• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Armiqtë e Arsyes

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,570
Pikët
113
Vendndodhja
"Arsyeja ka nje beteje per te luftuar (dhe fituar). Feja eshte nje industri multimiliardere qe varferon kulturen tone dhe na mundeson largimin nga realiteti.
Arsyeja nen driten e fakteve eshte burimi i progresit tone. Jetojme ne kohe te rrezikshme ku supersticioni po ze vend dhe shkenca racionale eshte nen sulm. Cilet jane armiqte e arsyes?"

Ndiqni videot e meposhtme per te marre nje kendveshtrim te guximshem te shkencetarit te famshem Prof. Richard Dawkins, autor i 'The Blind Watchmaker'; kendveshtrime qe variojne nga sistemet e supersticioneve dhe truket e tyre (astrologjia, fenomenet paranormale, iluzionizmat psiqike, etj.) deri tek spiritualizmi dhe besimet ne qenie te mbinatyrshme.

Une dua te paraqes se si arsyetimi shkencor eshte metoda me e mire per te pare boten e per te shpjeguar rreziqet e supersticionit

Pjesa e pare: Skllever te Supersticionit (kliko per te pare videon)

Ne pjesen e pare, Dawkins paraqet se sa "skellever" te supersticionit jemi ne qeniet njerezore (dmth si na eshte erresuar arsyeja) duke marre per baze sisteme supersticioni si astrologjia (horoskopi, per ju qe e lexoni cdo mengjes, apo leximi i dores, per ju qe e praktikoni cdo mbremje), besimet e tjera supersticioze, etj. Degjoni me vemendje mini-eksperimentin e vogel ne lidhje me shenjat astrologjike, si nje shembull i vogel, por me implikime te medha. Nje pyetje qe Dawkins i drejton nje moment nje astrologu te lexuar "Si funksionon dhe perse funksionon astrologjia?", astrologu i pergjigje "thjesht funksionon" (kjo, te pakten per mua, eshte teper goditese, sepse tregon shkallen e erresimit te mendjes racionale, arsyes, nga idiotsirat supersticioze ne fjale). "Megjithese shkenca zbulon [keto] dukuri natyrore, shoqeria jone terhiqet nga supersticioni", thote Dawkins, ku nuk le pa permendur edhe "besimin" (e shoqerise angleze) ne fenomenet paranormale.

"Kjo eshte bota e parandienjes se mbyllur dhe aspak e respektit te proves. Arsyeja e ka ndertuar boten moderne. Arsyeja eshte e shenjte por edhe e brishte..."Pjesa e dyte: Sherbimi Irracional Shendetesor (kliko per te pare videon)

Ne kete pjese, Dawkins paraqet kunderargumenta ndaj mjekesise alternative, apo praktikave te tjera irracionale shendetesore. "Si eshte kthyer shendetesia ne nje fushe beteje midis arsyes dhe supersticionit?"

Autori Borix
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Armiqtë e Arsyes

Armik i arsyes eshte edhe tundimi seksual :D Sa here je afer me nje femer spunon mire truri :D se kot sthone qe ka dhene pak gjak zoti njeriut sa per te punuar vetem nje tru jo te dy njekohesisht :D
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,871
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Armiqtë e Arsyes

Feja eshte nje industri multimiliardere qe varferon kulturen tone dhe na mundeson largimin nga realiteti.
Arsyeja nen driten e fakteve eshte burimi i progresit tone. Jetojme ne kohe te rrezikshme ku supersticioni po ze vend dhe shkenca racionale eshte nen sulm.
"Kjo eshte bota e parandienjes se mbyllur dhe aspak e respektit te proves. Arsyeja e ka ndertuar boten moderne. Arsyeja eshte e shenjte por edhe e brishte..."Desha te shkepus vetem k'te pjese , dhe jam shume dakort -bravo-
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Armiqtë e Arsyes

Ndodh shume here qe arsyeja, eshte skllaveria e mendjes....nese ekziston ne nje realitet te paarsyeshem, ku mendesia kolektive, te dikton te besosh ne fe`....

Nga ana tjeter, ndodh qe arsyeja eshte oazi, ku mendja ndjehet e sigurt.
 
Top