• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ambeta kthehet ne skenen e teatrit Hadrianopolis

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Balerina Anbeta Toromani, e njohur si një nga balerinat më të spikatura në Itali, ka patur sukses teksa interpretonte në skenën e Teatrit antik të Hadrianopolis të Sofratikë, një teatër i cili daton shekullin III pas Krishtit, rreth 14 km larg Gjirokastrës.


Ne mbremjen e se shtunes, kur dielli ishte në perëndim artistitja shqiptare së bashku me balerinë italianë, ka intepretuar kryeveprat koreografike “La lacrimosa”, “Madama Butterfly”, “Cliss”, “Hombes en falda” etj.

Vete balerina ka thene se “Është një kënaqësi qe në skenën e lashtë të Hadrianopolis, të intepretoj pas kaq vitesh” .Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top