shtepi? Rezultuan te ngathet ne krahasim me moshataret e tyre ne shkolle? Prinderit u moren me mesimdhenien?
Nuk besoj se shkollimi eshte problemi kryesor me kta femi. Nefakt shpesh mund te jen dhe me te avancuar se moshataret e shkollave publike. Cdo rast eshte ndryshe, por ne pergjithesi e kan me te veshtire kur dalin ne jete.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
8,187
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Një shtet që nuk arrin të formuloj një test matematike duke u përmbajtur tek tekstet e shkollave të mesme përgjatë tre viteve por e kopjon atë nga shtetet e huaja është dështak dhe kaluar asaj.
I referohem testit të djeshëm të maturantëve.
Sot maturantët kanë nxjerrë testin në rrjetet sociale dhe e kanë krahasuar me atë anglez dhe kishte shumë ngjashmëri.

 
Last edited:

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,264
Pikët
113
Nuk kemi vendosur akoma. Te rritet dhe pak dhe do shohim...patjeter qe do rrije me moshataret, ne ambjente te tjera. :)
Y would do that to ur child ?? Ti bere ‘namin’ pse nuk ka goca ne shkolle ky i imi, te distancosh komplet fare qenka ok per ty?? Lol. Femijet kane nevoje te building social skills also. Te kene interactions me femije te tjere dhe te bejne shoke.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,264
Pikët
113
Nuk besoj se shkollimi eshte problemi kryesor me kta femi. Nefakt shpesh mund te jen dhe me te avancuar se moshataret e shkollave publike. Cdo rast eshte ndryshe, por ne pergjithesi e kan me te veshtire kur dalin ne jete.
Ne nje dokumentar njehere kam pa njera kishte nja 5-6 kids. I kishte homeschooled te gjjthe sepse nuk besonte ne vaksinim. Shkollat kane rregulla, prandaj i mbante ne shpi. Nje rast Ky psh 🤨
 

je suis de retour

je suis de retour
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
137
Pikët
43
Një shtet që nuk arrin të formuloj një test matematike duke u përmbajtur tek tekstet e shkollave të mesme përgjatë tre viteve por e kopjon atë nga shtetet e huaja është dështak dhe kaluar asaj.
I referohem testit të djeshëm të maturantëve.
Sot maturantët kanë nxjerrë testin në rrjetet sociale dhe e kanë krahasuar me atë anglez dhe kishte shumë ngjashmëri.


Ky eshte testi i 2021 ?

Ketyre maturanteve j'u ka marre muti shalet. I zgjidha une per 10 minuta (70% te tyre).
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,972
Pikët
113
Ne nje dokumentar njehere kam pa njera kishte nja 5-6 kids. I kishte homeschooled te gjjthe sepse nuk besonte ne vaksinim. Shkollat kane rregulla, prandaj i mbante ne shpi. Nje rast Ky psh 🤨
Si mendon ti per vaksinat e femive??

Njera i homeschooli 3 femiet e saj se donte te ishte stay at home mom dhe pertonte te ngrihej ne mengjes ti conte ne shkolle. No joke. Ka lloj lloj budallenjsh bota. Por ka dhe nga ata qe ne te vertet e bejn te mundur ti shkollojn ne shpi sakt. Whatever works.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,437
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
puna edukimit eshte ta lesh femiun te lire ne zhvillimin e tij, qe do te thot me fjale tjera mos ti diktosh asgje por ta pranosh ashtu si eshte ai femij edhe te ndihmosh aty ku i ka forcat e tij qoft ne sport, art, letersi whatever aty duhet te mbeshtet ai femije edhe te jet sa me expert ne ate qe din ai te beje me mire.
cdo njeri eshte individual edhe femijet jan njerez te vegjel te cileve u duhet hapesire per tu shpalos, per te mesuar per te bere eksperiencat e tyre etc

ato metadat e edukumit qe kan qen para 100 vitesh absolutisht se jan te gabuara sepse tani shumica prej neve jetojm jasht edhe e kemi pare se si tjeret i edukojn femijet e tyre, por edhe ketu shoh ndonjehere prinder qe femijeve cdo gje ja cakton me minutazh edhe per nje minut qe vonohet duhet te jep femija llogari ose duke ja stermbushur orarin femijes me sporte, me aktivitete palidhje qe ndoshta nuk i interesojn fare vetem e vetem qe ta heqin qafe edhe prinderit te ken qetesin e tyre, ose duke i dorzuar ke familjaret me pretekstin se nuk mund te ble me fmin, nuk mund te punoj me fmin ne shpi, nuk mund te ri rehat etc

