• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arratisjet ne vitet e komunizmit!

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,953
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Col...
Thjesht te kane shitur nje enderr qe nuk ekziston. Eshte e drejta jote dhe e cdo njeriu te bej zgjedhjen e tij.
Jeton ne nje realitet iluziv qe te kane krijuar. Ne nje matriks ku te kane vene ne gjume mendrisht duke te shfaqur nje realitet virtual te bukur ne forme endrre dhe te pine gjakun Xhinet e amerikes.
E di cfare eshte Xhini?
Po ata cfare na shiten ? perse te dridhet gurmazi ta shperhesh ketu hapur se cfare na shiten ata varrmihese qe ti i mbron me kaq dinjitet ????? fol hapur se nuk te fukson njeri....hiqe mentalitetin e vjeter te bananes.

Nuk na shiten: Pordhet e tyre prej cubash shpellash, njerez me tru si te ishte nje kubik qe prodhonte vetem mortje dhe gjame.....ata na shiten dinjitetin dhe lirine, na perdhosen cdo qelize te shpirtit e te medjes me teoremat e tyre pa numer, pa llogjike e pa piken e arsyes. Ata na shiten tek ideollogjite e tyre e na bene kavje qe te eksperimentonin me kafsherine e trurit te tyre pa neurone......po deshe thuaji mire gjerat e jo si te levertis.

Nuk jane te pranueshme te krahasosh nje stabilimet personah te bonifikuar nga arsyeja dhe ti japesh atributet dhe nderin te krahasohet me ate qe un sot i prek ajrin dhe i falem qe me ka dhene nderin te punoj me dinjitet e te gezoj ato te mira qe asnje lloj realiteti real e virtual sti jep ne cdo lloj formati qe te vije ai...

Ti e di se c'fare eshte dinjiteti???
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,849
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Po ata cfare na shiten ? perse te dridhet gurmazi ta shperhesh ketu haper se cfare na shiten ata varrmihese qe ti i mbron me kaq dinjitet ?????

Pordhet e tyre prej cubash shpellash, njerez me tru si te ishte nje kubik qe prodhonte vetem mortje dhe gjame.....ata na shiten dinjitetin dhe lirine, na perdhosen cdo qelize te shpirtit e te medjes me teoremat e tyre pa numer, pa llogjike e pa piken e arsyes. Ata na shiten tek ideollogjite e tyre e na bene kavje qe te eksperimentonin me kafsherine e trurit te tyre pa neurone......po deshe thuaji mire gjerat e jo si te levertis.
Nuk jane te pranueshme te krahasosh nje stabilimet personah te bonifikuar nga arsyeja dhe ti japesh atributet dhe nderin te krahasohet me ate qe un sot i prek ajrin dhe i falem qe me ka dhene nderin te punoj me dinjitet e te gezoj ato te mira qe asnje lloj realiteti real e virtual sti jep ne cdo lloj formati qe te vije ai...

Ti e di se c'fare eshte dinjiteti???
realizmin.
Realiteti nuk eshte i bukur. Por ne mund ta zbukurojme me pune dhe djerse. Kete shiste Enveri, po dembelave nuk i pelqente. ata josheshin nga perrallat e memes amerik se mund te behesh milioner duke fjetur, mjafton te shkosh ne amerik.
Me thuaj nje te arratisur qe u be milioner duke punuar ne amerik?
Nuk e kam fjalen per ata qe vajten per te spiunuar. Se spiunet amerika i pagonte mire, por jo te gjithe e kane fatin te behen spiun. Jane disa kushte qe duhet te plotesohen dhe atje.
 
Last edited:

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,737
Pikët
113
Ata që arratiseshin nuk e kishin hiç në refene kokën e tyre... ata i shtypte pesha e përgjegjësisë për ata që linin mbas
Ajo ishte menyra me I mbajt brenda kufinjve, i kishte Rene mire lapsit byroja.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,953
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
realizmin.
Realiteti nuk eshte i bukur. Por ne mund ta zbukurojme me pune dhe djerse. Kete shiste Enveri, po dembelave nuk i pelqente. ata josheshin nga perrallat e memes amerik se mund te behesh milioner duke fjeturmjafton te shkosh ne amerik.
Me thuaj nje te arratisur qe u be milioner duke punuar ne amerik?
Nuk e kam fjalen per ata qe vajten per te spiunuar. Se spiunet amerika i pagonte mire, por jo te gjithe e kane fatin te behen spiun. Jane disa kushte qe duhet te plotesohen dhe atje.

