• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Asteroidët sollën jetën në Tokë?

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113


Gjetja e akullit në Hënë ose planetët përreth sistemit diellor është një zbulim i madh, por zbulimi në në sipërfaqen e asteroidit do të thotë të shkosh deri në fillesat e jetës.

Këtë e shkruan revista “Nature” që shton se asteroidët janë si “bletët” në Univers. Ata udhëtojnë në të gjithë cepat e sistemit diellor, përplasen me trupa të tjerë dhe mbartin substanca të ndryshme.

Pas zbulimit të akullit në sipërfaqen e “24 Themis” nga dy grupe astronomësh të “Johns Hopkins University” dhe “University of Central Florida”, shihet hipoteza se Toka ka lindur si një planet i thatë dhe u fekondua nga uji i një asteroidi.

Kjo hipotezë bëhet më e pranueshme nëse marrim parasysh faktin se në trupin e “24 Themis” shkencëtarët kanë vënë re edhe praninë e përbërësve organikë. Akulli në sipërfaqen e asteroidit është vëzhguar falë teleskopit në majën e vullkanit Mauna Kea në Hawaii.

Duke analizuar spektrin e substancave kimike që e përbëjnë, kërkuesit arritën në përfundimin se “24 Themis” mbulohet në gjithë sipërfaqen nga një petk akulli që mbart edhe substance karboni.
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

nuk ishin asteroidet qe sollen jeten ne toke
por ishte nje objekt i madh i perplasur me token qe arriti te krijoj pllakat tetonike dhe sistemin e rrymave te ftofta dhe te ngrohta te oqeanit

normalisht ishin kometat te perbera me uje qe formuan oqeanet

asteroidet ndikojn ne faktorin qe nese ato sdo te binin
athere ne ditet e sotme jeta do ishte eveshtire per sa i perket kafsheve se do ishin teper te medha qe dhe njeriu do e kishte te veshtir ti perballonte

si pershembull dinosauret , megladon shark = peshkaqenet magladon etj

persh
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

s'eshte kjo e vertete nese mendon mire...
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

usa nr 1 ku bazohesh ti ?
kur te studjosh si puna ime per kozmologji athere hajde me thuj nese seshte e vertet apo jo :)

pik spari toka eshte perplas me objekt me madhesi te marsit aty filloi zhvillimi i tokes
gjithashtu krijimi i henes perplasjet e kometave sollen ujin e lengshem per te formurar oqeanet
asteroidet goditsnin vazhdimisht token si dhe ai i fundit qe goditi kur u zhduken dinosauret

ti ben mire te lexosh me teper perpara se te gjykosh

hajt shnet tashi
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

usa nr 1 ku bazohesh ti ?
kur te studjosh si puna ime per kozmologji athere hajde me thuj nese seshte e vertet apo jo :)

pik spari toka eshte perplas me objekt me madhesi te marsit aty filloi zhvillimi i tokes
gjithashtu krijimi i henes perplasjet e kometave sollen ujin e lengshem per te formurar oqeanet
asteroidet goditsnin vazhdimisht token si dhe ai i fundit qe goditi kur u zhduken dinosauret

ti ben mire te lexosh me teper perpara se te gjykosh

hajt shnet tashi
per te qeshur ju s'pe dini se neser a shi ka me ra apo diell e lere mo prej kur ekziston toka:d:d
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

ne dime ate qe kur i cop guri te vij ne toke per te ra ne bythet e robve
ne bejm cmos qe mos bij
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

usa nr 1 ku bazohesh ti ?
kur te studjosh si puna ime per kozmologji athere hajde me thuj nese seshte e vertet apo jo :)

pik spari toka eshte perplas me objekt me madhesi te marsit aty filloi zhvillimi i tokes
gjithashtu krijimi i henes perplasjet e kometave sollen ujin e lengshem per te formurar oqeanet
asteroidet goditsnin vazhdimisht token si dhe ai i fundit qe goditi kur u zhduken dinosauret

ti ben mire te lexosh me teper perpara se te gjykosh

hajt shnet tashi
per te qeshur:ju s'pe dini se neser a shi ka me ra apo diell e lere mo prej kur ekziston toka:d:d

si psh. mundeni saktesisht ta dini temperaturen e diellit qe kurr skeni qene atje?lol
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

lepurush o lepurush ti ha lakra e ne hajm rrush :)
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

ne dime ate qe kur i cop guri te vij ne toke per te ra ne bythet e robve
ne bejm cmos qe mos bij
mos perdor fjale te pista...

si mundeni te largoni ju ato gure si po shprehesh ti???
per mua profesioni yt eshte si nje rol i fallxhores asgje me shume shikoni prej toke me teleskop dhe ja futni kot :d
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

per te qeshur:ju s'pe dini se neser a shi ka me ra apo diell e lere mo prej kur ekziston toka:d:d

si psh. mundeni saktesisht ta dini temperaturen e diellit qe kurr skeni qene atje?lol

tempratura e diellit matet neper mjet radioskopeve dhe sistemit info red
dhe ultra violet sa per dijenin tate

bej pak fizik dhe athere do e kuptosh se cdo te thot hapesire
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

tempratura e diellit matet neper mjet radioskopeve dhe sistemit info red
dhe ultra violet sa per dijenin tate

bej pak fizik dhe athere do e kuptosh se cdo te thot hapesire
seriozisht mos eshte pak qesharake se me duket shume large eshte Dielli:d
(vetem nese ju kan treguar jashtetokesoret)lol
 

Marina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 27, 2010
Postime
676
Pikët
0
Vendndodhja
N'prishtin
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

USA paske pi sot e ? -bla-

-nani-
 

Devil

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 23, 2009
Postime
21
Pikët
0
Vendndodhja
Oxford - England
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

me ty eshte komplet humje kohe
kalo mire gjino e kujdes fikun se mos e kapin tjeret
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

si psh. mundeni saktesisht ta dini temperaturen e diellit qe kurr skeni qene atje?
Temperatura ne siperfaqe: 5700 grade Celsius
Temperatura ne qender: rreth 15 milion grade Celsius. Edhe po gabuam me disa qindra mijera grade... s'besoj se do i ngelet hatri njeriu.
Trysnia ne qender: 150000 kg/m2
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
69,674
Pikët
113
Përgjigje e: Asteroidët sollën jetën në Tokë?

Temperatura ne siperfaqe: 5700 grade Celsius
Temperatura ne qender: rreth 15 milion grade Celsius. Edhe po gabuam me disa qindra mijera grade... s'besoj se do i ngelet hatri njeriu.
Trysnia ne qender: 150000 kg/m2
Të garantoj unë që edhe Diellit vetë nuk do ti ngelej aspak hatri.:D:D
 
Top