• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arti letrar / Dedikuar Femrave

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0
DEDIKUAR FEMRAVE....

Fëmija i vogël e pyet nenën: ë Përse po qanë
Ajo i përgjigjet ë Sepse jam gruaë
Nënë nuk po të kuptoj!ë iu përgjigj djali.
Nëna e afron kah vetja dhe i thotë:
ëAs që do me kuptosh ndonjëherë, biri imë
Me vonë fëmija e pyet babain e tij:
ëPërse po me duket se nëna po qan pa arsyeëë
Të gjitha gratë qajnë pa arsye, kështu iu përgjigj i ati fëmijës.
Fëmija i vogël u rrit dhe u bë burrë, por prapëseprapë nuk e
kuptoi përse qajnë gratë.
Në fund iu drejtua Zotit dhe kur Zoti iu lajmërua, e pyeti:
ëO Zot, përse gratë qajnë aq lehtëëë
Zoti u përgjigj:
ë Kur e krijova gruan mëu desh ta krijoj të mbinatyrshme.
Ia kam dhuruar supet aq të forta që ta mbajë peshën e botës dhe
njëkohësisht aq të buta që të krijojë rahati...
Ia kam dhënë forcën e brendshme që të përballojë lindjen e fëmijës
dhe mospranimin të cilin shumë herë e përjeton nga fëmijët e saj.
Ia kam dhënë forcën, e cila i ndihmon që gjithmonë të shkojë
përpara edhe atëherë kur të gjithë të tjerët dorëzohen, të kujdeset për
familjen e saj edhe atëherë kur është e sëmurë dhe e lodhur, gjithnjë pa
u ankuar.
Përse qajnë gratëë
Ia kam dhuruar ndjenjat që tëi dojë fëmijët e saj, pavarësisht
se ata ndonjëherë e lëndojnë atë thellë në shpirt.
Ia kam dhëne fuqinë që ta pranojë bashkëshortin edhe
pse ka mungesa dhe e kam krijuar atë nga grindjet e tij që tëia mbrojë zemrën.
Ia kam dhënë zgjuarsinë që ta dijë se bashkëshorti i mirë asnjëherë nuk
e lëndon gruan e tij por nganjëherë provon forcën dhe vendosmërinë e saj
për të qëndruar pranë tij deri në kundërshtime.
Në fund ia dhurova lotin që derdh, i cili i përket vetëm
asaj që ta shfrytëzojë sa herë që të ketë nevojë për tëi përballuar
sfidat e jetës. Në këtë lot ka me të vërtetë të drejtë sepse askush nuk
mund të përballoje kaq shumë pa thënë asnjë fjalë, sa gruaja në të vërtetë
është në gjendje të përballojë! Bukuria e gruas nuk qëndron në rrobat që vesh, as në linjat trupit dhe as në mënyrën se si i kreh flokët.
Bukuria e gruas qëndron në sytë e saj, sepse ata janë dyert e zemrës së
saj, vendi ku banon dashuria.
 

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0
Femra

Te flitet lire
I thane;
Je femer
Te mendon si don
I thane;
Je femer
Te vepron si don
I thane:
Je femer
Te vendos si don
I thane:
Je femer
Te jetoj si don
I thane;
Je femer
Te dashuron kend don
I thane :
Je femer
Te vishet si don
I thane:
Je femer
A thua pseë!!
Mos nga friga
E disfates ose nga sundimit
Si princip e parim.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

Femra

Te flitet me finese,
I thane;
Je femer !

Te mendoje kaq%2
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

Leket

100 lek per te folur me ty
2000 per te chat-uar te dy
500 lek per te ardhur tek ti
... le qe s'po vij fare se po bika shi.

:D:D

Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se çfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon....
.;)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,246
Pikët
113
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

Nuk ka femra te shemtuara,
por vetem dembele.

