• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bursat në ‘rënie të lirë’

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
A thua ?
Ty te lumt goja
edlin duhet te kuptosh qe nje gjendje e tille ne mase , eshte pothuajse jo realistike ( kur vjen puna tek paraja ) sepse shteti fundja fundit e kontrollon edhe nga brenda influencen e lekut qe mos te shembet gjithcka .. qe edhe Po u shemb fundja fundit, gjer ku do te ve ? Pra nese dalim nga KY realitet qe na kontrollon... nuk humbasim asgje ne ne nje rast te tille . ( prandaj edhe Po e kontrollojne vete ekonomine nga brenda ne k’te rast , nderkohe qe faktoret e tjere ndalojne punen ) .

Ndryshe nga kontrolli qe bejne dita dites jashte k’tij rasti ... dhe luftojne njeri tjetrin E ku influenca varet nga faktoret e jashtem dhe shfrytezimi ndaj tyre ( si fuqia punetore, prodhimi, import - export , turizmi etj etj ) ku klasa punetore del me humbje dhe shfrytezohet ne mase ne k’te rast ... nderkohe qe te tjeret mbushin thaset. E KY eshte edhe ndryshimi dhe lufta mes njeri tjetrit .
 
Last edited:

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Crypto Currencies besoj jane the best choice, Bitcoin, Etherum.
Ate dite qe kam shkru ato fjale Bitcoin ka qene 5K USD, sot eshte 6.1K.
Ne k’te moment eshte me shume rrezik .. sepse tani ngrihen e tani te fshihen /ikin per pune secondash. Nuk ka stabilitet dhe eshte nen kontroll qe te kushton shume humbja.

So for now it’s best not to invest .
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
30,816
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Crypto Currencies besoj jane the best choice, Bitcoin, Etherum.
Ate dite qe kam shkru ato fjale Bitcoin ka qene 5K USD, sot eshte 6.1K.
Ke mendimin tend por kto cryptot jane vec ajer per ajer.
Pikerisht keto mundesi qe te jep tregu I cili ka shkuar pothuajse ne nivele te pa parashikuara, u jep mundesi atyre qe zoterojne mjete financiare te blejne me cmime jashtezakonisht te ulta paketa me letra me vlere qe neser ose ne shum pak kohe do te kene rritje vlere 300%~400% SI psh: Tesla, ato farmaceutike, Microsoft.....bile edhe te blesh ar ose diamante te cilat jane lehtesisht te ruajtshme ose te transportueshme.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
6,930
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Ke mendimin tend por kto cryptot jane vec ajer per ajer.
Pikerisht keto mundesi qe te jep tregu I cili ka shkuar pothuajse ne nivele te pa parashikuara, u jep mundesi atyre qe zoterojne mjete financiare te blejne me cmime jashtezakonisht te ulta paketa me letra me vlere qe neser ose ne shum pak kohe do te kene rritje vlere 300%~400% SI psh: Tesla, ato farmaceutike, Microsoft.....bile edhe te blesh ar ose diamante te cilat jane lehtesisht te ruajtshme ose te transportueshme.
Ndaj kam shkruar me siper qe eshte periudhe e mire per stock e jo vet cryptos. Nuk eshte se jam Trader por kam lexuar disi e parimi e cdokujt prej tyre eshte "Buy Low, Sell High".
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ma shpjegoni edhe mua pak k’te se me cuditet ?

Perderisa Vlera i ka rene si ne Blerje edhe ne shitje... ku eshte fitimi k’tu ?
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
6,930
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Ma shpjegoni edhe mua pak k’te se me cuditet ?

Perderisa Vlera i ka rene si ne Blerje edhe ne shitje... ku eshte fitimi k’tu ?
Prandaj quhet "Stock Invest". Cmimet levizin ne burse. Kur te kaloj ky problemi i virus cmimet do rriten serish. Pra ti blen, i ruan e kur rritet cmimi i shet.
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Prandaj quhet "Stock Invest". Cmimet levizin ne burse. Kur te kaloj ky problemi i virus cmimet do rriten serish. Pra ti blen, i ruan e kur rritet cmimi i shet.
Well I’m afraid it doesn’t work like this ... sepse ecen perkrah me Bursen e jo ti mbyllesh /ruash.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
6,930
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Well I’m afraid it doesn’t work like this ... sepse ecen perkrah me Bursen e jo ti mbyllesh /ruash.
Keshtu eshte, ti investon e zeme ne flori. Cmimi i floririt sot eshte po ja fusim kot 500 leke KG. Ti e blen sot edhe e ruan, neser kur te shkoj 700 leke KG ti vendos ta shesesh.
Kjo eshte llogjika e trading pak a shume. Google about forex e do kuptosh more.
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Keshtu eshte, ti investon e zeme ne flori. Cmimi i floririt sot eshte po ja fusim kot 500 leke KG. Ti e blen sot edhe e ruan, neser kur te shkoj 700 leke KG ti vendos ta shesesh.
Kjo eshte llogjika e trading pak a shume. Google about forex e do kuptosh more.
Po Floriri e vlera te patundshme.. yeah .... por jo qe Po blen Bitcoin tani dhe ti ruash ( sepse kshu nuk Kane vlere gjithsesi po nuk i investove ku ne k’te rast nuk ke as fitim perderisa bursa ka rene ) .

