• PĂ«rshĂ«ndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ana tjeter e medaljes!

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Sfida për SHBA. Rusia rrit ndikimin e saj në Afrikë
Vitet e fundit, Moska ka ndërtuar disa aleanca kryesore strategjike ushtarake në Afrikë, me Libinë, Nigerinë, Etiopinë dhe Malin, thuhet në një artikull të botuar sot nga CNBC.


Sipas raportit, një aspekt kryesor i strategjisë së Rusisë është të ofrojë alternativa për vendet afrikane, të cilat janë rritur të pakënaqura me shoqatat diplomatike perëndimore. Po kështu, Rusia, përmes Kombeve të Bashkuara (OKB), i ka ofruar ndihmë ushqimore, ekonomike dhe ushtarake këtij kontinenti.
Në dy muajt e fundit, Rusia ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi ushtarak me Nigerinë dhe Etiopinë, kombet më të populluara në Afrikë. Për më tepër, media thekson se, në të ardhmen e afërt, Rusia sapo ka nënshkruar një marrëveshje me administratën e Presidentit Nigerian Muhammadu Buhari për të siguruar pajisje ushtarake, stërvitje dhe teknologji për forcat nigeriane. E gjithë kjo ndërsa samiti i dytë Rusi-Afrikë pritet të mbahet në vitin 2022. Në samitin e parë të mbajtur në vitin 2019, Presidenti rus Vladimir Putin tregoi synimin e vendit të tij për të rritur bashkëpunimin me Afrikën. Teksti gjithashtu i bën jehonë një raporti të Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm, sipas të cilit Afrika përbënte 18% të eksporteve të armëve ruse midis 2016 dhe 2020.

Ekspertët besojnë se ndikimi në rritje i Rusisë në Afrikë ka shqetësuar shumë vendet perëndimore, dhe veçanërisht Shtetet e Bashkuara, pasi monopoli i saj në këtë kontinent vihet në pikëpyetje dhe kjo do të thotë se Uashingtoni do të duhet të shpikë kundërmasa për të ruajtur monopolin e tij. Në vitin 2018, John Bolton, këshilltari i atëhershëm i sigurisë në Shtëpinë e Bardhë, paralajmëroi për "ndikimin ekspansionist të Rusisë në Afrikë", duke thënë se Uashingtoni synon të ruajë mbështetjen e tij për kontinentin. CNBC ka theksuar se administrata aktuale amerikane, e kryesuar nga Joe Biden, është gjithashtu e gatshme të mbajë 27 bazat ushtarake amerikane në Afrikë.

Ja ku shkojne leket e Amerikes. 27 baza ne Afrike. Prandaj nuk i ngelen leke asaj per perparim teknik dhe shkencor ne ushtri. I bejne leket rrush e kumblla ushtaret me oficeret duke pire birra e duke bere xhiro me jahte. Bote dekadente...
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Putin në samitin e BRICS sulmon Shtetet e Bashkuara mbi AfganistaninVendet e organizatës "BRICS" (Brazili, Rusia, India, Kina, Afrika e Jugut) u mblodhën sot për samitin e 13 -të në nivelin e krerëve të shteteve. BRICS është një organizatë joformale që mbush 15 vjeç këtë vit dhe ka një vlerë të veçantë, pasi lindi si një përgjigje legjitime ndaj politikës së kontrollit dhe presionit që Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore kanë kryer ndaj vendeve të treta dhe fuqive rajonale gjatë fundit disa dekada. Me fjalë të tjera, organizimi i BRICS përbën një sfidë për botën unipolare që ka dominuar që nga rënia e BRSS.

Takimi i sotëm merr një rëndësi të veçantë në sfondin e ndryshimit të shpejtë të situatës gjeopolitike në Azinë Qendrore dhe Afganistan. Si përfundim, vendet e BRICS lëshuan një deklaratë ku u bën thirrje të gjitha palëve në Afganistan të përmbahen nga dhuna dhe të rregullojnë situatën në mënyrë paqësore.

Për më tepër, vendet e BRICS janë të përkushtuara për forcimin e bashkëpunimit në sferat politike, ekonomike, kulturore dhe të sigurisë; konfirmojnë besnikërinë e tyre ndaj planit të përgjithshëm të veprimeve në lidhje me Iranin; nxisin që vendet më pak të zhvilluara dhe, në veçanti, vendet afrikane, të përfshihen në procesin global të vendimmarrjes; ata konfirmojnë vullnetin e tyre për të vazhduar të ndihmojnë vendet e botës në luftën kundër pandemisë; na nxisin të zgjerojmë bashkëpunimin jo vetëm në këtë fushë, por edhe në atë të problemeve shëndetësore aktuale dhe të ardhshme; besoj se bashkëpunimi në çështjen e studimit të origjinës së SARS-COV-2 luan një rol të rëndësishëm në luftën kundër pandemisë Covid 19.

Para fillimit të samitit të BRICS, Putin bëri deklarata, duke e bërë të qartë në një mënyrë të sigurt se amerikanët janë fajtorët e kësaj krize të re në Afganistan. Vladimir Putin deklaroi se "spiralja e re e paqëndrueshmërisë në Afganistan është për shkak të përpjekjeve të papërgjegjshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të imponuar vlerat e veta, të cilat janë të huaja për njerëzit afganë, për t'u përpjekur të ndërtojnë me metodat e inxhinierisë sociale dhe politike të ashtuquajturat "struktura demokratike", pa marrë parasysh veçoritë historike, kombëtare të popujve të tjerë, duke injoruar traditat sipas të cilave jetojnë këta popuj dhe e gjithë kjo përfundoi në destabilizim, rezultoi në kaos, pas së cilës autorët e këtyre eksperimenteve u tërhoqën në nxitim e tërbim duke i braktisur lagjet e tyre për fatin e tyre. Tani e gjithë bota është e detyruar të paguajë çmimin dhe të përballet me pasojat, pasojat e të cilave ndikimi që ata do të kenë në sigurinë rajonale dhe globale nuk është ende i qartë ", - përfundoi presidenti rus.


Mbaj mend që më 29 shkurt 2020, amerikanët kishin nënshkruar Marrëveshjen e Dohas me talibanët, sipas së cilës ata u zotuan se do ta merrnin ushtrinë e tyre pas gati 20 vjetësh, dhe talebanët kishin premtuar se do të uleshin në tryezën e negociatave me qeverinë. pastaj në fuqi dhe për të prishur lidhjet me al Kaedën. Por të gjithë e pamë se si përfundoi. Tani talebanët kanë bërë një njoftim të rëndësishëm dhe domethënës: ata do të inagurojnë qeverinë e re islame më 11 shtator! Kabineti i ministrave, i përbërë nga të burgosur të Guantanamos dhe pjesëmarrës në organizata të ndryshme globale terroriste, merr detyrën pikërisht në ditën e 20 vjetorit të tragjedisë amerikane, pas së cilës Uashingtoni filloi luftën në Afganistan. Unë do të thoja që këtu çdo aludim nuk është thjesht i rastësishëm! Fyerja duket të jetë më e keqe se ajo e Vietnamit.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION

Raporti Konfidencial: Inteligjenca amerikane nuk arriti të helmonte Putinin
Disa detaje kanë dalë në dritë në lidhje me takimin midis Vladimir Putin dhe Presidentit Trump i cili nuk u mbajt në samitin e APEC, i cili u mbajt në Vietnam në Nëntor të vitit të kaluar. Një kujtesë e faktit se bisedimet e plota midis Vladimir Putin dhe Donald Trump nuk mund të zhvilloheshin, për shkak të disa "kërkesave atipike të bëra nga delegacioni i Amerikës së Veriut", siç tha sekretari i shtypit presidencial Dmitry Peskov.

"Partnerët" amerikanë këmbëngulën që takimi të zhvillohej në një dhomë që ata morën me qira dhe nuk pranuan asnjë alternativë. Kjo nismë ishte kundër protokollit diplomatik, pasi palët alternojnë njëra -tjetrën në ngjarje të ndryshme. Në krye të APEC -ut, do të ishte radha e Rusisë për të rezervuar dhe organizuar një vend të përshtatshëm dhe për të rregulluar dhomën.