Helena Rubinstein
Krijuese e Vamp-Look.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

"Dembele" ne gjykim
"Dembele" ne eksplorim
"Dembele" ne edukim (kulture)
"Dembele" ne ruajtjen e personalitetit
"Dembele" ne te ndjerit Vetvetja
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,255
Pikët
113
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

GRUA
Unë jam nisja, jam fillimi,
jam dhe fundi, jam mallkimi,
jam loja, e vërteta,
jam jeta jam dhe vdekja,
unë jam engjëll, jam dhe djall,
jam e urtë, jam dhe e marrë,
jam gabimi, jam mësimi,
jam zjarri, jam dhe dimri,
ëmbëlsia që jep vrer,
jam gjithmonë dhe asnjëherë,
jam rënia, jam mbështetja,
jam zhurma, jam dhe heshtja,
jam joshja, jam tradhtia,
shpirti i mbushur, zbrazëtia,
jam e bukura, e shëmtuara,
jam e lumtura, e trazuara,
jam e brishta, jam furtuna,
jam lodhja, jam dhe puna,
jam parajsë, jam dhe ferr,
dashuri që jep e merr,
jam tmerri i seksit tjetër,
s’më do dhe më do patjetër,
jam det, jam dhe përrua,
të qetësoj, të mbys kur dua,
jam bleta që të pickoj,
me mjaltë të ushqej dhe të sfidoj,
unë jam kur dhe ku unë dua,
ndjek dhe s’ndjek ligjet e tua,
dhe Frojdi ngeci te mua,
dhimbje e ëmbël unë jam
Grua!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,246
Pikët
113
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

GRUA
Unë jam nisja, jam fillimi,
jam dhe fundi, jam mallkimi,
jam loja, e vërteta,
jam jeta jam dhe vdekja,
unë jam engjëll, jam dhe djall,
jam e urtë, jam dhe e marrë,
jam gabimi, jam mësimi,
jam zjarri, jam dhe dimri,
ëmbëlsia që jep vrer,
jam gjithmonë dhe asnjëherë,
jam rënia, jam mbështetja,
jam zhurma, jam dhe heshtja,
jam joshja, jam tradhtia,
shpirti i mbushur, zbrazëtia,
jam e bukura, e shëmtuara,
jam e lumtura, e trazuara,
jam e brishta, jam furtuna,
jam lodhja, jam dhe puna,
jam parajsë, jam dhe ferr,
dashuri që jep e merr,
jam tmerri i seksit tjetër,
s’më do dhe më do patjetër,
jam det, jam dhe përrua,
të qetësoj, të mbys kur dua,
jam bleta që të pickoj,
me mjaltë të ushqej dhe të sfidoj,
unë jam kur dhe ku unë dua,
ndjek dhe s’ndjek ligjet e tua,
dhe Frojdi ngeci te mua,
dhimbje e ëmbël unë jam
Grua!
Hajde....
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Arti letrar / Dedikuar Femrave

E pyeti- ” Çfarë janë femrat?” Femrat janë të gjitha ujëvarat e kësaj bote, rrëketë pa të cilat deti Jetë do të ishte më i shkretë se Shkretëtira. Janë arsyeja e paarsyes, janë drita në mes të erresirës, shpresa që mbeti e fundit në kutinë e Pandorës, janë Filli i Arjanës, janë Kleopatra që pushtoi Çezarin, janë Helena e Trojës, janë Poezitë e Safos, janë Muza e gjithësisë, janë Klitemnestra dhe Elektra, janë Beatriçja e Dantes, Esmeralda e Hygosë, Ana Karenina e Tolstoit, Ema Bovari e Floberit…Afërdita, Artemisa, Hera… Janë mishërimi i gënjeshtrës e së vërtetës! Janë besnike, tradhëtare, janë mendjemprehta, mendjelehta, dritëshkurtra, largpamëse, punëtore, përtace, ziliqare, xheloze, engjuj, të djallëzuara, dashura, të zgjuara, stratege të vërteta të Jetës… Labirinte janë…. Bukuria e tyre verbon dhe të verbuarin. Mirësia e tyre zgjidh çdo lak të vështirësisë, zemra e tyre s’pushon kurrë së faluri dashuri edhe kur lëndohet, ka aftësinë e nanosekondit të rimëkëmbet. Fortesë e fortë kunddrejt kohës. Sepse femrat duan të jenë epiqendra e jetës, dashuria e saj për veten lë gjurmë për shtegtarët e jetës… Jane të gjitha më lart e shumë më shumë se kaq… Falin, por për të harruar, nuk harrojnë paq…

Marre nga Thenie te Pavdekshme
 
Top