• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Ac / Dc

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


AC/DC

jan nje Rock grup nga Australija , e formuar ne vitin 1973 nga vllezerit
Angus dhe Malcolm Young , ne Rock Muzike
njihen si pioneret e Hard Rock-ut

stili i muzikes qe AC/DC e kultivojne asht :

Bluesrock, Rock N Roll , Hard Rock dhe Heavy Metal

ndersa vet grupi e quan muziken e tyre Rock N Roll...

ne fillim vokalist ishte Dave Evans i cili ne vitin 1974 u zavendesua
me Bon Scott i cili kendoi deri ne vdekje ...deri me 1980
pas vdekjes e zavendeson Brian Johnson nga grupi Geordie
nje rock - blues kengetar shum i mirë...
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ac / dcdiskografija me Bon Scott1976 High Voltage

1976 Dirty Deeds Done Dirt Cheap

1977 Let There Be Rock

1978 Powerage

1978 If You Want Blood (You’ve Got It ) LIVE

1979 Highway to Hell

1984 ’74 Jailbreak ( i botuar pas vdekjes se Bon Scott )
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Ac / dc

Kur isha 15 vjec... flija dhe cohesha me The Doors & Nirvana... Nje shoku i vllait me i madh se une i shokuar nga une qe degjoja Jimin ne ate moshe me ben dhurate nje kasete te AC/DC "highway to hell". Me vone me beri dhe nje kasete te Iron Maiden...

Kan kaluar shume vite dhe jemi harruar, ai biles u kthye ne myslyman dhe iku ne Amerike... nuk e kam pare me por kenga "Touch Too Much" nga "highway to hell" ma kujton gjithnje...

Nga e hape kte teme pash nerin.... Te pershendes me
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=5tjcU1Pqo-w"]YouTube - AC/DC - Touch Too Much
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ac / dcdiskografija me Brian Johnson
1980 Back in Black

1981 For Those About to Rock

1983 Flick of the Switch

1985 Fly on the Wall

1986 Who Made Who (muzik filmi )

1988 Blow Up Your Video

1990 The Razors Edge

1992 Live

1995 Ballbreaker

2000 Stiff Upper Lip

2008 Black Ice

2010 Iron Man 2 ( muzik filmi )
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ac / dc

Mirmroma te gjitheve;perveç moderatorit te kesaj teme.
Grup i modh Busave,legjendar.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Ac / dc

Është grup i mirë. Më shumë nga të gjithë më pëlqen kitaristi i parë, Angus Jang. Janë dy vëllezër kitaristë, po tjetri është shoqërues. Kitara që përdor gjithnjë është modeli Gibson SG.

Kur u martua ky kitarist, shkoi për pushime me gruan një javë në një ishull të vogël, mirëpo ajo i kërkoi që të mos merrte kitarë me vete. Ai nuk duroi dot një javë. Në një dyqan pa një kitarë dhe e bleu. Ishte kitara e vetme që gjendej në atë ishull.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ac / dc

per her te par qe e kam ndegjue AC / DC , ishte albumi i tyre ( Live ) , If You Want Blood ... ne vitin 1982 , nje shok nga Bukoviku ma pat dhan kaseten , ma par i kisha ndegjue vetemse disa kang te tyre si TNT . etj. isha ne moshen 17 vjeqare , pak me vones ..
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Ac / dc

mir mrama busavat bendi ac/dc asht ni grup shum e mir ne rock muzik dhe kan hite legjendare.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ac / dc

mirmrama Trestenik
mir se erdhe ne forumin AL.com
postimi i parë edhe ja fillove nga shkronja A pra AC / DC
jer Rock-er i vertetë Respekt
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Ac / dc

busavat rocku asht muzik e vertet ac/dc jan me te vertet ni grup qe mundet njeriu te bisedon shum per ta tema asht teper e mir mua personalisht me pelqen hard rocki.dhe ketu mundemi te kemi mendime te rokut perbashket une e ndegjoj def leppard apo accept,metallika etj
 

Ac/Dc

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 21, 2011
Postime
9
Pikët
0
Përgjigje e: Ac / dc

Faleminderit shume busavata qe ke shkruar per kete grup te madh, i cili jam i sigurte qe cdo gjenerate do t'i degjoj.

