• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Armët primitive

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,976
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Huazimi imazhit nga E.Tirane ne fb.
Teksti nga kreksi..

Çka eshte si punohet dhe si hidhet e qellohet shenja me bahé primitive...si punohet ?
Bahã/ bahja/ bahe..

Spektakulare, njeren dorë mban flamurin në shtiz e me tjetren dorë dredh bahen e famshme ( la fronde)...punuar prej femijve me llastiqet moderne mirepo dikur... deri para disa dekadave, bahjã qendisej si shporta qe behet prej thuprave njashtu dhe shtrati bahes behej prej fijeve te shavarit te moçalit dhe aty pushonte guri kurse dizgat/tojat beheshin prej levores së shelgjes.
Pasi që kompletohej kjo armë dore...zhytej per dy tri ditë në moçale apo kneta ku balta dhe ujë i yndyrshem e zbutnin levoren e shelgjes dhe shavarin derisa baha arrinte elasticitet natyral dhe mbahej e gatshe mbi qafén per sulme mbi ndonje shpend/ fëllenzë..ose ndonjë turreci ose per te trembur orlat, hutin, ose sorrat qe benin deme te medhaja ne fusha misri...dikur ushtrit ne antikitet kishin gjeni te ushtruar mire te cilet e shkatrronin armikun me hedhje huri permes bahes...nje arme primitive e thjeshte siç ishte edhe bumerangu per aborigjenet e Australis...por me bahe gjate paqes mbaheshin edhe turnire te pervjetshme mes talenteve ...se cili do qellonte shenjen me se largu...etj.
Ne lindjen e mesme kjo armë fatale u bë e njohur në kohen e re gjate konflikteve te pa sosura izraele- palestineze ku keta te fundit mbroheshin me bahe...armen e vjeter te trasheguar prej antikiteti qe e hasim si deshmi mes Davidit e Goliatit...dyluftim mitik por qe po zgjat 3500 vjete..dhe perseri baha hyn si armë lufte në katalogun e armeve te antikitetit.
Ne luftat e Poliponezeve mes fiseve greke e luftave në iliri...me siguri edhe tek ne baha zuri vendin ne ushtri si armë e rrezikshme per armikun.
Armiku pa helmeta pesonte shkatrrim te madh...shenjetar te perkryer qellonin ne largesi 20 a 30 metra ne lule te ballit dhe armiku binte per toke i pavetdijshem...

Screenshot_20211102-184458_Facebook.jpg
Izrael -- Filistin ...
...nje konflikt 3000 vjeçar ?
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,976
Pikët
113
Vendndodhja
France.
*

Bahës ndryshe i thonë hobe.
Nëse don ta bëj një për 20 minuta. :D

*
Pse s' é bén..çka prét...haha...!
Te shohim se cili eshte dallimi..mes dy menyrave...
Une thash...se besoj se ndonjeri mund te ma kaloje...( pa mendjemadhsi)... dijen e pinimit te armeve antike...
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,173
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Pse s' é bén..çka prét...haha...!
Te shohim se cili eshte dallimi..mes dy menyrave...
Une thash...se besoj se ndonjeri mund te ma kaloje...( pa mendjemadhsi)... dijen e pinimit te armeve antike...
Si fëmijë, kur vinte koha e të vjelave të rrushit, pas të vjelave i hynim vreshtave e mblidhnim penjë. Penjë që i lidhnin hardhitë/gixhat, prej konopit (kanabis) dhe bënim bahe/hobe. Lidhet sikur bishtalecët e flokëve... ;)


Afërsisht si kjo nga fotoja.


*
bahe.jpg
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,976
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Si fëmijë, kur vinte koha e të vjelave të rrushit, pas të vjelave i hynim vreshtave e mblidhnim penjë. Penjë që i lidhnin hardhitë/gixhat, prej konopit (kanabis) dhe bënim bahe/hobe. Lidhet sikur bishtalecët e flokëve... ;)


Afërsisht si kjo nga fotoja.


*
View attachment 119204
Bravo ! ....me pelqen teper ky fakt sepse do mbetet i shkruar....
Une personalishte kam berre bahe...por kur vinte momenti i hedhjes se projejtit...gurit...une s isha aqe i perfekcionum...te tjerë çoban e hedhnin bahen per mrekulli...ua merrja lakmi.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
15,096
Pikët
113
E shkruajta nje sçarimin, me paskan fshire sikur Demkes, qe po ja mbyllin bordedhon.

Dhafi ishte, se edhe me dore po e gjuajte gurin, po e po 50 metra e hudh, ndersa ky kollega i temes thote, 30-50 metra i gjuanin me slingshota Davidi kundershtarin ne helmete. Ne 30 metra ai Bred Pit Achilea i filmit te trojes te shpon tejpertej, se ata sigjetarat ta bejne trupin te duket sikur therra iriqi. Te shikosh goosebumpsa, morrnica, morrnica 🥴

That would be shit 👀 comment allez vous, pytan, merde``fumato`` po piu njeriu icik uje me shume edhe qishin mund e hulle 3 metra, me ja lare fytyrat edhe helmetat spartianeve, rromakve, egjipshen pipllave.

Me qashtu slingshota te gaqeve prej zhgunit,hiç, hiç bile minimum 80 metra u hulle ne tulle 👀😆
 
Top