Një dëshirë e tillë e vazhdueshme e shprehur nga amerikanët për të "joshur" presidentin rus në një dhomë shumë specifike mund të paralajmërojë vetëm shërbimet e sigurisë. Sipas analizës së tyre, u vendos që të mos vazhdohet me takimin e Trump. Në atë kohë, kjo u raportua si dështim i stafit të interesuar për organizimin e ngjarjes. Sidoqoftë, u raportua se gjatë takimit, amerikanët donin të përdornin një "nanoparomë" (transmetues të nanoprimcave toksike). E njëjta pajisje mendohet të jetë përgjegjëse për vdekjen e gjashtë udhëheqësve të Amerikës Latine të padëshiruar nga Shtetet e Bashkuara, të cilët kanë vdekur nga kanceri vitet e fundit (Hugo Chavez ishte njëri prej tyre). Shihni: armët nano amerikane vranë Hugo Chavezin e Venezuelës, thonë shkencëtarët

Prototipi i Nanoveeapon Highlyshtë shumë e mundur që as Trump të mos ishte në dijeni të operacionit që po përgatitej nga "shërbimet e tij speciale" dhe ai madje mund të ishte një objektiv i një "rrezatimi" të tillë vetë. * Inessa Sinchougova është redaktore dhe gazetare në Fort Russ News, si dhe studiuese dhe përkthyese e grupit të studimeve në Beograd, Qendrës për Studime Sinkretike. Ajo u arsimua në Universitetin Victoria të Wellington (Zelanda e Re) në fushën e Shkencave Politike dhe më parë ishte e punësuar në Strategjitë e Marketingut dhe Komunikimeve për një korporatë shumëkombëshe. Ai drejton një kanal të njohur në YouTube për përkthimet e figurave kryesore të politikës së jashtme ruse dhe shfaqet rregullisht në kanalet e tjera alternative të medias. Shënim: Mund të tingëllojë si një hipotezë komploti, por në fakt është shumë më reale nga sa mund të mendoni. Teknika e helmimit nga rrezatimi toksik është përdorur tashmë disa herë nga shërbimet e inteligjencës amerikane kundër personazheve të pakëndshëm dhe ka alarme të ndryshme për armët e këtij lloji duke përdorur nanaopartikulat që SHBA kanë në depot e tyre sekrete. Shihni: Metodat e reja të CIA -s për eliminimin e udhëheqësve të pakëndshëm politikë
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION

Putin: Rusia mund të zbulojë dhe godasë çdo objektiv armik


Rusia feston Ditën e Marinës me parada madhështore detare Marina Ruse ka aftësinë për të gjetur dhe goditur çdo kundërshtar kundër saj në det, në tokë dhe në ajër. "Sot flota ruse ka gjithçka që i nevojitet për të mbrojtur pa dyshim atdheun dhe interesat tona kombëtare.

Ne jemi në gjendje të zbulojmë çdo objektiv armik nën ujë, në sipërfaqe ose në ajër dhe, nëse është e nevojshme, të japim një goditje të pakthyeshme, "siguroi të dielën Presidenti rus Vladimir Putin. Në një fjalim të mbajtur me rastin e përurimit të paradës detare të mbajtur në qytetin e Shën Petersburgut, që ndodhet në territorin e Rusisë perëndimore, me rastin e festimit të 325 vjetorit të Marinës Ruse, presidenti theksoi se Marina Euroaziatike e vendit është e pajisur me "sisteme hipersonike më të fundit, të cilat ende nuk kanë analoge në botë, duke theksuar se ato vazhdojnë të modernizohen. "Bizhuteritë" e marinës ruse përkulin muskujt në një paradë të madhe ushtarake Në këtë kuptim, kreu i shtetit rus theksoi se Rusia zë një vend të denjë midis fuqive kryesore detare në botë, pasi ka bërë një investim kolosal në zhvillimin e saj nga anija e përulur e Pjetrit I të Madh në anijet e fuqishme lundruese oqeanike dhe nëndetëse. me raketa bërthamore.


Sipas Putinit, Moska ka fituar aviacion efikas detar me rreze të gjatë dhe të shkurtër, komplekse të besueshme të mbrojtjes bregdetare dhe sisteme armësh hipersonike me precizion të lartë, ndër të tjera. Parada kryesore detare e vendit Euroaziatik ndiqet nga më shumë se 50 anije luftarake, anije dhe nëndetëse, rreth 4,000 njerëz dhe më shumë se 40 avionë dhe helikopterë, përfshirë luftëtarët Su-33, Su-27 dhe MiG-29, aeroplani l Bef-12 amfib dhe helikopterë Mi-8 dhe Ka-31R. Gjithashtu pritet pjesëmarrja e anijeve të Marinës nga Republika Islamike e Iranit, India dhe Pakistani.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACIONAmerika është e shqetësuar: ne mund të humbasim në çdo konfrontim me Kinën ose Rusinë"Korporata RAND", institucioni i lidhur me Pentagonin, trajton për herë të parë problemin e dështimit të Shteteve të Bashkuara për të fituar, dhe ndoshta humbjen e saj, në një studim të skenarëve të luftës me Rusinë dhe Kinën. Që nga epoka e ish-Presidentit Dwight Eisenhower në mesin e viteve 1950, udhëheqësit amerikanë të njëpasnjëshëm kanë dashur të shmangin përdorimin e termit "humbje" në fjalorin ushtarak amerikan dhe kanë preferuar të lavdërojnë forcën dhe superioritetin e tyre ushtarak dhe nuk i njohin humbjet e tyre të përsëritura, por qendrat e fuqisë ushtarake dhe mbështetësit e tyre të elitave intelektuale rinovuan qarkullimin e kësaj shprehjeje për herë të parë, duke i dhënë fund asaj që ishte një "tabu" në ligjërimin e përditshëm politik amerikan. Vitet e fundit, disa strategë kanë dhënë alarmin se "Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj nuk do të mbizotërojnë në një konflikt të nivelit të lartë kundër një kundërshtari të ngushtë" (Rand Corporation, 17 qershor 2021).

Korporata RAND, dokumenti i lidhur me Pentagonin, sĂ« pari trajtoi temĂ«n "Shtetet e Bashkuara nuk fitojnĂ« dhe ndoshta humbasin" nĂ« njĂ« studim nĂ« terren mbi "skenarĂ«t e luftĂ«s" me RusinĂ« dhe KinĂ«n nĂ« vitin 2019, nĂ« tĂ« cilin pĂ«rfundoi: PĂ«rballĂ« Rusia dhe Kina, ana blu ka pĂ«suar njĂ« humbje "(duke iu referuar simbolikĂ«s sĂ« ngjyrĂ«s blu dhe njĂ« metaforĂ« pĂ«r Shtetet e Bashkuara kundĂ«r ngjyrĂ«s sĂ« kuqe tĂ« kundĂ«rshtarĂ«ve tĂ« saj). Ish-ZĂ«vendĂ«s Sekretari i Mbrojtjes nĂ«n Presidentin Barack Obama, 2014-2017, Robert Work, i cili ka pĂ«rvojĂ« tĂ« pasur nĂ« "stĂ«rvitjet e luftĂ«s", theksoi pĂ«rparĂ«sinĂ« e investimeve ushtarake amerikane, duke pasur aftĂ«sinĂ« pĂ«r tĂ« "fundosur 350 anije nga lufta kineze nĂ« 72-in e parĂ« orĂ« ”Nga lufta, ose nga shkatĂ«rrimi i 2,400 automjeteve tĂ« blinduara ruse. PĂ«r tĂ« arritur kĂ«tĂ« fazĂ« tĂ« fuqisĂ«, Work i bĂ«ri thirrje vendit tĂ« tij tĂ« investojĂ« "8 miliardĂ« dollarĂ« nĂ« vit pĂ«r njĂ« periudhĂ« 3 vjeçare", pĂ«r tĂ« parandaluar formimin e "dyshimeve midis kundĂ«rshtarĂ«ve nĂ« lidhje me vendosmĂ«rinĂ« e Shteteve tĂ« Bashkuara dhe pĂ«r tĂ« shmangur ngurrimin tĂ« aleatĂ«ve pĂ«r tĂ« deleguar sigurinĂ« e tyre ”.Buxhetet e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes po rriten në mënyrë të qëndrueshme, indiferente ndaj fundit të Luftës së Ftohtë. Burime të mëdha i janë kushtuar zhvillimit të disa armëve, efektiviteti ose modeli i të cilave nuk është provuar. Për shembull, dy dekada pas zhvillimit të luftëtarit më të ri të Forcave Ajrore të SHBA, "F-35", kostoja e tij ka tejkaluar 177 miliardë dollarë, "dhe është në rritje" dhe ende vuan nga "rreth 900 defekte në vizatimet e tij " Siç tregohet nga buletini për çështjet ushtarake ("Defense One", 19 maj 2021). Paralelisht, drejtori i kërkimit të sigurisë globale në "Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore", i lidhur me Departamentin Amerikan të Energjisë, paralajmëroi vendimmarrësit se çështja e humbjes së SHBA "është bërë një mundësi e pranueshme në një konfrontim me Rusinë ose Kinën, dhe udhëheqësit duhet të kristalizojnë qartë "rregullat e fitores", së bashku me udhëheqësit ushtarakë që kristalizojnë "rregullat e humbjes" për të kapërcyer "mundësitë e mëparshme negative".Martin Dempsey

