• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

ADAM KADMON

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,688
Pikët
113
Vendndodhja
1613957012523.png

Adam Kadmon është një frazë në shkrime të Kabalës që do të thotë "njeri origjinal". Burimi më i vjetër i rrjedhës së zakonshme rabinike për termin Adam ha-Ḳadmoni është në Numrat Rabbah x., Ku Adami Biblik është stiluar, jo si zakonisht Ha-Rishon ("i pari"), por "Ha-Kadmoni" ("origjinali").
▪
Në Kabalah, Adam Kadmon ("sipër") është i pari nga Pesë Botët shpirtërore gjithëpërfshirëse në krijim, i dalluar nga Adam Biblik Ha-Rishon ("poshtë"), i cili përfshiu brenda vetes të gjithë shpirtrat e ardhshëm njerëzorë para mëkatit të Pemës së Njohurisë.
▪
Fusha shpirtërore e Adam Kadmon përfaqëson Sephirah (atribut hyjnor) të Keter ("kurora"), vullneti specifik hyjnor dhe plani për krijimin pasues.
▪
Në Kabalah, Adam Kadmon ("njeri fillestar") dhe Adam HaRishon ("njeriu i parë", Adam) biblik janë koncepte të ndara, megjithëse të ndërlidhura.
▪
Adam Kadmon (shkurtuar si A "K) është një mbretëri e pacenuar shpirtërore në krijim, e para e Pesë Botëve gjithëpërfshirëse. Ajo përfaqëson Keter (" kurora "), vullneti specifik hyjnor për krijimin pasues. Nga Adam Kadmon dalin Katër Botët vijuese:

Atziluth ("emanation" - mençuria hyjnore Chokhmah),
Beriah ("krijimi" -kuptimi hyjnor Binah),
Yetzirah ("formimi" -Tiferet emocione hyjnore) dhe Assiah ("veprim" -Malkuth hyjnore mbretëria).
▪
Adam Kadmon, nganjëherë renditet përveç Katër Botëve, secila e përfaqësuar nga një germe e emrit Tetragrammaton të Zotit; Adam Kadmon përfaqësohet vetëm nga pika e shkronjës së parë Yodh.
▪
Emri antropomorf i Adam Kadmon tregon se njeriu poshtë është si qëllimi i fundit hyjnor për krijimin, ashtu edhe një mishërim i atributeve hyjnore Sephirot.
▪
Adam HaRishon para mëkatit të Pemës së Njohjes së së Mirës dhe së Keqes tek Zanafilla ishte thelbi suprem i njeriut bashkëkohor, shpirti i tij duke përfshirë të gjithë shpirtrat pasues brenda tij.
▪
Adam Kadmon është paradoksalisht i krijuar ("Adam") dhe hyjnor ("Kadmon"), një tipar që ndan me Adamin fizik siç interpretohet në rafinimin e zakonshëm Midrashim.
▪
Adam Kadmon është një mbretëri e dritës së pafund hyjnore pa enë, e kufizuar nga potenciali i saj i ardhshëm për të krijuar Ekzistencën.
▪
Dy versionet e teozofisë kabalistike, "mesjetare / klasike / zoharic" dhe Lurianic më gjithëpërfshirëse, përshkruajnë procesin e zbritjes së botëve te ndryshme.
▪
Për Cordovero, sefiroti dhe Pesë Botët evoluojnë në mënyrë të njëpasnjëshme nga Ein Sof (pafundësia hyjnore). Për Luria, krijimi është një proces dinamik i mbylljes hyjnore në materie, ku Adam Kadmon paraprihet nga Tzimtzum ("tërheqja" Hyjnore) dhe pasohet nga Shevira ("copëtimi" i sefirotit).
▪
Lidhur ngushtë me doktrinën filonike të Adamit qiellor është Adam Ḳadmon (i quajtur gjithashtu Adam 'Ilaya, "njeriu i lartë", "njeriu qiellor") i Zoharit, konceptimi i të cilit për njeriun origjinal mund të nxirret nga pasazhet e mëposhtme :

"Forma e njeriut është shëmbëlltyra e gjithçkaje që është sipër [në qiell] dhe poshtë [mbi tokë]; prandaj e Shenjta Antikë [Zoti] e zgjodhi atë për formën e Tij".

