• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bon Jovi

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,395
Pikët
113
Vendndodhja


Grupi është formuar në vitin 1983, kur rokeri ambicioz, Jon Bon Jovi kur inçizoi materialin e parë demo në një studio të New Yorkut. Kënga “Runaway” ka arritur atherë sukses dhe ishte shëndrruar në njëhit në New York, çka edhe Bon Jovi formon grupën e tij. Ai kishte mbledhur katër veta, kryesisht shokët e tij, me të cilët vendosi të bëjnë albumin e parë.
John Bongiovi ndërron emrin e tij në Jon Bon Jovi, dhe grupi merr emrin sipas mbiemrit të tij Bon Jovi.
- Hitet si “You give Love a bad name”, “Livin’ on prayer” dhe “Wanted dead or alive” shumë shpejt zënë vendet e para në top listat botërore. Ky album është shitur me më shumë se 10 milionë kopje, dhe këngëtari ishte shëndrruar në një seks simbol te të gjitha gjeneratat. Suskes të tillë nuk ka pasur asnjë hard-rock grupë tjetër.
Në vitin 1988, “Bon Jovi” me albumin e tyre të dytë u shëndrrua në grupin më të popullarizuar në botë me mbi 25 milionë albume të shitura për më pak se 5 vite.
Sukses përveç muzikës, Jon Bon Jovi kishte edhe në aktrim. Kishte role në disa filma, ku edhe për të cilët kishte bërë edhe muzikën.
Suksesin më të madh në karierën e tij e ka arritur me këngën “Blaze of glory”, e cila është krijuar për filmin “Revolverët e rinj 2” ku dhe ka pasur një rol. Kjo këngë në vitin 1991 ka marrë edhe çmimin Oskar.
Në vitin 1993 ata nxjerrin albumin “Keep the Faith”, ku dhe Jon Bon Jovi shkurton flokët e tij.
Grupa Bon Jovi edhe sot nuk e ka humbur popullaritetin, nuk ka pasur rënje në karierë, ku këngët e reja shëndrrohen në hite dhe hyjnë në historinë e rockut.
Albumi i fundit “Bon Jovi” i cili është içizuar në fillim të vitit 2002 dhe është albumi i tetë i këtij grupi.
Grupi i ka po të njejtit anëtarë qysh prej vitit 1983 kur edhe u formua.

Bon Jovi perbehet nga pjestaret Jon Bon Jovi, kitaristi Richie Smbora, tastieristi David Bryan, bateristi Tico Torres si edhe basisti aktual Hugh McDonald.

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Bon Jovi

“Livin’ on prayer” është një tjetër hit nga Albumi "Slippery When Wet" , albumi i tretë i tyre...është për tu admiruar vërtet.

 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Bon Jovi


diskografija e rock grupit Bon Jovi asht 9 studio albume edhe nje Live

Bon Jovi (1984)
7800° Fahrenheit (1985)
Slippery When Wet (1986)
New Jersey (1988)

Keep the Faith (1992)
These Days (1995)
Crush (2000)
One Wild Night Live 1985–2001 (2001)
Bounce (2002)
Have a Nice Day (2005)
Lost Highway (2007)
The Circle (2009)
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Bon Jovi

BON JOVIN E KAM PAR LIVE,SHUM GRUP E MIR JAN EDHE SHUM I NDEGJOJ,ALBUMET E VJETRA TE BON JOVIT,ME ALBUMIN Keep the Faith (1992)
BON JOVI E KISHTE NDRYSHUAR STILIN E TI;ISHTE BON JOVI I RI NI TJETER BON JOV ME NI STIL TE RI DHE PATI SUKSES SHUM.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,395
Pikët
113
Vendndodhja
NEW ROCK
BON JOVI - Limitless
Kënga e re e djemve nga New Jersey

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,395
Pikët
113
Vendndodhja
I njohur për aktivitetet bamirëse Jon Bon Jovi vjen edhe këtë vit pandemie me një këngë të re, enkas për këtë kohë.NP

Jovi ka hapur një restorant të quajtur JBJ Soul Kitchen në Nju Xherzi, ku ai ushqen njerëzit në nevojë. Jovi vet shërben në restorant, herë si kuzhinier, e herë si pjatalarës. Një prej këtyre ditëve, e shoqja, Dorothea shkrepi një foto të artistit duke larë enët në kuzhinën modeste. Fotoja e pajtalarësit superstar u hodh në rrjetet sociale me diçiturën “If You Can’t Do What You Do… Do What You Can” (Nëse nuk bën dot punën e zakonshme, bëj ç’të mundesh.) Kjo ishte fraza që e ngacmoi Jonin, dhe të nesërmen ai shkroi një këngë, të titulluar “Do What You Can””, të cilën mund ta dëgjoni në Big FM 101.6.

BON JOVI – Do What You Can

 
Top