NjĂ« studim tjetĂ«r i lĂ«shuar nga Autoriteti Strategjik KombĂ«tar i Mbrojtjes, i kryer pĂ«r Departamentin Amerikan tĂ« Mbrojtjes dhe botuar nĂ« NĂ«ntor 2018, konfirmoi mundĂ«sinĂ« e "humbjes sĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara nĂ« rast se detyrohen tĂ« luftojnĂ« njĂ« luftĂ« emergjente kundĂ«r RusisĂ«. NĂ« Baltik rajon ose kundĂ«r KinĂ«s nĂ« njĂ« luftĂ« nĂ« (ishullin) e Tajvanit ”, dhe tregoi se amerikanĂ«t mund tĂ«â€œ pĂ«rballen me njĂ« humbje ushtarake dĂ«rrmuese ”. Takimi i Samitit Strategjik KombĂ«tar tĂ« Mbrojtjes Studimi e bĂ«ri shumĂ« tĂ« qartĂ« se Shtetet e Bashkuara mund tĂ« humbnin luftĂ«n tjetĂ«r nĂ« kuadrin e njĂ« shteti kundĂ«r njĂ« shteti dhe se nĂ« çdo luftĂ« tĂ« ashpĂ«r me "njĂ« kundĂ«rshtar tĂ« ngushtĂ« si Kina, forcat amerikane mund tĂ« mposhteshin edhe nĂ« mungesĂ« tĂ« ndonjĂ« gabimet e udhĂ«heqĂ«sve tĂ« tyre ushtarakĂ« ”. Ish-shefi i Shtabit tĂ« PĂ«rgjithshĂ«m tĂ« Shtabit Martin Dempsey ishte njĂ« nga figurat mĂ« me ndikim nĂ« vendimmarrjen politike amerikane, 2011-2015, dhe shumĂ« nĂ« Pentagon besuan nĂ« analizĂ«n e tij, e cila pĂ«rbĂ«nte material tĂ« pasur pĂ«r qendrat kryesore. KĂ«rkuesit dhe vendimmarrĂ«sit respektivisht, Martin Dempsey Dempsey dha alarmin para se tĂ« tĂ«rhiqej nga shĂ«rbimi, duke thĂ«nĂ«: "Ne jemi brezi i ushtrisĂ«, i cili pĂ«rbĂ«n 20% tĂ« atyre qĂ« janĂ« rritur nĂ« njĂ« botĂ« qĂ« ka parĂ« fitoren e fuqisĂ« ushtarake amerikane dhe kontrollin e saj (mbi botĂ«). Ne jemi plotĂ«sisht tĂ« vetĂ«dijshĂ«m pĂ«r rĂ«ndĂ«sinĂ« e parandalimit dhe fuqisĂ« pĂ«r tĂ« manovruar dhe se si tĂ« pĂ«rgatisim "teatrin" e operacioneve. Ai foli me kolegĂ«t e tij pĂ«r rĂ«ndĂ«sinĂ« e "sigurimit qĂ« 80% e shumicĂ«s tĂ« kuptojĂ« mjetet pĂ«r tĂ« fituar" nĂ« ndryshimin e situatave ndĂ«rkombĂ«tare, pĂ«rmes kurseve tĂ« trajnimit intensiv (C
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION (analize)

(31 Korrik) Perëndimi nuk ka mësuar absolutisht asgjë!

Nga Andrei Martyanov.


NĂ«se nuk do tĂ« ishte pĂ«r armĂ«t bĂ«rthamore amerikane, RusisĂ« nuk do t’i interesonte nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« se çfarĂ« mendon Biden dhe administrata e tij pĂ«r vetĂ« RusinĂ«. Por kur edhe shpikĂ«si i "DoktrinĂ«s Gerasimov" dhe karakterit tĂ« shumanshĂ«m tĂ« gĂ«njeshtrĂ«s sĂ« gjerĂ«, pa jetĂ« reale ose kualifikime profesionale nĂ« çështjet qĂ« ai po pĂ«rpiqet tĂ« mbulojĂ«, si Mark Galeotti, duhet tĂ« reagojĂ« ndaj pretendimeve tĂ« Biden se Rusia ka vetĂ«m puse nafte dhe armĂ« bĂ«rthamore (ju e dini, stacioni i gazit i maskuar si njĂ« vend. ThĂ«nĂ« nga Obama), gjĂ« qĂ« ju tregon diçka. Galeotti shkruan: “Para sĂ« gjithash, Ă«shtĂ« njĂ« analizĂ« e keqe.

Me sa duket, Biden, i vetëdijshëm për qëndrueshmërinë e ndjenjës anti-ruse brenda Partisë së tij Demokratike dhe shqetësimet për vendimin e tij të fundit për të dhënë pëlqimin për përfundimin e tubacionit Nord Stream 2 midis Rusisë dhe Gjermanisë, donte t'i jepte mish të kuq bazës së tij. Sidoqoftë, nëse ai beson vërtet në këtë, nuk mund të jetë për t'u habitur që Kremlini kaq shpesh ka arritur të pengojë manovrat e superfuqisë së fundit të dukshme në botë.NĂ«se Rusia Ă«shtĂ« ende shumĂ« e varur nga hidrokarburet, sektori i saj i shĂ«rbimeve nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« zĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« PBB -sĂ« sĂ« saj dhe ka tĂ« gjithĂ« llojet e faktorĂ«ve pozitivĂ«, veçanĂ«risht nĂ« sektorin e softuerit dhe IT (nuk ka thjesht hakerĂ« dhe ransomware) Me Gjithashtu nĂ« aspektin ushtarak, Rusia ka demonstruar aftĂ«sinĂ« e saj pĂ«r tĂ« projektuar forcat e saj nĂ« Siri kundĂ«r tĂ« gjitha shanseve, dhe e ka mbajtur kĂ«tĂ« angazhim ". Galeotti, si njĂ« entuziast i shkencave humane, nuk e ka marrĂ« ende mesazhin - ai duhet ta lexojĂ« atĂ«, por nuk e besoj me tĂ« vĂ«rtetĂ« - se problemi kĂ«tu Ă«shtĂ« se rusĂ«t kanĂ« frikĂ« nga dobĂ«sia e AmerikĂ«s, e cila nuk njihet dhe se nĂ« fund, duke pasur parasysh rĂ«nien e vrullshme tĂ« aftĂ«sive mendore dhe profesionalizmin e "elitave" perĂ«ndimore (Galeotti Ă«shtĂ« dĂ«shmia A e kĂ«saj rĂ«nie, pavarĂ«sisht shkrimeve tĂ« tij pjellore mbi temat qĂ« ai nuk i kupton), Shtetet e Bashkuara do tĂ« vendosin, siç thotĂ« Galeotti vetĂ« sugjeron, pĂ«r tĂ« vepruar: "Kur Kremlini tregon agresion ose perfiditet, duhet tĂ« raportohet. Por retorika e ekzagjeruar nxit keqkuptime nĂ« vend dhe reagime tĂ« ashpra nĂ« Rusi. Le tĂ« sigurohemi qĂ« mbajmĂ« njĂ« shkop tĂ« madh, por gjithashtu mund tĂ« flasim nĂ« heshtje ”.


