• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bob Marley

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,586
Pikët
113
Vendndodhja


Lindur: 6 shkurt 1945
Vendlindja: St. Ann's Parish, Jamaica
Vdiq: Maj 11, 1981 nga (kanceri)


I Mirënjohur si: hero reggae që bëri "Get Up, Stand Up"
Bob Marley ishte superstar i parë në botë reggae. Ai ishte pjesë e grupit Jamaican Wailers, së bashku me të mëdhenjtë reggae lepur Livingston dhe Peter Tosh. Në fund të viteve 1960 dhe '70 në fillim Marley, një Rastafarian, fituar vëmendjen e hershme për të shkruar hits regjistruar nga të tjerët, duke përfshirë "Stir It Up" (të regjistruar nga Johnny Nash) dhe "I Shot Sherif" (një hit për Eric Clapton). Por pastaj ai erdhi në famën e tij ndërkombëtare me këngë që fliste të politikës, fesë dhe jetës në rrugë, duke përfshirë tij anthemic "Get Up, Stand Up." Marley ishte një superstar globale, kur ai vdiq nga kanceri në moshën e re e 36. Një përmbledhje me titull të madh hits Legjenda u lirua në vitin 1984, është shitur miliona dhe fitoi një reputacion si një album reggae në pronësi nga njerëzit që zotërojnë vetëm një album reggae.

Gruaja e Bob Marley-së, Rita, dhe biri i tij, Ziggy, kanë shënuar karrierën e tyre ... Bob Marley vdiq pas një melanoma (ose kancerit të lëkurës), nga përhapja e tij gishtin në trurin e tij dhe mushkëritë. melanoma u zbulua në vitin 1977, pas Marley lënduar gishtin e gjatë një loje futbolli, ai thuhet se nuk pranoi të priste gishtin të rekomanduara nga mjekët, dhe gjatë katër viteve të ardhshme përhapjen e kancerit deri sa përfundoi jetën e tij.

Një nga hitet e tijë No Woman no cry
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=x59kS2AOrGM&feature=related"]YouTube - Bob Marley No Woman no cry
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,586
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

Bob Marley - Iron Lion Zion

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=HgXMoZdY5A0&feature=related"]YouTube - Bob Marley - Iron Lion Zion
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
15,461
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Pb3s02vsOc8&feature=related"]YouTube - I Shot The Sheriff

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=kT8YgSDOxHI&feature=related"]YouTube - Inner Circle-A Lalala Long
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,213
Pikët
83
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

Duhet i trefeltc me nigju ket lloj muzike :D
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !shum temë e qelluar Mandi , se me te vetetë Bob Marley e meriton .. nje nga regge muzikantet ma te mirë , siq i thojnë njeri nga "bota e tretë" i cili e perfitoj rininë e ter botes neper mjet muzikes... politika e tij ishte vetemse dashurija ...Diskografija

Catch a Fire (1973)
Burnin' (1973)
Natty Dread (1974)
Live! (1975)
Rastaman Vibration (1976)
Exodus (1977)
Kaya (1978)

Babylon by Bus (1978)

Survival (1979)
Uprising (1980)
Confrontation (1983, postum)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !Babylon by Bus (1978) asht album koncert ose Live , kete ia propozoj secilit qe ta ndegjon , se asht teper album i mirë ...
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,586
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

Mos gabohem kënga Hotel California ka qënë e huazuar nga grupi The Eagles apo është krijimtari e Bob Marley ? nqs dikush mundet të di dicka rreth kësaj mundet të na tregoj.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=-RZkyvfOFn4"]YouTube - Bob Marley - Hotel California
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,586
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

http://www.youtube.com/watch?v=5TvV6rBT62k
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Mbreti i muzikës Reggae, Bob Marley !

Shum respekt per Bobin :)

http://www.youtube.com/watch?v=qfNK4kIL_w4
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Bob MarleyBob Marley e kishte nje vizion , se urejtja edhe racizmi mund te luftohen vetemse me muzike edhe dashuri ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Bob Marley

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=2XiYUYcpsT4"]http://www.youtube.com/watch?v=2XiYUYcpsT4
 
Top