• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bukuroshja nga Çamëria u shpall ‘Mis Turqia’ në vitin 1936

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
12,984
Pikët
113
Per lisat e oracle of dodona...

I ka shrri nreku ne toke, me taulant ballen.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,611
Pikët
113
Mbani vesh,ore,mexhlis,
Se mua mëndja m'u prish,
Në një vajzë m'u kolis,
e holla si qiparis,
e holla si fusheku,
gjit' e saj s'ia nxë jeleku,
e holla posi lumaku,
tek shkonte ndritte sokaku,
Në sokak do piqemi,
ne kroi nën xhami,
Piqemi e s'flasëm,
na e mba zëmra e s'pëllcasëm!!

Guri-Margëllëç
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,324
Pikët
113
Bukuroshja nga Çamëria u shpall ‘Mis Turqia’ në vitin 1936

Mund t’iu duket e pabesueshme, por është e vërtetë.

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi vajza nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu shkruan ‘Gazeta ekspress’.

Bukuroshja, ishte me perjardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmiri.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike,nga vitet 1920-1923, ai e kundërshtoi rreptësisht edhe komisionin ndërkombëtar që vëzhgonin.360grade.al

https://360grade.al/304877/foto-bukuroshja-nga-cameria-u-shpall-mis-turqia-ne-vitin-1936/

P,s ngjiteni icik foton qe eshte ne link..flm
U shpall mer u shpall por pasardhesit e bukuroshes sot nuk dine asnje fjale shqip, jane turq.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,714
Pikët
113
Ku bazohet gazeta kur shkruan qe miss turkey 1936 eshte vajza nga cameria me emrin haxhire mirushoglu e bija e xhevat mirushit, dhe ky emer a i korrespondon fotos se postuar nga kjo gazete.
Sjell ndonjeri ndonje burim tjeter nga gazeta turke ose europiane, apo edhe nga google per vertetesine e lajmit?


Shkak u be nje foto e Fevzies, vajzes se mbretit Fuad te Egjyptit ne internet. Kane rreshkit njerezia... !!
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,557
Pikët
113
Ku bazohet gazeta kur shkruan qe miss turkey 1936 eshte vajza nga cameria me emrin haxhire mirushoglu e bija e xhevat mirushit, dhe ky emer a i korrespondon fotos se postuar nga kjo gazete.
Sjell ndonjeri ndonje burim tjeter nga gazeta turke ose europiane, apo edhe nga google per vertetesine e lajmit?


Shkak u be nje foto e Fevzies, vajzes se mbretit Fuad te Egjyptit ne internet. Kane rreshkit njerezia... !!
Po edhe Fuadi dhe e bija jane shqiptare! lol
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,714
Pikët
113
Po edhe Fuadi dhe e bija jane shqiptare! lol
Nuk e kisha tek prejardhja, nese jane shqiptare apo jo, por tek fotot.
Fotot qe postojne gazetat duhet te jene te personave ne fjale. Jo te botojne nje artikull per Esat Pashe Toptanin dhe foto te jete e Ali Pashe Tepelenes. Ta bejne punen tamam, se per ate paguhen.
Ketu e kisha.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,714
Pikët
113
Shih cfare budallalleqesh postojne gazetat ne internet , lere pastaj komentet injorante njerezve , te cileve ne fakt s’u ve shume faj, se s’mund t’i dine te tera.

BD67D054-F609-44B9-842C-D3F617C04AC9.png77E8F4B4-6420-4BF0-8563-426F45840D13.jpeg


Pra, kjo grua ne foto nuk eshte Fevzia, vajza e Mbretit Fuad,sic pretendojne gazetat shqiptare, por Hedy Lamarr actore Austro-Amerikane e Holliwoody-t.

Edhe foto ne postin e pare qe ka postuar gazeta 360*, nuk besoj te jete foto e Haxhirese nga Cameria.

Kete nenkuptova ne postin tim #53
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ishte loj fjalesh Yoko.
I drejte shqetesimi juaj.

Gjyshja ime thoshte... Trendafili nuk cel diten qe e mbiell. Ata duhen mbjell, se nje dite do celin.
Detyra jone eshte te hedhim faren, dhe te shpresojme qe ajo nje dite do mbij.
 
Top