• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bisedojmë:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo të jetojmë në të. Pse?

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
11,182
Pikët
113
Përgjigje e: Bisedojmë:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo të jetojmë në t

Pyetja qe mund t'i beni vetes eshte: A do te doni memedhene nese mama e baba nuk jetojne me ne te?

A eshte prezenca e familjes qe ju shtyn ne shkoni ne Shqiperi apo thjesht eshte aroma e tokes qe iu lindi. Po varrin ku do te donit t'a kishit?
Mëmëdhe është fjalë më e madhe se mama e baba... sepse përmbledh gjyshërit, stërgjyshërit, katragjyshërit... është rrënja, vatër dhe varr..
Gjyshja ime vdiq në Vlorë, por shpirti i doli në Çamëri, ditët e fundit të saj ju ndodha pranë, fizikisht ato ditë ishte aty por shpirtërisht jo.. ishte aty në Çamëri..
Unë, hera e parë që shkelja në Çamëri, menjëherë njoha ç'do pëllëmbë dhe... sikur kisha qënë përherë aty, dhe vërtet aty kisha qënë.. nuk kishte ditë të jetës time që gjyshja të mos më merrte për dore e të më shëtiste në Çamëri
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Përgjigje e: Bisedojmë:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo të jetojmë në t

Shqiptari qe eshte ne Shqiperi nuk ka mall per te dhe do te largohet nje ore e me pare larg saj. A mund te quhet kjo mungese patriotizmi dhe tradheti?

Emigranti shqiptar i thjeshte nuk pret qe bota t'i shtroje tapetin e kuq qe ai te ece ne te.

Emigranti shqiptar i njohur ne vendin e tij ne te cilin ai ishte i pari i fshatit dhe jo i fundit i qytetit, fillimisht i deziluzionuar me boten ekonomike mizerabel ne vendin e tij (tradhetia e pare?)dhe me tej i deziluzionuar me boten e huaj qe nuk e njohu sic e njohu ai veten do te filloje befas te ndjeje nje mall per ate vend ose fshat ne te cilin ai ishte i njohur, i respektuar dhe i PARE ne liste (tradhetia e dyte?). Ketu fillon edhe ideja e patritizmit dhe luftes per lavdi.

Sigurisht, i rrethuar nga te mirat e botes se huaj duke perfshire ketu edhe rruget e ndertuara, infrastrukturen e shkelqyer, zjarrin ne vater apo sistemin ngrohes apo ftohes te cilin nuk e gjen dot ne vendin e origjines ai fillon dhe shkruan vjersha e poema demek patriotike sikur e gjithe bota i detyrohet ATIJ dhe per rrjedhim edhe vendit te tij dicka per te cilen ai nuk ka merite.

Kam lexuar disa poema dhe sinqerisht, me dhimbjen me te madhe konstatoj se diarre me te madhe mallkuese se sa goja dhe pena e shqiptarit nuk ekziston ne asnje literature te huaj.

Per cdo mallkim dale nga goja e tij AI eshte i mallkuar.

Si mund te kete koqe te medha ky vend i cili eshte sic ka thene dikur Bismarku thjesht nje shprehje gjeografike.

Shqiptari vret shqiptarin per nje meter toke sepse shqiptari nuk ka TOKE. Mallkimi ka per t'a ndjekur deri sa ajo goje bejtexheshe e shpifur te mbylle gojen nje here e pergjithmone.


Dea
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ajo që më shtyri për ta hapur këtë temë janë shkrimet tuaja/tona përditë në FB, forum dhe faqe të tjera elektronike. Nga këto shkrime njeriu heton se të gjithë kanë nostalgji për atdheun, natyrisht siç kam edhe unë, por asnjërin nuk e pashë të thoshte se do të kthehem në atdhe, ashtu siç nuk po bëj as unë.

Paramendo sa e vështirë është të kesh dashuri kaq të madhe për diçka dhe nga ana tjetër mos të bësh ballë ta realizosh ( duke duruar 100 mynxyra në dhe të huaj).

Vallë ku është arsyeja?

