• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bursat në ‘rënie të lirë’

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,619
Pikët
113
Vendndodhja


Shkëmbimet europiane të aksioneve, në prag të rënies shumë të fortë në sheshet aziatike, kanë filluar të regjistrojnë një rënie makroskopike gjatë seancës më të fundit të mbushur me tension të lartë, pas zbritjes drastike prej -30% të naftës (në nivelet më të ulëta që nga viti 1991), pas mungesës konkrete të OPEC+ dhe frikës për përhapjen gjithnjë e më të gjerë të Koronavirusit, i cili bëri të domosdoshme masat drastike të nisura nga disa vende, përfshirë dhe vendin tonë.

Të gjitha bursat europiane kanë regjistruar një rënie masive gjatë seancave të fundit si ajo e Milanos me më shumë se 8%, e Londrës (-8%), Madrid (-7%) dhe Frankfurti (-8%).

Spread-i midis BTP dhe Bund vajti deri në 216 pikë përkundrejt 178 javën e kaluar. Duhet të theksohet se rendimenti në Thesarin 10-vjeçar Amerikan ka rënë përkohësisht nën 0.5%, duke regjistruar rënien më të fortë që nga Lufta e parë e Gjirit.

Tregjet e kapitalit janë kthyer nga një javë jashtëzakonisht e paqëndrueshme e cila ka parë indekset ‘peng’ të urdhrave të shitjeve për shkak të frikës për përhapjen globale të Koronavirusit. Infektimet jashtë Kinës vazhdojnë të rriten në mënyrë eksponenciale dhe qeveritë kanë nisur plane emergjente për të përmbajtur përhapjen e sëmundjes.

Shpejtësia me të cilën kjo po ndodh ka befasuar investitorët të cilët, duke çmuar rrezikun e një recesioni global si rezultat i ndaljes së biznesit, kanë shitur masivisht aksione burse duke kërkuar strehim në të ardhura fikse. (ilsole24ore)

E . S / SCAN
http://www.scan-tv.com/bursat-europiane-ne-renie-te-lire-shitje-masive-aksionesh-ne-kembim-te-streheve-te-sigurta/
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,403
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Kot nuk kane thene qe :

Money is the root of all evil...
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,230
Pikët
113
Kot nuk kane thene qe :

Money is the root of all evil...
Po normale janë sëmur njerzit nuk punon njeri...
Prisni... Do shërohen e do venë në punë...
Pse ju kur sëmureni nuk merrni raport ?
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,403
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Po normale janë sëmur njerzit nuk punon njeri...
Prisni... Do shërohen e do venë në punë...
Pse ju kur sëmureni nuk merrni raport ?
Me ligj Marrim ... AMA raporti ne k’te rast ne krahasim me rrogen e plote eshte asgje . Nuk perballon asgje pervec bukes se gojes.

Shyqyr qe kemi vete ne gjendje poshte jastekut thuaj... se per k’to Bastards ngordh. ( As nga kartat shyqyr nuk varemi)

Ky I joni nuk ka dhene e thene asgje akoma ne lidhje me bizneset dhe punen/rrogat.

Kane mbushur depozitat per vete edlin .. dhe nuk duan qe ti japin popullit djersen dhe venien e rrezikut te jetes mbrapsht.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,230
Pikët
113
Me ligj Marrim ... AMA raporti ne k’te rast ne krahasim me rrogen e plote eshte asgje . Nuk perballon asgje pervec bukes se gojes.

Shyqyr qe kemi vete ne gjendje poshte jastekut thuaj... se per k’to Bastards ngordh. ( As nga kartat shyqyr nuk varemi)

Ky I joni nuk ka dhene e thene asgje akoma ne lidhje me bizneset dhe punen/rrogat.

Kane mbushur depozitat per vete edlin .. dhe nuk duan qe ti japin popullit djersen dhe venien e rrezikut te jetes mbrapsht.
Jam Edi... ato posht jastl
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Dini gje sa ka vajtur eurua sot se du me nderru nja 10mije....
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,936
Pikët
113
Kulmi pertacis dhe budallikut me dash me shkëmby 10 mijë euro dhe me tentu me pyet për kursin e saj të forum-Al lol
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Kulmi i pertacise dhe budallikut mos me kthe 1 pergjigje.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
30,824
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Mira eshte kush ka para ne dyshek te bleje lingota floriri ne ket moment.......
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Hera e pare qe te lexoj dicka te mencur Kaso. Fiks ashtu eshte. Se ato letrat qe si ha as qeni , te shperfytyrojne si njeri , si ty psh :D 🤭
Ti ke studjuar Divanologji per te kuptuar ato xhevahire qe shkruaj une?
 
Top