Mark Galeotti

Dhe kjo është ajo ku këpucët kapen: as Galeotti dhe as të ashtuquajturit "ekspertë rusë" të këtij lloji nuk janë në gjendje të vlerësojnë këtë "shkop" proverbial ose të vendosin kauzalitet (nëse ka) midis tonit gjithnjë e më histerik të retorikës anti-ruse në Perëndimi dhe ai "shkop" që ka humbur prej kohësh çdo aftësi për të goditur realisht dikë dhe të cilit askush nuk do t'i kushtonte vëmendje pa armë bërthamore. Kështu që kur Galeotti thotë se rusët do të "mërziten", ai nuk e di se për çfarë po flet. Rusët janë të frikësuar nga një paketë majmunësh që sundojnë Perëndimin e kombinuar dhe kjo kërkon kujdes ekstrem nga ana e Rusisë në trajtimin e kësaj kërcënimi të patologjisë mendore në mënyrë që të shmanget një luftë në të cilën ky Perëndim i kombinuar do të pushonte së ekzistuari. Pse jam i vendosur për këtë? Epo, pse ...


Ndryshe nga Galeotti, Komandant Salamader Ă«shtĂ« njĂ« profesionist i ushtrisĂ« dhe, ndryshe nga Galeotti, ai ka pĂ«rvojĂ«n e nevojshme pĂ«r tĂ« gjykuar nĂ« çështjet e luftĂ«s dhe atĂ« "shkopin" proverbial qĂ« do tĂ« lejonte bartĂ«sin e tij tĂ« "fliste butĂ«". UnĂ« nuk shkoj mĂ« nĂ« blogun e Sal si mĂ« parĂ«, por dikush mĂ« dĂ«rgoi njĂ« lidhje me postimin e fundit tĂ« Sal dhe kjo Ă«shtĂ« njĂ« shpĂ«rthim (i justifikuar objektivisht) nĂ« pĂ«rgjigje tĂ« kĂ«tij lajmi. “.. Hano dĂ«shtoi nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« mjerueshme: Pas humbjes sĂ« lojĂ«s sĂ« luftĂ«s, shefat e shtabeve po shqyrtojnĂ« sesi ushtria amerikane do tĂ« luftojĂ« me KinĂ«n dhe RusinĂ«. NĂ« njĂ« betejĂ« tĂ« shtirur pĂ«r Tajvanin, forcat amerikane humbĂ«n aksesin nĂ« rrjet pothuajse menjĂ«herĂ«. Hyten ka botuar katĂ«r udhĂ«zime pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« ndryshimin e qasjes ”. PĂ«rveç disa aspekteve mbresĂ«lĂ«nĂ«se tĂ« "tĂ« menduarit" operacional tĂ« kĂ«tij dokumenti, njĂ« gjĂ« qĂ« mĂ« ka tĂ«rhequr vĂ«mendjen Ă«shtĂ« pĂ«rdorimi i ... anijeve kozmike nĂ« operacionet e MarinĂ«s Amerikane rreth Tajvanit. Nuk po tallem, lexoni vetĂ«: “Logjistika sfidohet. Krijimi i mĂ«nyrave tĂ« reja pĂ«r furnizimin me karburant dhe furnizimi me karburant nĂ« vijĂ«n e parĂ«. Komanda Amerikane e Transportit dhe Forcat Ajrore po punojnĂ« nĂ« pĂ«rdorimin e raketave dhe trajektoreve hapĂ«sinore pĂ«r tĂ« sjellĂ« anije tĂ« mĂ«dha ngarkesash brenda dhe jashtĂ« fushave tĂ« betejĂ«s ". Pa shaka. MĂ« Ă«shtĂ« dashur tĂ« lexoj dhe hulumtoj temĂ«n disa herĂ« para se tĂ« mund t'i kthej sytĂ« e mi tĂ« fryrĂ« pĂ«rsĂ«ri nĂ« bazat e tyre. ËshtĂ« dĂ«shpĂ«rim. Sal nuk Ă«shtĂ« aq i sjellshĂ«m, ai ka tĂ« drejtĂ« tĂ« jetĂ« i qartĂ«: “JustshtĂ« vetĂ«m e dhimbshme. SĂ« pari, logjistika nĂ« luftĂ« Ă«shtĂ« kundĂ«rshtuar gjithmonĂ«. Gjithashtu, si tĂ« investoni nĂ« transportin ajror, detar dhe tokĂ«sor qĂ« mund tĂ« pĂ«rballojĂ« njĂ« luftĂ« tĂ« gjatĂ« shkatĂ«rrimi nĂ« perĂ«ndim tĂ« Wake nga mesi i dekadĂ«s para ... pastaj ... pĂ«r hir tĂ« Pete ... njĂ« tĂ« re. MĂ« falni, por do tĂ« pushoheni. Kjo Ă«shtĂ« nĂ« pĂ«rputhje me idetĂ« mĂ« tĂ« kĂ«qija tĂ« ushtrisĂ« bĂ«rthamore post-koreane ". Sal gjithashtu pĂ«rdor terma si "budallallĂ«qe" tĂ« mirĂ« tĂ« vjetĂ«r dhe formulime tĂ« tjera tĂ« forta, por nĂ« fund ai ka tĂ« drejtĂ«: "MĂ« falni, por pavarĂ«sisht nga tĂ« gjitha paralajmĂ«rimet pĂ«r krijimin e njĂ« force tĂ« hollĂ« Tiffany dhe injektimin e miliarda dollarĂ«ve nĂ« aftĂ«sitĂ« kritike tĂ« kohĂ«s sĂ« paqes qĂ«, nĂ« kohĂ« lufte, konvertohen menjĂ«herĂ« nĂ« dobĂ«si kritike me zero fitim dhe rrezik tĂ« pallogaritshĂ«m ... A jemi tĂ« tronditur? Studioni pĂ«r 20 vjet? Bullshit, ju mund tĂ« shihni dobĂ«sitĂ« tona me burim tĂ« hapur nĂ« 20 minuta. NĂ«se do tĂ« kishim njĂ« kulturĂ« qĂ« lejon kritika agresive dhe jo marrĂ«veshje pasuese, nuk do tĂ« ishim kĂ«tu. Kompleksi ushtarak-industrial le tĂ« shesĂ« njĂ« listĂ« tĂ« koncepteve tĂ« kohĂ«s sĂ« paqes vetĂ«m nĂ« rrjete, video nĂ« kohĂ« reale, satelitĂ« tĂ« paprekshĂ«m, ".PĂ«rveç çështjeve morale dhe ligjore qĂ« lidhen me situatĂ«n rreth Tajvanit (e cila Ă«shtĂ« njĂ« histori krejtĂ«sisht e ndryshme), Shtetet e Bashkuara thjesht nuk kanĂ« burime pĂ«r tĂ« zhvilluar njĂ« luftĂ« moderne, veçanĂ«risht me njĂ« forcĂ« detare qĂ« do tĂ« zbulohet, ndiqet, duke e synuar atĂ« do tĂ« zhvillohet dhe asgjĂ«sohet edhe para se tĂ« vendoset siç duhet. Ne mund tĂ« luajmĂ« me CONOPS sa tĂ« duam, por nuk mund tĂ« luftojmĂ« pa pasur armĂ«t dhe mjetet e duhura. DukshmĂ«ria taktike dhe operacionale e luftĂ«s moderne Ă«shtĂ« e thjeshtĂ«, madje Galeotti mund ta kuptojĂ« atĂ«: nĂ«se armiku ju sheh me armĂ« tĂ« pĂ«rparuara, ju do tĂ« vriteni. Çdo forcĂ« amerikane Ă«shtĂ« e dukshme sot nĂ« tĂ« gjithĂ« spektrin elektromagnetik dhe kjo do tĂ« thotĂ« se bĂ«het objektiv, EMCON apo jo. Marina Amerikane ende pĂ«rdor sisteme armĂ«sh qĂ« arritĂ«n kufijtĂ« e tyre tĂ« modernizimit nĂ« fillim tĂ« viteve 2000 dhe nĂ«se ata besojnĂ« se nisja e lundrimeve tĂ« vjetra tĂ« mira dhe pĂ«rsĂ«ritjet e tyre nĂ«n-zanore me rreze tĂ« gjatĂ« si LRASM do t'u japin pĂ«rparĂ«si, unĂ« kam njĂ« urĂ«. PĂ«r shitje Me Me 3M22 Tsirkon qĂ« pĂ«rfundon testet e tij shtetĂ«rore nĂ« gusht, ai hyn nĂ« fazĂ«n operacionale dhe, nĂ« fillim tĂ« vitit 2022, fillon tĂ« vendoset nĂ« anijet dhe nĂ«ndetĂ«set e vijĂ«s sĂ« parĂ«. Por kjo nuk Ă«shtĂ« e gjitha, Rusia testoi disa muaj mĂ« parĂ« njĂ« element tĂ« njohur si GZUR, njĂ« raketĂ« Mach = 6 + me njĂ« rreze veprimi prej 1.500 kilometrash dhe njĂ« TU-22M3 (M) tĂ« vetĂ«m tĂ« aftĂ« tĂ« mbante 20 !! A e dini sa SU-34 janĂ« tĂ« aftĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«? Versioni M = 12 i kĂ«saj arme Ă«shtĂ« duke u zhvilluar, me njĂ« rreze veprimi prej 3000 kilometrash. Vini bast se sa shpejt versioni i parĂ« i kĂ«saj arme do tĂ« pĂ«rfundojĂ« nĂ« duart e kinezĂ«ve. Fat i mirĂ« nĂ« zhvillimin e njĂ« sistemi tĂ« mbrojtjes ajrore qĂ« mund tĂ« trajtojĂ« njĂ« salvo tĂ« tillĂ«, me kusht qĂ« ai madje ta zbulojĂ« atĂ«


