• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=DGmESeepUPY&feature=player_embedded"]YouTube - Doukins: Besëtytnitë
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: ''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XjXPZryz5W8&feature=player_embedded"]YouTube - Doukins: Besimi si traditë
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: ''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

Nga Dawkins kam lexuar "Gjeni Egoist", "Deluzioni qe quhet Zot" dhe "Oreberesi i verber" (The Selfish Gene, The God Delusion, The Blind Watchmaker). Te tre jane libra shume te arrire.

Jam duke kerkuar qe te gjej dy libra te tjere qe analizojne ne detaj fenomenin "feja" dhe efektet e saj ne popullaten e globit pergjate disa mijevjecareve histori, duke analizuar idete, doktrinat, pse-te e ndryshimit te doktrinave me kohen (evolucionin e fese per ju qe mund ta kuptoni kete term). Keta jane "Pejsazhi i moralit" (The moral landscape) dhe "Fundi i besimit" (End of faith), te dy nga Sam Harris.

Dhe po nga Sam Harris, per ata qe kane stomak ta lexojne, mund te lexojne letren e hapur te Sam Harris drejtuar Amerikes si fillim, por ne fakt tere botes. "Letter to a Christian Nation" http://rapidshare.com/files/44780208/Sam_Harris_-_Letter_to_a_christian_nation.pdf
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: ''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

Nga Dawkins kam lexuar "Gjeni Egoist", "Deluzioni qe quhet Zot" dhe "Oreberesi i verber" (The Selfish Gene, The God Delusion, The Blind Watchmaker). Te tre jane libra shume te arrire.

Jam duke kerkuar qe te gjej dy libra te tjere qe analizojne ne detaj fenomenin "feja" dhe efektet e saj ne popullaten e globit pergjate disa mijevjecareve histori, duke analizuar idete, doktrinat, pse-te e ndryshimit te doktrinave me kohen (evolucionin e fese per ju qe mund ta kuptoni kete term). Keta jane "Pejsazhi i moralit" (The moral landscape) dhe "Fundi i besimit" (End of faith), te dy nga Sam Harris.

Dhe po nga Sam Harris, per ata qe kane stomak ta lexojne, mund te lexojne letren e hapur te Sam Harris drejtuar Amerikes si fillim, por ne fakt tere botes. "Letter to a Christian Nation" http://rapidshare.com/files/44780208/Sam_Harris_-_Letter_to_a_christian_nation.pdf
Lexo : PAQE ME PERENDINE te Billy Graham dhe ke per te gjetur pergjigjet e pyetjeve tuaja.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: ''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

Agim po ta perseris per te shumten here, pyetjet e *tua* jane te ndryshme nga te miat. Pervec faktit qe une nuk kam shtruar ndonje pyetje. Edhe po ta shtroj, te jesh i sigurt qe do te formulohen ne menyre te tille qe te mos lene asnje shkak qe te interpretohen teologjikisht (pervec rasteve kur pamundesia intelektuale e lexuesit te pyetjes nuk mund ta beje dallimin. Keto raste, thjesht do te injorohen, nje i pamundur menderisht nuk eshte ne gjendje te beje diskutime me te komplikuara sesa ben nje femije maksimumi 10 vjec. Nuk kam kohe te merrem me 10 vjecare, ky forum eshte per te rritur.)

Shkrimet pasuese ne kete teme qe nuk kane te bejne me temen, apo me ndonje gje konkrete qe te permbaje elemente te librave te permendur ketu, do te fshihen.

"Thank you for not littering your mind." - Chanel avatar
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: ''Armiqtë e arsyes" dhe "Rrënja e së keqes", nga Riçard Doukins.

Pakistani nuk eshte krenar per kontributin e fizikantit ne studimet rreth bozonit Higgs

http://www.theatlanticwire.com/global/2012/07/pakistan-isnt-proud-its-contribution-higgs-boson/54321/Ne shumicen derrmuese te vendeve te botes, do te ishte normale qe Dr.Abdus Salam te ishte nje hero kombetar: Ai eshte nje laureat per Cmimin Nobel ne fizike dhe ka dhene nje kontribut te konsiderueshem per zbulimin me madheshtor te 30 viteve te fundit, bozonin Higgs.

Kjo nuk ndodh ne Pakistan. Cdo gje per Dr.Abdus Salam eshte fshire: referenca akademike, librat e historise, merita titullare. Te tera keto, sepse ai nuk eshte fondamentalist mjaftueshem! Ai eshte pasues i sektit Ahmadit, i cili eshte i perndjekur dhe persekutuar nga qeveria dhe nen objektivin e Talibaneve, per te cilet te tere Ahmaditet jane heretike.

Arritjet e javes se fundit lidhur me zbulimin e bozonit Higgs kane vene ne qender te vemendjes kete ngjarje, si dhe kane shtuar ne reputacionin e Dr.Salam. Puna e tij per te unifikuar ne nje teori te vetme forcat nukleare dhe elektromagnetike ishte nje porte drejt zbulimit ne bozonit Higgs.

Por ne Pakistan, keto arritje nuk behet fare fjale qe te festohen dhe cmohen. Te tere Ahmaditet nuk konsiderohen muslimane dhe denohen ne cdo kohe me burgim apo edhe me denim me vdekje.

Nderkohe qe nje tjeter fizikant pakistanez, A.Q. Khan, ka dhene nje kontribut te larte ne ndertimin e bombes atomike ne Pakistan. Sipas deklarates se atij vete, ka kontribuar qe teknologjia berthamore te mberrije ne Iran, Korene e Veriut, dhe Libi. Sot Khan konsiderohet nje hero kombetar, dhe Khan eshte nje musliman i kulluar.
 
Top