• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arkitektët Primitiv Në Xhungël

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,652
Pikët
113
Ketu ka pergatit shtepine qe ti vinte edhe gruaja e te jetonin pergjithmone ne kete kabine. E ka ndare mendjen qe te jetoje per hesap te vet i shkeputur nga civilizimi. I ka ardhur ne maje te hundes.
 

Angel69

Mia San Mia
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,392
Pikët
83
Vendndodhja
Allianz-Arena
Ka 3 vjet qe e ka filluar si projekt. Une rastesisht e pashe andej nga 2018 dhe e kam ndjekur rregullisht. Madje di dhe vendin tamam se ku e ka ndertuar kabinen. Kam qene aty per peshk dhe eshte jashtezakonisht bukur. Natyre e eger komplet dhe plot me arinj, lepuj, dhelpra, drere, moose, ujqer, kastore, vidra... Ca nuk te shohin syte. Kam bere 3 dite camping aty me cader duke gjujt peshk e tymos bar -qesh- Tre dite isha komplet dru aq sa se di si e gjeja rrugen neper pyll.

Nejse ca doja te te thoja eshte qe kur te kesh kohe shiko videot e tjera se ky e ka zgjeruar si projekt dhe cfare nuk ka ndertuar. Jo vetem dush po shume me teper. Tamam njeri i rralle.
Nderkohe qe ti ishe duke shkruar kte postim, une isha ne youtube duke kerkuar te gjitha kto qe po thua 😂

Do jem top fan tani i ktyre videove e sigurt l
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,652
Pikët
113
Nderkohe qe ti ishe duke shkruar kte postim, une isha ne youtube duke kerkuar te gjitha kto qe po thua 😂

Do jem top fan tani i ktyre videove e sigurt l
Gjithe ajo hapesira qe sheh aty ne video perfshi dhe bregun e lumit dhe ate te liqenit jane prona e ketij. Ka blere 20 hektare toke aty dhe gjuetine dhe peshkimin e ben direkt ne pronen e vet.
 

Angel69

Mia San Mia
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,392
Pikët
83
Vendndodhja
Allianz-Arena
Gjithe ajo hapesira qe sheh aty ne video perfshi dhe bregun e lumit dhe ate te liqenit jane prona e ketij. Ka blere 20 hektare toke aty dhe gjuetine dhe peshkimin e ben direkt ne pronen e vet.
Do te pyesja si ja ben me ligjet, po ma the. Po te ra rruga diku andej mos harro ti besh foto resortit qe ka bo ky lol

Sdo i le video pa i par tani, na duket vetja personazh i te jetuarit ne kte natyre te eger.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,652
Pikët
113
Do te pyesja si ja ben me ligjet, po ma the. Po te ra rruga diku andej mos harro ti besh foto resortit qe ka bo ky lol

Sdo i le video pa i par tani, na duket vetja personazh i te jetuarit ne kte natyre te eger.
Degjo, ky e ka blere ne nje zone qe quhet Algonquin Park. Eshte shume shume i madh si park natyral po te them te drejten jam habitur qe ka arritur te bleje aty sepse jane territore te indianeve Algonquin. Me vone mesova qe jo i gjithe parku eshte pjese e territorit te tyre, Nje pjese i perket irokaseve ose huroneve (nese e ke lexuar Te Fundmin e Mohikaneve) dhe nje pjese eshte publike. Une kam qene ne kete park po sic te thashe eshte shume i madh.
 

Angel69

Mia San Mia
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,392
Pikët
83
Vendndodhja
Allianz-Arena
Degjo, ky e ka blere ne nje zone qe quhet Algonquin Park. Eshte shume shume i madh si park natyral po te them te drejten jam habitur qe ka arritur te bleje aty sepse jane territore te indianeve Algonquin. Me vone mesova qe jo i gjhithe parku eshte pjese e territorit te tyre, Nje pjese i perket irokaseve ose huroneve (nese e ke lexuar Te Fundmin e Mohikaneve) dhe nje pjese eshte publike. Une kam qene ne kete park po sic te thashe eshte shume i madh.
Qenka ne jug te Kanadase, thuajse ne kufi me SHBA 😲, kisha pershtypjen krejt tjeter, mendova ne veri te Kanadase. Kur kapte ato videot me dron nga lart, duket qarte pafundesia gjigande qe paska. Qenka mushkeria e Amerikes se veriut ne nje far menyre.

Kalojm tek tema, ky pronari paska mar dhe energjine elektrike aty, apo e ka me gjenerator? Po me ujin ne shpi si ja bente? Po kerkoj informacion te gatshem une ca dembeli lol
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,652
Pikët
113
Jo mer. Mjafton te dalesh rreth 1 ore jashte Torontos drejt veriut dhe u fute direkt ne natyre te eger. Ontario qe une e kam bredhur qoshe me qoshe ka jashtezakonisht zona te bukura si kjo qe sheh ketu. Plus qe eshte shume e madhe dhe kufizohet me kater shtete te Amerikes, Vermont, New York, Michigan dhe Minnesota. Per energji elektrike perdor panele diellore. Ndersa ujin e merr direkt sic e pe dhe ti nga shiu, debora apo dhe lumi aty afer. Ideja e te jetuarit off grid eshte qe te heqesh deri diku dore dhe nga komoditeti qe te ofron jeta ne komunitet te civilizuar. Ne fund te fundit, ca ndryshimi ka uji qe ky merr me kova nga uji qe mbushnim ne me kova ne fund te viteve 80 dhe gjith vitet 90-te? Kishim cezma ne shtepi po prape te thata ishin. Njeriu eshte si te mesohet.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,280
Pikët
113
Nuk e besoj te gjithen, se keta primitivet me duar edhe duke gerryer dheun bejne çudiren e ngrisin ate urbanistiken e tyre per dy dite; i bie nje here gjume dhe dy here te zgjohesh dhe hapa dudhapa pallati u ndertua. Ai mileti qeter me eskavatora dhe gjithe makinerine e sa sa ustahin ne disponim u shkon gjysem vite deri sa ta fusin ne mbuloje shtepine, pa llogaritur edhe ato gjosendat tjera instaluese ne vazhdim.
 
Top