• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bylis

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Bylis, qyteti antik që ende pas 10 shekujsh "jete", shtrihet edhe më madhështor në kodrën mbi Hekal

gazeta Metropol

Parku Arkeologjik i Bylisit, pasuri me vlera të mëdha historike...

Ka disa kohë që togfjalëshi "Park (apo Parqe) Arkeologjike" po zë vend gjithnjë e më shumë në faqet e shtypit dhe rubrikat televizive.
Nja nga këto parqe, është edhe Parku Arkeologjik i Bylisit.
Bylisi është një nga qytetet antike më të rëndësishëm të vendit, i themeluar në mesin e shek. IV p.e.s.
Mbi parimin e synecizmit që do të thotë ndërtimi i një qyteti të ri si qendër e një bashkësie të caktuar në rastin konkret të bylinëve shumë shpejtë Bylisi mori pamjen e një qyteti të madh dhe të zhvilluar për kohën.

Qyteti Bylis
I vendosur në pllajën e një kodre pran fshatit të sotëm Hekal qyteti shtrihej në një sipërfaqe prej 30 ha e cila mbrohej nga një mur rrethues me gjatësi 2.2 km, gjerësi 3.5 m dhe lartësi 8-9 m i cili ende sot ruhet relativisht mirë.
Muri rrethues ishte pajisur me hyrje dhe kulla të shumta mbrojtëse.
Që në shek. III. p.e.s. qyteti pajiset me monumente të shumta dhe të rëndësishme të tilla si, teatri me kapacitet 7500 spektatorë i cili shërbente jo vetëm për shfaqje të ndryshme teatrale dhe muzikore për banorët e qytetit dhe zonave përqark tij por edhe si vend mbledhjesh ku merreshin vendime të rëndësishme për fatet e bashkësisë byline.
Krahas teatrit qyteti kishte stadiumin e vet, dy shëtitore, njëra prej të cilave dykatëshe, depozitën e ujit, prytaneonin, gjimnazin, altarë, banesa, rrugë etj.
Krahas këtyre monumenteve, qyteti kishte punishtet e veta të poçarisë, ndërtimit, skulpturës, metalpunuesit si dhe punishten e prerjes së monedhave të veta.

Zhvillimi në Bylis

Janë të shumta dëshmitë se kemi të bëjmë me një qytet të zhvilluar si në aspektin ekonomik ashtu edhe atë kulturor.
Kjo është në vija të përgjithshme pamja e qytetit në epokën helenistike (shek. IV – shek. I p.e.s.).
Në dallim nga një pjesë e qyteteve që fillojnë rënien në epokën romake dhe atë të antikitetit të vonë Bylisi vazhdon të jetë një nga qytetet më të rëndësishme të Ilirisë së Jugut deri në shek. VI. e.s.
Në përshtatje me kushtet e reja qyteti pajiset në këtë kohë me
monumente të tilla si termet (banje publike) romake, pesë bazilika A, B, C, D, E (kisha paleokristiane), katedralja, pasi ishte qendra kryesore peshkopale për zonën pasi edhe peshkopi i fundit i Apolonisë u vendos në Bylis.
Koha e trazuar me dyndje të shumta barbarësh fillimisht dhe sllavësh më vonë i detyroi Bylinët të ndërtojnë një mur të ri mbrojtës i cili rrethonte 1/3 e sipërfaqes së qytetit por që shërbente për strehim të popullsisë në rast rreziku pasi jashtë tij ishin ndërtuar dy bazilika, D dhe E si dhe banesa.
Braktisja e qytetit duket se ka ndodhur rreth vitit 586 e.s. pas gati 10 shekuj ekzistence.

Intervistë me drejtorin e Parkut Arkeologjik të Bylisit prof. dr Bashkim Vrekaj

"Bylis, shumë shpejt do të zërë vendin që meriton"

Bashkim Vrekaj, drejtori i parkut Arkeologjik të Butrintit, përveçse optimist, shprehet i bindur për vënien e Bylisit, në radhën e parqeve të tilla arkeologjike, që me historinë e tyre tregojnë shumë.