une kam 9 vite qe jam bere prind edhe ne fillimet e mija, normalisht se edhe une si gjith te tjerat beja gabime sidomos kur doja te dal dikund mundesisht vetem, por tani kam ndryshuar totalisht sepse femijet jan te mijet edhe une asnje moment nuk e shoh te arsyeshme ti mbaj large vetes qoft edhe te gjyshrit e tyre nuk i coj palidhje, thjesht kur duan femijet edhe gjyshrit normalisht ama jo une se dua te dal rehat e te bej posht e larte.
pse e them kete, e them se cdo dite po shoh situacione te atilla nga moshataret e mi se shumica jan me familje edhe mua me rastis shpesh here qe duhet lere se te mba femijet e mi por te bej edhe rolin e prinderve te tjereve. qofshin femijet e shoqeve ose te afermeve, dhe jo qe kam ndonje gje kunder punes qe bej por une nuk mund te zavendesoj prindin e askujt dhe as te edukoj femijet e tjerve.

prandaj prinder te dashur mbani fmin sa me afer vete dhe mos u mundoni ne cdo situate te mundshme ti transferoni ke tjeret, disa i cojn edhe neper shkolla te smur pastaj infektohen gjith klassat.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
8,187
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.

Ky eshte testi i 2021 ?

Ketyre maturanteve j'u ka marre muti shalet. I zgjidha une per 10 minuta (70% te tyre).
Problemi qendron tek fenomeni i kopjimit të teksteve, testeve, jashtë dhe jo formulimit të tyre nga një ekip profesorësh të shkollave përkatëse.
Sigurisht që edhe mësimi "on line" nuk është se i favorizonte adoleshentët.
Një nga nxënësit më të mirë në matematikë të shkollës "Çajupi" ka dal i hutuar nga mënyra e formulimit të testit.
Mos të mundohemi të fajësojmë fëmijën, për të justifikuar ministrinë.
Së paku edhe ca mësues me dinjitet (kanë ngel pak prej tyre) paskan reaguar.
 
Last edited:

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,241
Pikët
113
Kane patur probleme ne lidhje me shkollimin, dmth nuk ishte mjaftueshem ajo qe mesonin ne shtepi? Rezultuan te ngathet ne krahasim me moshataret e tyre ne shkolle? Prinderit u moren me mesimdhenien?
Homeschooling behet nga mesues jo nga prind

E fillovs por e lash pergjysem lol
Si mendon ti per vaksinat e femive??

Njera i homeschooli 3 femiet e saj se donte te ishte stay at home mom dhe pertonte te ngrihej ne mengjes ti conte ne shkolle. No joke. Ka lloj lloj budallenjsh bota. Por ka dhe nga ata qe ne te vertet e bejn te mundur ti shkollojn ne shpi sakt. Whatever works.
Cfare eshte shkollimi i sakt?


e verteta qe eshte veshtire ti japesh nje pergjigje te sakte. Dhe qe prindi eshte mesues edukativ por jo arsimor, qe te jesh nje prind mesues deri diku i mire ne arsim duhet te jeten ne natyren e prindit te mesoj natyrshem e te zgjidh probleme. Por prape i bie te eksperimentosh me jeten e femijes.

Qe te besh mesimin te mire dhe per tu arsimuar ne shtepi duhen mesuesa. Dhe duhen para. Se eshte ndryshe kur e meson nje prind i thjesht, ndryshe kur e meson nje mesues qe ka 5 vjete pervoj, ndryshe nje qe ka 20 etj dhe ndryshe kur e meson nje qe po kryen shkollen e larte.

Gjeja me e mire shkolle private edhe kurse private po ashtu edhe ore argetimi.
nese @Persona ka para pervketo gjeja me e mire qe mund te beje
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,972
Pikët
113
Homeschooling behet nga mesues jo nga prind

E fillovs por e lash pergjysem lol

Cfare eshte shkollimi i sakt?


e verteta qe eshte veshtire ti japesh nje pergjigje te sakte. Dhe qe prindi eshte mesues edukativ por jo arsimor, qe te jesh nje prind mesues deri diku i mire ne arsim duhet te jeten ne natyren e prindit te mesoj natyrshem e te zgjidh probleme. Por prape i bie te eksperimentosh me jeten e femijes.

