• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Status
Temë e mbyllur.

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
hahaha
kam nje pyetje vella daniel?
pse kur eshte ne lidhje me fejen,gjithnje e lidhni shkrimin me arabet ne jemi shqiptare more... edhe ne marrim vetem nga nje grue dhe nje e kam (nejse me chocolaten i bej dy gra,a po te vjen inati ty shaka)sa per martesa me kusherinj,kjo per mua eshte seriozisht postim qesharak lol sa per mbulesat edhe une jam dakord kunder jam edhe une...
pershendetje vella
Usa ty te vjen per te qeshur po lexo ketu si ka ndodhur te shqiptaret e mos u habit aspak :

Dy vellezer shqiptare emigrante ne Londer jane denuar me 6 vite burg ne total pasi ilegalisht martuan femijet e tyre me njeri-tjetrin.
Kujtim Llleshi i njohur ne Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policise, se per te shpetuar vajzen 12 vjecare nga gjetja e nje dashuri te papershtatshem dhe jo mysliman, ra dakort me vellain, Rexhep Lleshin, ta martonte ate me djalin e tij.

Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.

Top channel

Kurse ketu nje shpjegim se si na meson feja islame ne lidhje me kete çeshtje . Flet hoxha Ebu Hamza El-Albanij


SELAM ALEJKUM
nje pytje qe e ka ba i nderuari Osman63 ne lidhje se a eshte e lejume martesa me vajzen e agjes ju jeni pergjegj se po E UNE KERKOJ NGA JU QE TE ME SILLNI AJET KURANOR QE E LEJON NJE MARTES TE TILLE DHE JU LUTEM E PUBLIKONI PYTJEN SE QE SA HER JENI DUKE E FSHIR PYTJEN TIME NUK JENI DUKE E PUBLIKUAR E AS PERGJIGJUR
-----
Alejkumselam ve rahmetullah

Sa i përket martesës me vajzën e axhës, jemi përgjigjur edhe më herët dhe kemi treguar se një gjë e tillë është e lejuar në Islam, dhe për këtë sjellur argument ajetin në të cilin Allahu s.v.t. thotë Kurani 33 Suretu El Ahzab vargu 50: "O ti Pejgamber, Ne të kemi lejuar gratë, të cilave u ke dhënë shpërblimin e kurorës, dhe ato që me ndihmën e All-llahut hynë në posedimin tënd (robëreshat e luftës) dhe bijat e axhës tënd, bijat e hallave tua, bijat e dajës tënd, bijat e tezeve tua (të janë lejuar, pos grave me niqah dhe të afërtat), të cilat kanë migruar (kanë bërë hixhret) si ti, dhe një grua besimtare nëse ajo ja falë veten Pejgamberit dhe nëse Pejgamberi dëshiron të martohet me të (një martesë e tillë pa shpërblim të niqahit) duke qenë kjo (rast) vetëm për ty e jo edhe për besimtarët. Ne e dimë se ç'u kemi bërë atyre obligim rreth grave të tyre dhe rrëth atyre që i kanë në pronësinë e vet, ashtu që ti të mos keshë vështirësi, e All-llahu është që falë shumë, është mëshirues."

Por, me sa duket kjo përgjigje ka qenë pak problematike për disa nga anëtarët, dhe është parashtruar pyetja edhe njëherë duke kërkuar sqarime më të hollësishme në lidhje me ajetin.

Ibn Kethiri në komentin e këtij ajeti, në fjalët: "Dhe bijat e axhës tënd, bijat e hallave tua, bijat e dajës tënd, bijat e tezeve tua (të janë lejuar)" thotë: Kjo është drejtësia dhe mesatarja ndërmjet dy ekstremiteteve. Ngase krishterët nuk e martojnë femrën, përveç nëse ka ndërmjet saj dhe mashkullit shtatë breza e sipër, ndërsa jehudët e martojnë vajzën e vëllaut apo vajzën e motrës së tyre. Andaj, ka ardhur ky sheriat i plotë dhe i pastër, duke rrënuar teprimin e krishterëve, dhe ka lejuar martesën me vajzën e axhës dhe hallës, dhe vajzën e dajës dhe tezes. Dhe ka ndaluar teprimin e jehudëve, dhe martesën me vajzën e vëllaut apo motrës.