Në një intervistë për gazetën "Metropol", Vrekaj, zbulon ambiciet dhe përpjekjet e tij, për "thithjen" e sa më shumë vizitorëve, ndërkohë që Bylisi do të shndërrohet në një "skenë" aktivitetesh të panumërta, jo vetëm kulturore.

Në këto projekte e përpjekje të tij, Vrekaj, sigurinë e tij e sheh të lidhur me ndihmën dhe mbështetjen e pamunguar të ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, si dhe veçanërisht të ministrit të saj, Ylli Pango.

Cilat janë përparësitë e Parqeve Arkeologjike në tërësi?

Parqet Arkeologjike, duke qenë të destinuara për një qytet të caktuar angazhohen vetëm me të ndërsa institucionet e tjera duke pasur shumë qendra apo monumente në varësi nuk mund t'u kushtojnë të gjithave të njëjtin kujdes. Nga ana tjetër, Parqet Arkeologjike administrojnë nga afër qendrat antike duke qenë prezent në to çdo ditë gjë që nuk mund ta bëjnë institucionet e tjera të cilat janë me vendndodhje në Tiranë apo edhe në qytete të tjera.

Ç'përfaqëson Parku Kombëtar Arkeologjik i Bylisit?

Zyra e Administrimit dhe Koordinimit të Parkut Kombëtar Arkeologjik të Bylisit është një institucion në varësi të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve që administron qytetin antik të Bylisit.

Ky administrim konsiston në, kthimin e Bylisit në një nga qendrat më të rëndësishme të turizmit kulturor të vendit tonë duke synuar të ketë vizitueshmëri të afërt me Butrintit dhe Apoloninë. Megjithëse ky mund të duket një synim paksa i vështirë ai është plotësisht i arritshëm po t'u referohemi vlerave të veçanta që ofron Bylisi. Kjo do të arrihet nëpërmjet krijimit të infrastrukturës së nevojshme në Park e cila konsiston në pastrim, mirëmbajtjen e territorit dhe monumenteve, shtimin e gjelbërimit për të krijuar një ambient sa më çlodhës, guidë sipas kategorive të vizitorëve, fletëpalosje, faqes së internetit të çelur prej kohësh (www.parkubylis.info) spotit televiziv që po përgatitet, vendosjes së kontakteve me agjenci turistike, bashkëpunimit me pushtetin lokal me organizma dhe individë që shfaqin interes për trashëgiminë kulturore dhe aktivitet lidhur me të siç është rasti i S. N. V. Dega Fier.

Cilat janë disa nga drejtimet kryesore të Parkut Arkeologjik të Bylisit për këtë vit?

