• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Amerika mbas Trump-it!

Status
Temë e mbyllur.

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,599
Pikët
113
[QUOTE="King Bardhyl, post: 2199821, member: 4749"]
Eshte qesharake, sinqerisht. Nje emigrant qe shan nje tjeter emigrant
dhe nje tjeter emigrant, nje qole qe i ben like kesaj sharje. Keta jane wannabe muricans. Me ke te flasesh ketu? A e dine pershembull keta qe jane emigrante ne Amerike qe ne fillim te shekullit te XX-te Shqiptaret ne aleance me Kretanet kane bere lufte urbane kunder Irlandezeve? Jane vrare dhe jane prere me arme te ftohta dhe arme zjarri. Sepse keta te fundit i perbuznin dhe ju thoshin emigrante.
[/QUOTE]

Eshte qesharake, sinqerishte. Nje Shqiptare shan nji Shqiptar tjeter! Hurr durr lol
Ne kjoftse ka ferkime ne mes nesh(Shqiptareve) pse mendon se nuk ka midis emigrantave te ndryshem kur kultura, gjuha, feja, kombi etj etj jane shume ndryshe sesa te na?

Disa emigrant jane ma te mire se te tjeret.. pike!

A t'ka shku ndermend ndaj here pse Shqiptaret ne Amerike bajn buje gjithmone per ndihmen qi i japin njani tjetrit dhe atdhedashurin qi kan?

Kur je i huje ne mesin e rracave dhe kulturave te huja, me pa nji njeri tandin ndin guxim dhe k'naqsi!
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
[QUOTE="King Bardhyl, post: 2199821, member: 4749"]
Eshte qesharake, sinqerisht. Nje emigrant qe shan nje tjeter emigrant
dhe nje tjeter emigrant, nje qole qe i ben like kesaj sharje. Keta jane wannabe muricans. Me ke te flasesh ketu? A e dine pershembull keta qe jane emigrante ne Amerike qe ne fillim te shekullit te XX-te Shqiptaret ne aleance me Kretanet kane bere lufte urbane kunder Irlandezeve? Jane vrare dhe jane prere me arme te ftohta dhe arme zjarri. Sepse keta te fundit i perbuznin dhe ju thoshin emigrante.
Eshte qesharake, sinqerishte. Nje Shqiptare shan nji Shqiptar tjeter! Hurr durr lol
Ne kjoftse ka ferkime ne mes nesh(Shqiptareve) pse mendon se nuk ka midis emigrantave te ndryshem kur kultura, gjuha, feja, kombi etj etj jane shume ndryshe sesa te na?

Disa emigrant jane ma te mire se te tjeret.. pike!

A t'ka shku ndermend ndaj here pse Shqiptaret ne Amerike bajn buje gjithmone per ndihmen qi i japin njani tjetrit dhe atdhedashurin qi kan?

Kur je i huje ne mesin e rracave dhe kulturave te huja, me pa nji njeri tandin ndin guxim dhe k'naqsi!
[/QUOTE]
Sepse po te perdor standartin tend atehere duhet qe te them shan i dhjeri te permjerin. Ti je nje emigrant per veten tende. Dhe me korigjo nese jam gabim je emigrant ne Kanada. Si mund ti thuash ti nje tjetri me perbuzje emmigrant? Apo perpiqesh te shkarkosh perbuzjen qe kane te tjeret te ty ne nje shkalle me poshte, (sipas konceptit tend)?
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,599
Pikët
113
@ kb


Shume e thjeshte.. gjykoj sjelljen e tjerve dhe e krahasoj me temen! Ashtu sikurse ka kultura te ndryshme prej asaj temes ashte ka adhe rraca dhe ato ndryshojne nga njana tjetra per na veprimet, sjellja dhe menyra e gjykimit!

Aziatiket hajn qenin, kurse na ( me kanu) e vendosim qenin e shpise baraz me ne!
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
@ kb


Shume e thjeshte.. gjykoj sjelljen e tjerve dhe e krahasoj me temen! Ashtu sikurse ka kultura te ndryshme prej asaj temes ashte ka adhe rraca dhe ato ndryshojne nga njana tjetra per na veprimet, sjellja dhe menyra e gjykimit!

