• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bota duhet te dije qe Perendia e do ate.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Pershendetje.

Kjo teme eshte nje teme ku tregohet dashuria e Perendise ndaj njerezve ne kete bote. Duke filluar qe nga zanafilla e deri me tani Perendia e do njerezimin , madje edhe ne te ardhmen Ai nuk do te rreshte kurre se dashuri njerezimin.

Do te shohim se si Perendia e ka treguar dashurine e Tij njerezimit.

Do te fillojme qe nga zanafilla.

Zan 1:1
Ne fillim Perendia krijoi qiejt dhe token.

Cdo gje qe kemi sot qofte edhe rrobat qe veshim jane dhurate e Zotit per ne. Ne as ne jete nuk do te ishim po te mos ishte per Zotin.

Perendia krijoi qiejt dhe token. Kjo de thote se Perendia krioji universin (qiejt ne shumes) , dhe krioji token qe ishte lenda e forte. Pra nuk thote se u krijua planeti toke por lenda qe do te perdorej per te formuar ose per ti dhene planeteve trajte.

Nga e kuptojme kete?

Zanafilla 1:2 Na thote se toka ose lenda ishte pa trajte. Pra Zoti akoma nuk i kishte dhene formen e duhur.
Erresira mbulonte siperfaqen e humneres , sepse akoma Zoti nuk kishte krijuar driten.

Perendia tha u befte drita dhe drita u be. Kjo do te thote se Perendia krijoi fushen elektromagnetike, e cila do te ndihmonte per te bere te mundur qe planetet te qendronin pezull ne ajer ne hapsire pa patur nje renie te lire. Keshtu po krijoheshin kushtet per te bere te mundur qe toka te rrotullohej reth diellit dhe qe planetet e tjere te rrotulloheshin rreth dielit gjithashtu.

Pastaj pasi Perendia beri te mundur qe te kishte drite dhe nate, Perendia krijoi kupen qiellore.

Ketu dua te ndalemi pak sepse do te shohim dashurine e Zotit per njeriun .

Vazhdon................
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Bota duhet te dije qe Perendia e do ate.

Kupa qiellore
cfare ishte ajo?

Zan 1:6 Pastaj Perendia tha :Le te jete nje kupe qiellore qe te ndaje ujrat nga ujrat.

zan 1:7-8
Perendia krijoi kupen qiellore e cila ndante ujrat siper saj nga ato poshte saj.

C'ishin keto ujera?
Kjo kupe qiellore quhej qiell. Dhe qielli nuk ishte njesoj atehere si sot.
Qielli ndante ujrat poshte nga ujrat larte.

Cfare ishin keto ujera?

Rreth e qark tokes Zoti kish krijuar nje shtrese mbeshtjele ujore qe te mbronte token nga rrezet e forta te diellit i cili nuk qe krijuar akoma.

Por Zoti ishte duke pergatitur token per te qene nje vend i banueshem.

Pastaj Zoti krioji tere yjet diellin, detet , kafshet, bimet , pemet, etj.

Ne fund Zoti krijoi njeriun.

Zan 1:26
Ta bejme njeriun sipas shembelltyres tone.Dhe ne ngjasim me ne.
........

Njeriu u krijua per te shembellyer lavdine e Zotit.

Pastaj Zoti ben te mundur qe kushtet e tokes te jen te mira dhe perfekte per te jetuar njeriu.
Toka nuk kishte temperature as te larte a te ulket por normale.
Dhe Zoti e bekoi njeriun :
Ai i dha atij gruan , peme frutore, bime te mrekullueshme per tu ushqyer, dhe madje edhe nje vend te bukur per te jetuar kopeshti i edenit.
Aty gjithashtu Zoti i dha njeriut te ishte edhe i pasur me pasuri.

Zan 2:11-12 Kishte flori shume te mire dhe gure te cmuar ne shtepine e njeriut.

Perendia i dha gjithshka .
Dhe prap Zoti i tha qe te ishte sundimtar i tokes.

Pra Zoti tregon dashurine e Tij ndaj njeriut duke i dhene gjithshka qe njeriu do te donte ose mund te kishte.
Madje njeriu kishte edhe mundesi te fliste me Zotin dit per dite.

Cfare ndodhi me kete marrdhenie?

Zoti kishte krijuar edhe nje peme per te treguar se njeriu duhej te varej nga Perendia.
ne fakt njeriu kishte nje detyre qe te shembellente lavdine e Zotit ketu ne toke zan1:26

Por Zoti kish krijuar pemen e njohjes se te mires dhe te se keqes por vetem Zoti mund te njihte te miren dhe te keqen dhe keshtu njeriu duhej te varej tek Perendia.
Por Zoti kishte krijuar edhe pemen e jetes ku njeriu mund te hante dhe te njihte me shume ne lidhje me jeten e perjeteshme ku po jetonte.

Vazhdon...........
 
Top