Viti 2007 mund të konsiderohet me të drejtë si viti i konsolidimit të Parkut Arkeologjik Bylis. Kështu në infrastrukturë do të bëhen së shpejti disa investime që do të ndikojnë në krijimin e një imazhi të ri të Bylisit. Ndër këto investime mund të përmendim pastrimin e gjithë territorit të qytetit nga bimësia e dëmshme, evadim i mbetjeve të ngurta të
gërmimeve, sistemim i materialit të gurtë, vendosja e një porte dekorative hyrëse, rrethim i disa pjesëve të ekspozuara për të penguar hyrjen e bagëtive, vazhdimin e projektit për mbjellje pemësh dekorative dhe mirëmbajta e monumenteve dhe gjithë territorit. Në fushën e gërmimeve arkeologjike do të vazhdojë puna e ekipit shqiptaro-francez në bazilikën E dhe guroren
antike të qytetit por tashmë e tutje edhe me praninë e specialistëve arkeolog dhe restaurator të Parkut. Megjithatë ne po shikojmë mundësinë e hartimit të projekteve të përbashkëta me Institutin Arkeologjik për zgjerimin e gamës së gërmimeve pasi ne jemi të interesuar të shtojmë numrin e monumenteve të qytetit.
Në fushën e restaurimeve do të vazhdojë puna restauruese në bazilikat E dhe B. Edhe në këto punime do të angazhohen specialistë restaurator të Parkut. Duke parë nevojën për konservim në disa monumente ne kemi parashikuar ndërhyrje në bazë të të ardhurave që do të sigurojë vet Parku pasi së afërmi sistemi i hyrjes me bileta do të aplikohet edhe në Bylis. Megjithatë ne jemi të interesuar për më shumë restaurime si në murin rrethues helenistik dhe atë të antikitetit të vonë, në shkallaren e teatrit por në mënyrë të veçantë në bazilika dhe dyshemetë me mozaikë pasi ato përbëjnë një nga pasuritë më të mëdha dhe më interesante të qytetit. Përveçse sa më sipër është parashikuar edhe një kalendar i pasur aktivitetesh që do të zhvillohen në Park midis të cilave mund të përmendim Ditën
Ndërkombëtare të Monumenteve (18 prill), Ditën Ndërkombëtare të Muzeve (18 maj), "Pranvera e Muzeve" (21 maj), Festivali Ndërkombëtar i Polifonisë (17-18 maj), Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore (29 shtator), Festa e Pavarësisë, Dita Ndërkombëtare e Mjedisit, Ditët e Trashëgimisë Evropiane
(shtator), Ditët e "Sofra Ilire", shfaqja e ansamblit
"Myzeqeja", ekspozitë pikture, koncert i shkollës së muzikës "Jakov Xoxa" etj. Kemi bindjen se me investimet që do kryhen,
aktivitetet që do zhvillohen dhe promovimin e vazhdueshëm Bylisi do të arrijë shumë shpejt të jetë një nga qendrat antike por edhe natyrore më të frekuentuara në vendin tonë.

Cilat janë marrëdhëniet me institucione të tjera dhe roli i Ministrisë në realizimin e këtyre synimeve ambicioze?

Fillimisht duhet theksuar impenjimi i Prof. Dr. Ylli Pango, Ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, i cili që në kontaktet e para me drejtuesit e Parqeve Arkeologjike i ka kushtuar vëmendje të veçantë ecurisë së Parqeve Arkeologjike dhe i ka nxitur drejtuesit e tyre për shtimin e ritmit të punës. Ky impenjim i Ministrit është një mbështetje e çmuar për personelin e Parqeve Arkeologjike dhe një garanci se ato do të shndërrohen shumë shpejtë në promovues të turizmit kulturor dhe natyror në vendin tonë. Për artin dhe kulturën në përgjithësi dhe për Parqet Arkeologjike në veçanti është një shans i mirë qenia në krye të M. T. K. R. S i një personaliteti të njohur të botës universitare. Nga ana tjetër ne kemi ndërtuar marrëdhënie shumë të mira bashkëpunimi me Institutin e Monumenteve të Kulturës, Institutin Arkeologjik dhe Qendrën Kombëtare të Inventarizimit të Pasurive Kulturore.

Irena Mërtiri

Sipas drejtorit Bashkim Vrekaj

"Bylisi ofron për vizitorët..."

"Bylisi është ndër qendrat antike më të ruajtura të vendit tonë. Ndërkohë gërmimet dhe restaurimet e shumta kanë bërë të mundur jo vetëm shtimin e monumenteve të vizitueshme por edhe nxjerrjen në pah të vlerave arkitekturore dhe kulturore të tyre. Për vizitorin që vjen në Bylis që në hyrje të tij i prezantohet një pjesë mjaft e ruajtur e fortifikimit dhe sapo hynë në qytet i del përpara muri i Viktorinit (muri rrethues i antikitetit të vonë) dhe bazilika D e restauruar pjesërisht. Duke vijuar drejt brendësisë së qytetit vizitori ndeshet me kompleksin arkitekturor të katedrales dhe bazilikës A. Rrugës për në teatër krahas pamjes madhështore të murit të Viktorinit hasen gjurmë banesash dhe shkallësh të gdhendura në shkëmb. Para se të mbërrij në teatër vizitori ka mundësinë të shikojë një shëtitore dykatëshe në formë L-je dhe në skajin e saj një tjetër bazilikë. Por dendësia e madhe e monumenteve ende nuk të mundëson të shkosh drejt

