• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bullgare apo Serbe?

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,459
Pikët
113
©Kostandinopoja

Kostandinopoja quhej ndryshe Stiboli, korruptim turk i fjaleve greqisht 'εις στη πόλης' gr. 'Eshte Qytet' alb.

Stema e qytetit perbehet nga nje Kryq i arte ne kapele te kuqe ose e kuqe e flakte me 4 rombe, si edhe dhe kater B greke qe duan te thone 'βασιλιάς βασιλιάδων βασιλιάδων βασιλιάδες' gr. ose ne Shqip: 'mBreti mBreterve mBreteron mBreterit'.

Une di vetem nje steme shqyti me kapele te permbysur me kryq, se ciles i kane hequr shqipen e zeze me dy krena ne mes, dhe i kane shtuar kurore ne maje, pa ditur kuptimin e emblemes origjinale. Kjo embleme ishte i familjes se Mark Kralevicit Bullgar, para se te adoptohej nga nje Bulkovicet te njohur ne historine moderne si Brankovice (!)

Dini gje ju se kur ka sunduar Serbia ne Kostandinopoje?!©

 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,459
Pikët
113
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Breti Breterve Breteron Bretin paskesh qene Sllav.

De Imperi Bizanti!Kostandinopoja, Coat of Arms

 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,459
Pikët
113
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Tani le te shohim se cila ka qene stema e Lazareve, te cilet sipas tere dokumentave te mesjtes zoteronin anen pergjate Danubit, qe bazuar ne gjeografi nuk eshte Serbia.

Emblema e Lazaroviceve me poshte, e titulluar 'Prensliği Arması' eshte gjetur nga nje Turk. Detajet e kesaj embleme ishin dhene ne turqisht si :

Sırbistan Arması genellikle Sırp devletlerinde kullanılmıştır. Arma'nın ortasında genelde beyaz kartal vardır.Tüm armalarında Sırp Haçı kullanılmaktadır.

Ne se di dikush Turqisht mire le ta perktheje saktesisht.

 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,388
Pikët
113
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Tani le te shohim se cila ka qene stema e Lazareve, te cilet sipas tere dokumentave te mesjtes zoteronin anen pergjate Danubit, qe bazuar ne gjeografi nuk eshte Serbia.

Emblema e Lazaroviceve me poshte, e titulluar 'Prensliği Arması' eshte gjetur nga nje Turk. Detajet e kesaj embleme ishin dhene ne turqisht si :

Sırbistan Arması genellikle Sırp devletlerinde kullanılmıştır. Arma'nın ortasında genelde beyaz kartal vardır.Tüm armalarında Sırp Haçı kullanılmaktadır.

Ne se di dikush Turqisht mire le ta perktheje saktesisht.

bullgaret jane jevgjite te sllavizuar
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,459
Pikët
113
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Si lidhet Lazar me Bullgar? Apo rimojne?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,459
Pikët
113
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Cili perandor bizantin ka qene Serb? Para sulltaneve, sepse stema e Bizantit me kryq nuk eshte e sulltaneve. Qe ky Basileus eshte tituall Turk ose Serb?

Ndonje prononcim per Princin Armen, Lazar?
 
Last edited:

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
891
Pikët
18
Përgjigje e: Bullgare apo Serbe?

Tani le te shohim se cila ka qene stema e Lazareve, te cilet sipas tere dokumentave te mesjtes zoteronin anen pergjate Danubit, qe bazuar ne gjeografi nuk eshte Serbia.

Emblema e Lazaroviceve me poshte, e titulluar 'Prensliği Arması' eshte gjetur nga nje Turk. Detajet e kesaj embleme ishin dhene ne turqisht si :

Sırbistan Arması genellikle Sırp devletlerinde kullanılmıştır. Arma'nın ortasında genelde beyaz kartal vardır.Tüm armalarında Sırp Haçı kullanılmaktadır.

Ne se di dikush Turqisht mire le ta perktheje saktesisht.

Perkthimi.

"Stema e Serbisë zakonisht është përdorur nga shtetet (fiset) Serbe. Në mes të stemës gjendet një shqiponjë e bardhë. Në të gjitha stemat e tyre është përdorur kryqi Serb".
 
  • Like
Reactions: ZET
Top