• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arkitektura moderne dhe materialet e ndertimit.

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
35,820
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Mendoj se kudo qe te shkosh neper Shqiperi, ne cdo skaj te saj, natyra mbush dhe frymezon cdo lloj shijeje njerezore.....njera pjese ploteson tjetren duke e bere mozaikun me te bukur per te kenaqur etjen qe kemi per ta njohur vendin tone sa me mire.....
Imagjino se sa shuma kolosale shpenxohen prej nesh per te pare e njohur vendet e tjera kur ne akoma nuk njohim mire vendin tone ......qe eshte e mbetet parajsa e vertet...kjo qe them nuke eshte hiperbolizim i momentit por nje konkluzion praktitk personal......kam pre nje uj te mrekullueshem e kam ngrene veze me djath ne Razem qe skam per ta harru kurre....lere pastaj mishin e kecit.
Im sorry to say .. por shijen e natyres/ malit dhe te fshatit ja ndiej taman lezetin NE veri... jugu me ngjan all the same si qyteti edhe fshati .. sikur nuk kane karakteristika te vecanta/me vete NE krahasim me veriun pshm qe ndryshon edhe fshati me fshat e lere me krahine me krahine... plus mes qytetit.

Kjo me ka rene NE sy kur kam udhetuar...tek une te pakten personalisht.. nese humbet karakteristikat nuk ka ndonje gje te vecante per mua .
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Im sorry to say .. por shijen e natyres/ malit dhe te fshatit ja ndiej taman lezetin NE veri... jugu me ngjan all the same si qyteti edhe fshati .. sikur nuk kane karakteristika te vecanta/me vete NE krahasim me veriun pshm qe ndryshon edhe fshati me fshat e lere me krahine me krahine... plus mes qytetit.

Kjo me ka rene NE sy kur kam udhetuar...tek une te pakten personalisht.. nese humbet karakteristikat nuk ka ndonje gje te vecante per mua .
Ne nje pellembe jemi moj Zana. Ku ka jug - veri tek ne!
Ne te gjithe nga jugu Jemi, ne te gjithe nga Veriu jemi. Aq eshte Shqiperia dhe te duash nuk ke si e ndan. Nje paralel kalon ne Shqiperi. Ai 40.
 
Last edited:
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
8,488
Pikët
113
Une nuk marr vesh nga ndertimet, po nga perralla e derrkuceve me ujkun na meson qe shtepia me tulla eshte shtepia me e forte. Shtepine me kashte dhe shtepine me derrasa me nje te fryre ujku i hodhi ne toke ``chairhide``
Edhe une qe i kam fiksim shtepiat prej druri!

Si i behet me termetet eshte halli.
s'ka si druri, kashta e balta. duhet vec me dit me i ndertu. knej po bojn edhe pallate keshtu. :)
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
35,820
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ne nje pellembe jemi moj Zana. Ku ka jug - veri tek ne!
Ne te gjithe nga jugu Jemi, ne te gjithe nga Veriu jemi. Aq eshte Shqiperia dhe te duash nuk ke si e ndan. Nje pasalel kalon ne Shqiperi. Ai 40.
Jam dakort ... por karakteristikat i kemi te ndryshme anembane ama ...dhe kjo e Ben akoma me te bukur dhe interesante.

Male e pyje ka edhe k’tej .. por nuk jane njelloj e njenta gje per per mua . 🙂
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,313
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Im sorry to say .. por shijen e natyres/ malit dhe te fshatit ja ndiej taman lezetin NE veri... jugu me ngjan all the same si qyteti edhe fshati .. sikur nuk kane karakteristika te vecanta/me vete NE krahasim me veriun pshm qe ndryshon edhe fshati me fshat e lere me krahine me krahine... plus mes qytetit.

Kjo me ka rene NE sy kur kam udhetuar...tek une te pakten personalisht.. nese humbet karakteristikat nuk ka ndonje gje te vecante per mua .

Veriu ka karakteristika te vecanta ashtu sikur edhe jugu....psh: pa hyre ne Pogradec ajo pamja e fshatiti Lin eshte e mrekullueshme, ta merr frymen me qetesine dhe larmine e ngjyrave, ka reflektime te lartesive gjeografike neper valet e liqenit ......fshatrat ne jug kane rrethimet karakteristike te baceve, zhurmen e qendres se fshatit si dhe ato shtepte nje kateshe me dritaret dhe kanatat e hapura.....ne Palase esht emagji e vertet, dukesh sikur je ne nje llozhe te zotave e komandon mbi detin dhe te mbushet fryma me ajrimi qe natyra i fal qenesise....kudo.