Realizmin qe te ishe dordolec i parimeve te saja
Reslizem i thua ti asaj metodike kanibalistike te roiprodhimit te krundeve me kembe?
Realizem e quan ti nje kope qe ka vetm bishta e qe nuk ja lene gojen as te haje por as te blegerije
Realizem i thua tij kapanoni horrash qe na bene te urrejme vendin ku kemi lere ???

Realizem qe ti nuk do ta shikosh o vella, eshte Amerika, ku edhe malcori apo fshatunari i cepit me fundor te globit erdhi dhe u be milioner sepse punoi dhe djersa e tij u be sere shperblimi per sakrificen......ti keto nuk i di se akoma mendon e punon si te ishe ne rrethim.....

Spiunet qe conin bllokaristat per te vrare e spiunuar Shqiptaret qe nuk ishin ne nje mendesi me Realizmin e Faraonit te kuq, i cili spranonte miz ne shpaten e tik kundra armikut te padukshem....e qe thau cdo grimce rerw ari te thesarit per te mbajtur gjalle vllarasjen dhe spiunllikun nder vllazen.......atij produkti sifili i beson akoma ti?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,849
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Realizmin qe te ishe dordolec i parimeve te saja
Reslizem i thua ti asaj metodike kanibalistike te roiprodhimit te krundeve me kembe?
Realizem e quan ti nje kope qe ka vetm bishta e qe nuk ja lene gojen as te haje por as te blegerije
Realizem i thua tij kapanoni horrash qe na bene te urrejme vendin ku kemi lere ???
Realizem qe ti nuk do ta shikosh o valla eshte Amerika, ku edhe malcori apo fshatunari i cepti me fundor te globit erdhi dhe u be milioner sepse punoi dhe djersa e tij u be sere shperblimi per sakrificen......ti keto nuk i di se akoma mendon e punon si te ishe ne rrethim.....
Spiunet qe conin bllokaristat per te vrare e spiunuar Sheiptaret qe nuk ishin ne nje mendesi me Realizmin e Faraonit te kuq, i cili spranonte miz ne shpaten e tik kundra armikut te padukshem....stij produkti sifili i beson akoma ti?
Une besoj qe shqiperia pa punuar fare tani eshte mbushur plote, atehere kur ne shqiperi punohej me tre turne nuk kishte buke te haje.
Pavarsisht nga perspektiva e gjykimit tend nje sy i pa anshem e kupton qe ketu dicka nuk shkon. Dikush nuk e linte shqiperin te mbushej por e bllokonte. Shqiperia eshte nje vend i vogel dhe jo i vetmjaftueshem qe te mbuloj nevojat e saj sado fort te punoj. Eshte dinamika e till e vendeve te vegjel qe jane gjithmon te pa vetmjaftueshem. Nje bllokim i jashtem ndikon shume ne ekonomin e nje vendi te vogel. Dhe kete bllokim ta ka bere mema amerik per kaq kohe qe ti te urreje qeverin e vendit tend e cila nuk gjunjezphej para vullnetit perunjes qe na ofronte mema amerik.

Pra burimi i vuajtjes dhe i varferise ne menyre logjike nuk del qeveria jote, poe ajo qe fizikisht dhe ne menyre te panderprere te ka bllokuar qe te vuash urie. Tani mua nuk me duket e drejte qe burimin e vuajtjeve tona ta shikojme si drite shprese, sepse ajo nuk e ka per gje te bej te njejten bllokad nese e kundershton. Nuk dua une te vritem une me Rusin peshembull qe te fitoi amerika. Le te vritet vete ajo, te bej cte doje.

Nejse muabete te thella Coli, qe nuk mjafton te dish vetem not qe ti shikosh, por duhet te jesh dhe polumbare.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,953
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Une besoj qe shqiperia pa punuar fare tani eshte mbushur plote, atehere kur ne shqiperi punohej me tre turne nuk kishte buke te haje.
Pavarsisht nga perspektiva e gjykimit tend nje sy i pa anshem e kupton qe ketu dicka nuk shkon. Dikush nuk e linte shqiperin te mbushej por e bllokonte. Shqiperia eshte nje vend i vogel dhe jo i vetmjaftueshem qe te mbuloj nevojat e saj sado fort te punoj. Eshte dinamika e till e vendeve te vegjel qe jane gjithmon te pa vetmjaftueshem. Nje bllokim i jashtem ndikon shume ne ekonomin e nje vendi te vogel. Dhe kete bllokim ta ka bere mema amerik per kaq kohe qe ti te urreje qeverin e vendit tend e cila nuk gjunjezphej para vullnetit perunjes qe na ofronte mema amerik.