Qe te besh mesimin te mire dhe per tu arsimuar ne shtepi duhen mesuesa. Dhe duhen para. Se eshte ndryshe kur e meson nje prind i thjesht, ndryshe kur e meson nje mesues qe ka 5 vjete pervoj, ndryshe nje qe ka 20 etj dhe ndryshe kur e meson nje qe po kryen shkollen e larte.

Gjeja me e mire shkolle private edhe kurse private po ashtu edhe ore argetimi.
nese @Persona ka para pervketo gjeja me e mire qe mund te beje
Exactly what I mean kur them qe duhet bere sakt. Sado inteligjent apo me arsim te lart te jet nje prind, nuk ben dot punen e mesuesit me eksperienc. Nefakt kam nje shoqe mesuese ne elementary school. Kur ju be djali per klase te pare vendosi te lej punen dhe te rri ne shpi ta honeschool. Vendosi qe nga klasa e 2te dhe tutje femia te vej prap ne shkolle because she was exhausted. Te kesh lek te punesosh educators te mire qe te vin ne shpi po.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,919
Pikët
113
Exactly what I mean kur them qe duhet bere sakt. Sado inteligjent apo me arsim te lart te jet nje prind, nuk ben dot punen e mesuesit me eksperienc. Nefakt kam nje shoqe mesuese ne elementary school. Kur ju be djali per klase te pare vendosi te lej punen dhe te rri ne shpi ta honeschool. Vendosi qe nga klasa e 2te dhe tutje femia te vej prap ne shkolle because she was exhausted. Te kesh lek te punesosh educators te mire qe te vin ne shpi po.
dhe mua me duket i veshtire homeschooling , por tani po mesojn online femijet ...(as kjo sme diket cilesore )
 

je suis de retour

je suis de retour
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
137
Pikët
43
Problemi qendron tek fenomeni i kopjimit të teksteve, testeve, jashtë dhe jo formulimit të tyre nga një ekip profesorësh të shkollave përkatëse.
Sigurisht që edhe mësimi "on line" nuk është se i favorizonte adoleshentët.
Një nga nxënësit më të mirë në matematikë të shkollës "Çajupi" ka dal i hutuar nga mënyra e formulimit të testit.
Mos të mundohemi të fajësojmë fëmijën, për të justifikuar ministrinë.
Së paku edhe ca mësues me dinjitet (kanë ngel pak prej tyre) paskan reaguar.

Une j'u referova testit. Ai eshte testi i matematikes 2021? Kopjimi dhe shperndarja eshte tjeter histori dhe niveli i testit eshte tjeter histori.

Pyetjet 15,18,19,22,29,14,1,2,3,4,5(c,b),32 jane pyetje qe nuk duan me shume se 5 minuta kohe. Ca te tjera duan dhe 5 minuta me shume (20,21,28).

Kush mesues kane reaguar ?

Po cfare ka per te reaguar ne pyetjet e mesiperme? Kaq nivel idiot mesuesish kemi ne shkollat shqiptare ?

Behuni kurioze dhe shikojin pyetjet ne fjale dhe jam i sigurt qe do me jepni te drejte.

Te thyesh 4 gota ne 80 dhe mos dish te gjesh sa % jane thyer?
Te mos kuptosh nje 120 cm permase nuk nxe me shume se 2 kuba 50 cm ?
Te mos dish se sa eshte shuma e kendeve te brendeshme e nje gjashtekendeshi?
Te mos kuptosh se 8n-5 eshte vargu 3,11,19,27 ?
Te mos dish dish sa rrenje ka nje polinom o grades se 4 qe ben muuuuuuuu ???
Te mos zgjidhesh dot derivatin e grades se pare tek pyetja 21?
Te mos kuptosh se ne 15 stilolapsa per te mos marre ata me ngjyre jeshile te ngelet mundesia te marresh vetem ata me ngjyra te tjera?
Te mos dish te japesh vlera x ne funksionin y=x+3 apo y=-(x+3), te gjesh y per cdo x perkates per te ndertuar nje grafik dhe t'a krahasosh me grafiket e dhene? Vetem nje idiot nuk e di qe y=x+3 eshte drejtez dhe jo lakore.
Te mos kuptosh qe nje numer i cfaredoshem i ngritur ne katror mund te jete tek ose cift dhe i mbledhur me nje numer qe mund te jete ose cift ose tek cfare do jape?
Mos dish qe logaritmi eshte veprimi i kunderti i fuqise?
Mos kuptosh figurativisht prerjen e dy bashkesive apo dhe bashkimin e tyre?
Mos dish te hedhedh ne nje grafik piken qe ka kordinata x=90 dhe y=17 apo dhe mos te gjesh dot nga grafiku qe per x=110, y eshte 18 apo 19 (se nuk duken qarte vizat?)
Mos dish kush eshte figura me e madhe per nje perimeter te dhene ?

