• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alpinizmi!

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Ne vitin 2018 per here te pare fillova te bej ngjitje neper bjeshke te larta, dhe me pelqeu shume ky lloj sporti. Tani me eshte bere si nevoje, sa qe sepaku nje here ne jave nuk e le pa pushtuar nje maje mali neper Kosove!

Sa prej jush e aplikoni Hiking-un?

Dhe nese e keni aplikuar ndonjehere, cila eshte pershtypja e juaj per kete lloj sporti?
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,636
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

Une e praktikoj sidomos kur ngrohet koha. Nuk kemi male si ato bjeshket tuaja, por prape ngjitemi. Dhe mua me pelqen. Eshte sport te mban ne form, great exercise dhe te shplodh trurin. Anti stress.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,610
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

Nuk ka gje me te mire ne jete. Nuk e aplikoj por kisha pas deshire.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,571
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Alpinizmi!

Per mua, si dashamires sportesh, alpinizmi (jo ecja por ngjitja ne male) eshte nje nga me te bukurit, me te veshtiret e me te rezikshmit.....
Kenaqsia, adrenalina si dhe frymezimi prej peisazheve dhe prekjes se majave eshte I papershkrueshem.

Suksese Gon, si dhe cdo kush prej jush o njerez te mire ......
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Alpinizmi!

Nga pervoja e kuptova qe hiking-u eshte edhe sport jo pak i kushtueshem!

Duhet te keni veshembathje speciale per alpinizem; nga kembet gjere ne maje te kokes. Te siguroni shujta speciale per rruge etj.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,636
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

E mo kepucet vetem. Aq te duhet ty. Mos fillo me climbing e cekica e litare nashti. Lol
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Alpinizmi!

Te nevojiten. I kerkojne kushtet e natyres, jo une!
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,593
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

E kam nje xhaxhain tim, keshtu maloro-alpiko maloK :D ne moshen 78 vjeçare akoma fit ngjitet majave, Kosove, Shqiperi, ne ballkan pothuajse te gjitha dhe udheheq nje klubin tek lugina, parvjet kishte te ftuar nga gjitha vendet e ballkanit.


Me ftoj te ikim bashke, i thash po pres kur te kthehen ato maloko-alpiket, ku i dihet eshte lodhur ndonjera, ti çojme kembet ne hava :D :D :D te shplodhet ama.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Alpinizmi!

Alpinizmi te jep mundesi te realizosh video edhe fotografi te bukura!

Ps. Pirat, e kom pa njonin kshtu si xhaxhi jot, i moshes 78 vjecare, me pa qysh u ngjitke, ia ftofke shume t'rijve. Me vendbanim ish n'Gjilan.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
7,402
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

Une e praktikoj sidomos kur ngrohet koha. Nuk kemi male si ato bjeshket tuaja, por prape ngjitemi. Dhe mua me pelqen. Eshte sport te mban ne form, great exercise dhe te shplodh trurin. Anti stress.
Nuk besoj se po ben fjal hapsi temes per xhirot me qenin ne park.
Serious hiking requires lots of equipment, not just shoes.

Hecje ne natyre dhe un i kam shume qejf por te ngjise male si ca qe e marin alpinizmin seriozosht nuk eshte per mua.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,636
Pikët
113
Përgjigje e: Alpinizmi!

Po mua sme la truri ti hypi Everestit nashti, kur te coj cunin ne college mbase do ta marr me seriozisht. Tani per tani kam pergjegjesira ne jete. Pastaj ne skemi male ketej. Jo se sja hypi une. Po ska. Nje mal Arushi ( bear mountain) qe kam afer e kam ngrit ca here. Kaq mjafton per mua, lol
 
Top