• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Pervojat qe kalon njeriu ne jete e bejne ate te mesoje shume gjera te behet me praktik e me i zgjuar....
Pyetja eshte:
kedo duhet ta vleresojme duke pasur parasysh dhe moshen e tij.....?

Nese nje 40 vjecar poston ne nje teme e flet me terma te ndryshme me te sakta e ne menyre me te plote per nje teme kjo nuk do te thote se eshte me i zgjuar se ai 18 vjecari ta zeme qe nuk e ka pervojen e tij e ndoshta fjalet e tij mund te mos jene aq te zgjedhura kur shkruan...

Si mendoni ju??
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

mua gjithemone eksperinca me ka bere te mesoj ne cdo fushe te jetes..se eshte me reale..sidomos kur je ne kontakt me njerez shume!! meson aq me teper nga jeta... por une mendoj se jane disa gjera te ndara varet ku rritesh mjedisi menyra etj..dmth me çfare perballohesh ne jete..
 

PaToSaRaK

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 13, 2010
Postime
19
Pikët
0
Vendndodhja
Greqi
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Shyqyr zotit dhe kaq mire jam, sado qe jam dhe me 8 klas, njeri me te zgjuar se vetja nuk bej, dhe njeri nuk ma hedh dot kam aq aftesi. :D
 

Marina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 27, 2010
Postime
676
Pikët
0
Vendndodhja
N'prishtin
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Nje fjale e urte thot : " Harro gabimet e tua, por kurr mos harro cke mesuar nga to "

Dmth qe pervoja pa dyshim te ben me te zgjuar, dhe me te pjekur.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Nje fjale e urte thot : " Harro gabimet e tua, por kurr mos harro cke mesuar nga to "

Dmth qe pervoja pa dyshim te ben me te zgjuar, dhe me te pjekur.
-bravo--bravo- Njeshe :)

Ne jete njeriu po nuk u perball me sakrifica ,supriza te bukra apo te keqe smund te fitoje as pervoje, dhe doja me theksu qe me shume kalon, me shum fiton... pastaj nje dit qe vjen fundi ja ndien dhe lezetin si psikologjikisht dhe ne cdo aspekt .
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Jeta, pervoja te ben te mencur.Per ta njohur njeriun duhet te hashe nje these kryp me te themi ne shqipetaret, ose sipas Konfuzius:Fytyren e njeriut e njeh ne drite,karakterin ne eresire.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Njeiu ka tre forma per te mesuar:
E para duke u menduar,kjo eshte me e pastera,e dyta duke kopjuar,kjo eshte me e kollajta,e treta nga pervoja kjo eshte me e hidhura.
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,100
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Kur njeriu zgjedh nje profesion ne jete, edhe 3 universitet po mbaroi pa praktike ose experience pune nuk arrin ate qe do.

Mendoj qe situata te ndryshme qe kalon edhe qe te tjeret kalojne rreth teje te bejn te jesh me i/e matur dhe me i/e pjekur ne cdo aspekt.
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

pervoja na ben me te pjekur, na hap me shume horizonte, ndihmon zgjuarsine tone.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Ne jete njeriu perjeton pervoja te bukura dhe te hidhura, te dyja te mesojne nga nje gje
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,897
Pikët
113
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

-bravo--bravo- Njeshe :)

Ne jete njeriu po nuk u perball me sakrifica ,supriza te bukra apo te keqe smund te fitoje as pervoje, dhe doja me theksu qe me shume kalon, me shum fiton... pastaj nje dit qe vjen fundi ja ndien dhe lezetin si psikologjikisht dhe ne cdo aspekt .
Me pervoje fiton skleroze,natyrisht i riu eshte me i zgjuar.
Sidomos kur i ke te gjitha mundesite(te pakten ne leter)
Naten e mire
 
Anëtar
Jun 12, 2014
Postime
4,971
Pikët
83
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Varet nga lloji i kafshes. Nese gishti tregon qiellin, budallai do vazhdoje te shikoje gishtin..
E kam degjuar kete, nuk eshte miell i thesit tim.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,137
Pikët
113
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

embelsira vjen ne fund pas drekes, por cfar embelsire eshte?
 

Ema

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 29, 2013
Postime
1,212
Pikët
0
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Pervoja te ben me te matur ne marrje te vendimeve te drejta, natyrisht kur ke per synim te jesh i drejte!
 

Poeti

Anëtar i ri
Anëtar
May 2, 2011
Postime
4,510
Pikët
0
Vendndodhja
Ferizaj-Kosovë
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Pervoja te meson cka nuk duhet te besh, kurse cka duhet e gjen vet hahhaha
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Po!

Eshte shume e vertete qe pervoja/sprovat ne jete te bejne me te zgjuar.
Aq me te rend qe ke pas jeten dhe i ke ballafaqu vet asaj sfide normal se din me shume se ai qe te flet me fraza te shkurta e si ne liber :)
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,290
Pikët
113
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

nese sot njerezimi ka arritur dicka eshte vetem per shkak te pervojes qe ka akumuluar ne mijera vjet.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A te ben pervoja me te mencur e te zgjuar?

Teorikisht, PO.
Praktikisht, JO

Ne jete, kalohet neper prova, te lehta, te veshtira, rastesore, vendimtare, hileqare*, por jo per te gjithe, ato sherbejne si pervoja...
Mund te jesh nje hu gardhi, qe nuk meson dot kurre edhe nese kalon provimin.
...shpesh here, ketyre " u punon fati" - thote nje shprehje...nuk e di kush e ka thene..
Mencuria nuk ka te beje me pervojat....
 
Top