Ketu jane disa "kuriozitete" qe i kam shkruar ne lidhje me grupin Ac/Dc:

 • Malcolm Young, o ai qe ka fillu me e kriju bandin.
 • Angus Young, neper koncerte gjithmon lun me gitare "Gibson SG".
 • Bon Scott-it, i kan ngrit statuj, n'Fremantle.
 • N'filmin "Let there be Rock", kur o pyt Cliff Williams-i, se ca mendon per "Luften e tret Botrore", Cliff-i ja ka kthy: "Nese ajo ndodh, une veq do t'behem tapë".
 • Kanga "Cold Hearted Man" osht e shkrume per Leroy Kincaide-in.
 • Bon Scott-i, e ka shkru kangen "She's got Balls" per grun e vet, po mbasi ajo e ka ndigu kangen, u divorcu pej tij.
 • Vokalisti kryesor i par i Ac/Dc-s, ka qene Dave Evans.
 • Angus Young, para se me ardh n'Ac/Dc, u kon antar i grupit "Tantrum".
 • Kur ni kritik ka thon qe Ac/Dc i ka bo 10 albume qe tingllojn njejt, Angus Young i inatosun ju ka pergjigj: "Ti je nje genjeshtar, na i kem bo 11 albume qe tingllojn njejt".
 • N'disa radio Australiane edhe Europiane, kanga "Big Balls" nuk osht leju mu leshu.
 • Krejt kangt n'albumin "Dirty Deeds Done Dirt Cheap", i kan shkru Angus Young, Malcolm Young edhe Bon Scott-i.
 • Kanga "Highway to Hell" osht shkru per ni kult qe e adhuronte djallin.
 • N't'shumten e rasteve Angus Young-i, n'sken shfaqet mej kostum t'shkolles, t'cilin ja ka bo motra e vet kuj ka thon se "duket tamam si i djal me kostum shkolle".
 • Me turin botror qe ka zgjat 2 vjet, i albumit "Black Ice", grupi i ka fitu $441.6 milion.
 • N'listen e vitit 2003, n'revisten "Rolling Stone", Angus Young osht ranku i 96 n'list, per gitaristat ma t'mir n'bot.
 • N'1991, n'koncert n'Danington, kanga e par qe osht kendu u kon "Thunderstruck" e fundit "For those about to Rock", qe n't'shumten e rasteve i mbyllin koncertet me ket kang.
 • 2 antart t'vetem t'grupit qe prej krijimit t'grupit, nuk jon largu, jon dy vllaznit Young.
 • N'shum artikuj t'revistave edhe intervistave qe jon bo me Angus Young-in, Angusi ka thon shpesh qe Malcolm-i o gitarist ma i mir se vet.
 • "High Voltage" o albumi i par i Ac/Dc-s.
 • Ac/Dc ka performu para 1 milion njerzve, mej pist zbritjeje n'Rusi, ku jon ftu prej presidentit Boris Yeltsin atje.
 • Malcolm Young-i lun gitare Gretsch Jet Firebird.
 • Malcolm Young-i para se me fillu mi kriju Ac/Dc-n, ka lujt gitare per grupin "Velvet Underground".
 • Mesuesi edhe trajneri i gitares per Malcolmin ka qen vllau i vet George-i.

Keni harruar te tregoni dhe nje gje te rendesishme per grupin, te cilen duhet t'a mesojne (sepse eshte elementare) per t'gjithe ata qe s'dijne asgje per Ac/Dc-n. Ac/Dc do te thote "Alternative Current/Direct Current".
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ac / dc

aktuale asht DVD Live , AC/DC- Live At River Plate , nga turneu i albumit te fundit "Black Ice" , koncerti asht i filmuar ne Buenos Aires , Argjentinë ...ne DVD jan 19 tituj ne zgjatje 110 min.

nje kang nga ky koncert madheshtor

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=IqNbalR8pdg"]http://www.youtube.com/watch?v=IqNbalR8pdg
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ac / dc

Busave,mbas disa dhjet vjeçaresh,mendoj,se Ac/Dc..do dalin grupi me i madh ne historin e rokut.(korrent i vashdushem,pa fund).
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ac / dc

une kangen e par qe e kam ndegjue nga AC /DC ishte kanga TNT..
e vertetë Serafim , se kan rujt stilin deri me sot ..
Ashtu eshte kan te njejtin stil,dallohen pernjeher..
Jan aq te medhej;sa nuk kan ndryshuar stilin per t'ju pershtatur kohes,i eshte pershtatur koha atyre.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Ac / Dc

Aty ka diell por binte shi...
http://www.youtube.com/watch?v=5JXyBqBImJ8
PS: RIP per nje MIKUN tim
 
Top