Thuajeni hapur!
Hë !
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
E verteta eshte se te gjithe shqiptaret kur iken nuk e dinin se cfare do te gjenin dhe cfare humben kur e lane kete vend. Kurse kosovaret e kane patur shume here me te lehte se ishin me viza qe ne ate kohe.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,006
Pikët
113
Ama me keto temat e atdhedashurise. Gjithe bota eshte bere mish mash.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Kjo osht nje fenomen shume interesant ne Shqiptar, sidomos ne diaspora.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Gi,
E lexova me shume vemendje shkrimin tend, dhe shikoj nje ngjashmeri me temen qe ceka une, por kjo e jotja eshte me e thelle ne fenomenin sesa ne ndjenjen! Eshte shume e vertete qe, qahemi, perlotemi, permallemi, dhe jane ndjenja te verteta te gjitha, dashuri per memedheun e mall per te, dhe te gjitha jane te verteta, te qenesishme. Por pse nuk themi te kthehemi pyet ti. E ja po jua them une, qe me besoni, dhe do t'jua deshmoj kete gje, do te kthehem dhe shpejt. Po, eshte e vertete qe atje eshte vend i mbushur me veshtiresi, me pengesa, me hile, me korrupsion, me cmire, xhelozi, edhe urrejtje, te gjitha nga shqiptaret per shqiptaret, dhe me besoni, dhe e di qe e dini shume mire dhe ju vete se eshte shume e veshtire te cahet e te arrish te ndertosh nje jete te qete, te ngresh nje karriere apo sipermarrje tenden sepse atmosfera eshte mbytese, kushtet jane te disfavorshme, gojet jane te liga! E po ju them prape, "Megjithate, e dua dhe me merr malli shume per ate vend." Shpejt do te kthehem atje, i bere gati, i pajisur, i fuqizuar e i pergatitur per te ndikuar, per te vepruar, per te ndertuar, per te sjelle ndryshim te dukshem. Dhe ne te gjithe bashke mund ta bejme edhe me mire.
Ikin nga Shqiperia njerezit, perdite ikin. Perdite ikin per mos tu kthyer me. Sa e sa histori kam degjuar, sa e sa shkrime kam pare. E pse te mos ikin kur atje me e mira qe mund te thuash eshte "hajt se do behet me mire!" "Do e beje Zoti me mire!" Po femija nuk rritet ashtu. Duhet t'i sigurosh gjithcka. Nga pampersat e ushqimet, lodrat e rrobat, ta cosh neper parqe apo kende lojerash, dhe kur nuk ke dhe shtrengohesh se s'te dalin leket, c'mutin ben me aty? Cfare pret kur po te jesh ne nje vend tjeter mund t'ia sigurosh femijes te gjitha, qofte edhe nese nga karriera "rrezohesh" dhe nga nepunes apo inxhinier apo ku di une vjen e ben nje pune ne ndertim, apo ne cfaredo zanati te thjeshte, por qe paguhesh shume mire, ke nje shtepi te mire, i siguron femijes te gjitha, ia siguron vetes te gjitha, dhe te mbeten ke mjaft edhe per te derguar ne Shqiperi dhurata te holla apo te udhetosh atje e te lesh dhurata kur viziton e takon njerezit!
E une mendoj se jo vetem te shkojme e te japim ndonje dhurate andej ketej, e qe ndoshta edhe njerezit nganjhehere te na marrin sikur po shesim mend se jemi e kemi, e ku di une, por jemi ne gjendje te behemi e te shkojme e te ndryshojme gjerat atje. Deri para ca vitesh "dergesat financiare te mergimtareve" siguronin pjesen me te madhe te te ardhurave ne Shqiperi, dhe sot kjo ndihet ne ekonomine Shqiptare shume, por nuk mund te bejne nderhyrje as qeveria e askush tjeter per te detyruar emigrantet te sjellin leke ne Shqiperi.
Eh, nejse, thjesht mendime, e verejtje te ndryshme te miat keto.

Eh sa shume ka per te folur per kete!
Prandaj, dikush, ndoshta pikerisht për këto aryse, zemërplasur ka thënë:

Fjalë të urta - të huazuara

Disa fjale te urta te thena nga Nastradini

- Kur u ktheva ne Atdhe, e kuptova qe nostalgjia ishte zgjedhja me e mire.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Bisedojmë:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo të jetojmë në të. Pse?