Aziatiket hajn qenin, kurse na ( me kanu) e vendosim qenin e shpise baraz me ne!
Ketu nuk ka lidhje rraca. Ketu behet fjale per emigrant. Ata qe kane pergatitur ate foto e konsiderojne veten vendas ne USA ndersa theksojne faktin se polici eshte nje emigrant. Ata nuk kane bere komente ne lidhje me rracen. Edhe ti i meshove ketij fakti qe ai polic eshte nje emigrant. Ti vete je nje emigrant(nuk me the ne Kanada je?), po keshtu edhe antari qe te beri like eshte nje emigrant. E gjitha kjo eshte qesharake.
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,599
Pikët
113
Ketu nuk ka lidhje rraca. Ketu behet fjale per emigrant. Ata qe kane pergatitur ate foto e konsiderojne veten vendas ne USA ndersa theksojne faktin se polici eshte nje emigrant. Ata nuk kane bere komente ne lidhje me rracen. Edhe ti i meshove ketij fakti qe ai polic eshte nje emigrant. Ti vete je nje emigrant(nuk me the ne Kanada je?), po keshtu edhe antari qe te beri like eshte nje emigrant. E gjitha kjo eshte qesharake.

Na Shqiptaret kena pas nji thanje se kur han buken nuk permyset kupa! Si mundet nji emigrant i cili ka arrite pozite aq te nalt me kthy armen kundra nji femnes, vendalie?

Pse nuk u dashka me e permend se ashte emigrant? Po sikur te ishte e kunderta mediat te paren gja e kishin vu ne dukje se ashte emigrant? Une vetem se harrova me shtu se ishte zezak emigrant prej shtetit i cili ka ma pak siguir sesa Iraku aka Brazili.

Kur nji Shqiptare arrestohet, edhe pse arrestohet per thymje ligjes ashtu sikurse mijera te tjere, ai ne fillim rreklamohet se prej ka asht! Pse nuk mujkam adhe un me e ba te njajten gja?

Qka din ti prej jetes te emigracionit?
 

shoku_tanku

Patronazhist
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
29,093
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Na Shqiptaret kena pas nji thanje se kur han buken nuk permyset kupa! Si mundet nji emigrant i cili ka arrite pozite aq te nalt me kthy armen kundra nji femnes, vendalie?

Pse nuk u dashka me e permend se ashte emigrant? Po sikur te ishte e kunderta mediat te paren gja e kishin vu ne dukje se ashte emigrant? Une vetem se harrova me shtu se ishte zezak emigrant prej shtetit i cili ka ma pak siguir sesa Iraku aka Brazili.

Kur nji Shqiptare arrestohet, edhe pse arrestohet per thymje ligjes ashtu sikurse mijera te tjere, ai ne fillim rreklamohet se prej ka asht! Pse nuk mujkam adhe un me e ba te njajten gja?

Qka din ti prej jetes te emigracionit?
Po ne amerike te gjithe emigrante jane,vetem indianet jane vendalinj.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,651
Pikët
113
Kisha mbetur borxh pa i kthyer pergjigjen Coolit, meqe tema ishte mbyllur. Por qe numrat e thone te kunderten. Shembull Bmw Benjamini ne vitin 2019 kishte nje qarkullim prej 113 milarde dollaresh, pa llogaritur Damlerin dhe pjesen tjeter te industrise. Dhe tjetra ne kohen kur mister Portukallja bente yada, yada per nje lufte tregetare me juropen, e thonin ekspertet qe nuk do te mund ta perballonte, sepse do te kishte konskuenca fatale per vete ekonomine e USA.

Per cilen mençuri do flasim, te atij qe duke thene Hamerika frrrssttt, do e fuste vendin e tij nje sokakut njekahesh, qe do te dilte last nga aty.

E thone shifrat fringo pra, per ekonomite me te medha boteroe.

 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Na Shqiptaret kena pas nji thanje se kur han buken nuk permyset kupa! Si mundet nji emigrant i cili ka arrite pozite aq te nalt me kthy armen kundra nji femnes, vendalie?

Pse nuk u dashka me e permend se ashte emigrant? Po sikur te ishte e kunderta mediat te paren gja e kishin vu ne dukje se ashte emigrant? Une vetem se harrova me shtu se ishte zezak emigrant prej shtetit i cili ka ma pak siguir sesa Iraku aka Brazili.