Po va kakare brez injorant dhe mesues akoma me injorante . Cfare lesh harritjesh presim ne nga brezi i te rinjeve tane qe jane injorante ? Dhe n'a genjen mendja ne se shqipot jane te zgjuar ???? Mesues te zgjuar dhe studente zgjuar me keto pyetje ? Athere kush niveli i idiotsise ne shkolla kur ky niveli ketu n'a qenka per super te zgjuar ?

Ju kerkoj te falur sepse nuk kam asnje qellim fyerje ne adrese te asnje anetari. Por nuk harrij te kuptoj se cfare lesh niveli ka sot shoqeria shqiptare.
 
Last edited:

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
8,187
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Une j'u referova testit. Ai eshte testi i matematikes 2021? Kopjimi dhe shperndarja eshte tjeter histori dhe niveli i testit eshte tjeter histori.

Pyetjet 15,18,19,22,29,14,1,2,3,4,5(c,b),32 jane pyetje qe nuk duan me shume se 5 minuta kohe. Ca te tjera duan dhe 5 minuta me shume (20,21,28).

Kush mesues kane reaguar ?

Po cfare ka per te reaguar ne pyetjet e mesiperme? Kaq nivel idiot mesuesish kemi ne shkollat shqiptare ?

Behuni kurioze dhe shikojin pyetjet ne fjale dhe jam i sigurt qe do me jepni te drejte.

Te thyesh 4 gota ne 80 dhe mos dish te gjesh sa % jane thyer?
Te mos kuptosh nje 120 cm permase nuk nxe me shume se 2 kuba 50 cm ?
Te mos dish se sa eshte shuma e kendeve te brendeshme e nje gjashtekendeshi?
Te mos kuptosh se 8n-5 eshte vargu 3,11,19,27 ?
Te mos dish dish sa rrenje ka nje polinom o grades se 4 qe ben muuuuuuuu ???
Te mos zgjidhesh dot derivatin e grades se pare tek pyetja 21?
Te mos kuptosh se ne 15 stilolapsa per te mos marre ata me ngjyre jeshile te ngelet mundesia te marresh vetem ata me ngjyra te tjera?
Te mos dish te japesh vlera x ne funksionin y=x+3 apo y=-(x+3), te gjesh y per cdo x perkates per te ndertuar nje grafik dhe t'a krahasosh me grafiket e dhene? Vetem nje idiot nuk e di qe y=x+3 eshte drejtez dhe jo lakore.
Te mos kuptosh qe nje numer i cfaredoshem i ngritur ne katror mund te jete tek ose cift dhe i mbledhur me nje numer qe mund te jete ose cift ose tek cfare do jape?
Mos dish qe logaritmi eshte veprimi i kunderti i fuqise?
Mos kuptosh figurativisht prerjen e dy bashkesive apo dhe bashkimin e tyre?
Mos dish te hedhedh ne nje grafik piken qe ka kordinata x=90 dhe y=17 apo dhe mos te gjesh dot nga grafiku qe per x=110, y eshte 18 apo 19 (se nuk duken qarte vizat?)
Mos dish kush eshte figura me e madhe per nje perimeter te dhene ?

Po va kakare brez injorant dhe mesues akoma me injorante . Cfare lesh harritjesh presim ne nga brezi i te rinjeve tane qe jane injorante ? Dhe n'a genjen mendja ne se shqipot jane te zgjuar ???? Mesues te zgjuar dhe studente zgjuar me keto pyetje ? Athere kush niveli i idiotsise ne shkolla kur ky niveli ketu n'a qenka per super te zgjuar ?

