• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alfabeti Braille

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,056
Pikët
113
Adoleshenti që transformoi jetën e miliona personave të verbër

Në Coupvray të Francës, më 4 janar të vitit 1809, lindi Louis Braille, i cili e sfidoi verbimin qysh si adoleshent.
Kur ishte fëmijë, Braille pësoi një aksident dhe mbeti i verbuar, por derisa ishte ende nxënës shkolle, krijoi një formë të re komunikimi që do transformonte jetën e miliona personave të verbër.
Braille vdiq më 6 janar 1852, dhe sistemi i tij i shkrimit që mund të ndihet dhe të interpretohet nga të verbërit, do të njihej gjerësisht vetëm pas vdekjes së tij.
Pothuajse dy shekuj më vonë, sistemi Braille vazhdon të jetë instrument tepër i çmuar i të mësuarit dhe komunikimit për të verbërit, dhe i përshtatur për gjuhët në mbarë botën.
____________________________
_______________________________________

I juaji,
⠨ ⠋ ⠎ ⠓ ⠁ ⠞ ⠁ ⠗ ⠊ (F s h a t a r i)
 

Attachments

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,056
Pikët
113
fin de vers = fund vargu
Ital = pjerrte (stil italik)
Maj = shkronje e madhe
Num = numër
Esp = hapesire mes 2 fjaleve
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113
Kompjuteri per ata qe kane SY.
Per te verberit ekzistojne tastiera dhe printer specifik.

Mund te tingelloje si idiotllek POR a mendon ti (duke pare natyren tende shkencore dhe novatore) qe ne nje te ardhme mund te kemi edhe ekrane TV -je apo kompjuteri te cilat te konvertojne ne BRAILLE imazhet filmike?

Mua me duket e mundur. Nga syri ne prekje! LLAMBUSHKA!

EL
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
484
Pikët
43
Gjynah që nuk jetoi për të "parë" çfarë gjejë të bukur pati krijuar.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
26,304
Pikët
113
💕🙏

"If u can dream it, u can do it", kishte cituar nje anetar Forum-al sot.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113
If you believe it, you can do it!

But, there are beliefs that are WRONG and beliefs that are RIGHT!

You have to go beyond GOOD and BAD and beyond RIGHT and WRONG to get the SILVER medal.

You can not get GOLD without the SILVER.

Nobody can do that. Only ME.


Leloo
 
Top