Ndersa Floririt nuk i ka rene vlera as tani pshm .?!
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
6,930
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Po Floriri e vlera te patundshme.. yeah .... por jo qe Po blen Bitcoin tani dhe ti ruash ( sepse kshu nuk Kane vlere gjithsesi po nuk i investove ku ne k’te rast nuk ke as fitim perderisa bursa ka rene ) .

Ndersa Floririt nuk i ka rene vlera as tani pshm .?!
Eshte same dhe me cryptos o Zana.
1 Bitcoin tashi kushton rreth 6K. Para 10 ditesh paska qene afersisht 10K.
Shancet te ringrihet jane goxha te mira.
Dhe e njejta gje eshte ti blen 1 BTC sot me 6K dhe nese rritet neser e shet.
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Eshte same dhe me cryptos o Zana.
1 Bitcoin tashi kushton rreth 6K. Para 10 ditesh paska qene afersisht 10K.
Shancet te ringrihet jane goxha te mira.
Dhe e njejta gje eshte ti blen 1 BTC sot me 6K dhe nese rritet neser e shet.
Nuk Po me kupton.. nje investim i tille ecen perkrah me bursen, ndryshe nga shume investime te tjera ne fjale si floriri Pshm ku nuk i bien vlera as ne raste te tilla .

Pra sot eshte e kote qe te blesh bitcoin dhe mos te rrish brenda influences ( ku I bien qe ti échanges ne vlere leku ne banke Nderkohe qe ka rene bursa pra nuk merr as fitim mprapsht) .. e ne momentin qe ngrihet vlera ti duhet te ja fillosh perseri nga fillimi qe te hysh ne valle .

Pra me PAk fjale duhet te rrish brenda valles te mbash influencen dhe kur te ngrihet te investosh shume qe edhe te dalesh me fitim nderkohe qe edhe bursa eshte ngritur dhe merr fitimin mbrapsht ... por jo te blesh tani e gjoja Po I Ruan sepse kshu nuk kane asnje vlere e del me humbje .... e njenta gje edhe me cryptos.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
30,816
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Sot psh ja vlen te blesh letra me vlere te kompanive qe prodhojne pajisje per te semuret dhe ato qe prodhojne vaksina pasi kerkesa per keto produkte eshte e jashtzakonshme dhe me fitime kolosale...
Nga ana tjeter ai qe ka investuar ne letra me vlere te kompanive qe nxjerrin nafte eshte me humbje se lufta qe ka shperthyer midis arabve dhe perendimit kundra Rusise e ka ulir ndjeshem vleren e ketyre letrave me vlere dhe del me humbje see ke blere nje letter me vlere psh 100 dallarios dhe tani kushton 50 dollarios.

Pzzz. Letrat me vlere te kompanive qe prodhojne letra higjenike eshte ne maje te piramides....:)....hapu dhe.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
30,816
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Cdo gje ka te beje me strategjine se ku e si do te investosh.
Do te investosh me afat te shkurter te mesem ose afatgjate.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,597
Pikët
113
N.q-se keni para CASH....investoni.
Por do ju a HAJE.............EZB.
Jeni me VONESE.
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,407
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
K’to Jane per ato ne shkalle shume te larte ku flitet me billiona mbase .

Ndersa kjo e letrave higjenike eshte dicka qe nuk do te zgjasi, so just a quick thing .

I think personally the best thing is to wait for now qe edhe mos te humbasesh . ( e nese ke shume milliona apo billiona it doesn't really matters se ku investon )
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,597
Pikët
113
PARAZITET nga trojet,kujtojne qe do pasurohen.
Nuk funksionon BURSA keshtu.
 
Top