• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Automjet që ecë me jashtëqitje njerëzish

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Firma britanike “GENeco” nga Bristoli, e specializuar për prodhimin e metanit nga fekalet, prezantoi prototipin e Wolkswagen Beetle – Bio-Beetle – e cila ecë me jashtëqitje njerëzish.
Bio makina është prodhuar me qëllim që të promovohet zhvillimi i burimeve alternative të energjisë, ndërsa si burim i energjisë përdoret metani i nxjerrë nga materialet organike.

Prodhimi i këtij lloj karburanti nuk është diç e re, sepse kompanitë që merren me këtë veprimtari si bazë për prodhimin e metanit kanë përdorur edhe jashtëqitjet e kafshëve

Firma “GENeco” është e para në botë e cila për prodhimin e bio-karburantit përdorë fekalet njerëzore, ndërsa për ta dëshmuar efektin, ata kanë vendosur ta përshtatin një Volkswagen Beetle kabriolet për këtë qëllim.

Metani është karbohidrat i cili nuk është i tretshëm në ujë, ndërsa në kontakt me ajrin vjen deri tek eksplodimi. Për të qenë i përdorshëm si bio-karburant, është e nevojshme që ky material të pasurohet me CO2.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
prodhim apostafat per shqiptaret qe ma mer mendja jan prodhusit me te medhenj te fekaleve ne bot kjo fizikisht dhe mentalisht lol
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Automjet që ecë me jashtëqitje njerëzish

-urra- haha belle_Vie po ta dergoj nje makine peshqesh :p
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
haahaahhaha belle vie ta gzosh po mos me therit me bo xhiro
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Automjet që ecë me jashtëqitje njerëzish

Sea po sille ri cite po ama si puna Shalqinit e dua un ..provoje ti e pastaj dore e dyte kalon tek mua lol

Stealth hahhahahhaha mdr e ce duam makinen ne ore ? apo me humb koh ;) sa sta pret menja hic ty e e e lol

si se njef hic se cdo me then *Ekonomi*,,, lekt e kesaj makine i harxhon per gjona tjera..tu le sais lol ;)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Automjet që ecë me jashtëqitje njerëzish

Sea po sille ri cite po ama si puna Shalqinit e dua un ..provoje ti e pastaj dore e dyte kalon tek mua lol

Stealth hahhahahhaha mdr e ce duam makinen ne ore ? apo me humb koh ;) sa sta pret menja hic ty e e e lol

si se njef hic se cdo me then *Ekonomi*,,, lekt e kesaj makine i harxhon per gjona tjera..tu le sais lol ;)
rrushe me vjen keq..peshqeshi nuk perdoret :p ti pastaj e ke peshqesh..ska dore te dyte ketu ...:D
 
Top