 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,360
Pikët
113
1 - Adam Kadmon është një frazë në shkrime të Kabalës që do të thotë "njeri origjinal". Burimi më i vjetër i rrjedhës së zakonshme rabinike për termin Adam ha-Ḳadmoni është në Numrat Rabbah x., Ku Adami Biblik është stiluar, jo si zakonisht Ha-Rishon ("i pari"), por "Ha-Kadmoni" ("origjinali").
2 - Në Kabalah, Adam Kadmon ("njeri fillestar") dhe Adam HaRishon ("njeriu i parë", Adam) biblik janë koncepte të ndara, megjithëse të ndërlidhura.


Si tek numri 1, ashtu dhe tek numri 2, gjej kunderthenie, ose fraza qe nuk pranojne njera tjetren.

Numri 1- thote: Adam Kadmon eshte fraze qe do te thote ''njeri origjinal'' kurse fjala tjeter Ha-Rishon do te thote ''njeriu i pare''.
Ku eshte dallimi i termit ''origjinal'' me termin ''njeri i pare'' ?
Prejardhja e termit ''origjinal'' nuk do te thote asgje tjeter vetem se (ne kete rast) ''njeriun e pare'', do te thote pra fillimin.

Numri 2 - thote: Adam Kadmon...dhe ne kllapa eshte; ''njeri fillestar''. Ha-Rishon e ka te pa ndryshuar si tek numri 1.
Por tek numuri 1- Adam Kadmon do te thoshte ''njeri origjinal'', kurse tek pika 2- do te thote ''njeri fillestar'' !
Cili nga keta eshte ?
Pra brenda ketij teksti te shkurter gjejme ndryshime termash.

Ky duket si tekst origjinal dhe tek ky origjinal kemi keto ndryshime.
Edhe une perdora fjalet ''tekst origjinal'', por cfar ndryshimi do te kishte sikur te perdorja fjalet ''teksti i pare'' ? Po t'i perdorja keto fjale te gjithe do e kuptonin, por duke respektuar gjuhen normative, perdora fjalet ''tekst origjinal'' fjale keto qe nuk largohen asnje fije nga kuptimi i fjaleve ''tekst i pare''.
Tek numri 2- thuhet; jane koncepte te ndara megjithese te nderlidhura.
Eshte e njejta gje si me fjalet ''njeri fillestar'' dhe ''njeriu i pare'' te cilat nuk kane asnje ndryshim.

Kurse fjalet ''te ndara'' dhe ''te nderlidhura'' perjashtojne njera tjetren.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,248
Pikët
113
e mando, sa i mçefet qe paske qene, pse s'thu qe je shqiptar me origjine çifute,
çifutet, siç e kam thone ne librat e mij, jane te zgjuar, por ca te terhequr, si te mçefet,
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,221
Pikët
113
e mando, sa i mçefet qe paske qene, pse s'thu qe je shqiptar me origjine çifute,
çifutet, siç e kam thone ne librat e mij, jane te zgjuar, por ca te terhequr, si te mçefet,
Po ti Pjer ç'ne që ke shkru për çifutët ?
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
1 - Adam Kadmon është një frazë në shkrime të Kabalës që do të thotë "njeri origjinal". Burimi më i vjetër i rrjedhës së zakonshme rabinike për termin Adam ha-Ḳadmoni është në Numrat Rabbah x., Ku Adami Biblik është stiluar, jo si zakonisht Ha-Rishon ("i pari"), por "Ha-Kadmoni" ("origjinali").
2 - Në Kabalah, Adam Kadmon ("njeri fillestar") dhe Adam HaRishon ("njeriu i parë", Adam) biblik janë koncepte të ndara, megjithëse të ndërlidhura.