Pra burimi i vuajtjes dhe i varferise ne menyre logjike nuk del qeveria jote, poe ajo qe fizikisht dhe ne menyre te panderprere te ka bllokuar qe te vuash urie. Tani mua nuk me duket e drejte qe burimin e vuajtjeve tona ta shikpkme si drite shprese, sepse ajo nuk e ka per gje te bej te njejten bllokad nese e kundershton. Nuk dua une te vritem une me Rusin peshembull qe te fitoi amerika. Le te vritet vete ajo, te bej cte doje.

Nejse muabete te thella Coli, qe nuk mjafton te dish vetem not qe ti shikosh, por duhet te jesh dhe polumbare.
Ashtu eshte duhet te jesh edhe pragmatist ndonjehere por ke pare ti qe te njejta justifikime thote edhe ai kaposhi i Korese se Vrriut .....na ka bllkuar amerikikja thote por per vehte i ka te gjitha ushqimet e veshmbathjen prej perendimit...cuditem se si ka mundesi qe edhe ne rrethim te haje e pordhoje si revolucionar ai qerrata salsiqja.

Oh edhe dicka, mos ishte amerikikija qe i tha xhaxhigojsheqerit qe ti prodhonte te gjitha po te gjitha materialet ne vend....po ato kerkesat e tij drejte Kines per fapbika tankesh e aionesh per te luftuar ameriken i kishte apo jo se ajo ja kishte prere kostumin terital dhe kasketen bardhoshe.....

po evlat me ty jam duhet te jesh polumbar te kesh fatin e te ndiesh eksepriencen kur morrnicat te leshohen neper lekure kur shekon gojen e hapur te nje peshkaqeni dhe ti do te hedhesh valle ne ate moment.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
7,968
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

#SystemA- me te forten e ka bo i cun, tirone me duket qe ishte ushtar ne shkoder, dhe ngiste nje ZIS te modh ushtrie per furnizim me ushqime , dhe nje dite shkoi me cu ushqime per nje poste kufitare mu ne kufi, dhe aty boni sikur i ishte prish makina dhe me kofanon e ZIS-it te ngrejtme nalt i tha ushtarit te shkrete qe ishte roje kufiri, qe te hypte dhe ti jepte pak gaz dhe ai te shifte ke motorri......Imagjino kofanon e ZIS-it sa i porte futbolli, qe pengonte komplet vizualen perpara, dhe kur ushtari hypi ciper me i dhon gaz, i la hijen duke kapercy matan kufirit, dhe usho shkrete qe bertiste nga mrena makines pa pare gjo hic: he ca t,boj, ti jap mo gaz apo jo......?!
Mbaj mend ne han te hotit ka ndodh dicka kshtu, nje zis apo autobus i vogel ka kalu doganen me zor aty. Mbaj mend gjithashtu por une nuk e kam pare qe kishin vrare ne kufi dy djem dhe i kishin marre zvarre me makine deri ne shkoder per ti fut tmerrin popullit.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,953
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Gjithsekush ben si ti kete qefet, deshirat dhe mundesite por te injorosh faktet kjo eshte e pa falshme.

Tani ose shtiremi si naive ose me te vertete dicka nuk eshte ne rregull. Dmth ata qe ikin e lene familje e katandi ikin sepse jane aventuriere, dhe joshen nga kapitalizma e ne Shqiperi i kane te gjitha te gjitha por i kane fajet amerikanet...????
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
7,968
Pikët
113
Përgjigje e: Arratisjet ne vitet e komunizmit!

Thone qe shume banore te zonave kufitare ishin fuksa te medhenj shume, ca per interesa meskine e te ngushta, ekonomike, ca sepse kishin trute e gamorit dhe ishin te politizuar! kan mor ne qafe shume vete por per kte gje flitet shume shume pak! Ne nje emision te KLAN-TV, para disa muajsh intervistuan nje grua nga malsia e mbishkodres e cila pohonte qarte bashkepunimin me sigurimsat, dhe pjesmarrjen ne grupet vullnetare te nderhyrjes se shpejte ne rastet e shkeljes se kufirit te parajses komuniste!
Nese ke tentuar te kalosh kufirin dhe banoret ne kufi apo brenda kufirit te kan pare dmth ke deshtuar dhe plani i arratisjes ka deshtuar. Kur arratisej dikush meqe kam plot shoke qe kane kaluar kufirin eshte dashur te ecesh naten dhe mos te shohin askush kilomentra para se ti afrohesh kufirit.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,849
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Gjithsekush ben si ti kete qefet, deshirat dhe mundesite por te injorosh faktet kjo eshte e pa falshme.