Ju kerkoj te falur sepse nuk kam asnje qellim fyerje ne adrese te asnje anetari. Por nuk harrij te kuptoj se cfare lesh niveli ka sot shoqeria shqiptare.
Fatmir Vejsiu

Matura 2021 dhe Matematika. Shkruajta para dy ditëve, që testi i matematikës duhet të ishte ndryshe nga ai model i shëmtuar që shpërndau QSHA. Në atë postim nuk u mora me formulimin e pyetjeve, por veç me përmbajtjen. Doja ta shikoja testin e datës 11 qershor dhe munda ta gjej të fotografuar, nuk e di se nga kush. Nuk dua të merem me këtë problem, kur doli dhe kush e nxori testin para orës 12.30, apo para se të fillonte provime (para orës 10.00) Impresionin e parë e mora nga media, ku shumë maturantë deklaronin se testi ishte i vështirë. Kur e pashë, më rezultoi se rreth 70% të pikëve ishin të mundëshme për këdo që kish bërë matematikë me mësues matematike. Kishte edhe ushtrime të vështira (në fakt shumë pak). Kishte edhe ushtrime, vështirësia e të cilave vinte nga formulimi i keq. Ajo që vura re ishte se kishte vend edhe për nxënës të formuar matematikisht. Të marësh 10.00 në matematikë nuk është e lehtë, por fatkeqsisht, nxënësit tanë kërkojnë maksimumin edhe kur nuk e meritojnë atë. Hartuesi/hartuesit e testit kanë gjynahet e tyre, tek të cilat do qëndroj pak në këtë postim (ka edhe më shumë se sa kaq ). Ushtrimi 4, konsiderohet ushtrim i mirë në matematikë. Për mua nuk ka rëndësi se ai paska qenë përkthyer. Rëndësi ka që ai është brenda programit të gjimnazit. Nga fakti që numri “a”është i thjeshtë dhe “b” numër çift, maturanti duhet të gjente një nga altenativat e dhëna, pra ky ushtrim vlerësohet me një ose zero pikë. Një pikë merr edhe ai që arsyeton matematikisht edhe ai që ka zgjedhur alternativën e saktë rastësisht apo të marë nga ndonjë shok i mjedisit ku ka zhvilluar provimin apo më keq akoma, nga jashtë. Nëse maturantët do protestojnë për këtë ushtrim, jam i sigurtë që QSHA do t’i kundërvihet me përqindjen e nxënësve që i janë përgjigjur saktë kësaj pyetje (ashtu si bënë me TURIN, vitin e kaluar) Pa dashur ta matematizoj këtë postim, unë do e kërkoja me zgjidhje këtë ushtrim dhe do e vlerësoja me të paktën 3 pikë. Ushtrimi 6 është shembulli i formulimit më kot që mund të shikosh në një test kombëtar, siç është matura shtetërore. Paskan dhënë një numër P të rrumbullakosur në numrin e plotë më të afërt në vlerën 5 (matematikisht shprehet 4.5 ≤ P< 5.5). Një numër tjetër Q, i dhënë saktësisht me një shifër dhjetore qënka 5.0, atëhere pohimi P ≠ Q është i vërtetë, apo ndonjëherë i vërtetetë, apo asnjëherë i vërtetë. Hartuesi dashka që maturanti të përgjigjet se pohimi është ndonjë herë i vërtë, sepse numri 5 i rrumbullakosur në 5 (?!) është i barabartë me numrin 5.0 që nuk është numër dhjetor ?! Për mua ky ushtrim nuk duhet të merret në konsideratë për askënd. Ushtrimi 25 është ushtrim që bën diferencën midis nxënësve. Për përmbajtjen dhe kërkesat nuk mund të bësh asnjë vërejtje. Vërejtje është se nuk mjafton vetëm një ushtrim i tillë! Është për te qeshur me interpretimin matematik që i bën hartuesi projekteve për ndërtimin e pistave të biçikletave në ushtrimin 27. Formula që lidh lartësinë e rrugës në metra në funksin të kohës në sekonda jepet me anë të funksionit h=t^3-10t^2+29t-20 si funksion është i njohur nga maturantët, por përmbajja e tij është pa sens. Bëhet fjalë për një pistë biçikletash në sistem malor Po të zëvendëjmë t = 0, i bie që çiklisti niset nga 20 m nën tokë dhe më e keqia, që pas 20 sekondave çiklisti do jetë në lartësinë 4560 m, gati sa tri herë më lart se maja e malit të Dajtit dhe po e zgjati udhëtimin edhe për pak sekonda, me siguri do kalojë edhe majën Everest të Himalajave. Përgjithësisht testi ishte i pakëndëshëm për mua, por QSHA, nuk pyet për askënd. I pëlqen mendja e vet. U mesuam me rishikimin e skemave te vleresimit, por nuk po shikojme venien para pergjegjesisë të atyre që shkaktojnë keto situata
 
Top