• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Boshti iDeA-s

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Po qeshja me babin...
Me thote - iDeA cke pse merzitesh...me njerez qe vdesin nga makaronat -.-´

Oki dhe iDeA do i vrasi me nje pako DHOKUME kur t´u vete.
Xhasme jane SUME te lavt... do e cuajn Respekt te mav ce do u vemi. Topkapi.

S´e kuptojn qe jam bija e Tim Ati dhe mbesa e Gjyshes time dhe karakterit s´i bej tregeti - sipas luhatjeve te tyre!
E po te hedhi ndonje fjale Gjenerali ushtrise se dekur... do dij se si t´ia kthej - ama REALITETI DO U NXJERRI SYTE.
Vertete te varfer po i kemi nxjerr te gjithe Doktorra dhe te martuar, s´kemi ndonje pa shtepi e te ndare... apo ne middle aging crise ;)

Por e di qe Forca e QETESIS TIME do iu jap Infrakt.
Po tu them qe kam dhe 6 Hektar toke e ne te ardhmen keta do i kthej ne argatet e mi - do i des fare.


MY DAD I LOVE MY DAD -hug-
He makes me face myself more than anyone else.
Do zbukurohem - do behem kukull - do vesh fustanin qe me bleu motra - DO I VESH DHE TAKAT DHE DO I PERPLAS.

Shoh nipin tim.... dhe mendoj as EREN E BEBELINAVE te NIPIT TIM s´arrijn.
Le te blejn DIOR e t´a mbajn me dor.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Ehm ....

... ca Zera eshte sikur te therrasin nga bota e pertejshme...

Pavarsisht mesnates, doja te merrja rruge...
si ateher kur degjoja Pink floyd e sdoja te kaloje ditelindjen vetem e mora trenin ne mesnate ...

Vesha xhaketen, dola, e qete ...

Ecja pa frikë.

Shterngoja çelesat dhe thiken e kuqe te victorinox.

Ecja mosperfillese dhe do doja te ecja pa marr parasysh te nesermen.

S’ndieja ftohte!

Doja te mos ndieja me mendimet te FUNDIT.
S’degjova Lutjet e askujt.

Doja te merrja FRYMË.
Mbaja shallin ne duar.

Do doja te bertisja me sa kisha ne koke.

Vetem s’me dilte zë.
Perball kisha Veten - 100% e pergjegjshme!
0 Tolerance.

E di qe ende vazhdon te me therrasesh.
Dhe ata qe e bene ate gjëm
U ëndshin si Ne...ne kerkime te lutura.


 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Permbledhje e disa casteve qe rikthehen per mua - te perjetuara ne njejten menyre:
Do doja t´i ndaja e vecoja vetem ne kete teme, sepse nuk dua t´i pergjithesoj apo te me pergjithesohen nder te tjera.


I DON´T CARE - I LOVE ITYou're on a different road,
I'm in the milky way
You want me down on earth,
but I am up in space
You're so damn hard to please,
we gotta kill this switch
You're from the '70s,
but I'm a '90s bitch

Rotterdam :)
 
Last edited:

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Kam mesuar se jam mjaft e rrept me veten dhe si pasoj dhe me ke me rrethon.
Kjo ndikon shume dhe relatat.

Me pelqen te ndaj gjerat. Te strukturoj. Si nje arkitekte.
Me pelqen largesia. Vecmas. Te kesh Guxim.
Ndoshta Largesia e duhur per te matur nje kendveshtrim sa me te ftohte.
Perpiqem dhe ti largohem vetes dhe gjendjes time te brishte.

E pavarsisht rreptesis me pelqen te jem Shumengjyreshe.

Te qesh, te qaj, te bertas, te kem energji, te jetoj, permbys, thyej, te mposhtem, te sfidoj, te luftoj

Te thur nje ritm per te qendruar ne Ekuiliber e Harmoni.

E me tej...

Me tej...

Tej jo shume larg te kthehem si nje rreth me nje Epiqender Une.

Mos te bej asnje Kompromis me Lirin e Vetvetes!
Mbi Gjithcka!
Liria per t´u ndjere e Gjalle.

Nuk kam ne karakter te perulem, te negocioj per banalitet, me pelqen te ndertoj, te ndryshoj, te shijoj ate fazen e shnderrimeve...
Me pelqen te Vrapoj sepse vrapimi te fale nje tjeter adrenaline - sikur fuqizon eksperiencen me nje energji shnderruese.

Me pelqejn veshtiresite, sfidat me Veten.
Jane si USHQIM JETIK - nqs merr dozen e duhur mbijeton me nje shprese se diku me tej ka nje horizont per t´u zbuluar.
Une & Vetja - udhetimi me mbreslenes qe mund te kem patur kurajo te nderrmarr.