Bombardues rus TU-22


M3 me shumë role Unë e kuptoj mirë që një oficer amerikan ka probleme, por të lexosh një lëndë britanike me diplomë në ekonomi dhe histori, të bisedosh për një shkop, kur Mbretëria e Bashkuar është një fuqi dytësore, nëse jo terciare, ushtarake dhe ekonomike është qesharake. Me Kjo është arsyeja pse ai nuk e kupton problemin, kjo është arsyeja pse unë shkruaj librat e mi dhe shkruaj në këtë blog - për të paralajmëruar se ajo që Perëndimi i kombinuar e di për Rusinë ka të bëjë kryesisht me propagandën e mutit dhe se kur ta godasë me gomar ushtarakisht, gjë që do të ndodhë , nëse ai vendos të vrasë veten nga krenaria dhe injoranca, e vetmja gjë që i mbetet humbësit është të lëshojë armë bërthamore dhe do të marrë fund. Unë e di sa e vështirë është të përballesh me realitetin e dobësisë dhe vjetërsisë së dikujt, duhet guxim i vërtetë për ta bërë këtë, dhe në Perëndim ka një deficit të madh të atij guximi. Por është më mirë që ky pranim të bëhet nga profesionistë të vërtetë sesa të lini këtë hap të nevojshëm për njerëzit që nuk kuptojnë asgjë në lidhje me të dhe që nuk kanë pse të gjykojnë për këtë çështje. Për Galeottin, megjithatë, me disa lajme, shitja e hidrokarbureve sot përfaqëson vetëm 15% të buxhetit rus, por, siç përfundon Sal me zemërim: "Si ushtarë, ne nuk kemi mësuar absolutisht asgjë."
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ĐœĐžŃ‡Đ”ĐłĐŸ ĐżŃ€ĐŸŃ‚ĐžĐČ PĐŸŃŃĐžĐž
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,237
Pikët
113
Në funksion të njohjes më të mirë dhe trajtimit profesional të procesit indoktrinues të regjimit komunist në kulturë, në letërsi, art dhe informim publik, një grup studiuesish të Institutit të Historisë, përgatiti këtë botim, me dokumentet zyrtare më tipike në fushën e indoktrinimit ideologjik. Dokumentet janë autentike, të marra nga arkivat shqiptare dhe të studiuara në planin historik, në përmbajtje dhe në impaktin e tyre publik. Në morinë e dokumenteve, përgatitësit kanë përmbledhur ato më tipike që tregojnë më qartë fazat, natyrën dhe tiparet e ecurisë së procesit të indoktrinimit kulturor.

3. NĂ« fshatin e TiranĂ«s, sidomos nĂ« malĂ«si, kemi akoma njĂ« prapambetje tĂ« madhe, njĂ« nivel tĂ« ulĂ«t kulturor e arsimor, tĂ« cilin duhet ta kapĂ«rcejmĂ« nĂ« njĂ« kohĂ« sa mĂ« tĂ« shkurtĂ«r. Sot nĂ« fshatrat e TiranĂ«s ka 132 shkolla fillore, 30 shkolla 8-vjeçare dhe 1 shkollĂ« tĂ« mesme me 453 mĂ«sues, ka edhe 70 shtĂ«pi ose vatra kulture, 3 spitale, 41 ambulanca, 3 maternitete dhe 5 klinika dentare me njĂ« personel shĂ«ndetĂ«sor, me mjekĂ«, infermiere dhe dentistĂ« qĂ« arrijnĂ« nĂ« 68 veta si dhe 38 agronomĂ« dhe zooveteriner. MirĂ«po dihet se deri nĂ« 3-4 muaj mĂ« parĂ«, fshatrat tona kishin 119 xhami, me po kaq dhe diçka mĂ« shumĂ« hoxhallarĂ«, kishte disa dhjetĂ«ra tyrbe ose tĂ« ashtuquajtura “vende tĂ« shenjta”. VetĂ«m nĂ« njĂ« fshat tĂ« malĂ«sisĂ« Bastar MurrizĂ« kishte 4 xhami me 7 hoxhallarĂ«, kurse nĂ« shkollĂ«n fillore tĂ« fshatit kishte vetĂ«m njĂ« mĂ«sues. Vitin e kaluar nĂ« fshatrat tona Ă«shtĂ« harxhuar mĂ« pak se 1 kg sapun pĂ«r njeri nĂ« vit. NĂ« mjaft fshatra ka akoma analfabetĂ«. Konkluzionet qĂ« mund tĂ« nxjerrim pĂ«r fshatin janĂ« dy: nga njĂ« anĂ«, nĂ« krahasim me disa rrethe tĂ« tjera, numri i shkollave, mĂ«suesve, nxĂ«nĂ«sve, shtĂ«pive e vatrave tĂ« kulturĂ«s, si dhe i spitaleve, infermierĂ«ve dhe materniteteve, ose i agronomĂ«ve nĂ« fshatin tonĂ« Ă«shtĂ« i vogĂ«l, nga ana tjetĂ«r, ekzistenca deri pak kohĂ« mĂ« parĂ« e kaq xhamive, hoxhallarĂ«ve dhe tyrbeve, qĂ« pĂ«rhapnin injorancĂ«n dhe pengonin futjen e sĂ« resĂ« nĂ« fshat, duhet tĂ« tĂ«rheqĂ« seriozisht vĂ«mendje tonĂ«, tĂ« na bĂ«jĂ« tĂ« marrim masa pĂ«r tĂ« shpejtuar shkatĂ«rrimin e bazave tĂ« ideologjisĂ« sĂ« vjetĂ«r dhe pĂ«r tĂ« zgjeruar me ritme mĂ« tĂ« shpejta.

AQSH, F. 14/AQ i PPSH, Viti 1968, Dosja 214, fl. 1-29

INDOKTRINIMI KOMUNIST PËRMES KULTURËS, LETËRSISË DHE ARTIT.

(Dokumente historike) VËLLIMI I (1945-1968).
Beqir META.
Afrim KRASNIQI
edhe..... Hasan BELLO.

TASHTI sipas meje....UNE nuk vrejta noi indokrinim per rrjeshtat perkatese.
Beni eshte KURIOZ se sa...
1-shkolla fillore,
2-shkolla tetevjecare,
3-shkolla te mesme,
4-ambulanca,
5-maternitete,
6-klinika dentare,
mesues,
mjeke,
infermiere,
dentiste,
agronom,
veterinere,
e....sa te tjera qe nuk me bien ndermend.

EDHE....ato 6 PIKAT (m.q-se shqiptaret kane siguracione) a jane falas TANI?
Per kisha,xhamia,tybe e kam te QARTE qe hy falas.

Danke peoples.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION


Sistemi i ri i luftës elektronike të ushtrisë ruse do të ketë një ndikim në Evropë dhe Shtetet e BashkuaraUshtria ruse ka përdorur gjerësisht sistemet e shtypjes elektronikë të aftë për të shqetësuar sinjalet brenda një game deri në 5,000 kilometra që mbulojnë të gjithë Evropën dhe një pjesë të Shteteve të Bashkuara, siç konfirmohet nga komanda e Flotës Veriore të Marina ruse e vendosur në Arktik.

