• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Autori juaj i preferuar..

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,604
Pikët
113
Vendndodhja
Cili eshte autori juaj i preferuar i huaj ose shqiptar ?
 

Romina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 11, 2009
Postime
63
Pikët
0
Titulli: Autori juaj i preferuar..

Ismail Kadare
 

Firewall

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
124
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Ka Shum Qe Me Pelqejn Por Nga Te Gjith Kam Vecuar >> Sinkler Luis << Ka Shum Bot Kuptim .
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
golden boy ti qenke rehat plako ke me shku ne parajs direkt
kur flitet per letersi ne fakt duhen ber disa ndarje te lehta sepse letersia ka shum fusha ne te cilat zhvillohet edhe romanet shprehin e shkruhen per te paraqitur rryma ose kende te jetes qe ne letersi marin emra te ndryshem si psh (realizmi,policor,dashuri,historik,shkenc,imagjinat,futurist,) pra zgjedhja qe do duhet te benim do ishte qe te zjgidhnim ne çdo aspekt te letersis me te mirin :)
per mua personalisht jan keta
Remark
Frojdi
Nietzhe
Cvajg
Jyles Verne
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Frederich Engels (Class revolution)
Adam Smith (The Wealth of Nations)
Charles Dickens (Great Expectations)
Ernest Hemingway (even though he puts me to sleep with his poetry)
Sigmund Freud (some of his works on child psychology... even though he is a mysoginistic pig but thats besides the point )
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Autori juaj i preferuar..

kam shume po ne vecanti me pelqejne CHARLES DICKENS ERNEST HEMINGWAY
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Autori juaj i preferuar..

SHUM jan qe me pelqejn ,, aktualisht po lexoj NICOLAS SPARKS...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Titulli: Autori juaj i preferuar..

Kadare.........!
Hemingway.......!
Remark......!
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,458
Pikët
113
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

Victor Hugo

Ismail Kadare

Nietszche


P.s Jamais me zhgenjeve me Remark-un dhe Hemingway-in.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,458
Pikët
113
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

Lamtumire arme dhe Asgje e re nga fronti i perendimit? Te bukur, por jo te preferuarit e mi, ashtu si e gjithe vepra e H+ R.

Gjithesesi, ishte per te ngacmuar postimi i mesiperm.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,458
Pikët
113
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

Mundem 2?
Roman prekes, nga ata qe i harron fabulen por te ngelet gjate shija e dhembjes, humbjes, peshtjellimit, mos -arsyes se luftes, ndarjes. Te ngelet gjate shija e ''vdekjes''. Gjithesesi, e pare ne kete kendveshtrim,"Harku" nuk e arrin "Shkendine".
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,458
Pikët
113
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

Impresioni i H..., mbetet absolut.

Kur isha e vogel dashurova Remarkun, pikerisht per "Harkun" qe ndertoi ne shpirtin tim. Ishte nje bote e re per mua, e pavizituar me pare. Prandaj e pata te lehte ta doja fort. Harku me perpiu te gjithen dhe impresionet qe kam per te jane te pashlyeshme.

Por, u rrita. Dashurova perseri, me me vetdije, me realizem. Dashurova Kafken, Dostojevskin, Balzakun...te gjithe keta per veçantite e tyre. Por me fort dashurova Hugon, tronditi Boten time, beri revolucionet ne mendimet e mia dhe i kendoi dashurise (qe une aq shume e dua) si asnje tjeter.
Me pas dikush me prezantoi Kadarene, te pakrahasueshmin e letrave shqipe....

etj etj...
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
4,330
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

ISMAIL KADARE
Fan Noli
Andon Zako Cajupi
Migjeni
Dante, Petrarca dhe mbi te gjitha Boccaccio :D sidomos DeCameron :D
Manzoni, Leopardi, Svevo, PIRANDELLO
Gunter Grass, Kafka, Nietzsche, Thomas Mann, Doblin, Marquez, nje oper spanjolle El Picaro qe nuk i dihet autori !
Do shtoja dhe Pablo Neruda jo sepse me pelqen por per faktin qe kam nje kujtim te bukur ne Klase
kur degjonim poezite qe recitonte ai ....jashte binte shi dhe frynte ere, ndersa une shkruaja poezite e dashurise time :)

Virginia Woolf , Elliot, Shakespeare, Coelho, Orianna Fallacci
Rafik Schami etj etj jane te shumte por keta ata qe me kane lene dicka per jeten.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,802
Pikët
113
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

kam shume autore te preferuar, por nje mbi te gjithe...WILLIAM SHAKESPEARE.

e tregon dhe firma ime.
 

Maron

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 6, 2012
Postime
4
Pikët
0
Përgjigje e: Autori juaj i preferuar..

Nga shqiptaret Ismail Kadare.Nga te huaj Zhyl Vern.
 
Top