• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Amen

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,405
Pikët
113
Zet Arber 14 January 2019 ·

Amene!
Sipas Bogdanit, do te thote 'nene' ne shqip.
Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,352
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ndofta do te duket e cuditshme por sapo ju lexova me shkoi mendja tek emertimi "e ama e filanit"...nuk e di ne kane lidhje por te njejten rrenjo do ta kene besoj.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,405
Pikët
113
Une mendoj se kane nje rrenje. Per me shume 'Me' quheshin tabletat teknologjike te krijimit. Si me thene Me=Protokoll dhe qe ketej 'a(sht)protokoll' ose 'a(sht)me'.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,921
Pikët
113
A - men , do te thote qe eshte dicka e mencur ajo qe the, pasi shpirti eshte mencuria dhe cdo gje shpirterore pranohet. Ndaj edhe e themi mbas cdo lutjeje qe te na pranohet, pra e themi qe kjo qe sapo thame ishte dicka e mencur ndaj pranoje. Kete gje ia kerkojme forcave apo energjive hyjnore qe jane dentitete rrezerore. Se di sa e qarte isha, po kush do e kupton sepse edhe te kuptuarit eshte ceshtje hyjnore dhe energjie. Dituria mbi gjithcka ;) (mos e ngaterroni me perrallat qe mesoni ne shkolle mire:D )
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,979
Pikët
113
Ndofta do te duket e cuditshme por sapo ju lexova me shkoi mendja tek emertimi "e ama e filanit"...nuk e di ne kane lidhje por te njejten rrenjo do ta kene besoj.
Pse nuk i thone... atësia dhe amësia...?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,405
Pikët
113
Kjo eshte formula e krijimit. Ati, Thoti dhe Teknologjia mundesuan Nenen te Krijoje/Rikrijoje njerezimin ne Toke.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
18,026
Pikët
113
Po edhe perdorja e shprehjes, shteti ame, apo tek ne ne Kosove perdore libri amez, qe regjistrohen te gjitha infot e nje personi.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,352
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Nuk e di ne ditet e sodit por me perpara ka qeneperdorur edhe shprehja: "Numri i amezes"....ndofta ka lidhje
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,496
Pikët
113
Zet Arber 14 January 2019 ·Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
Rastesisht? ne shqip i themi edhe ama, nanes te amen etj...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,352
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ne mos gaboj kjo fjale eshte marre prej gjuhes hebraike (por perdorest gjeresisht edhe ne gjuhen e kishes katolike dhe orthodhokse)...

A ka lidhje midis perdorimit te kesaj fjale ne Shqip dhe hebraisht sepse i drejtohet ne te dyja keto gjuhe pikerisht nanes, dhe kush duhet te jete origjina ???
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
''....ama/jepma doren, ma jep doren...
''..ama doren....''
''...pade çatë çekiç....''
(...me jep ç'ate çekan...)
Pra ''âmă'' sa ''nana''...te bletaria po por eshte mbretnesha qe e quajmi ''âmā'' ...e jo per nenen, meghithese te hebraishtja e guhet kaukze, ''aba'' /abë/ dhe ''al'' per vendin...vendi nenes ..!
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,769
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Zet Arber 14 January 2019 ·Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
E kam lexuar 4 here shkrimin e juaj ZET por te them te drejten nuk po ja nxjerr dot fillin, nuk e kuptova se ne cfare konkluzioni kerkoni te dilni.
Natyrisht nje perzierje e Zotave te lashte egjiptiane, me Bogdanin dhe me fjalen Amen ma ngaterroi akoma edhe me shume arsyetimin.
Meqenese nuk e kuptova shkrimin (problem i imi ky) natyrisht qe nuk mund ta diskutoj/kundershtoj por ne 3 ceshtje qe ti permend mund te them se:
- Definizioni "Nena eshte bartese e DNA se njerzimit" eshte definicion i cunguar dhe jo korrekt, sepse vete DNA e njerzimit eshte foleja ku zhvillohet Genoma, pra genet e njeriut.
Nukli qelizor i DNA-se eshte i organizuar ne cifte-kromosomesh (te ashtuquajturat kromosome homologe) dhe per rrjedhoje njeriu ka 23 cifte kromosomesh homologe pra 46 kromosome gjithsej.
Secili cift kromosomesh permban: 1 kromosome "te nenes" dhe 1 kromosome "te babait" thene popullorshe.
Konkluzioni, DNA e njerzimit eshte bartese e te dyja kromosomeve (matern und patern) dhe jo nena eshte bartese e DNA se njerzimit.

- Nuk ka variante te Kishes me Jesus, nje zot, dy zota, tre zota etc etc si perzierje injorantesh sic shprehesh ti!
Absolutisht qe JO! Doktrina Religjiose e Krishterimit (meqenese ke permendur Kishen) por edhe ajo Islame mbeshtetet ne 1 Zot, (nga rrjedh termi: monoteizem) dhe ne rastin ne fjale njeh dhe mbeshtetet ne: Trinity!
Ne Religionin Islam vete fjala lā ilāha illā Allāh - Zoti eshte Nje qe eshte ne fondamentet e kesaj Doktrine deshmon qe ska dy, tre zota etj etj..

