• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arti bashkekohor!!

BABAYAGA

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
2,798
Pikët
113
pse i thone bashkekohor?
Contemporan - kontemporan - bashkekohor


tema:


“The wounded dear” Frida Kahlo

Eshte nje ballafaqim i besimeve te Kahlo, identitetit te saj , nje portretizim i lufterave emocionale dhe fizike qe po perjetonte.

E ka pikturuar per dy miqte e saj, si nje dhurate dasme me shenimin :

“I leave you my portrait to remember me all the days and nights since I left you. The sadness is portrayed throughout all of my paintings, but that’s how my condition is, it cannot be fixed.”
1233C161-064C-40DC-AA5C-220BC508A829.jpeg
 

BABAYAGA

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
2,798
Pikët
113
George Stubbs "The man, the horse, the obsession"

71583_fullimage_mauritshuis.jpg
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,713
Pikët
113
Nenvleftesimi i asaj qe krijohet ne kohen e vet.

p.s. cdo lloj arti eshte quajtur bashkekohor.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,821
Pikët
113
pse i thone bashkekohor?
Me art bashkekohor nenkuptohet i gjith arti i prodhuar nga vitet '900 e deri sot, sipas disave.
Normalisht, ka edhe kritik e historian arti qe mbeshtesin teori te ndryshme nga kjo e mesipermja.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,713
Pikët
113
Me rezulton se historia e artit na ka mesuar qe ka: impresionizem, espresionizem, barok, rokoko and so on.
Flasim per art, per rryma arti apo per ate ku te gjitha kane qene dhe jane bashkekohore? Te gjitha quhen bashkekohore per kohen e vet.
Ato qe jane pikturuar nga 900 e ketej pse duan t'i quajne bashkekohore nderkohe qe s'ka kuptim fare ndarja?


p.s. ku zevendeson 2 që që
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,821
Pikët
113
Flasim per art, per rryma arti apo per ate ku te gjitha kane qene dhe jane bashkekohore? Te gjitha quhen bashkekohore per kohen e vet.
Ato qe jane pikturuar nga 900 e ketej pse duan t'i quajne bashkekohore nderkohe qe s'ka kuptim fare ndarja?


p.s. ku zevendeson 2 që që
Faleminderit per mesimin gramatikor.
Pikerisht, une s'jetoj ne '800 qe impresionizmit t'i them bashkekohor.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,713
Pikët
113
Faleminderit per mesimin gramatikor.
Pikerisht, une s'jetoj ne '800 qe impresionizmit t'i them bashkekohor.
Po ngaterron konceptet me rrymat.... Nuk te thote njeri qe jeton ne '800-en, por po impresionohesh njesoj si ata qe impresionoheshin ne '800-en... Pra je nje version i stampuar modern bashkekohor me nje estetike jo origjinale (ose me sakte pessima ne baze evoluimi)
 
Top