Me qene se "ajken e intelektualeve" i paskemi jashte atdheut, perse atehere nuk vijne ata ta menaxhojne me mire kete vend?! Pasi qe aftesite intelektuale nuk iu mungojne ee..?! Ku di une, ti ndostha do thuash "nuk ia vlen, sepse rrezikojne te vriten nga injorantet kriminel"!! Mirepo vetem inteligjenca mund t'ua ndal hovin injoranteve e krimineleve.. E keta bashkatdhetaret tane, nqs vertete posedojne kete intelegjence, atehere le te kthehen dhe t'ua ndalin hovin ketyre.
Këtyre është zor për t'ua ndalur hovin!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
B. G.

"....Sepse, nëse nuk do të ikësh nga Kosova, ke gjasa të mira, gati të sigurta, se:

– Do të fillosh të mos e duash Kosovën;

– Do të fillosh ta harrosh ëmbëlsinë që ta jep ky vend i bekuar nga Zoti;

– Dija, arsimimi, edukimi, zanati, zeja, përgatitja jote profesionale do të shkojë dëm, do të venitet, do të zhduket…; kurrë pa u shfrytëzuar, definitivisht kurrë pa u respektuar;

– Do të korruptohesh;

– (Mos u hidhëro, mos u mrrol, mos u nervozo… prapë po të them…; herëdokurdo), do të korruptohesh;

– Shëndeti, disponimi, energjia, elani për të punuar për këtë vend dhe për vete e të dashurit tuaj do të venitet, do të ligështohet, do të zhduket;

– Do të përfundosh i dëshpëruar, ndoshta në mjerim dhe në fatalizëm;

– Do të fillosh të mos e kuptosh çfarë po ndodh rreth teje, gjendjen në vend; do të fillosh të relativizosh çdo gjë; do të fillosh të mos dallosh se çka është mirë e çka është keq, çka është e moralshme dhe çfarë jo;

– Do të humbasësh dinjitetin dhe lirinë tënde;

– Do të bëhesh, direkt apo indirekt, dorë e zgjatur, vegël, militant i politikës (politikës që nuk e ke dashur kurrë, është fjala!);

– Duke e ditur apo duke mos e ditur, do të jesh në rrezik permanent, t’i shërbesh një shërbimi që nuk ia do të mirën vendit tand;

– Do të bëhesh hajn, kriminel apo pjesëtar i krimit të organizuar;

– Do të keqpërdorësh, deri në nivel absurdi, djersën (apo, edhe gjakun) e shqiptarit ose djersa jote do të keqpërdoret deri në nivelin e absurdit;

– (Herëdokur, por me siguri) Titujt dhe ofiqet tua do të sjellin neveri dhe aversion të përgjithshëm, madje edhe vet do të ndjesh neveri dhe përbuzje ndaj atyre titujve të blerë;

– Do të çmendesh,…; po, do të çmendesh;

Ndërsa, nëse do të ikësh sot, sonte, menjëherë, sa më shpejt që mundesh nga Kosova, ke gjasa shumë të mira, gati të sigurta, se:

– Do të vazhdosh ta duash Kosovën;

– Do të vazhdosh të kesh ëmbëlsinë e emrit të Kosovës së bekuar;

– Do të respektohet (dhe ti do ta shfrytëzosh e do t’i vjelësh frytet) dija jote, zanati, profesioni, djersa;

– Do të kesh mundësinë të shohësh dhe të jetosh një jetë, ku korrupsioni të mos jetë pjesë e përditshme dhe absolute e çdo hapi;

– Shëndeti, disponimi, energjia, elani për të punuar do të jenë pjesë e jotja deri në pleqërinë e thellë;

– Do të jesh plot vullnet dhe disponim për punë dhe për jetë;

– Do ta mbash kthjelltësinë e mendjes, së paku për të dalluar të mirën nga e keqja, të moralshmen nga e pamoralshmja, të dobishmen nga e kota;

– Do ta mbash dinjitetin njerëzor dhe lirinë tënde;

– Do të kesh mundësi reale të jetosh jetën tënde, larg politikës, spiunllëkut, militantizmit shterp dhe pozicionimit permanent në politikë;

– Do të jesh (nëse do) larg hajnisë, korrupsionit, krimit të organizuar;

– Do të kesh mundësi reale që djersën tënde ta përkthesh në vlerë, monetare, nëse është e mjaftueshme kjo;

– Nëse ti dhe fëmijët tuaj do të fitojnë një titull apo ofiq, do të shohësh vlerën e vërtetë të tyre në jetën e njeriut;

– Do të kesh mundësi të ruash shëndetin mendor.

