• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Albumi ?Fenix? riktheu Adelina Ismailin

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
561
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Adelina Ismajli lindi në Prishtinë më 14 dhjetor 1979, ajo është një këngtare dhe aktore nga Kosova, dhe një prej këngëtareve më të suksesshme në Kosovë, ku përveç kësaj njihët edhe në vëndët e tjera shqipëtare si: Shqipëri, Maqedoni, dhe Mal të zi.


Ajo ka filluar të këndoj qysh në moshën fëmijërore. Qysh atëhere ajo këndonte këngë optimiste derisa u paraqit me këngën “frajeri” ku filloj të ndryshonte mënyren e të kënduarit.

Ajo është gjithashtu mjaft e njohur si një simbol për seksin e saj dhe fyerjët seksuale provokative nëpër Video shfaqjet shqiptare në stacionet televizive e lokale.

Incizimet e Ismajlit, duke përfshirë katër albume të klasës së parë-chart (100% Zeshkane, S’jam Sex Bombë, Prej Fillimit dhe Mbretereshe E Robereshe) janë bërë të mira dhe të suksesëshme, duke u shitur në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të zi, si dhe në diasporën shqiptare.

Për herë të parë paraqiti një album të plotë me Videoklipe dhe kënge të saja, ku në mesin e të cilave u paraqit edhe Zanfina Ismajli me një Videoklip të quajtur “Dreq i vogel simpatik”.

Në një intervistë të fillim të vitit 2006, Adelina i hodhi poshtë pretendimet se muzikantët shqiptarë kishin zhvilluar një zakon të huamarrjes së melodive nga gjuhët fqinje të Ballkanit, siç është shpesh rasti të gjithë rajonin.

Në një zemër të hapur të paraqitjes, ajo i dha dëshmi se kishte qenë kryesisht shqiptare e cila u gjet origjinale në interpretimet e saja.

Më 1997 morri pjesë në spektakalin e bukurisë “Miss Kosova” ku ajo u zgjodh Miss Kosova 1997. Vjen nga një familje me karakter kulturor. Zanfina Ismajli është motra e Adelina Ismajlit ku njëeherit është edhe këngëtare e suksesshme.

Ajo ishte përfshirë për një gjatësi kohore romantike e dashurie me Zyrtarin Policor të Kosovës, Triumf Riza, një hero i forcës policore i cili vritët për shkak të përleshje me grupet e krimit të organizuar.

Riza qëllohet për vdekje më 30 gusht, 2007, ku thuhet se ishte një i dërguar për tia zgjatur depresionin Adelina Ismajlit.

Menjëherë pasi që Ismajli lëshon albumin e saj të fundit “Feniks” në mes të vitit 2008, simbolizon kthimin e saj në skenën muzikore pas një mungese dy vjeçare.

Babai i Adelinës është lindur në fshatin Sazli afër qytetit Ferizaj, kurse nëna saj është nga Peja.
Ajo ka qenë dhe do te jëtë një model I pazevendësuar në muzikën zbavistëse shqipe.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top