• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bota pa cokollaten

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
ù

Harrojeni naften dhe ujin e pijshem, sepse bota se shpejti mund te mbetet pa gjene me te cmuar te embel, cokollaten. Pa te, shumica jone nuk mund te jetojne. Keshtu parashikojne studiuesit e mbrojtjes se natyres.

‘Per 20 vjet cokollatat do te mund te behen te cmuara njesoj si havjari, thone studiuesit duke theksuar se cokollata do te behet aq e rralle dhe e shtrenjte, saqe njeriu i zakonshem nuk do te mund t'ia lejoje vetes kete luks. Ndoshta duket e pabesueshme, por ne kete perfundim te con perllogaritja e thjeshte per kultivimin e kakaos.

Kultivimi i kakaos kerkon shume kohe dhe mund, por fermeret afrikano-perendimore qe e prodhojne ate, tashme nuk kane nxitje te mjaftueshme qe te vazhdojne me procesin qe zgjat 3-5 vjet. Po ashtu edhe tokat, ne Gana dhe Bregun e Fildishte, per shkak te punimit te shtuar, nuk po japin rendiment te larte te kakaos. Ne vend te cokollates, kompanite pritet te perdorin substanca alternative.
 

Gold

Annuit Coeptis
Anëtar
Oct 27, 2010
Postime
258
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Bota pa cokollaten

Mos o Zot me ngel pa cokollate. Me mire te na thone qe te konsumojme cokollate me sasi te kufizuar se sa te behet luks ne nje te ardhme.
 
Top