Edhe një herë, nëse do të ikësh nga Kosova, do të vazhdosh ta duash Kosovën. Do të jesh pjesë e diasporës – më mirë gjuhësisht të thuhet mërgatës shqiptare, e cila është paradoksalisht ende, çelësi i ekzistencës së shqiptarëve në Ballkan. Dhe, ç’është me rëndësi, do të vazhdosh të punosh edhe atje larg ku je, për Kosovën. Dhe, kjo nuk do të ishte hera e parë për shqiptarët....."
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
A. Bucolli

Unë mendoj se shum e thjesht ësht pergjigjej Prof
Kur ne vendin tënd mungon
1. Ligji
2. Shkollimi profesional
3.Mjeksija Profesinale
4. Barazoja gjinore
5.Mendimi i lir
6.Punsimet
7.Penzionet
8. Bisnesi i lir pa Korrupsion
9.Funksijoni dhe barazija ne taksa pagim
10. Edukimi ne Qerdhet e Femive
11.Korrupsion qe ësht shum i rensishem.
Kur keto gjera do ishin ne rregull siq jan ne vendet ku ne tash jetojm,
ATE HER DO KTHEHSHIM PER GJITHMON SHUMICA PREJ NESH qe ter kohen flasim e investojm ne Kosov por nuk e kem guximin qe te Kthehemi e te perballemi me gjith kto padrejtsi qe i kemi fatkeqsisht ne vendin ton.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,236
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Sepse vendet tona sundohen, ose me mire jane mare peng nga bandite gjakatare dhe antikombetare,sherbetore te interesave fqinje.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,935
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ajo që më shtyri për ta hapur këtë temë janë shkrimet tuaja/tona përditë në FB, forum dhe faqe të tjera elektronike. Nga këto shkrime njeriu heton se të gjithë kanë nostalgji për atdheun, natyrisht siç kam edhe unë, por asnjërin nuk e pashë të thoshte se do të kthehem në atdhe, ashtu siç nuk po bëj as unë.

Paramendo sa e vështirë është të kesh dashuri kaq të madhe për diçka dhe nga ana tjetër mos të bësh ballë ta realizosh
( duke duruar 100 mynxyra në dhe të huaj).

Vallë ku është arsyeja?

Thuajeni hapur!
Hajde mos po na e bën Zoti kismet mirëqenien në atdhe!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Hajde se do t'ju kthej Covidi ketu po he... ``fumato``

p.s. e do lehni si patriota...
 

anonn945

Super Anëtar
Anëtar
Mar 5, 2021
Postime
103
Pikët
28
Punsimi eshte gjeja kryesore qe njeriu sot ben dicka,te ben investim ne shkolle dhe te dalesh lesh sepse neser te del tjetri me mik apo me x parti dhe iken per lesh dhengelesh ne te kater rruget. E per ca investove? Pune shqiptare muhabeti. Mbaj investimet ne arsimin shqiptar se mbase te duhen per 20300
Ktu e di qe investon 7 vjet ne shkolle, por pune dhe rrogen e ke te sigurte dhe sikur te hikesh nga puna te pranojne te tjeret per shkak te eksperinces. Kta me te vertete ka networkun po ka edhe ca baza ku mbeshteten se nuk mund te jesh xhungel fare si aty. Une


Kjo eshte realiteti se ben investim ne shqipri por nuk do jetosh 1000 vjete qe mund te besh shkollen gjithandej dhe prit sa te fitoj partia y qe te marri ne pune apo erdhi x te heqi, apo x tek kompania private personi i ri njef x apo y dhe ti do hikesh. Sa te merresh me kto plako... je plakur vete.
Sa per atdhedashurine ska te bej fare me politiken.
 
Last edited:
Top