Si tek numri 1, ashtu dhe tek numri 2, gjej kunderthenie, ose fraza qe nuk pranojne njera tjetren.

Numri 1- thote: Adam Kadmon eshte fraze qe do te thote ''njeri origjinal'' kurse fjala tjeter Ha-Rishon do te thote ''njeriu i pare''.
Ku eshte dallimi i termit ''origjinal'' me termin ''njeri i pare'' ?
Prejardhja e termit ''origjinal'' nuk do te thote asgje tjeter vetem se (ne kete rast) ''njeriun e pare'', do te thote pra fillimin.

Numri 2 - thote: Adam Kadmon...dhe ne kllapa eshte; ''njeri fillestar''. Ha-Rishon e ka te pa ndryshuar si tek numri 1.
Por tek numuri 1- Adam Kadmon do te thoshte ''njeri origjinal'', kurse tek pika 2- do te thote ''njeri fillestar'' !
Cili nga keta eshte ?
Pra brenda ketij teksti te shkurter gjejme ndryshime termash.

Ky duket si tekst origjinal dhe tek ky origjinal kemi keto ndryshime.
Edhe une perdora fjalet ''tekst origjinal'', por cfar ndryshimi do te kishte sikur te perdorja fjalet ''teksti i pare'' ? Po t'i perdorja keto fjale te gjithe do e kuptonin, por duke respektuar gjuhen normative, perdora fjalet ''tekst origjinal'' fjale keto qe nuk largohen asnje fije nga kuptimi i fjaleve ''tekst i pare''.
Tek numri 2- thuhet; jane koncepte te ndara megjithese te nderlidhura.
Eshte e njejta gje si me fjalet ''njeri fillestar'' dhe ''njeriu i pare'' te cilat nuk kane asnje ndryshim.

Kurse fjalet ''te ndara'' dhe ''te nderlidhura'' perjashtojne njera tjetren.
Fjalet, i pare, origjinal e fillestar duken te pakuptimta, dhe une e kam hasur ket problem me pare sidomos ne tekstet e perkthyera. Me vone vendos te perdor fjaloret nga origjinali.

Adam Kadmon Ishte i pari i races se vet me te cilin filloje nje brezni dhe si i tille konsiderohet origjinali.

Fjalet skane shume kuptim ne gjuhen shqipe por ne origjinal kane shume se shpesh here pervec kuptimit te fjales kane shtese dhe nje kuptim simbolik te germave qe jane te ngjashme me hieroglifet. Psh fjala Adam pervecse eshte emertim i nje breznie qe quhen Adamitet ( Brezni me mijra individe ) ka dhe kuptim simbolik nga hieroglifet hebraike "Gjak qe rrjedh ne vena" por edhe "Horizont i mendjes". Dhe ne hebraishten e vjeter nje fjale ka kuptimin normal por ku cdo germe bashktingellore ka kuptim te vecante simbolik ku dhe kombinimi i tyre krijon simbolika te tjera me komplekse.

Me pak fjale nje fjale ka te pakten tre kuptime ku duhet pare.
Kuptimi si fjale e plote
Kuptimi ku cdo germe eshte nje hieroglif
Kuptimi i kombinimit te hieroglifeve te te gjithe fjales
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
14,918
Pikët
113
Fjalet, i pare, origjinal e fillestar duken te pakuptimta, dhe une e kam hasur ket problem me pare sidomos ne tekstet e perkthyera. Me vone vendos te perdor fjaloret nga origjinali.

Adam Kadmon Ishte i pari i races se vet me te cilin filloje nje brezni dhe si i tille konsiderohet origjinali.

