• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Aplikacione NodeJS

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,657
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Nese dikush ka deshire te postoje ndonje aplikacion / package / etj per NodeJS,javascript,typescript,etj kjo teme do jete vetem per kete kategori programesh/kodesh.

Po e nis un me nje shembull, nje interface web qe merr te dhenat e motit per nje qytet te caktuar dhe e shfaq ne faqen kryesore. Faqja eshte e ngarkuar ne heroku, por mund te perdoret dhe VPS/Dedicated etj.

Code:
https://aqueous-tundra-13553.herokuapp.com/
Kodin e faqes se mesiperme mund ta shihni ne
Code:
https://github.com/geritba/moti/
Screenshot 2021-10-28 194036.jpg
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
Instalo Nodemon: https://www.npmjs.com/package/nodemon

E restarton serverin cdoher qe ben ndryshim ne kod.

Per fetch API: https://github.com/geritba/moti/blob/main/server.js#L20

te kisha sugjeru me kriju nje repository folder, mandej mbrenda aty e krijon nje file me class apo funkcion qe ben API call, ate e importon ne main server.js, aty mos sheno kod te detajueshem. Keshtu ke separation of concerns.

Ketu:


res.render("index", { locDate: locDate,});

do funksionoje edhe me kete shortcut:

res.render("index", { locDate });

Mandej, kjo pjese: https://github.com/geritba/moti/blob/main/server.js#L23

mendoj qe nuk ke nevoj per kete variabel. Krijo nje class e cila do qendroje si strukture per data structuren qe do krijojsh. Ajo class qe do krijojsh apo ndonje factory function mund te te kthej direkt objektin.

Do e shikoj me ne detaje ndonje dit tjeter. Te peruroj. ;)
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
E kisha perdor nje Adapter class: https://www.dofactory.com/javascript/design-patterns/adapter

p.sh
JavaScript:
export default class Weather {
constructor(temp, pershrkimi, ndjesia, lageshtia, shpejtesia, vendndodhja) {
   this.temp = temp;
  this.pershkrimi = pershkrimi;
  this.ndjesia = ndjesia;
  this.lageshtia = lageshtia;
  this.shpejtesia = shpejtesia;
  this.vendndodhja = vendndodhja;
}
static OpenWeatherApi(data, place) {
const { main, wind, weather } = data;
  
return new Weather(main.temp, weather[0].description, main.feels_like, main.humidity, wind.speed, place);
}
}

//Tashi kur e implementon ne server.js e ben keshtu, fillimisht e importon classes nga service/Weather.js p.sh:
//Kjo eshte nje service, krijo nje repository per API call.
//Nese e ndryshon weather API me nje tjeter ateher e shton nje static funkcion tjeter qe i pershtatet data modelit.

import Weather from './service/Weather';

const locDate = Weather.OpenWeatherApi(data, vendndodhja);
res.render("index", { locDate });
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
Tashi sa i perket API calls, krijo nje repository folder.

Aty krijo open-weather-api.js


JavaScript:
export default function getOpenWeatherAPI(baseUrl, key, place) {
  const url = `${baseUrl}q=${place}&appid=${key}&units=metric`;
  /* nuk jam i sigurt ketu, nuk e provova nese funksionon pa errors, provoje. Ndonje kombinim i
    ngjashem duhet te funksionoje
Madje fetch nuk duhet te funksionoje ne Node.js, zakonisht funksionon ne browser, kisha sugjeru me instalu // kete per API calls:https://www.npmjs.com/package/axios
*/
  return fetch(url).then(response => response.json);
}

//Mandej e zevendeson

import getOpenWeatherAPI from './repositories/open-weather-api';

//Ne vend te kesaj https://github.com/geritba/moti/blob/main/server.js#L23

const vendndodhja = await req.body.city;
const data = await getOpenWeatherAPI(process.env.BASE_URL, process.env.APIKEY, vendndodhja);
//Dhe e kombinon repository me service
// E kisha ndryshu emrin e variables ketu, locDate nuk eshte ekspresive sa duhet, locationData eshte me pershkruese.
const locDate = Weather.OpenWeatherApi(data, vendndodhja);
res.render("index", { locDate });
 
Last edited:

Viking

“Ju flisni pas shpine,kur unë kthej kokën heshtni”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,448
Pikët
113
Nese dikush ka deshire te postoje ndonje aplikacion / package / etj per NodeJS,javascript,typescript,etj kjo teme do jete vetem per kete kategori programesh/kodesh.

Po e nis un me nje shembull, nje interface web qe merr te dhenat e motit per nje qytet te caktuar dhe e shfaq ne faqen kryesore. Faqja eshte e ngarkuar ne heroku, por mund te perdoret dhe VPS/Dedicated etj.

Code:
https://aqueous-tundra-13553.herokuapp.com/
Kodin e faqes se mesiperme mund ta shihni ne
Code:
https://github.com/geritba/moti/
View attachment 118266
Kur pas krijuar github acc paske qenë me tba 😂🤪
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
307
Pikët
43
hmm une kam mesuar nje cik python, kush mendon eshte me perdorushem, ajo apo Javascript?
 

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,657
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
hmm une kam mesuar nje cik python, kush mendon eshte me perdorushem, ajo apo Javascript?
Per mendimin tim te dyja jane te mira po varet nga menyra aplikimit. Pak a shum e permbledhur:

Js - e shpejte si per frontend ashtu edhe per mobile.

Python - shume e kompletuar, gjuhe e pershtatshme per backend.

Pak a shum varet cfare do besh me to ne fund te fundit, per disa gjera js eshte me e pershtatshme, per disa te tjera python. Te perdorueshme jane te dyja cdo gje varet nga menyra perdorimit/aplikimit.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
hmm une kam mesuar nje cik python, kush mendon eshte me perdorushem, ajo apo Javascript?
JavaScript eshte ne cdo aspekt me e perdorueshme, Python me shume perdoret ne data science/data analysis.
 
Top