"Ushtria e një qendre të luftës elektronike të Flotës Veriore kreu një stërvitje taktike në territorin e rajonit të Murmanskut. Ata përpunuan shpalosjen e kompleksit të shtypja e komunikimeve me valë të shkurtra nga Murmansk-BN, në Arktik, në një zonë prej 100 kilometrash, "tha ai të Shtunën shërbimi i shtypit të flotës. Murmansk-BN është një sistem i gjatë i bllokimit të komunikimit rreze e krijuar posaçërisht për të neutralizuar komunikimet Satelitë ushtarakë të NATO-s dhe amerikanëve me frekuencë të lartë.

Ka qene zhvilluar si pjesë e një sistemi strategjik të luftës elektronike Rusisht dhe funksionon si një aftësi e përqendruar në rrjet. Objektivi kryesor i rrjetit shqetësues është HFGCS (High-Frequency High Communications Global Sistemi) i Perëndimit. Sistemi i luftës elektronike mund të përdoret gjithashtu për kryejnë zbulime radio, përgjojnë dhe shtypin sinjale armiqtë mbi të gjithë rrezen e valës së shkurtër dhe deri në 5000-8000 km, ka shtoi raportin e EurAsian Times me seli në Emiratet Arabe Të bashkuar.


Sistemi i luftës elektronike Murmansk

BN Ushtrimi taktik - i kryer nĂ« veriperĂ«ndim tĂ« largĂ«t tĂ« Murmansk Rusia - zgjati 14 orĂ«, gjatĂ« sĂ« cilĂ«s kohĂ« anĂ«tarĂ«t i shĂ«rbimit rus arriti tĂ« pĂ«rfundojĂ« me sukses "tĂ« gjitha detyrat e caktuara ”, thuhet nĂ« raport. NdĂ«rsa ushtrimi aktual i bllokimit elektronik u krye kryesisht nĂ« njĂ« zonĂ« relativisht tĂ« vogĂ«l, besojnĂ« ekspertĂ«t se Rusia do tĂ« jetĂ« nĂ« gjendje tĂ« pĂ«rdorĂ« sistemin nĂ« mĂ«nyrĂ« maksimale brenda njĂ« periudhe tĂ« shkurtĂ«r kohore, qĂ« do tĂ« thotĂ« se mundet shtypni komunikimin e sistemeve armike edhe nĂ« distanca tĂ« mĂ«dha e gjate.

Ekspertët besojnë se nëse ushtria ruse vendos të përdorë Sistemet Murmansk-BN me kapacitet të plotë, mund të kenë një ndikim efektiv në të gjithë Evropën dhe pjesë të Shteteve të Bashkuara. Murmansk-BN, e cila iu nënshtrua ushtrimeve të ndryshme testuese në katër vitet e fundit, ai mund të hartojë automatikisht aktivitetet në kurs në zonën e tij operacionale dhe të përcaktojë masat e nevojshme për neutralizojnë kërcënimet nga NATO dhe SHBA. Pajisje të tjera bllokimi të zhvilluara nga lufta radioelektronike Sistemet ruse përfshijnë sistemet Krasukha dhe Divnomorye, të cilat sipas çfarë thuhet se janë të afta të shqetësojnë komunikimet satelitore, d.m.th Sinjalet GPS dhe komunikimet me dronët e përdorur nga armiku.

Pasi u shënjestruan nga sisteme të tilla shqetësuese, forcat armiqtë e gjejnë veten "të verbër, të shurdhër dhe pa fjalë", vëren marrëdhënie. Vendosja e Murmansk-BN u organizua si një stërvitje taktike, tha ai, duke shtuar se automjetet që mbante një seri të plotë antenash teleskopike dhe njësi të kontrolli i përzuri gati 100 kilometra nga baza e tyre pranë Severomorsk në një aeroport të mbyllur ku përdorej pista parkoni kamionët dhe ngrini antenat. Sistemi i fuqishëm është vendosur në disa vende në Rusi, gjithashtu nëse dy prej tyre i kushtohen mbulimit të Arktikut ndërsa një më shumë mbetet në Gadishullin Kamchatka në Lindjen e Largët. Sistemi u bë i parë operacional në Krime në 2014. Ai u testua në pranverën e vitit 2019 së bashku me Krasukha-2 dhe Krashukha-4, që kishte për qëllim kundërvënien ndaj sistemeve të radarit ajror siç janë raketat armiq. Së bashku me kompleksin në Kamchatkha, mundet pra krijoni një mburojë që mbulon të gjithë Arktikun rus.Anijet ruse në Arktik

QĂ« nga viti 2018, pjesĂ«t verilindore tĂ« NorvegjisĂ« dhe Laplandit Finlandez jane shqetĂ«suar nga pajisjet bllokuese GPS, me autoritetet norvegjeze qĂ« pretendojnĂ« se kanĂ« qenĂ« aktivizuar qĂ«llimisht nga njĂ«sitĂ« luftarake ushtarake ruse elektronikĂ« tĂ« bazuar nĂ« Gadishullin Kola veriperĂ«ndimor tĂ« vendit. Çrregullime tĂ« tilla me rreze tĂ« gjatĂ« ndodhĂ«n edhe gjatĂ« StĂ«rvitja e NATO -s Trident Juncture 2018 nĂ« Norvegji, nĂ« mesin e marrĂ«dhĂ«nie qĂ« kanĂ« rrezikuar edhe sigurinĂ« e shĂ«rbimeve civilĂ« nĂ« zonĂ«n Kirkenes, si njĂ«si kĂ«rkimi dhe shpĂ«timi, ambulancat dhe aviacioni i udhĂ«tarĂ«ve nĂ« aeroportet rajonale veriore pranĂ« kufirit rus.Shënim: Nevoja për komandën ruse është që të kundërshtojë provokimet në rritje që NATO po kryen në Arktik, pranë brigjeve ruse dhe në Detin e Zi, ku raportohet një konstante prania e njësive detare dhe ajrore të NATO -s në afërsi të Krimea, një gadishull i cili është pjesë përbërëse e territorit rus.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION
(22 Shtator) Këshilli i Federatës Ruse propozon vendosjen e bombarduesve bërthamorë rusë pranë kufijve të Shteteve të Bashkuara.


Këshilli i Federatës i Federatës Ruse ka filluar transferimin e bombarduesve strategjikë rusë Tu-160 dhe Tu-95 në kufijtë e Shteteve të Bashkuara, në mënyrë që të demonstrojë gatishmërinë për të kryer sulme në përgjigje të të gjitha provokimeve nga Uashingtoni pranë kufijve rusë.

Duke gjykuar nga situata aktuale politike nĂ« HemisferĂ«n PerĂ«ndimore, vetĂ«m Venezuela ose Kuba mund tĂ« bĂ«hen baza pĂ«r bombarduesit rusĂ«, ndĂ«rsa, siç thonĂ« ekspertĂ«t, nĂ« kĂ«tĂ« rast bombarduesit raketorĂ« do t’u duhet tĂ« ngrihen nĂ« ajĂ«r vetĂ«m pĂ«r tĂ« goditur: raketa lundrimi me kokat bĂ«rthamore dhe njĂ« rreze prej mbi 5,000 kilometrash do tĂ« jenĂ« tĂ« mjaftueshme pĂ«r tĂ« bombarduar me sukses gjysmĂ«n e Shteteve tĂ« Bashkuara.Bombarduesit rusë në Venezuelë

"Rusia mund t'i detyrojë Shtetet e Bashkuara të ndryshojnë mendje për fluturimet strategjike ajrore mbi territoret e Ukrainës," tha Franz Klintsevich, anëtar i Këshillit të Federatës të Federatës Ruse. Veprime të tilla nga personeli ushtarak amerikan shkelin marrëveshjet ndërkombëtare dhe rregulloret e sigurisë, tha Klintsevich në një intervistë me Agjencinë Federale të Lajmeve. Sipas tij, udhëheqja ruse nuk do të mbetet joaktive dhe do të reagojë në përputhje me rrethanat. Ai shtoi se ne kemi qenë afër kufijve amerikanë ku mund të vendoseshin bombardues strategjikë rusë, të cilat do të kenë një ndikim të madh në Uashington. "Unë mendoj se do të jetë e mjaftueshme për amerikanët që të ndryshojnë plotësisht qasjen e tyre ndaj këtyre fluturimeve. Nëse do të isha në vendin e tyre, nuk do të bëja shaka me Rusinë ", raporton botimi" InfoRus "për këtë temë.