Kur nji Shqiptare arrestohet, edhe pse arrestohet per thymje ligjes ashtu sikurse mijera te tjere, ai ne fillim rreklamohet se prej ka asht! Pse nuk mujkam adhe un me e ba te njajten gja?

Qka din ti prej jetes te emigracionit?
Sepse ti je nje emigrant dhe jo nje vendas. Dhe eshte qesharake kur nje emigrant perbuz nje emigrant tjeter. Eshte e pakuptimte. Tregon kompleksin e inferioritetit dhe servilizmin e personit qe e ben dhe atij qe e ben like.
 

shoku_tanku

Patronazhist
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
29,093
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Kishte nje thyer pergjigjen Coolit, meqe tema ishte mbyllur. Por qe numrat e thone te kunderten. Shembull Bmw Benjamini ne vitin 2019 kishte nje qarkullim prej 113 milarde dollaresh, pa llogaritur Damlerin dhe pjesen tjeter te industrise. Dhe tjetra ne kohen kur mister Portukallja bente yada, yada per nje lufte tregetare me juropen, e thonin ekspertet qe nuk do te mund ta perballonte, sepse do te kishte konskuenca fatale per vete ekonomine e USA.

Per cilen mençuri do flasim, te atij qe duke thene Hamerika frrrssttt, do e fuste vendin e tij nje sokakut njekahesh, qe do te dilte last nga aty.

E thone shifrat fringo pra, per ekonomite me te medha boteroe.

Pse lodh koken o pirat keta nuk duan te kuptojne.
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,599
Pikët
113
Un nuk jam per kyt bote,
Jam skllav
Sepse ti je nje emigrant dhe jo nje vendas. Dhe eshte qesharake kur nje emigrant perbuz nje emigrant tjeter. Eshte e pakuptimte. Tregon kompleksin e inferioritetit dhe servilizmin e personit qe e ben dhe atij qe e pelqen.
Qka i bani vendalite vendali perveq vullnetit te tyne me ken vendali?

Kush po i ndalon greko serbet qi kan pushtu trojet tona me i thane vedit zot te atyne trojeve?

Por si te thashe: qka din ti se qka ashte jeta e emigrantit!
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,599
Pikët
113
Kisha mbetur borxh pa i kthyer pergjigjen Coolit, meqe tema ishte mbyllur. Por qe numrat e thone te kunderten. Shembull Bmw Benjamini ne vitin 2019 kishte nje qarkullim prej 113 milarde dollaresh, pa llogaritur Damlerin dhe pjesen tjeter te industrise. Dhe tjetra ne kohen kur mister Portukallja bente yada, yada per nje lufte tregetare me juropen, e thonin ekspertet qe nuk do te mund ta perballonte, sepse do te kishte konskuenca fatale per vete ekonomine e USA.

Per cilen mençuri do flasim, te atij qe duke thene Hamerika frrrssttt, do e fuste vendin e tij nje sokakut njekahesh, qe do te dilte last nga aty.

E thone shifrat fringo pra, per ekonomite me te medha boteroe.


Amerika ka dimen, pranvere-dhe vere e vjeshte tan vitin! Nuk i plas per kerkend sikurse te kishte vullnetin politik!
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
42,952
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Kisha mbetur borxh pa i kthyer pergjigjen Coolit, meqe tema ishte mbyllur. Por qe numrat e thone te kunderten. Shembull Bmw Benjamini ne vitin 2019 kishte nje qarkullim prej 113 milarde dollaresh, pa llogaritur Damlerin dhe pjesen tjeter te industrise. Dhe tjetra ne kohen kur mister Portukallja bente yada, yada per nje lufte tregetare me juropen, e thonin ekspertet qe nuk do te mund ta perballonte, sepse do te kishte konskuenca fatale per vete ekonomine e USA.

Per cilen mençuri do flasim, te atij qe duke thene Hamerika frrrssttt, do e fuste vendin e tij nje sokakut njekahesh, qe do te dilte last nga aty.

E thone shifrat fringo pra, per ekonomite me te medha boteroe.

Po mire ke te drejte o lla.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top