Fjalet skane shume kuptim ne gjuhen shqipe por ne origjinal kane shume se shpesh here pervec kuptimit grafik kane shtese dhe nje kuptim simbolik. Psh fjala Adam pervecse eshte emertim i nje breznie qe quhen Adamitet ( Brezni me mijra individe ) ka dhe kuptim simbolik "Gjak qe rrjedh ne vena" kjo percakton dhe cfare eshte sepse per here te pare pershkruhet nje gjallese njerezore ne menyre fiziologjike.
Perkundrazi, ti ke lexuar ate qe eshte perkthyer keq :) , SHQIP flasin ata LART dhe ata posht, por nuk dua te flas per ka-bela-n fare , sepse ngado qe te rrotullohesh rrezohesh ne gabim. Duhet te jesh shume lart shpirterisht dhe perseri rrezikon te dalesh nga asfalti kur hyn ne detaje, ndaj eshte e keshillueshme qe as per kuriozitet te mos shkohet drejt saj.
Salomoni edhe pse ishte me nje dituri hyjnore, perseri gaboi ne fund 😕
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
Per te kuptuar disa tekse me eshte dashur te mar leksione te gjuhes hebraishte dhe kam mesuar se si te arij te kuptoj e te perkthej nje fjale nga fjalori pasi nuk eshte aq e lehte. Nese kabalah eshte e veshtire kjo nuk na ndalon ta studjojme perkundrazi ne studjuesit e kuantikes kemi hasur kabalane ne universin holografik si pjese e gjeometrise arketipale.dhe na eshte dashur ti rishikojme shume tekste te vjetra ne hebraisht.

Screenshot_2021-02-23-07-20-57.png
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
14,918
Pikët
113
Per te kuptuar disa tekse me eshte dashur te mar leksione te gjuhes hebraishte dhe kam mesuar se si te arij te kuptoj e te perkthej nje fjale nga fjalori pasi nuk eshte aq e lehte. Nese kabalah eshte e veshtire kjo nuk na ndalon ta studjojme perkundrazi ne studjuesit e kuantikes kemi hasur kabalane ne universin holografik si pjese e gjeometrise arketipale.dhe na eshte dashur ti rishikojme shume tekste te vjetra ne hebraisht.
A m'qafsh e studioni belan e 😁 , prandaj je cartallos icik ti kshu pergjithsisht 🤪
Prit tani se s'mund te rri pa u bere edhe serioze vecanerisht ne kete teme. Ti vazhdo dhe lexo se cfare eshte shkruar lart e poshte neper libra dhe je ne rregull, Ka-bela-ja eshte nje dituri e cila eshte e fshehur ashtu sic eshte ajsbergu nen uj, ka hierarki per te mberritur deri tek zberthimi. Imagjino , ti as fjalen e vetvetes nuk ia di kuptimin :)
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
Kabala ne fakt eshte tre dimensionale dhe ne te mund te pershkruhet dhe mitologjia e krijimit te universit nje teme shume e gjate e komlekse te cilen po e riperpunojne disa studjues me fame boterore

Screenshot_2021-02-23-07-21-20-01.jpeg
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
677
Pikët
93
A m'qafsh e studioni belan e 😁 , prandaj je cartallos icik ti kshu pergjithsisht 🤪
Prit tani se s'mund te rri pa u bere edhe serioze vecanerisht ne kete teme. Ti vazhdo dhe lexo se cfare eshte shkruar lart e poshte neper libra dhe je ne rregull, Ka-bela-ja eshte nje dituri e cila eshte e fshehur ashtu sic eshte ajsbergu nen uj, ka hierarki per te mberritur deri tek zberthimi. Imagjino , ti as fjalen e vetvetes nuk ia di kuptimin :)
Po mire meqe e ke studiuar , si thote kjo belaja , kush ishte aresyeja e krijimit te qenies njerezore?
Po la lexosh kabalane thote nje person qe ka emrin e Luleshtrydhes ne forum eshte shume e ditur e mendon se meqe vete nuk lexon dhe te tjeret jane analfabete,.sepse meqe i di te gjitha luleshttyllja, te tjeret nuk dine se ca flasin.