Si fillim zgjodha te mposht Frikat e mia
- friken e te qenit pa prinder, friken e te qenit e braktisur, friken e te qenit vetem ne nje shtepi....
ku s´te flet njeri, por vetes i flet vetem ti.
Te perballesh veten.
Ti i kthehesh Vetes ne Nene, ne Bab, ne Moter, ne Vella.
T´i kerkosh llogari vetes, te qortosh veten - keshtu ishte fillimi.
Te pretendosh me teper - me te miren.
Mirepo duke ecur zbulova se ne vend te qortimeve
Kisha me teper nevoj per Dashuri ndaj vetes.
Pavarsisht se Fokus isha une, nuk lodhem se dheni - e me le te copezuar.

Zbulon se si eshte Liria, se si rritet, se si zoterohet Liria.
Si i ngjit shkallet - e si i zoteron ato shkalle. E cfare pasqyron ti?!

Shikon pas e sheh - DALLIMIN qe ke bere ti ne ato perjetimet e tua.

Sot 10 Vjet qe nisa ate kurs Gjermanishteje ne Universitet.
Ishte e vetmja zgjidhje qe m´u lejua - ne mes te nje krize, varferie.
Pavarsisht kesaj im At - Me lejoi qe une te isha e Lire.
Im AT.
.. ne krahun tim ishte perhere Mentori im.

Sot shoh 10 vjet pas dhe Buzeqesh...

Nuk eshte shume, te tjere mund te kene arritur dhe me shume.
 • Ti ishe Vetem.
 • Je Vetem.
 • S´ke zgjatur kurre duart...
 • Ke punuar fort.
 • Nuk je ankuar.
 • Ke vuajtur shume.
 • Ama s´ke bere kompromise per nje rrug me te shkurter, ashtu ne naivitetin e padituris e te ciltersis.

Kulture - mesim se si te zbuloj te dua ate qe bej dhe pse mund te mos jete rrethana me e leht per t´u perballuar.
Mbi te gjitha ky Udhetim... mes Meje & Vetes me ka mesuar se si DUHET TE DUA VETEN ME TEPER ... te rikthehem tek UNE.

Te perqafoj ate qe une jam, pa frike.

Gjej Liri tek Vetja jote.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Po reflektoj...

iDeA mos reflekto shume
Se abajouri yt aq eshte.
S‘mund te reflektoj gjithcka
Prano dhe pranin e erresire

Fike driten.
Bej dallimin.


Ti ke lindur e lirë.
Mos u torturo.
Mbylli syte
E Kerko sa mundesh

Dashuro me teper
Fike driten
Dhe mjaft

Mjaft u ndrydhe
Mjaft me rreptesi
Shijo lirinë e erresires

Lehteso shikimin
Ul mburojen
Qeteso muskujt
Rri e lire


E perpara se t‘a fikesh
Fal.

Ne distanc, por fal.

Mos nguro.
Zoti eshte Lart.
Dhe te udhezon

Fike driten.

Mos ki frike.
Asnje gje nuk do te ndodh ty
Ti je e lire
Se s‘ke gjynahe mbi supe

Fike driten
Dhe vërej me kujdes
Ç‘ngjyra do perfytyrohen

Fike driten dhe mos ki frike
Te dashurosh Veten per ate qe je
Per zgjedhjet e tua
Per arritjet
Deshtimet
Zbulimet
Mesimet
E rrugetimet

Fike driten dhe Ktheji
Gjoksin vetes
Pa u ndikuar
Ji Drita udhezuese e Vetes

E kurr mos lejo te paudhin
Te te fik ty !

E mos harro
Mirenjohjen
Kur t‘a takosh
Shtrengoje fort me hijshmerin e buzeqeshjeve te syve te tu.
Pranoji ato rrudha
Dhe ne erresire.

Mos ki me frike
Fike driten.
Mjaft reflektoi ajo mbi ty.

Erdhi koha
Dorezohu vetes.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Ajo ka mesuar se si te gjej Lirin.

Ajo di te gjej perher rrugen drejt Lumturis.

Mjafton pak.

Gjera te thjeshta.

Nje leter e bardh dhe nje stilolaps Stabilo.

Dhe arrin te shohi boten ne menyren e saj.

Ajo ecen Perpara me ritmet e saj.

Ne ekuiliber.
 
Last edited:

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG

Woke up .....and was smiling so Heavenly

I love to LIVE and DANCE and I LOVE THE SUN.

Days like this...i feel so Familiar.

Reminded me my life before Corona...

Dancing...

It had a certain Impact and hope this will have an END. I need to travel, i need to breath.....some Fresh Air.

I need to love.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG

Ecem drejt aeroportit...CDG nga Hôtel iDéal 18huième arrondissement.

Nderkohe qe ishim ulur ne nje kafene, po lexoja LES TAMBOURS DE LA PLUIE te Kadares, qe gjeta rastesisht ne nje librari te vjeter :)

Me bente foto.
Arritem ne aeroport, me rehatoi dhe me thote: pritem ketu.
Ok i them - kisha frike, sepse perhere kishim te papritura.