teatrit pasi hasesh me termet romake, depozitën e ujit, stadiumin e qytetit dhe më tej me bazilikën C. Pasi ka përshkuar një rrugë ku alternohen monumente të periudhës helenistike me atë të antikitetit të vonë vizitori mbërrin në skajin jugor të qytetit aty ku ndodhet dhe monumenti më madhështor dhe dëshmia më e

mirë e kulturës së tij, teatri. Një qytet antik nuk mund të meritonte emrin e një qyteti të zhvilluar pa teatrin, gjimnazin dhe stadiumin e tij. Të tria këto qendra të artit, mësimit dhe

sportit i shohim sot në Bylis. Duke vizituar këtë qytet antik jemi në gjendje të krijojmë një ide të qartë për urbanistikën, arkitekturën dhe artin e një prej qyteteve më përfaqësuese të qytetërimit ilir. Por nuk mbaron këtu. Bylisi është po aq i pasur edhe me monumentet e periudhës romake ku veçohen termat dhe të antikitetit të vonë ku padyshim katedralja dhe pesë bazilikat e bëjnë atë të veçantë. Bazilikat e Bylisit përveç arkitekturës dhe skulpturës së pasur dekorative shquhen për dyshemetë e shtruara me mozaikë shumëngjyrësh (rreth 1000 m2) të cilët janë të pasur me skena të shumta dhe të larmishme të cilat dëshmojnë për një shkollë me nivel të lartë artistik. Për nga sipërfaqja e dyshemeve të shtruara me mozaikë dhe pasurinë e skenave të tyre Bylisi nuk ka të krahasuar me asnjë qytet tjetër antik të vendit tonë por përbën një rast të veçantë edhe për rajonin e Ballkanit".

Administrimi në vend i qendrave antike siguron

1. Ruajtje më të mirë të tyre.

2. Vjelje maksimale të të ardhurave nga biletat.

3. Mirëmbajte dhe pastërti të vazhdueshme.

4. Raporte direkt me komunitetin përqark dhe pushtetin lokal.

5. Shtim të aktiviteteve dhe rrjedhimisht vënien më mirë në shërbim të publikut të vlerave të trashëgimisë kulturore.

6. Thithjen e sponsorizimeve dhe donacioneve vendase dhe te huaja për përmirësimin e gjendjes së monumenteve dhe ambientit në qendrat antike.

7. Realizimin e propagandimit sa më të mirë dhe permanent të vlerave të qendrës antike si nëpërmjet spoteve televizive ashtu dhe fletë-palosjeve, guidave, kartolinave, internetit, aktiviteteve etj.

8. Vendosjen e kontakteve me institucione shkencore brenda dhe jashtë vendit për kërkime arkeologjike, studime, restaurime, përmirësimin e mjedisit etj.

9. Kryerjen më me efikasitet të investimeve në këto qendra.

10. Ngritjen në nivel zyrtar të përfaqësimit të tyre duke i prezantuar si institucione partnere në marrëdhënie me të tjerët.

11. Ka një eksperiencë të huaj në këtë fushë e cila duhet marrë në konsideratë dhe që i jep mundësi Parqeve Arkeologjike të vendosin marrëdhënie me simotra të tyre në vende të tjera sidomos me fqinjët.

12. Bënë të mundur që financimet, të ardhurat e siguruara nga vet Parqet Arkeologjike si dhe donacionet apo sponsorizimet të shkojnë në favor të tyre pasi në jo pak raste të huajt pranojnë dhënien e ndihmës kur ajo përdoret direkt nga subjekti përfitues.

