• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Amazon theu rekord me 158 gjësende të shitura brenda një sekonde

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaNë mëngjesin e sotëm, Amazon lajmëroi që arritja më e madhe për të gjatë këtij viti kishte ndodhur më 29 nëntor kur blerësit kishin porositur më shumë se 13.7 milionë paisje, duke përfshirë të gjitha kategoritë. Këto paisje ishin porositur nga e mbarë bota duke shënuar një thyerje të rekordit me 158 gjëra gjatë njësisë së kohës (sekondi).
Sipas comScore, shpenzimi online i përgjithshëm në Shtetet e Bashkuara kaloi vlerën prej 1 miliard dollarëve në të Hënën Kibernetike (ang. Cyber Monday) në vitin 2010, duke u rritur për 16 përqind në krahasim me vitin e kaluar. Amazon mori një pjesë të madhe të kësaj vlere.

Amazon tha që përmbushjet saj të rrjetit mbarëbotëror harkëtuan një vlerë të përgjithshme më të madhe se 9 milionë njësi përgjatë të gjitha prodhimeve në kategori të ndryshme.
Kindle Wi-Fi dhe Kindle 3G ishin prodhimet më të shitura në Amazon.com gjatë kësaj stine. Kindle 3 ka tejkaluar librin “Harry Potter and the Deathly Hallows” duke u bërë kështu prodhimi më i shitur i Amazon.

Ja disa statistika rreth shitjeve që ka bërë Amazon gjatë periudhës prej 14 nëntori deri me datën 19 dhjetor, të mbështetura në njësitë e porositura:

Elektronikë

Kindle (Wi-Fi); Kindle 3G; dhe Apple iPod touch 8GB

Lojërat

Scrabble Flash Cubes; Qwirkle Board Game; dhe LEGO Ultimate Building Set
Video lojërat dhe hardware-ët

Call of Duty: Black Ops; Just Dance 2; dheDonkey Kong Country Returns
Filmat

“Inception”; “The Blind Side”; dhe “Toy Story 3”

Librat Kindle

“The Confession: A Novel” by John Grisham; “Decision Points” nga George Bush; dhe“Unbroken” nga Laura Hillenbrand

Software
Anime Studio Debut 7; Manga Studio Debut 4; dhe Adobe Photoshop Elements 9

Wireless
Samsung Captivate Android Phone (AT&T); HTC DROID INCREDIBLE Android Phone (Verizon Wireless); dhe Motorola DROID X Android Phone (Verizon Wireless).
 
Top