• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Android e kalon iPhone në nivel global

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Android e kalon iPhone në nivel global
Android tani është ngjitur më lart se iPhone në skenën botërore, thanë sot analistët në Gartner.
Platforma e Google-it është rritur 10.6 milion telefona të shitur, sasi kjo e mjaftueshme për të parakaluar kompaninë iPhone, duke marrë 17,2 për qind të tregut.

Humbësit më të mëdhenj të tregut mbetet platforma e Symbian, e cila nuk ka arritur ta ndalojë “rënien e lirë” nga 51 për qind në 41.2 për qind sa është sot.

Gjithashtu, edhe strategjia e Microsoft për ndryshimin e Windows Mobile nuk e ka ndihmuar këtë kompani që të humb pjesë të tregut, më saktësisht ajo ka rënë nga 9.2 për qind në vetëm 5 për qind të tregut.
 
Top