• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aristoteli!!

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Aristoteli, një nga mëndjet më të ndritura dhe me të thella të gjithë kohëve
ARISTOTELI Lindi ne Stragire, qytet ne bregdetin thrak ne Greqi, ne vitin 384 para eres se re.
Jetoji shume ne athine
ne moshen 17 vjec , Aristoteli shkoi ne Athine, ne akademinë e Platonit, ku qendroi 20 vjet me radhe, ku u edukua dhe mori mesimet e para te filozofise ne shkollen e filozofit te madh grek Platonit
qendroi atje derisa vdiq mesuesi i tij Platoni.
Ne vitin 342 shkoi ne oborrin mbreteror te Maqedonise, i ftuar nga mbreti Filip si mesues per djalin e tij Aleksandrin. Aty filozofi qendoi shtate vjet.
Mesimet themelore qe mori Aleskandri, u edukua dhe mori msimet e para te filozofise ne shkollen e filozofit te madh grek Platonit. Ne vitin 342 shkoi ne oborrin mbreteror te Maqedonise, i ftuar nga mbreti Filip si mesues per djalin e tij Aleksandrin. Aty filozofi qendoi shtate vjet. Mesimet themelore qe mori Aleskandri, me shtetesin ne aritjet e deriatehershme te letersise, te filozofise dhe te kultures greke.
Rreth 120 veprat e tij formojne nje lloj enciklopedie, ku perfshihen njohuri nga te gjitha fushat e diturise.
Ne te gjitha veprat e Aristotelit te bie ne sy dashuria per te miren dhe te verteten.
Aristoteli, nje nga mendjet me te ndritura dhe me te thella te gjithe koheve, shkroi mbi shume probleme dhe nga me te ndryshmet.
Megjithese e adhuronte dhe e nderonte shume mesuesin e tij, filozofin Platon, ne mjaft pikepamje filozofike dhe estetike nuk ishte ne nje mendje me mesuesin e tij.. Ne nje nga veprat e tij thote nuk eshte e arsyeshme te kesh respekt per miqte e te verteten.
Por midis miqve dhe se vertetes eshte gje e shenjte te duash me shume te verteten. Nga ajo ide lindi me vone dhe shprehja e njohur latine: Mik eshte Platoni, por mike me te madhe eshte e verteta.

DISA NGA VEPRAT E TIJ
"Në shpirtit"
"Në kuptim dhe ndjenjë"
"Të Kujtesa dhe Memorial"
"Në gjumë dhe egrigoriseos"
"Rreth një ëndërr"
"Në të ardhmen "
"për jete te gjatë dhe te shkurter "
"për jetë dhe vdekje!"
"Rreth pajisjet"
"Mbi Frymën"
(te me falni nese kam bere ndonje gabim ne perkthimin e vprave te tij)
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Aristoteli!!

Veprat:

Veprat e Aristotelit mund të ndahen në veprat egzoterike, (kushtuar publikut të gjerë) dhe ezoterike ose akroanetike (të brendshme, përkatësisht vepra për të dëgjuar). Veprat e para egzoterike, që me siguri u shkruan në formë dialogësh, nuk janë ruajtur. Gjithashtu nuk janë ruajtur as të gjitha veprat ezoterike, ndërsa të ruajturat mund të ndahen në këto grupe:
1.Veprat logjike të përmbledhura së bashku me titullin Organon (domethënë vegël), që përmban këto vepra: Mbi kategoritë, Mbi interpretimin, Analitika e parë, Analitika e dytë, Topika dhe Mbi përgënjeshtrimet sofistike.
2. Veprat nga fusha e shkencave natyrore: Fizika, 8 libra; Mbi qiellin, 41ibra; Mbi ekzis-tencën dhe mbi zhdukjen, 2 libra; Mbi shpirtin si dhe di-sa vepra të tjera që nuk janë relevante ( M eteoro1ogjia , Shtazë-r i a e tjera) ose veprat autenticiteti i të cilave nuk është vërtetuar.
3. Vepra metafizike është Metafizika (ose filozofia e parë e cila sipas renditjes në anuarin e Andronikut u quajt kështu), 14 libra
4. Veprat etike: E t i ka e NikomakutlO libra (u quajt sipas Nikomakut, të birit të Aristotelit); Etika e Eudemit, 7 libra (u quajt sipas Eudemit nga Rodosi, nxënës i Aristotelit); Etika e m a d h e , 2 libra (ekstrakt nga dy veprat e para, por më shumë nga vepra e dytë); Mbi virtytet dhe m b i v e s e t (për të cilën nuk dihet a është autentike);
5. Prej veprave politike më e rëndësishmja është P o 1 i t i k a (8 libra, e pakryer) dhe Kushtetutat shtetërore (Politike, 158 libra në të cilët paraqiti kushtetutat e 158 shteteve
6. Veprat retorike: R e t o r i k a , 3 libra (mirëpo për autencitetin e 3 librave dyshohet). Poetika (e cila me siguri ka 2 libra, mirëpo nuk është ruajtur në tërësi). Të gjitha veprat e rëndësishme filozofike të Aristotelit (përveç Fizikës) janë përkthyer edhe në kroatishte.
__________________
 
Top