Gjithashtu kemi përmendur edhe ajetin në të cilin Allahu s.v.t. na ndalon martesën me disa prej grave, e që në to nuk përmenden vajzat e axhës, apo të dajës. Thotë Allahu s.v.t. En-Nisa, 23 : "U janë ndaluar juve (të martoheni me): nënat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motës, nënat tuaja që ju kanë dhënë gji, motrat nga gjiri, nënat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat që janë nën kujdesin tuaj e të lindura (prej tjetër babai) nga gratë tuaja me të cilat patët kontakt, e nëse nuk ken pasur kontakt me to (me gratë), atëherë s'ka pengesë (të martoheni me ato vajza), dhe (janë të ndaluara) gratë e bijve tuaj që janë të lindjes suaj (jo të bijëve të afoptuar), dhe të bashkoni (përnjeherë në një niqah) dy motra, përpos asaj që ka kaluar. Vërtetë, All-llahu falë shumë, është mëshirues i madh."

Kështuqë nuk mbetet asnjë dyshim se martesa me vajzën e axhës është e lejuar, dhe nuk ka asnjë argument që e ndalon atë, dhe nuk ka asnjë prej dijetarëve që e ka ndaluar një martesë të tillë, dhe kjo është çështje e njohur në Islam, edhepse në vendet tona, dhe sipas traditës tonë, një gjë e tillë është absurde dhe e pamundshme, por ne duhet që të ndërrojmë traditat duke u kapur për argumentet e Islamit, e jo të ndërrojmë vendimet e kësaj feje të pastër, duke u kapur për traditat tona.

Allahu e di më së miri

Ebu Hamza El-Albanij

E pra Usa ja pse e permend diçka te tille sepse ka ndodhur edhe me teper do te ndodhe per sa kohe shqiptaret mysliman apo vajzat e tyre ne Medrese te marrin mesime te tilla nga feja duke ndjekur praktiken dhe shembullin e Muhamedit .
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: A do ta kishit problem nqs personi qe ju doni do ti perkiste fese tjeter

O Vella aman mos me shkruaj per psikopate ketu edhe per kete emer Ebu Hamza El-Albanij
une ku jetoj ne Kumanove (Macedonia) atje hala skam ndegjuar kesi rasti dhe familjen ku kam edhe me gjere Shkup etj. te ne shikohet edhe diten e sotme, edhe fisi,e jo mo kushurina, te lutem shkruaj realitet nuk eshte vetem te shkruaj shka te mundesh,(ne Usa,Gjermani,Austri,Switzerland, e shume vende ku jane perparimtare hala dhunohen vajzat 5,6,7 vjeqare e le me ne avganistan e pakistan etj qe ne diten e sotme nuk kane TV dhe jane analfabet te lutem nuk eshte ketu ne pyetje feja ,se asnje feje nuk e lejon te martohen mes vete ,me kusherinje etj.e le me te dhunohet nje femi,aman kupto me fal por per mua jane qesharake keto postime vella nga zemra ta thome realitetin jo vetem te bej postime
pershendetje vella dhe kalofsh mire keto wikendet..
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Usa e solla ketu postimin tend qe te mos devijohet tema aty ku ti e nxore kete problematike dhe me kerkove fakte

Per mua nuk eshte fare qesharake , nuk besoj se do t'i kishe qeshur ne fytyre ti asaj vajze te familjes Lleshi qe u dhunua qe ne femijeri nga djali i xhaxhait me vullnetin e prinderve dhe keshillen e Imamit.

Ne republikat islamike mund te ndodhe fare hapur pasi ben pjese ne fe .
Mesoje nje here e pergjithmone qe kjo eshte ne Kuran dhe diçka e denueshme mbase nga çdo kushtetute e nje vendi demokratik , por ndodh ama ne fshehtesi brenda ndjekesve te kesaj feje pasi eshte nje mesim qe nxirret direkt nga Kurani dhe jeta e profetit .

Vetem kur martesa ne kete rast u prish qe doli veprimi aq i ulet qe kishte ndodhur dhe meqenese eshte mesim nga Allahu ne Kuran , kjo gje rrezikon te perseritet gjithmone ne çdo kohe dhe ne çdo vend , ne daç besoje ne daç mos e beso . Siç ta thashe edhe vajzat ne Medrese kete mesim marrin .
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

a e lexove postimin tim apo vetem ja hudhe syte ashtu,lol
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Ti thua nuk e lejon feja po ti flet nga vetja .