Duke pasur parasysh tensionin në rritje, ekspertët besojnë se Rusia do të dërgojë bombarduesit e saj strategjikë kryesisht në Venezuelë dhe Kubë ku mund të shfaqen bazat strategjike të raketave dhe sistemet e mbrojtjes ajrore / raketore, një strategji që do të mbulonte Rusinë dhe forcat e vendosura në Venezuelë.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACIONPërgjigja ruse: "Anijet ruse janë gati të jenë në Gjirin e Meksikës"


Siç e dini, një grup komandues i NATO -s u zbulua në Detin Barents këtë të hënë, i cili përfshinte Marinën e Shteteve të Bashkuara dhe Marinën Britanike. Grupi përfshin tre shkatërrues të marinës amerikane, Porter, Donald Cook dhe Franklin Roosevelt, si dhe Kent, një fregatë britanike. Shkatërruesit USS Porter dhe Donald Cook janë të pajisur me raketa lundrimi Tomahawk dhe sistem mbrojtës raketash Aegis. Anijet zakonisht vendosen përgjithmonë në Evropë në bazën ushtarake spanjolle në Rota. Këto njësi detare hynë në Detin Barents, buzë ujërave territoriale ruse për të kryer "stërvitje detare" të paspecifikuara. Së bashku me bazat e mbrojtjes nga raketat tokësore të Aegis në Poloni dhe Rumani, këta shkatërrues janë pjesë e "Qasjes Fazore, Përshtatëse për Mbrojtjen e Raketave në Evropë", një strategji për të mbrojtur kontinentin nga kërcënimet e raketave balistike. Marina Ruse po monitoron aktivitetet e këtyre njësive detare dhe i mban ato nën kontroll të rreptë. Sidoqoftë, nga zemërgjerësia, departamenti ushtarak amerikan paralajmëroi Rusinë më 1 maj për stërvitjet e mundshme në të cilat marinarët do të trajnoheshin në "lundrim detar" në Detin Barents. Ky gjest për të treguar gjithashtu lirinë e lundrimit në rajon.


Anijet amerikane në Detin Barents

Duket e çuditshme qĂ« Amerika kishte deklaruar se rusĂ«t edhe njĂ« herĂ« i vunĂ« tĂ« gjitha veprimet e tyre nĂ«n ndĂ«rhyrje dhe agresion ushtarak, por çuditĂ«risht kjo nuk ndodhi. ShtĂ«pia botuese kryesore gjermane bĂ«ri pyetjen e mĂ«poshtme nĂ« artikullin e saj: “ÇfarĂ« do tĂ« ndodhĂ« nĂ«se anijet ruse e gjejnĂ« veten duke kryer tĂ« njĂ«jtat stĂ«rvitje nĂ« Gjirin e MeksikĂ«s SidoqoftĂ«, Shtetet e Bashkuara i interpretojnĂ« veprimet e tyre nga kjo perspektivĂ«: "Ne po dĂ«rgojmĂ« forcat tona nĂ« kĂ«tĂ« rajon pĂ«r tĂ« ruajtur paqen nĂ« botĂ«, ne vetĂ«m duam tĂ« mbajmĂ« ekuilibrin, ne gjithashtu vazhdojmĂ« tĂ« mbĂ«shtesim stabilitetin dhe sigurinĂ«". Por beteja pĂ«r Arktikun do tĂ« vazhdojĂ«, si dhe pĂ«r hapĂ«sirĂ«n. SĂ« shpejti mund tĂ« shohim njĂ« artikull nĂ« tĂ« cilin do tĂ« shkruhet: "Anijet ruse kanĂ« hyrĂ« nĂ« Gjirin e MeksikĂ«s pĂ«r tĂ« kryer stĂ«rvitjet e ardhshme nĂ« shkallĂ« tĂ« gjerĂ« dhe pĂ«r tĂ« pĂ«rmbushur detyrat e tyre nĂ« fushĂ«n e vendosjes globale tĂ« forcave."

Botuesit gjermanë janë pajtuar me këtë mendim:
"Anijet luftarake amerikane nuk kanë asgjë për të bërë në Detin Barents, dhe anijet e tyre gjithashtu nuk janë në gjendje të demonstrojnë asgjë të kuptueshme për publikun dhe në veçanti për ushtrinë ruse"


Flota ruse ne nje njoftim te saj te fundit njofton mos te habiteni kur te merrni vesh per nje stervitje te gjere ushtarake detare ne Gjirin e Meksikes. Do kete nje stervitje per mbrojtjen e paqes ne bote dhe vecanrisht ne ate rajon.


Anije ruse LĂ«shues raketor


Njësia leshues raketash detare Admiral Makarov
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
KUNDERINFORMACION


Dronët e rinj kinezë Ipersonikë WZ-8 trembin PentagoninPas paradës ushtarake në Pekin për të shënuar 70 vjetorin e Republikës Popullore të Kinës, revista Military Watch i kushtoi vëmendje të veçantë dronëve hipersonikë WZ-8 dhe i përshkroi ato si një lajm i keq për Marinën Amerikane. ICBM hipersonike DF-41 ka tërhequr më shumë vëmendje në mesin e sistemeve të reja të armëve të zbuluara nga Pekini gjatë paradës në Sheshin Tiananmen duke festuar 70 vjetorin e Republikës Popullore të Kinës dhe përfundimin e luftës në këtë vend.

Sidoqoftë, mund të jetë UAV mbikqyrja hipersonike WZ-8 (Drone) që do të ketë ndikimin më të madh në aftësitë e ardhshme të ushtrisë kineze, raporton revista Military Watch. Sipas këtij burimi, DF-41 mund të ishte në shërbim në ushtrinë kineze që nga viti 2017 dhe, ndërsa mund të synonte kokat bërthamore në një distancë më të madhe, në sasi më të madhe dhe me besueshmëri më të madhe se këta paraardhës, ai përfaqëson një përmirësim të një ekzistues i treshes tradicionale bërthamore. Një armë krejtësisht e re WZ-8, nga ana tjetër, është një armë krejtësisht e re dhe unike, jo vetëm për ushtrinë kineze, por në të gjithë botën, një armë që është e aftë të shumëfishojë aftësitë e shumë sistemeve të reja të armëve.. Taktikat dhe teknologjia kineze. "Deri tani, nuk dihej nëse një sistem i tillë përdorej në të vërtetë në të gjithë botën. Dihet vetëm se një program aktualisht është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara, i cili do të zhvillojë një dron të ngjashëm mbikëqyrës sipas programit SR-72, "thotë Ushtria
Raketat hipersonike kineze


Misioni i tij i ngjan atij të MiG-25 sovjetik Rishikimi vëren se WZ-8, si SHBA A-12 dhe SR-71, MiG-25R Sovjetik dhe programi aktual amerikan SR-72, ka për qëllim të fluturojë me shpejtësi dhe lartësi ekstreme mbi territorin e armikut për të siguruar si informacion i përgjithshëm ashtu edhe të dhëna të synuara. Sipas mediave, WZ-8 është "lajm i keq për Marinën Amerikane".

Duke përfituar nga shumë të dhëna nga satelitët kinezë, WZ-8 pritet t'i sigurojë Pekinit një sistem të sigurt të mbledhjes dhe shënjestrimit të inteligjencës. Do të ishte në gjendje të fluturonte me shpejtësi maksimale midis 6 Mach dhe 7 Mach, që do të thotë se është pothuajse e pamundur ta rrëzosh atë. Mund të drejtojë raketa të rënda edhe nëse satelitët kinezë hiqen nga shërbimi, që do të thotë se do të bënte të mundur një sulm ndaj grupeve ajrore amerikane, thekson rishikimi. "Megjithëse WZ-8 nuk është një aeroplan sulmi, ai shërben për të zvogëluar ndjeshëm mbijetesën e anijeve luftarake amerikane dhe për të komplikuar ndjeshëm operacionet e Marinës amerikane në Azinë Lindore," shkroi burimi Military Watch. Shënim: Nëse strategët amerikanë kishin nënvlerësuar "kërcënimin" kinez, sot ata janë të detyruar të zgjohen nga tmerri i tyre dhe të kuptojnë se dominimi ushtarak dhe teknologjik i Shteteve të Bashkuara tani është i destinuar të venitet përballë superfuqive kineze dhe ruse , të cilët do të vijnë aleatë në kundërshtimin e rendit global të markës amerikane. Një zgjim i keq për strategët e Pentagonit.


