• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alexander Supertramp dhe The Magic Bus 142

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
3,649
Pikët
113
Ka shume njerez qe kane harruar te jetojne. Kuptimi i vertete i jetes eshte pasioni per aventurat. Chris McCandless ishte nje i ri ndryshe nga te tjeret. Kishte nje te ardhur te majme. Nje familje ( me problemet e saj si cdo familje) nje diplome universitare qe pastaj do e hidhte tutje. Chris mendonte se njeriu kishte harruar te jetonte e te behej nje me natyren keshtu nje dite me nje qellim shume te mire ne koke u nis drejt Amerikes..ku do kalonte dhe ne Mexike e vende te tjera braktisi makinen e tij me te cilen u nis...te ardhurat e fundit qe kishte mbledhur. Dha cdo gje ne bamiresi ne kembim ndalonte brigjeve te detit prane nje zjarri te ndezur duke folur me ndonje plak..degjonte rrefimet e tyre. Gjinde ndonje pune tek tuk sa per udhetimin e rradhes dhe pa celular..qen apo mace ti bente shoqeri ai udhetoi per plot dy vite. Ne nje liri te plote e absolute Alexander Supertramp emri qe mori pasi braktisi cdo gje arriti ne Alaske. Vetem aty ku natyra ishte krijuar per njeriun..gjeti nje autobuz te harruar me kohe. Pa shume ushqim disa kg oriz..ndonje kafshe e eger e ngordhur e ca barishte qe shtuan dozen e fundit per fundin e tij. Une isha i lumtut e Zoti iu bekofte. Ky eshte mesazhi i Alex Supertramp i gjetur ne Magic Bus 142 ku ai peshonte vetem 30kg. Kequshqyerja beri te veten. Por Chris jetoi i lire..
Chris thosh qe asnje lumturi seshte e tille nese seshte e ndare me dike.
intothewild-1200x627.jpg
Per shume kohe Chris ishte nje idhull i imi per konceptin e lirise.
Ne qershor te ketij viti per shkak te sigurise te njerzve qe e vizitonin vendosen ta spostonin ne nje tjeter vend.
into-the-wild-l-alaska-trasferisce-il-magic-bus-ouvh0.jpg
Kenga qe beri filmin

 

shoku_tanku

Stop counting!
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
24,811
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Ka shume njerez qe kane harruar te jetojne. Kuptimi i vertete i jetes eshte pasioni per aventurat. Chris McCandless ishte nje i ri ndryshe nga te tjeret. Kishte nje te ardhur te majme. Nje familje ( me problemet e saj si cdo familje) nje diplome universitare qe pastaj do e hidhte tutje. Chris mendonte se njeriu kishte harruar te jetonte e te behej nje me natyren keshtu nje dite me nje qellim shume te mire ne koke u nis drejt Amerikes..ku do kalonte dhe ne Mexike e vende te tjera braktisi makinen e tij me te cilen u nis...te ardhurat e fundit qe kishte mbledhur. Dha cdo gje ne bamiresi ne kembim ndalonte brigjeve te detit prane nje zjarri te ndezur duke folur me ndonje plak..degjonte rrefimet e tyre. Gjinde ndonje pune tek tuk sa per udhetimin e rradhes dhe pa celular..qen apo mace ti bente shoqeri ai udhetoi per plot dy vite. Ne nje liri te plote e absolute Alexander Supertramp emri qe mori pasi braktisi cdo gje arriti ne Alaske. Vetem aty ku natyra ishte krijuar per njeriun..gjeti nje autobuz te harruar me kohe. Pa shume ushqim disa kg oriz..ndonje kafshe e eger e ngordhur e ca barishte qe shtuan dozen e fundit per fundin e tij. Une isha i lumtut e Zoti iu bekofte. Ky eshte mesazhi i Alex Supertramp i gjetur ne Magic Bus 142 ku ai peshonte vetem 30kg. Kequshqyerja beri te veten. Por Chris jetoi i lire..
Chris thosh qe asnje lumturi seshte e tille nese seshte e ndare me dike.
View attachment 61989
Per shume kohe Chris ishte nje idhull i imi per konceptin e lirise.
Ne qershor te ketij viti per shkak te sigurise te njerzve qe e vizitonin vendosen ta spostonin ne nje tjeter vend.
View attachment 61990
Kenga qe beri filmin