Une nuk kam ndermend te bie pre e lojrave te tua, nese nuk je serioze per temen po e mbyll ketu diskutimin, ska asnje gje ketu per tu tallur nderkohe qe dikush perpiqet te hap e te zhvilloj nje teme, ti na tregon nje dituri te fshehur, enigmatike, te pakuptimte dhe ne qe meremi kot me te, se jemi budallenj. Nese vete ske gje per te thene per temen mos u fut kot si xhol ne mes, e nuk na ben fare per te qeshur sjellja jote.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
14,918
Pikët
113
Po la lexosh kabalane thote nje person qe ka emrin e Luleshtrydhes ne forum eshte shume e ditur e mendon se meqe vete nuk lexon dhe te tjeret jane analfabete.sepse meqe i di te gjitha luleshttyllja te tjeret rine mbas saj.

Une nuk kam ndermend te bie pre e lojrave te tua, nese nuk je serioze per temen po e mbyll ketu diskutimin, ska asnje gje ketu per tu tallur nderkohe qe dikush perpiqet te hap e te zhvilloj nje teme ti na tregon nje dituri te fshehur enigmatike te pakuptimte dhe ne qe meremi kot me te. Nese vete ske gje per te thene per temen mos u fut kot si xhol ne mes e nuk na ben fare per te qeshur.
Do dhe te kuptosh belan ti hmmmmm, ti nje pyetje te thjesht nga ato te klases se 1 s'di ti japesh pergjigje edhe u tensionove direkt 🥴 , qetesohu pi icik uj , une nderkohe ketu jam pres pergjigjen 😁
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,360
Pikët
113
Fjalet, i pare, origjinal e fillestar duken te pakuptimta, dhe une e kam hasur ket problem me pare sidomos ne tekstet e perkthyera. Me vone vendos te perdor fjaloret nga origjinali.

Adam Kadmon Ishte i pari i races se vet me te cilin filloje nje brezni dhe si i tille konsiderohet origjinali.

Fjalet skane shume kuptim ne gjuhen shqipe por ne origjinal kane shume se shpesh here pervec kuptimit te fjales kane shtese dhe nje kuptim simbolik te germave qe jane te ngjashme me hieroglifet. Psh fjala Adam pervecse eshte emertim i nje breznie qe quhen Adamitet ( Brezni me mijra individe ) ka dhe kuptim simbolik nga hieroglifet hebraike "Gjak qe rrjedh ne vena" por edhe "Horizont i mendjes". Dhe ne hebraishten e vjeter nje fjale ka kuptimin normal por ku cdo germe bashktingellore ka kuptim te vecante simbolik ku dhe kombinimi i tyre krijon simbolika te tjera me komplekse.

Me pak fjale nje fjale ka te pakten tre kuptime ku duhet pare.
Kuptimi si fjale e plote
Kuptimi ku cdo germe eshte nje hieroglif
Kuptimi i kombinimit te hieroglifeve te te gjithe fjales
Nuk ka gjuhe qe nuk i gjendet fjala edhe ne perkthim.
Ne gjuhen shqipe, po te kerkohet, gjendet fjala qe cke me te. Sinonimet jane tjeter gje, dhe egzistojne ne cdo gjuhe, por fjala e sakte gjendet sipas kuptimit te asaj qe perpiqet te jape nje tekst i caktuar.
Une u mora vetem me dy pika dhe besova se mjaftojne se po te merresha me te gjithe tekstin, do gjeja me shume.
Nje perkthyes, ka rolin e vete shkrimtarit, sepse ai e ben te flase nje veper a nje tekst, ndaj dhe pergjegjesia eshte shume e madhe se ndryshe dalim si perkthyesat e filmave.
 
Top