Burimi: reseau International
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,127
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*

Nuk besoj që është interesante të flitet (vetëm) për njërën anë të medaljes.

ËshtĂ« e vĂ«rtetĂ« qĂ« ne jemi tĂ« ndikuar nga njĂ«ra anĂ« e medaljes - ana perĂ«ndimore.

Por as ana tjetër, ajo lindore, nuk dallon nga ajo perëndimore. Pos, ndoshta, qasjes ndryshe.

Populli ka nevojë për të vërtetën e plotë: të dy anët e medaljes.

Shoku Enver e ka formuluar më së miri: Revizionistët, imperialistët... (e treta nuk po më kujtohet) ;)


*
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ĐœĐžŃ‡Đ”ĐłĐŸ ĐżŃ€ĐŸŃ‚ĐžĐČ PĐŸŃŃĐžĐž
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,237
Pikët
113
KUNDERINFORMACION


Dronët e rinj kinezë Ipersonikë WZ-8 trembin PentagoninPas paradës ushtarake në Pekin për të shënuar 70 vjetorin e Republikës Popullore të Kinës, revista Military Watch i kushtoi vëmendje të veçantë dronëve hipersonikë WZ-8 dhe i përshkroi ato si një lajm i keq për Marinën Amerikane. ICBM hipersonike DF-41 ka tërhequr më shumë vëmendje në mesin e sistemeve të reja të armëve të zbuluara nga Pekini gjatë paradës në Sheshin Tiananmen duke festuar 70 vjetorin e Republikës Popullore të Kinës dhe përfundimin e luftës në këtë vend.

Sidoqoftë, mund të jetë UAV mbikqyrja hipersonike WZ-8 (Drone) që do të ketë ndikimin më të madh në aftësitë e ardhshme të ushtrisë kineze, raporton revista Military Watch. Sipas këtij burimi, DF-41 mund të ishte në shërbim në ushtrinë kineze që nga viti 2017 dhe, ndërsa mund të synonte kokat bërthamore në një distancë më të madhe, në sasi më të madhe dhe me besueshmëri më të madhe se këta paraardhës, ai përfaqëson një përmirësim të një ekzistues i treshes tradicionale bërthamore. Një armë krejtësisht e re WZ-8, nga ana tjetër, është një armë krejtësisht e re dhe unike, jo vetëm për ushtrinë kineze, por në të gjithë botën, një armë që është e aftë të shumëfishojë aftësitë e shumë sistemeve të reja të armëve.. Taktikat dhe teknologjia kineze. "Deri tani, nuk dihej nëse një sistem i tillë përdorej në të vërtetë në të gjithë botën. Dihet vetëm se një program aktualisht është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara, i cili do të zhvillojë një dron të ngjashëm mbikëqyrës sipas programit SR-72, "thotë Ushtria
Raketat hipersonike kineze


Misioni i tij i ngjan atij të MiG-25 sovjetik Rishikimi vëren se WZ-8, si SHBA A-12 dhe SR-71, MiG-25R Sovjetik dhe programi aktual amerikan SR-72, ka për qëllim të fluturojë me shpejtësi dhe lartësi ekstreme mbi territorin e armikut për të siguruar si informacion i përgjithshëm ashtu edhe të dhëna të synuara. Sipas mediave, WZ-8 është "lajm i keq për Marinën Amerikane".

Duke përfituar nga shumë të dhëna nga satelitët kinezë, WZ-8 pritet t'i sigurojë Pekinit një sistem të sigurt të mbledhjes dhe shënjestrimit të inteligjencës. Do të ishte në gjendje të fluturonte me shpejtësi maksimale midis 6 Mach dhe 7 Mach, që do të thotë se është pothuajse e pamundur ta rrëzosh atë. Mund të drejtojë raketa të rënda edhe nëse satelitët kinezë hiqen nga shërbimi, që do të thotë se do të bënte të mundur një sulm ndaj grupeve ajrore amerikane, thekson rishikimi. "Megjithëse WZ-8 nuk është një aeroplan sulmi, ai shërben për të zvogëluar ndjeshëm mbijetesën e anijeve luftarake amerikane dhe për të komplikuar ndjeshëm operacionet e Marinës amerikane në Azinë Lindore," shkroi burimi Military Watch. Shënim: Nëse strategët amerikanë kishin nënvlerësuar "kërcënimin" kinez, sot ata janë të detyruar të zgjohen nga tmerri i tyre dhe të kuptojnë se dominimi ushtarak dhe teknologjik i Shteteve të Bashkuara tani është i destinuar të venitet përballë superfuqive kineze dhe ruse , të cilët do të vijnë aleatë në kundërshtimin e rendit global të markës amerikane. Një zgjim i keq për strategët e Pentagonit.


Burimi: reseau International
Hajde hajde....ju fute FRIKEN mer ``fumato``

PS....
Faziti u kqyr ne Afganistan.
PERFUNDIMI....do mujne Kinen kta qe..............ASNJI lufte NUK kane fituar.
AGRE.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,153
Pikët
113
*

Nuk besoj që është interesante të flitet (vetëm) për njërën anë të medaljes.

ËshtĂ« e vĂ«rtetĂ« qĂ« ne jemi tĂ« ndikuar nga njĂ«ra anĂ« e medaljes - ana perĂ«ndimore.

Por as ana tjetër, ajo lindore, nuk dallon nga ajo perëndimore. Pos, ndoshta, qasjes ndryshe.

Populli ka nevojë për të vërtetën e plotë: të dy anët e medaljes.

Shoku Enver e ka formuluar më së miri: Revizionistët, imperialistët... (e treta nuk po më kujtohet) ;)


*
Socialimperialistet Kineze. ``fumato``
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ĐœĐžŃ‡Đ”ĐłĐŸ ĐżŃ€ĐŸŃ‚ĐžĐČ PĐŸŃŃĐžĐž
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,237
Pikët
113

I modh GJEMI.

AproNO....

Koreja e Veriut teston një raketë të re me rreze të gjatë veprimi.

Pheniani e vlerësoi ngjarjen si të suksesshme. Nisja në përputhje me rrethanat konfirmoi të gjitha tiparet teknike të armës së re, të tilla si....
performanca e sistemit të saj shtytës,
kontrollueshmëria e raketës dhe saktësia e saj.
Raketa ka për qëllim të shërbejë si...... parandalues efektiv për të siguruar sigurinë e vendit dhe për të shtypur fuqishëm lëvizjet ushtarake të forcave të armikut, sipas KCNA .

Disa orë pas shpalljes së testeve, Pentagoni tha se ishte "në dijeni të raporteve të lëshimit të raketave nga Republika Popullore Demokratike e Koresë".

Një deklaratë nga Komanda Indo-Paqësore e Pentagonit (INDOPACOM) thotë.....

Ne do të vazhdojmë të monitorojmë situatën dhe po konsultohemi ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë.

PS....disa tallin bycen me gjemin,por mendoj qe ka dhe me KEQ.

KAQ.

Danke.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ĐœĐžŃ‡Đ”ĐłĐŸ ĐżŃ€ĐŸŃ‚ĐžĐČ PĐŸŃŃĐžĐž
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,237
Pikët
113
Korea e Veriut KA....RAKETA BERTHAMORE.qe axha ka usa rri URTE.
Ndersa...KURVAT ne troje kane do KARROCA.
KY eshte DALLIMI.
 

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
5,493
Pikët
113
U merzitet me lajme idiote, te shthurura, imorale, dekadente...
Qendroni disa minuta ketu per diztoksikim.


Eshte koha per pak diztoksikim informativ.
Le te shikojme se bashku ate qe nuk ua shfaqin mediat e semura dhe te kapura perendimore.
Lajme te lira nga bota e lire.

Ne kete teme do sjellim lajmet qe nuk kalojne ne kontrollin doganor perendimor. Pra qe nuk censurohet prej tyre. Do shohim te verteten nga nje kendveshtrim tjeter. Nga kendveshtrimi i anes tjeter te botes. Botes normale.
Peshku po kto sjane kanale informative?
 
Top