Sill nje fakt te vetem qe feja myslimane e ndalon ate qe shkruhet ne Kuran e qe e ka bere vete profeti ne familjen e tij :

Lexoje nese i thua vetes mysliman e nese ke nje Kuran ne shtepi megjithese ta solla nje here me lart se çfare thote Kurani 33 Suretu El Ahzab vargu 50

Per mua je ti ai qe nuk lexon ;)
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Ti thua nuk e lejon feja po ti flet nga vetja .

Sill nje fakt te vetem qe feja myslimane e ndalon ate qe shkruhet ne Kuran e qe e ka bere vete profeti ne familjen e tij :

Lexoje nese i thua vetes mysliman e nese ke nje Kuran ne shtepi megjithese ta solla nje here me lart se çfare thote Kurani 33 Suretu El Ahzab vargu 50

Per mua je ti ai qe nuk lexon ;)
haha per cilin kuran e ke fjalen ate qe ka shtypur Rusia???
 

kriko

Anëtar
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
143
Pikët
18
Vendndodhja
ketu afer
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Kjo qe shkruan ty Daniel eshte provokim se kuptoj keta administrator qe lejojn
nje gje te tille..paska ndodhur nje rast ne londer do te thot qe te gjith besimtaret e fejes islame te shtym me nje thes shum absurd kjo qe shkruan..
Dua te di prej teje ca mundohesh te krijojsh ketu ne forum se vete se kuptoj
ose cfar mendimi ke po te them qe zdo te kesh sukses kaq........
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Per çdo Kuran qe ekziston mbi toke , nese bektashinjte do e kishin ndryshe kete ajet do isha kurioz ta lexoj por sunitet e kane ne menyre standarte gjithmone vargun e tille . Ata biles edhe mburren me librin e tyre se e kane te pandryshuar , apo e kam gabim ? :)
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

asnje femer nuk i lejohet te martohet me e re se 18 vjec mos harro se te ne smundesh me bere kurore ...nepermes Xhamise apo hoxhes.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Kriko çfare provokimi flet kur une vetem po llogjikoj dhe po arsyetoj ne baze te argumentave dhe vargjeve qe na vijne nga feja .

Nese mundesh jep arsyetimin tend nese s'mundesh atehere nuk e kam fajin une , e nuk po provokoj askend , ajeti i Kuranit eshte provokues jo une qe po e nxjerr ne pah .
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme.
Ky është idiotlliku më i madh që mund të dëgjosh. Jo të gjitha femrat kanë derdhje apo rrjedhje gjaku, kur zhvirgjërohen (humbasin hymenin). Vetëm kjo i jep fund më tej bisedës, injoranca dhe kultivimi i saj në doza shumë të mëdha.
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Kriko çfare provokimi flet kur une vetem po llogjikoj dhe po arsyetoj ne baze te argumentave dhe vargjeve qe na vijne nga feja .

Nese mundesh jep arsyetimin tend nese s'mundesh atehere nuk e kam fajin une , e nuk po provokoj askend , ajeti i Kuranit eshte provokues jo une qe po e nxjerr ne pah .
mua aspak nuk me ofendojne shkrimet e tua,jam i realte dhe lejoj te me kritikojne normal per kete eshte edhe forumi...

por vetem je duke shkruar jo realitet..

feja muslimane eshte paqe 100% por ndryshon shume nese dikush nuk i permban rregullat,dhe eshte e vertete se jane te keqperdorur prej disa wehabi..qe une personalisht aspak nuk pajtohena me ato..
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

asnje femer nuk i lejohet te martohet me e re se 18 vjec mos harro se te ne smundesh me bere kurore ...nepermes Xhamise apo hoxhes.
Usa vella , a e lexon titullin e temes ndopak se e kam hapur per çeshtje tjeter temen `thankyou`

Cfare komenti ke per cfare te thashe me lart qe çdo Kuran ne çdo gjuhe ka ate ajet qe flet per lejimin e marteses me kusherinj te pare ?
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Usa vella , a e lexon titullin e temes ndopak se e kam hapur per çeshtje tjeter temen `thankyou`