Veriu eshte marra mendes, bukuri e rralle dhe magji qe te ndershkon me nje si admirim te frikshem kur sheh ashpersine te bashkerendise qenjen me bukurine e virgjer.....kullat prej guri e catite alpine gjithsekush te vacume e te lena ne meshren e shekujve qe kan lan mbi to gjurme ne cdo vrim e frengji, kundermimi i lendinave me sherebele e erblini gjithandej......perrenj qe si femij te pamarrun vesht gjarperojne neper gravitetin e ultesirave e i ngjeshen lumenjve te kristalte e plot me vorbulla te papritura.....qafmale kryenec dhe masive pyjore qe te ftojne neper lemyshket e trungjeve per te gjetur busullen per ne parajse......

Shqiperia ka bukurite me te vecanta, te gjitha keto mbledhun ne nji grusht oresh e qe kushdo mundet me i shiju e me i dhane jete shpirtit te tij.
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Jam dakort ... por karakteristikat i kemi te ndryshme anembane ama ...dhe kjo e Ben akoma me te bukur dhe interesante.

Male e pyje ka edhe k’tej .. por nuk jane njelloj e njenta gje per per mua . 🙂
Kush i thot keto Coli... Se ai eshte shejtan.
Shqiperia e gjithe nje masiv malor eshte. Dhe bimet qe rriten jane te njejtat qe rriten ne jug me ato qe rriten ne veri.

Ne asgje nuk na ndan, vetem mendja. Mendjen e kemi te ndare ne se keshtu nje trup jemi.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
35,820
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Kush i thot keto Coli... Se ai eshte shejtan.
Shqiperia e gjithe nje masiv malor eshte. Dhe bimet qe rriten jane te njejtat qe rriten ne jug me ato qe rriten ne veri.

Ne asgje nuk na ndan, vetem mendja. Mendjen e kemi te ndare ne se keshtu nje trup jemi.
E ai i thote . 😆

Ps... une Po flas per karakteristikat/traditat NE njerez ... se natyra njelloj eshte gjithandej por personalisht per mua jane karakteristikat dhe historia ate qe e bejne nje vend te vecante e ndryshe nga nje vend tjeter .
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Xaxa jena t'gjith. vec se t'paret tan kan leviz mo heret prej afrike e jon zbardh prej dimrit. :)
Darvinin e shkret desh e varen ne Angli kur thoshte se jemi te gjithe majmun.
Po hajde mbushi mendjen Colit.

Ja shikoje tani sjelljen e njerzve neper bote, nuk te duken te gjithe majmun. Zihen kush te mbledh me shume banane. Po nuk i quajne me banane i quajn pasuri tani.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
E ai i thote . 😆

Ps... une Po flas per karakteristikat/traditat NE njerez ... se natyra njelloj eshte gjithandej por personalisht per mua jane karakteristikat dhe historia ate qe e bejne nje vend te vecante e ndryshe nga nje vend tjeter .
Po e di une, ai shejtan i thot keto gjera.
E ka kete huq, gjerat e thjeshta, kerkon ti bej te perbera.
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
8,488
Pikët
113
Darvinin e shkret desh e varen ne Angli kur thoshte se jemi te gjithe majmun.
Po hajde mbushi mendjen Colit.

Ja shikoje tani sjelljen e njerzve neper bote, nuk te duken te gjithe majmun. Zihen kush te mbledh me shume banane. Po nuk i quajne me banane i quajn pasuri tani.
Ore mir banania se s’do rrish pa ngren. Po keta luftojne per numra ore. :)

Majmunin ku t’a gjesh, se majmua ha banane sa ngopet e pastaj shtrihet nen hije e thot: boah sa te mira keto bananet. Ose hidhet andej ketej e kercen: happy.

Kujton ti se thot: sot bera 10 banane. Po vazhdova keshtu bej e 20 te tjera. Po t’i shes keto me japin ca letra me ngjyra me te cilat thone se mund te ble banane neser. Por qe edhe te mos ble dot se neser s’shet me majmun banane.

Pse budall esht majmuni te mendoje per neser? Apo ka studiu business-administration? Neser mund t’a ket ngren tigri e i rroft puna e sotme. Tani nese esht puntor e ndihet i plotesuar kur mbledh banane. Tjeter gje. Por e ben prej vullnetit t’vet e jo prej budallikut se neser mund te gjej bananet e shitura sot me letrat e mbledhura sot. :)
 
Top