• Përshëndetje Vizitor!

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

Regjistrohu !

Black Sabbath

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
1620440826023.jpeg

asht gati se e pa mundur qe nje adhurus i Rock edhe Heavy Metal muzikes , te mos ta ketë se paku një album të grupit Black Sabbath .. të formuar në vitin 1968 me emrin Earth nga Tony Iommi , Geezer Butler , Bill Ward edhe Ozzy Osbourne ..
..gjat vitit 1968 , pra kur ishin me emrin Earth , Tony Iommi largohet nga grupi edhe shkon ne grupin Jethro Tull , për disa muaj , shkau disa mosmarveshjev me Ian Anderson i braktis Jethro Tull edhe perseri kthehet ne grupin Earth qe pak ma von quhen Black Sabbath ...nuk ka ingjizue asnje album , por ka mbet vetëmse në filmin e Rolling Stones - "Rock and Roll Circus" , .

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Black Sabbath

Black Sabbath

.. gjat vitit 1969 pregaditin muziken e albumit te tyre te parë i cili publikohet edhe del ne diten e premte te dates 13 shkurt 1970 me emrin Black Sabbath ..

1. Black Sabbath
2. The Wizard
3. Wasp/Behind the Wall of Sleep
4. N.I.B.|Bassically/N.I.B.
5. Evil Woman
6. A Bit of Finger/Sleeping Village
7. Warning
8. Wicked World

ky nuk ishte nje album i zakonshum , ishte shum ma i ndryshem se sa albumet tjera te asaj kohe , ishte nje form e re e muzikes Blues ishte nje lloj Rock-u shumë i fortë , i cili akoma nuk kishte emer ,

Tony Iommit kohë ma parë , kur kishte punue me nje fabrikë te metalit , nje metal i rand i bie ne maje te gishtave te dores , edhe ia keput gishtat ...
... pas i te del albumi i cili e kishte nje stil te ri ne muziken Rock , perhapet ashtu , thjeshtë , metali i randë ( Heavy Metal )

http://www.youtube.com/watch?v=G2uUFv3EqBQ&feature=related

ky asht albumi i parë Heavy Metal

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

Paranoid

në të njejtin vit , pra kah fundi i 1970 , del albumi i dytë , albumi ma i randesishem i Heavy Metal muzikës , me kete album Black Sabbath e deshmojn se jan ata te cilet e krijuan nje stil te ri ne Rock muzikë , perveq ketyre gjerave
Paranoid ishte albumi ma i suksesmi i vitit 1970 .

1. War Pigs / Luke’s Wall
2. Paranoid
3. Planet Caravan
4. Iron Man
5. Electric Funeral
6. Hand of Doom
7. Rat Salad
8. Jack the Stripper / Fairies Wear Boots

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

Master of Reality

Master of Reality asht albimi i tretë grupit Black Sabbath i realizuar ne vitin 1971 , ingjizimet jan bër në Record Plant Studio ne Los Angeles - California ..
albumi dallohet nga dy albumet e para se muzika e ka nje tingull diqka pak ma te erët , por mu ky tingull i zi apo i errët qe dominon në muziken e albumit Master of Reality asht influencë ne muziken Heavi Metal , asht diqka e re e qe ma vonë quhët Doom Metal ...
titujt Embryo edhe Orchid jan pjesë instrumentale , si nje lloj intro per kanget qe vijn pas tyre ...

1. Sweet Leaf
2. After Forever
3. Embryo
4. Children of the Grave
5. Orchid
6. Lord of This World
7. Solitude
8. Into the Void

Travolta

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 25, 2010
Postime
12
Pikët
3

Jane te pavdekshem, thnx qe na i solle kete teme

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0

Busavat,hevy metall, lind prej tyre,edhe ozzy ozburn esht ni vokalist tej i famshem;megjithse kjo grup kishte edhe vokaliste te tjer si ,dio,apo ian gila,toni martin,por gjthmon e kan pas imigjin e vet ,shum personalisht e ndegjoj ket grup;jam duke e nxerrur ni dvd me dion si kengetar te black sabbath asht live-heaven end hell.

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

Busavat,hevy metall, lind prej tyre,edhe ozzy ozburn esht ni vokalist tej i famshem;megjithse kjo grup kishte edhe vokaliste te tjer si ,dio,apo ian gila,toni martin,por gjthmon e kan pas imigjin e vet ,shum personalisht e ndegjoj ket grup;jam duke e nxerrur ni dvd me dion si kengetar te black sabbath asht live-heaven end hell.
Trestenik , njehere moti , para shum viteve e kam ndegjue tek ti nje kangë te Black Sabbath , nuk e di se ne cilin album asht ... fillon keshtu : spirit tu santus... apo diqka e ngjjshme ... prej cilit album asht ???

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0

edhe hala e kam busavat at album te black sabbath,albumi-tyr-asht busavat

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0

busavat edhe un para disa kohe isha te ti e kishe albumin e black sabbath live evil ni album teper i mir live i black sabbath,une jam duke e nxerrur at koncer prej intrernetit.edhe te tregoj kur te shkarkoj prej inter.

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

busavat edhe un para disa kohe isha te ti e kishe albumin e black sabbath live evil ni album teper i mir live i black sabbath,une jam duke e nxerrur at koncer prej intrernetit.edhe te tregoj kur te shkarkoj prej inter.
o.k. se kam qef edhe si DVD me pas , Live Evil asht nje prej kocert albumeve ma te mira ne historin e Rock muzikes ne pergjithsi ... DIO ne Live Evil perseri e deshmon veten se ishte nga Rock kangetaret ma te mirë e sidomos mwe kangen Heaven And Hell e cila zgjat ne ket album dikund 12 minuta..

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0

o.k. Se kam qef edhe si dvd me pas , live evil asht nje prej kocert albumeve ma te mira ne historin e rock muzikes ne pergjithsi ... Dio ne live evil perseri e deshmon veten se ishte nga rock kangetaret ma te mirë e sidomos mwe kangen heaven and hell e cila zgjat ne ket album dikund 12 minuta..
edhe inqizimi ish shu i pastert edhe zeri i inqizimit ishte shum indegjushem i pastert ish koncert mete befasu

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0

Busavat ----jam duke e shkarkuar hevy metall night-1984-ku marrin pjes shum grupe:si;def leppard:iron maiden:scorpions:eek:zzy osbburn
etjer koncert i hatashem:

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

Children of the Grave

Revolution in their minds
The children start to march
Against the world in which they have to live
And all the hate that's in their hearts
They're tired of being pushed around
And told just what to do
They'll fight the world until they've won
And love comes flowing through.

Children of tomorrow live in the tears that fall today
Will the sunrise of tomorrow bringing peace in any way
Must the world live in the shadow of atomic fear
Can they win the fight for peace or will they disappear?

So you children of the world, listen to what I say
If you want a better place to live in spread the word today
Show the world that love is still alive you must be brave
Or you children of today are children of the grave.

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=PqidfZiFYvE"]http://www.youtube.com/watch?v=PqidfZiFYvE