Tani ose shtiremi si naive ose me te vertete dicka nuk eshte ne rregull. Dmth ata qe ikin e lene familje e katandi ikin sepse jane aventuriere, dhe joshen nga kapitalizma e ne Shqiperi i kane te gjitha te gjitha por i kane fajet amerikanet...????
Kete paske kuptuar ti?

Qellimi...
Ikin se duan te pasurohen menjehere pa punuar shume.
Kerkojne te bejne pune me te lehta e me shume leke.
Nuk kane kulturen e punes.
Quajne per ofendim shume profesione ne shqiperi dhe katandisen te punojne ne profesione edhe me te ulta jashte, dhe vijne nje here ne dhjete vjet ne shqiperi per te shitur ati dy gram pordhe qe kane mbledhur andej. Se andej nuk te lene te pjerdhesh rruges.

perfundimi
Punojne, ndertojne dhe zbukurojne vendet e tjera...
Lene shqiperin prap te pa ndertuar dhe te shemtuar dhe si rrjedhoj edhe femijet e tyre emigrojne jashte ne nje vend me te bukur. Dhe shqiperia keshtu ka per te ngelur gjithmon dhe pas njemilion vitesh perseri do ta kete fajin komunizmi.

Kur do ta kuptojne nje here shqiptaret qe e ka fajin mendja e tyre, sepse nuk punojne per vete por gjithmon per te tjeret. E ka thene dhe Cajupi i shkrete ketu e 100 vjet me pare "Mos punoni per te tjere o fatkeq". Por shqiptaret kane ngelur me gdhe se atehere.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,302
Pikët
113
Mbaj mend ne han te hotit ka ndodh dicka kshtu, nje zis apo autobus i vogel ka kalu doganen me zor aty. Mbaj mend gjithashtu por une nuk e kam pare qe kishin vrare ne kufi dy djem dhe i kishin marre zvarre me makine deri ne shkoder per ti fut tmerrin popullit.
Sa vjec ke qene ti Kurt?
Nji nga ato ka qene vllai i shokut Tim qe Jeton sot ne New Jersey. Serxho
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,953
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Kete paske kuptuar ti?

Qellimi...
Ikin se duan te pasurohen menjehere pa punuar shume.
Kerkojne te bejne pune me te lehta e me shume leke.
Nuk kane kulturen e punes.
Quajne per ofendim shume profesione ne shqiperi dhe katandisen te punojne ne profesione edhe me te ulta jashte, dhe vijne nje here ne dhjete vjet ne shqiperi per te shitur ati dy gram pordhe qe kane mbledhur andej. Se andej nuk te lene te pjerdhesh rruges.

perfundimi
Punojne, ndertojne dhe zbukurojne vendet e tjera...
Lene shqiperin prap te pa ndertuar dhe te shemtuar dhe si rrjedhoj edhe femijet e tyre emigrojne jashte ne nje vend me te bukur. Dhe shqiperia keshtu ka per te ngelur gjithmon dhe pas njemilion vitesh perseri do ta kete fajin komunizmi.

Kur do ta kuptojne nje here shqiptaret qe e ka fajin mendja e tyre, sepse nuk punojne per vete por gjithmon per te tjeret. E ka thene dhe Cajupi i shkrete ketu e 100 vjet me pare "Mos punoni per te tjere o fatkeq". Por shqiptaret kane ngelur me gdhe se atehere.

Me vjen keq qe ke kete opinion per shumicen e atyre qe lane shtepine e kujtimet per te siguruar buken e gojes qe ata qe ti mbron ua kishin hequr....i kishin vjedhur e i kishin torturuar per 50 vjet rresht.

Shqiptaret kane dale jashte edhe para 1945, bile kane patur nje status mjaft te respektueshem dhe shumica jne kthyer pikerisht sepse kushtet ishin shum em favorizuese per ta si ne planin profesional por edhe social e shoqeror.

Cajupi ishte ne toke te tije dhe kerkush nuk vinte tja zinte apo edhe ti fuste ndonje koqe plumbi por komunaret e vodhen e tejtersuan dhe tani e kane shitur me dhjetra here token time.