E shoh te kthehej pas 10 min me nje pako te Ladurée ne duar.
E shoh, te perpjekur - çfare ke e pyes?
Kjo eshte per ty, Me fal nqs te kam merzitur.


1BF651D6-1346-4264-BAF0-F5A7C603EA87.jpeg
My Oasis.
S’te themi me teper
Na jane kthyer te gjithe ne roje.
 
Last edited:

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Dhe rikthehem
... ne Porto
Me dyer xhami ... qe garanton shikim te plot nga deti.
...te rizgjohemi ...

Degjoj Phantogram


Dig a hole
Fireworks exploding in my hands
If I could paint the sky

Would all the stars be shining bloody red?

STAY AWAY away!


I don´t recognize you anymore.
...hyrja e Monkey..

Nderkohe qe fila ishte gjate, e po shijoja muziken nje drink prane Dj.. qe me kerkonte kontakt...

... a bit lost, until i refound myself, meeting your eyes closer to mines ...
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Si fillim...kur mora rezultatin.
U trishtova...
... Padyshim qe prinderve s´do u them gje.
U ula ne S-bahn.
...me kaploi nje frike, pastaj gjeta paqe per te braktisur veten - vdekja do jete e embel, me nje antidolorifico e kaloi matan.
Forca e imagjinates, s´duhet nenvlersuar.
Kush nga Covid, kush nga ndonje kancer... te gjithe s´do jetojm. Keshtu eshte.

Mendova dhe se cfare doja me cdo kusht.
S´do ndryshoja asnje gje nga ato qe bej perdite! Do doja vetem te shkruaja.

Dola nga S-bahn.
U ngjita siper. Rigjeta Fatbardhin ne Hermannstr. Shyqyr qe s´ma prek njeri se aq Lumturi e falur nga kurset e frengjishtes qe u jap gjermaneve.
E mora dhe nderkohe ... Playlist me jep MUSE.

Me kujtoi ...ate mengjes kur krahasohesha me STARLIGHT te Muse.
Mu mblodh nje lemsh.
S´me vinte per te qar as per veten, per asnje ...

Filloi dhe shiu...
U bera me keq se femijet i mora te gjitha pellgacet perpara, doja te ndieja shiun dhe ujin.
Dhe doja te mosperfillja, sepse asnjehere skam qene moskokecarese a e papergjegjshme.
....

Thjesht te shfryh mllefin e trishtimin e te dorezohem tek gjerat e vogla qe japin jete, perpara se te rikthehem per te aktruar se asnje gje s´ndodh.


 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
... dhemb...
Ehm...
Ashtu eshte.
Po.
Leviz pak.

Sfidoje veten dhe me nje hap.
1 Hap.

iDeA....Pse dhemb iDeA?

Pergjigju.
Pse te dhemb?

...Ktheji gjoksin vetes.
Mosperfill. Perqendrohu.
Pergjigju Vetes.
Mjaft kriminalizove veten...

Ke kurajo? Perball veten. Zhvishu.

Shihu.

E kupton Veten.
Do t´a mbash dhe pak ... dhe nje cik... apo jo ?
Ashtu.
Kjo eshte Turp.

Te ndihesh e turpshme dhe te fshihesh pas flokeve,
Si ato dite nentori me diell
...kur shetisje perpara Duomo-s.
E dashuroheshe me shembelltyren e librave
Riktheheshe femij, ne pafajesi.
S´e kuptoje iDeA.
E me vendosmeri thoje JO.


E me pas... per hir te loteve...
Ndalove
FAUX PAS
Pritja qe...
...U shnderrua
ne Shterngim duarsh...
... dhe pak
dhe nje cik.....

Mbyll syte per te ber backup te vertetes.
Nderkohe qe te tjere n´a qajn...sepse e dine te verteten.
Qajn se e verteta deh.
Dhe do kurajo per t´a thene te verteten.

E ndoshta nje dite kur te kuptosh te verteten
Ndoshta une do kem vdekur nga ndrojtja e nga turpi
e paafte t´a jetoj te VERTETEN.
Sepsse nuk isha e afte -t´a mbaja te verteten nga turpi.


 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,341
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Po ecnim me makin drejt shtepis dhe isha mbeshtetur e mbledhur tek sedilia - ishim diku ne Kottbuser tor ...

Po mendoja ç’bera dje.
Cilat ishin synimet e mia?
Dhe Po imagjinoja synimet...
Doja te kuptoja çfare emocione do percillte synimi im.

Zhvesha cdo loj dhe e perballa me llogjiken

Perpara syve me erdhi nje sken sikur po shkoja te flija...dhe isha e trishtuar e do doja te rikthehesha ne te tashmen.

 
Last edited:
Top