13. Duke pasur në përbërje specialistë arkeolog dhe restaurator krijohet mundësia edhe për punë kërkimore e shkencore në fushat përkatëse.

14. Krijon raporte direkt midis qendrës antike dhe institucioneve eprore.
 

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Përgjigje e: Bylis

HISTORIKU I BYLISIT.

Bylisi eshte nje nga qendrat me te rendesishme arkeologjike te Shqiperise, renditur per nga vlerat monumentale. Bylisi ka qene qyteti me i madh ilir ne Ilirine e jugut, dhe ka nje pozite zoteruese mbi kodrat e Mallakastres dhe mbi luginen e Vjoses. Emeri I tij permendet relativisht vone nga kronikat e kohes, ne fillim del ne trajten Bulis ne ngjarjet e viteve 49-48 p.Kr., kur ju dorezua Cezarit dhe sherbeu si baze per furnizimin e ushtrise se tij. Burimi me i hershem per Bylisin eshte gjeografi grek Pseudo-Skylaksi 380p.Kr. ku shkruante:” Oriket banojne ne krahinen e Amantise, amantet qe shtrihen deri ketu jane ilire nga bylinet”, duke lene te kuptohet se lidhja midis amanteve dhe bylineve shpreh nje bashkesi politike, nje koinon. Bashkesia e bylineve ishte pjese e krahines se madhe ilire te Atintanise, e cila perfshinte tere luginen e poshtme e te mesme te Vjoses. Qyteti antik i Bylisit ka kaluar ne disa etapa duke filluar qysh nga lindja e tij deri ne renie. Sipas Stefan Bizantini themeluesi i Bylisit eshte Neoptolemit, biri i Akilit diku para vitit 350p.Kr. pasi dhe fqinjet e tyre amantet e kishin prejardhjen e tyre nga abantet eubeas qe erdhen pas luftes se Trojes. Gjate gjithe historise se tij bylisi ka qene nen sundimin e disa vendeve keshtu ne 429 p.Kr. krahina e Atintanias gjendej nen sundimin molos, ne 385 p.Kr. kjo krahine fitoi pavaresin nen mbretin Bardhyl. Ne 314p.Kr. kjo krahine u pushtua nga mbreti maqedonas Ksandri, ne 316p.Kr keto territore ilire i kaluan mbreterve ilir( Glaukia, Monun, Pirro dhe djalit te tij Aleksander, Mytil). Ne 229p.Kr kemi zbarkimin e trupave romake ne Apolloni dhe lidhjen e aleances mes Atintanias dhe romakve kunder Teutes e me pas ndaj Gentit ne 168 p.Kr. Kjo aleance s’do te vazhdoj gjate pasi do te kemi kalimin e Bylisit ne nje koloni romake ne kohen e Augustit. Bylisi si te gjithe qytetet e tjera ilire ka pasur zhvillimin e tij duke filluar nga ndertimi i tij. Po te shohim planimetrin e tij dhe teknikat e ndertimit te mureve nuk te cojne me heret se vitet 370-350p.Kr. Ndertimi i menjehershem i nje qyteti te madh ishte rrjedhim i nje zhvillimi te hershem te jetes qytetare ne kete treve. Kjo treve ka nje shtirje te gjere me qender Bylisin ku perreth tij ishin nje sere qytetesh te tjera si Klosi, Gurezeza prane Cakranit, Margellic, prane Patosit, Rabije e Kalivac te Tepelenes qe ishin kufiri lindor i kesaj bashkesie qytetesh. Ne kete zone prej 20km2 ne krahinen e sotme te Mallakastres duke patur si boshte luginen e lumit Gjanica rreth vitit 270p.Kr. bylynet kishin formuar plotesisht koinonin e tyre si nje bashkesi politike. Ky koinon kishte sistemin e tij politik duke filluar me Eklesin qe ishte mbledhja e qytetarve te lire, Keshilli i Damiorgeve, senati i perbere nga perfaqesuesit e fiseve, Pritani qe kishte pushtetin ekzekutiv, Stategu, Hiparhu komandanti i kaloresve, Peripolarhu, komandant i rojeve kufitare, Gramateu sekretar i keshillit, Gimnasiarhu drejtues i edukimit, Tamiasin kryetaksambledhesi. Koinoni i Bylisit kishte dhe monedhen e tij prej bronzi. Prerjet e para dolen ne 270p.Kr. dhe vazhduan deri ne 167p.Kr.kur koinoni u shperbe nga romaket. Monedha kryesore kishte ne faqe Zeusin, ndersa ne shpine nje bri te mbushur me fruta, rreth te cilit rrotullohet nje gjarper. Nje monedhe tjeter paraqet koken e Neoptolemit, ndersa ne shpine ka topuzin, simbol te herakliut, apo shqiponjen e rrufene simbol i Zeusit. Nje tip tjeter ka koken e nje Nymfe dhe zjarrin e nymfeut. Qyteti mori nje zhvillim te madh ne mesin e shek.III p.Kr.dhe lagjet etij ishin sipas sistemit hipodamik ose ortogonal. Por me kthimin e Bylisit ne nje koloni romake monedhat e tij ndryshuan, ne vend te mbishkrimit bylionon tani shenohej vetem Byllis. Ndryshime pati dhe ne institucionet e vendit sic ishin: keshilli i dekurioneve, dy nenpunes ekzekutiv, duumviret, si dhe dy augustalet, qe ushtronin kultin e perandorit. Bylisi duke qene qender e kesaj krahine dhe duke patur nje zhvillim te madh ne 458 ai kishte nje peshkop e tijin dhe derkohe ishte bere qendra peshkopale e Epirit te Ri dhe pse gjate dyndjeve barbare ai u shkaterrua nga vizigotet ne kohen e Teodosit II (408-450) ai filloi te rindertohej me murret e tij rrethues. Gjate gjysmes se pare te shek.V u ngriten nje numer i madh kishashsi brenda dhe jashte murrit rrethues duke e shendruar Bylisin ne nje nga qytetet me nje trashegimi te madhe monumentesh paleokristiane. Deri tani ne kete territor jane indentifikuar me shume se 20 kisha.

