• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Banjat e diellit ndikojne mire per veshkat

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Banjat e diellit veprojne mire ne punen e veshkat. Krahas me zgjerimin e eneve te gjakut te lekures, zgjerohen edhe enet e gjakut ne veshka. Nese shtohet djersitja ne lekure, nuk ka ndonje ndryshim ne funksionin e veshkave, por kur nuk shtohet djersa, banjat e diellit shkaktojne rritjen e punes se veshkave duke shtuar nxjerrjen e urines dhe bashke me te, edhe te lendeve e tjera qe permban urina.

Eshte vene re se veprimi i rrezeve te diellit nuk shkakton ndonje dem mbi veshkat, jo vetem kur ato jane te shendosha, por edhe kur jane te semura. Klima e nxehte pergjithesisht ka nje ndikim te mire ne funksionimin e veshkave. Banjat e ajrit behen 1-2 ore ne dite, vecanerisht ne semundjet e gureve te veshkave dhe fshikezen e urines. Kur veshkat jane te shendosha, ato mund t’i pershtaten menyres sone te jeteses, perkatesisht shtimit te sasise te ushqimit (nese nuk tejkalohet jashte mase), nuk ndikon negativisht ne punen e tyre.

Problemet paraqiten vetem atehere kur veshkat semuren. Kur nuk kryejne me funksionin e tyre te filtrimit dhe te djegies te substancave te demshme, thuhet se fjala eshte per insuficiencen (pamjaftueshmerine). Simptomat jane: lodhje, tretje e veshtiresuar, anemia paraqitet me vone, kur semundja te jete ne fazen me intensive.
 
Top