Shqiptaret qe kane punuar qe nga Zelanda e re e deri ne Honolulu kane pare bereqetin e punes se tyre e jane respektuar por ti perseri me qellim e anashkaon faktin qe pas 90tes qellimisht komunaret e shumngjyrshem dale nga verra e PKSHse zaptuan cdo gje, cdo hallke te ekonomise dhe ble edhe ato te fajdeve...kush i beri fajdet amerika? ku shkuan ato miliarda e miliarda ndihma monetare, ushtimore e sociale ??? do te thaush ti qe u paguan amerikanet me to eee?

Baballek qe te mos e harxhoje bojen e stilokalapsit se eshte me vlere.........Ku jeton ti xhan???

Mua personalisht me kane kerkuar nje perqindje te madhe per te hapur nje investim te thjeshte nje shkolle private dhe i pashe mbi 3 meleon dhrahmi investime te humura e ika se nuk durohej dot era e ndyre e qelbesirave qe ishin po te njejtit sikur edhe para 90tes ...te njejtit zgaleme te realizmit socialistik qe tashme te jepnin mesime per ekonomine e tregut...

Te ishte gjalle Cajupi do tju kishte nemur me rroc e koc per 17 breza me rralle per ate qe i keni pere atij vendi dhe keni edhe guzimin e talleni me vuajtjet e fukarnjve qe i hodhet matane gardheve e ku shum prej tyre nuk u dihen se ku kane kockat, i mbytet kanaleve e i bete ushim per peshqit e tani jepni edhe leksione.....PRANDAJ NUK BEHET AI VEND.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,724
Pikët
113
Tmerre ...
Po sot nuk kuptohet drejtë sepse si i thonë....
nuk e kupton dot barkploti barkboshin...
Sot bënte shkuma party aty ku të vinin hekrat vetëm po të qaseshe
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,083
Pikët
113
Kete paske kuptuar ti?

Qellimi...
Ikin se duan te pasurohen menjehere pa punuar shume.
Kerkojne te bejne pune me te lehta e me shume leke.
Nuk kane kulturen e punes.
Quajne per ofendim shume profesione ne shqiperi dhe katandisen te punojne ne profesione edhe me te ulta jashte, dhe vijne nje here ne dhjete vjet ne shqiperi per te shitur ati dy gram pordhe qe kane mbledhur andej. Se andej nuk te lene te pjerdhesh rruges.

perfundimi
Punojne, ndertojne dhe zbukurojne vendet e tjera...
Lene shqiperin prap te pa ndertuar dhe te shemtuar dhe si rrjedhoj edhe femijet e tyre emigrojne jashte ne nje vend me te bukur. Dhe shqiperia keshtu ka per te ngelur gjithmon dhe pas njemilion vitesh perseri do ta kete fajin komunizmi.
Bohhh cfar deformimi qe i ben levizjes se njeriut keshtu.

Ti e di shume mire qe ata qe arratiseshin ne kohen e periudhes se mbyllur ishin te kercenuar me jete nga ai sistem. Ka pasur vete prinder qe i kane nisur femijet duke e ditur se c’fat i pret me pas . E si mund t’i quash ata qe nga fjetja ne jastek me vdekjen dhe tmerrin vune krahe dhe rilinden ne boten e lire?
Jo te gjithe paten fatin te mbijetojne por aman “ Bota eshte e atyre qe mundohen endrrat t’i bejne realitet”
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,302
Pikët
113
Bohhh cfar deformimi qe i ben levizjes se njeriut keshtu.

Ti e di shume mire qe ata qe arratiseshin ne kohen e periudhes se mbyllur ishin te kercenuar me jete nga ai sistem. Ka pasur vete prinder qe i kane nisur femijet duke e ditur se c’fat i pret me pas . E si mund t’i quash ata qe nga fjetja ne jastek me vdekjen dhe tmerrin vune krahe dhe rilinden ne boten e lire?
Jo te gjithe paten fatin te mbijetojne por aman “ Bota eshte e atyre qe mundohen endrrat t’i bejne realitet”
Ky osht Forum lekurkuqesh.sot e more vesh ti
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,083
Pikët
113
Ky osht Forum lekurkuqesh.sot e more vesh ti
Njeriu zgjedh ngjyren qe mendon se eshte me e pershtatshme per ate vete. Te gjykosh emigrimin eshte kategorikisht kundra lirise dhe zgjedhjes. Nuk arrij te justifikoj opinionin e peshkaqenit i cili hyn edhe ne shtresen inteligjente te formimit te ketij forumi ...
 
Top