• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alkooli zvogëlon vëllimin e trurit

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Vëllimi i trurit mund të zvogëlojë te njerëzit që konsumojnë alkool gjatë një periudhe të gjatë kohore
Sipas disa hulumtimeve të reja, është gjetur se sa më shumë njerëzit të pinë, aq më i ulët është vëllimi i trurit të tyre. Ata kanë ekzaminuar pamje të trurit të rreth 1839 njerëzve të moshës mes 24 dhe 88 vjet, të ndarë në disa grupe të radhitur nga konsumues deri në pirës të rëndë, të cilët kanë konsumuar nga 14 pije alkoolike për çdo javë.

Studimet kanë gjetur se njerëzit të cilën kanë marrë më shumë se 14 pije në javë, kanë pasur një ulje prej 1.6% në raport të vëllimit të trurit ndaj madhësisë së kafkës, krahasuar me njerëzit që nuk kanë pirë.

Megjithatë, alkooli ka efekte të dobishme në reduktimin e rasteve me sëmundje kardiovaskulare, tek njerëzit që konsumojnë sasi të pakta deri në mesatare të alkoolit.
 
Top