Imagjino sikur te ishim ne te dy ne pyjet e amazones.Te benim nje kasolle me gjethe palme
Une te gjuaja kafshe te egra dhe ti te na beje supe me zhardhoke xhungle...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,021
Pikët
113
Ka shume njerez qe kane harruar te jetojne. Kuptimi i vertete i jetes eshte pasioni per aventurat. Chris McCandless ishte nje i ri ndryshe nga te tjeret. Kishte nje te ardhur te majme. Nje familje ( me problemet e saj si cdo familje) nje diplome universitare qe pastaj do e hidhte tutje. Chris mendonte se njeriu kishte harruar te jetonte e te behej nje me natyren keshtu nje dite me nje qellim shume te mire ne koke u nis drejt Amerikes..ku do kalonte dhe ne Mexike e vende te tjera braktisi makinen e tij me te cilen u nis...te ardhurat e fundit qe kishte mbledhur. Dha cdo gje ne bamiresi ne kembim ndalonte brigjeve te detit prane nje zjarri te ndezur duke folur me ndonje plak..degjonte rrefimet e tyre. Gjinde ndonje pune tek tuk sa per udhetimin e rradhes dhe pa celular..qen apo mace ti bente shoqeri ai udhetoi per plot dy vite. Ne nje liri te plote e absolute Alexander Supertramp emri qe mori pasi braktisi cdo gje arriti ne Alaske. Vetem aty ku natyra ishte krijuar per njeriun..gjeti nje autobuz te harruar me kohe. Pa shume ushqim disa kg oriz..ndonje kafshe e eger e ngordhur e ca barishte qe shtuan dozen e fundit per fundin e tij. Une isha i lumtut e Zoti iu bekofte. Ky eshte mesazhi i Alex Supertramp i gjetur ne Magic Bus 142 ku ai peshonte vetem 30kg. Kequshqyerja beri te veten. Por Chris jetoi i lire..
Chris thosh qe asnje lumturi seshte e tille nese seshte e ndare me dike.
View attachment 61989
Per shume kohe Chris ishte nje idhull i imi per konceptin e lirise.
Ne qershor te ketij viti per shkak te sigurise te njerzve qe e vizitonin vendosen ta spostonin ne nje tjeter vend.
View attachment 61990
Kenga qe beri filmin

Kjo qe ka bere ai nuk quhet LIRI, por nje vecori, nje ZGJEDHJE, se si zgjodhi ai te beje jeten e tij. Mjaft me keto brockulla. Liri nuk quhet shkeputja komplet nga tufa. Kjo quhet HUMBJE ose BRAKTISJE nqs eshte e qellimte. Ai humbi te drejtat e tij per te jetuar, sepse minimalizoi te drejten e tij per te jetuar, duke minimalizuar kerkesat e tij ndaj asaj jete.

Jeta te jep ate qe kerkon. PIKE.

I lire quhet nje elektron, se edhe pse eshte nen presionin e elementeve, ai prape qendron i lire. Psh merr magnezium dhe arin - magnezi si whore qe eshte, bashkohet me cdo lloj elementi - ndersa ari as oksigjeni nuk i ben dot gje, lere me carboni etc....
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
3,649
Pikët
113
Kjo qe ka bere ai nuk quhet LIRI, por nje vecori, nje ZGJEDHJE, se si zgjodhi ai te beje jeten e tij. Mjaft me keto brockulla. Liri nuk quhet shkeputja komplet nga tufa. Kjo quhet HUMBJE ose BRAKTISJE nqs eshte e qellimte. Ai humbi te drejtat e tij per te jetuar, sepse minimalizoi te drejten e tij per te jetuar, duke minimalizuar kerkesat e tij ndaj asaj jete.

Jeta te jep ate qe kerkon. PIKE.

I lire quhet nje elektron, se edhe pse eshte nen presionin e elementeve, ai prape qendron i lire. Psh merr magnezium dhe arin - magnezi si whore qe eshte, bashkohet me cdo lloj elementi - ndersa ari as oksigjeni nuk i ben dot gje, lere me carboni etc....
Mire Kitty,vec ti mos u bej me nerva 😆
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,047
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Kjo qe ka bere ai nuk quhet LIRI, por nje vecori, nje ZGJEDHJE, se si zgjodhi ai te beje jeten e tij. Mjaft me keto brockulla. Liri nuk quhet shkeputja komplet nga tufa. Kjo quhet HUMBJE ose BRAKTISJE nqs eshte e qellimte. Ai humbi te drejtat e tij per te jetuar, sepse minimalizoi te drejten e tij per te jetuar, duke minimalizuar kerkesat e tij ndaj asaj jete.

Jeta te jep ate qe kerkon. PIKE.
....

I lire ne zgjedhjen e tij, ai ka marre, ate qe kerkoi. PIKE.
 
Top