- Prejardhja e fjales AMEN eshte hebraike, ka kuptimin - e sigurte, e vertete, (lat- verum est) dhe me kalimin e shekujve kjo fjale ka shetitur nga brigjet e Lumit Jordan, ne mbare boten duke kaluar nga Roma, Meka (amin) neper gojet e miliona te krishtere, muslimane, hebrenj, por duke pasur te perbashket: Shpresen ne Zot.Scutum-Fidei-Arma-Trinitatis.png
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,405
Pikët
113
E kam lexuar 4 here shkrimin e juaj ZET por te them te drejten nuk po ja nxjerr dot fillin, nuk e kuptova se ne cfare konkluzioni kerkoni te dilni.
Natyrisht nje perzierje e Zotave te lashte egjiptiane, me Bogdanin dhe me fjalen Amen ma ngaterroi akoma edhe me shume arsyetimin.
Meqenese nuk e kuptova shkrimin (problem i imi ky) natyrisht qe nuk mund ta diskutoj/kundershtoj por ne 3 ceshtje qe ti permend mund te them se:
- Definizioni "Nena eshte bartese e DNA se njerzimit" eshte definicion i cunguar dhe jo korrekt, sepse vete DNA e njerzimit eshte foleja ku zhvillohet Genoma, pra genet e njeriut.
Nukli qelizor i DNA-se eshte i organizuar ne cifte-kromosomesh (te ashtuquajturat kromosome homologe) dhe per rrjedhoje njeriu ka 23 cifte kromosomesh homologe pra 46 kromosome gjithsej.
Secili cift kromosomesh permban: 1 kromosome "te nenes" dhe 1 kromosome "te babait" thene popullorshe.
Konkluzioni, DNA e njerzimit eshte bartese e te dyja kromosomeve (matern und patern) dhe jo nena eshte bartese e DNA se njerzimit.

- Nuk ka variante te Kishes me Jesus, nje zot, dy zota, tre zota etc etc si perzierje injorantesh sic shprehesh ti!
Absolutisht qe JO! Doktrina Religjiose e Krishterimit (meqenese ke permendur Kishen) por edhe ajo Islame mbeshtetet ne 1 Zot, (nga rrjedh termi: monoteizem) dhe ne rastin ne fjale njeh dhe mbeshtetet ne: Trinity!
Ne Religionin Islam vete fjala lā ilāha illā Allāh - Zoti eshte Nje qe eshte ne fondamentet e kesaj Doktrine deshmon qe ska dy, tre zota etj etj..

- Prejardhja e fjales AMEN eshte hebraike, ka kuptimin - e sigurte, e vertete, (lat- verum est) dhe me kalimin e shekujve kjo fjale ka shetitur nga brigjet e Lumit Jordan, ne mbare boten duke kaluar nga Roma, Meka (amin) neper gojet e miliona te krishtere, muslimane, hebrenj, por duke pasur te perbashket: Shpresen ne Zot.View attachment 29110
Nuk po i pergjigjem ketij shkrimi qe eshte nje permbledhje dokrrash te kalibrit me te larte vetem nga respekti per personin tuaj. Kjo nuk do te thote qe ju nuk duhet te besoni ne cfare deshironi. Shendet.
Kjo per ata injorante qe deshirojne te mesojne 2 gjera me shume.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Zet Arber 14 January 2019 ·Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
Amen nuk eshte shqip!
Gjendet ne hebraisht te pakten 1mije vjet perpara bibliotekes se Aleksandrise. Shumica e teozofisteve besojne se kjo fjale nenkupton zotin egjiptian Amun, i cili ne shumicen e rasteve shqiptohet si Amen, por nuk ka asnje prove se eshte e njejta gje. Ne shqip kjo fjale ka hyre nepermjet latinishtes se bashku me perhapjen e krishterimit, si dhe me variantin e saj islam Amin u soll nga turqit.
Sidoqofte, fjale hebraike apo egjiptiane, lidhje me shqipen nuk ka. As Iliret, as Romaket as Helenet, nuk perdornin ne fund te ceremonive te tyre pagane fjalen Amen.
Fjale aziatike, ndoshta afrikane.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Nuk po i pergjigjem ketij shkrimi qe eshte nje permbledhje dokrrash te kalibrit me te larte vetem nga respekti per personin tuaj. Kjo nuk do te thote qe ju nuk duhet te besoni ne cfare deshironi. Shendet.
Kjo per ata injorante qe deshirojne te mesojne 2 gjera me shume.
Mua nuk me duken dokra te kalibrit te larte, me duken fakte te padiskutueshme, cfar ka shkruar Baba.
Doktrina e krishtere nuk eshte me tre zota, vertet quhet trinitet, por koncepti eshte God is three in one. Krishterimi judaizmi islami jane fe monoteiste.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Rastesisht? ne shqip i themi edhe ama, nanes te amen etj...
Nuk ka lidhje me nonen, hic, po hic fare....cila eshte fjala "shqipe" e radhes? Hallelujah? Kjo me ke ka lidhje? me hallen?:p Jo shoku, jane fe aziatike, fjale aziatike.
 
Top