• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arma njeri!

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Ne kete teme do te sjelle episode te nje programi qe eshte transmetuar ne History Chanel (2007-2008) me titullin Human Weapon nga ku mund te mesoni me teper mbi format e ndryshme te arteve marciale, vetembrojtjeje apo sisteme te ndryshme luftimi ne zona te ndryshme te botes.

Po e filloj me te preferuarin tim: KRAV MAGA.


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=v8a3h1y9l7g&feature=s2l[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Marine Corps Martial Arts

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=bFCRnxececw&feature=relmfu[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Kung Fu

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=srifI2XgoN0&feature=related[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Taekwondo

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=KxX9K8F6iy0&feature=relmfu[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Judo

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=7sBhAfp3c1Q&feature=related[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Ninjutsu

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=oOsZMFcWLHg&feature=relmfu[/ame]
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,308
Pikët
113
Përgjigje e: Arma njeri!

Karate

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Snd28UyE86Y&feature=related[/ame]
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,047
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Arma njeri!

E rendesishme ne te tera disiplinat dhe shkollat eshte te mos humbet kontrolli nga paniku. Duhet synuar evitimi i luftes apo konfliktit.
"Nje lufte e fituar ne menyre heroike tregon paaftesi luftarake dhe fitorja eshte momentare. Nje lufte e fituar pa beteje eshte maksimumi i aftesise luftarake dhe fitorja do te zgjase."
Keto fjale jane shume te misheruara ne artet luftarake kineze: shinyi (edhe tradicionale, edhe e reformuar), bagua, tanglan, etj.

Gjithashtu armet e ndryshme nuk duhen konsideruar arme te vecanta dhe te varen shpresat tek to, por ekstensione te trupit apo vete gjymtyreve dhe disponimi i nje arme duhet te konsiderohet nje plus i perkohshem dhe avantazh momentar. Ne kete kendveshtrim cdo objekt, edhe nje cope e vogel druri apo nje stil0laps, eshte nje arme, shume e cmuar kur zoterohet nga dikush qe e trajton sic duhet. Nese me pas disponohet shpate, bo, sai, nunchaku, etj, thjesht jane pluse me shume ne duart e ushtruesit.
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
335
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Arma njeri!

kete teme se kuptova fare arma njeri? lloj sportesh apo cfar?
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,047
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Arma njeri!

Arma njeri. Nje menyre tjeter per te thene 'hand to hand combat', qe vete trupi i njeriut mund te konsiderohet si arme. Ne te njejten linje qe eshte dhe perkthimi literal i fjales "karate" apo "kongshou-dao"(me duar bosh).
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Arma njeri!

Arma njeri eshte TRURI . Stervitja e mire e tij eshte vetmbrojtja me e mire karshi cdo " sulmi ".
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,047
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Arma njeri!

... dhe stervitja e tij behet ne dy forma: me ushtrime fizike me 'combat games' si dhe me ushtrime ne teori qe duket sikur nuk kane lidhje por qe ne fakt me kalimin e kohes kupton se kane patur synim kryesor nje dhe vetem nje qellim: si te ruash qetesine dhe te rrish i ftohte ne cdo situate. Nje mendje e nxehte eshte nje mendje qe po kerkon vdekjen ne dyluftime serioze, dhe nje mendje qe humb mundesi per te shenuar pike ne dyluftime garuese.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Arma njeri!

ushtrimet fizike jane qe te fitosh reflekse...ne nje luftim nuk duhet te mendosh fare pasi humb kohe dhe i jep perparesi kundershtarit. duhet ta boshatisesh trurin nga cdo lloj gjeje. kerkohet tempizem, shpejtesi, pozicion, ekonomi energjie, sensibilitet etj., kjo fale ushtrimive fizike ditore. persa u perket sporteve me lart, jane vetem sporte dhe perdorin vetem mbrojtje plus goditje, kurse ka nje lloj gjelle tjeter ku mbrojtja eshte sulm ne te njejten kohe gje qe nuk e zoterojne sportet qe jane cituar me siper, pasi jane sporte. Gjella qe permenda une eshte si nje thike e mprehur qe pret te ngulet dhe nuk eshte sport, madje nuk mund te perdoret si i tille, edhe pse respektoj cdo lloj sporti e disipline. shume flasin per artin e vetembrojtjes, por eshte gabim. nese ti e kupton qe kundershtari do te te sulmoje, ti duhet te arrish i pari, ndryshe je i vdekur. nuk mund te presesh goditjen, por nese sulmohesh i pari duhet ta shmangesh sa me shume te jete e mundur. nese shkembi eshte i forte behu uje, shmangju shkembit dhe fito. Be water my friend...-BL.
 
Top