Cfare komenti ke per cfare te thashe me lart qe çdo Kuran ne çdo gjuhe ka ate ajet qe flet per lejimin e marteses me kusherinj te pare ?
ky eshte shkrimi jote vella lol (Usa e solla ketu postimin tend qe te mos devijohet tema aty ku ti e nxore kete problematike dhe me kerkove fakte )

a shikon se rrotullove menjehere loool
2 vjet burg te Mandi per provokime hahahahaha
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Ky është idiotlliku më i madh që mund të dëgjosh. Jo të gjitha femrat kanë derdhje apo rrjedhje gjaku, kur zhvirgjërohen (humbasin hymenin). Vetëm kjo i jep fund më tej bisedës, injoranca dhe kultivimi i saj në doza shumë të mëdha.
Po e ricitoj dhe njëherë veten! Për ata që akoma mendojn se faktor i pakundërshtueshëm i virgjërisë është gjakderdhja...


Po futem në temë, në vazhdoni me të tilla trajtime, do kalojm tek termat (endogami, monogami, poligami) dhe asnjëherë nuk do njëhësohet koncepti që është munduar ti japi Danieli. Mundohu ti qëndroni thelbit, esencës dhe jo sesi vepron njëri apo tjetri. Ai fakt më sipër shkruhet kudo, dhe thuhet kudo. Në lindjen e mesme dhe në vendet që kanë Sheriatin respektohet rigorozisht, dhe nuk mund të shkelet, nëse ndodh se femra martohet jashtë fisit ajo dënohet duke e përzënë nga familja ose duke e çnderuar, nuk e di si ndodh në këto raste. Nuk jam kopetent, po thjesht mund të pajtohem se është vërtet me aq sa kam lexuar.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

O Usa :)

Po çfare rrotullova ore , me kerkove argumenta per çfare kisha shkruar dhe une argumentat gjithmone mundohem ti sjell te qendrueshem ne te kundert nuk flas fare.

Do me vinte mire qe te mesoja diçka te re apo nje shpjegim tjeter nga feja per kete rast .

O Subz une nuk dua te pergjithsoj asnje , po flasim per koncepte dhe mesime te fese . Nuk kam asnje kahje tjeter perveç kesaj , e permenda rastin me shqiptar prej Uses qe e hodhi poshte se ndodh diçka e tille te shqiptaret . Dhe eshte nje çeshtje qe i perket fese dhe jo popujve te ndryshem pasi popujt shembullin nga feja e marrin . Nuk po diskutohen traditat tona te pastra shqiptare apo ato arabe por vetem argumenta fetare te bazuara ne liber te shenjte .
 

Marina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 27, 2010
Postime
676
Pikët
0
Vendndodhja
N'prishtin
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

mua aspak nuk me ofendojne shkrimet e tua,jam i realte dhe lejoj te me kritikojne normal per kete eshte edhe forumi...

por vetem je duke shkruar jo realitet..

feja muslimane eshte paqe 100% por ndryshon shume nese dikush nuk i permban rregullat,dhe eshte e vertete se jane te keqperdorur prej disa wehabi..qe une personalisht aspak nuk pajtohena me ato..
-bla--bla- Vetem ne paqe nuk mund te quhet kjo Fe.
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

-bla--bla- Vetem ne paqe nuk mund te quhet kjo Fe.
eshte e vertete: se paqe eshte feja muslimane, te ciles i takoj une, dhe mendoj se te gjitha edhe tjetrat feja jane per paqe..
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Atehere kur martesa me kusherinj eshte e lejuar nga feja .

Te me pyesje disa vite me perpara, kisha than qe, "feja myslimane esht feja me e paster ne bote"

Si duket esht larg nga PASTERTIA :(
hahahahaha lool
oj moter pra , duhesh te merresh pese here abdes( abdes,do te thote te i pastrohesh kembet, krahet,veshet,syte,koken pjeserisht etj.)
eshte e vertete: por te kuptoj ku e ke qellimin ,une e pranoj se feja muslimane eshte shume zor me mbajtur se ka rregulla, se duhesh gjithnje kur te perendoje dielli te zgjohesh rregullisht e te merresh abdes lol.pastaj,mos te vjedhesh,mos te rrejsh,te ndihmojsh te varferve e shume tjera.

feja nuk te lejon te hecesh me rroba te pa pasterta,sdo te thote se ajane te kvalitetit te larte apo jo...
Pershendetje Roxy
 
Status
Temë e mbyllur.
Top