Edhe pse qyteti u rindertua dhe fortifikua nga gjysma e dyte e shek.VI m.Kr. ai pati periudhen e tij te renies, dhe ne 586 dyndjet sllave bene qe ai te braktisej perfundimisht.

Qendra e peshkopates u vendos ne Ballsh dhe kjo qender trazhgoi emrin e qytetit te vjeter i cili gjate shekujve u transformua nga Byllis ne Ballis dhe se fundi ne Ballsh.

http://www.parkubylis.info/_fq/hist.html
 

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Përgjigje e: Bylis

EKSPEDITAT.


Qysh me zbulimin e tij nga nje udhetare anglez H.Holland ne fillimet e shek.XIX te cilin e pershkruan ne librin e tij “Travels in the Ionian Isles, Albania, Thesaly, Macedonia” botuar ne Londer ne 1815, Bylisi terhoqi vemendjen e shume studiuesve te huaj por dhe shqiptare. Interesi per kete qytet terhoqi dhe perfaqesuesit diplomatik ne Shqiperi sic ishte F.Pukevil, i cili flete dhe ne librin e tij “ Voyage dans la Grece”(1820). Gjithashtu epigrafisti francez De Klobri ne 1850 vizitoi Bylisin dhe perforcon mendimet e parardhesve te tij mbi identitetin e ketij qyteti. Kurse studiuesi francez E.Isambert boton ne 1881 mendimet e tij vrojtimet e bera ne Bylis ne librin e tij “Orient. Grece et Turquie”.

Te dhenat e para shkencore per kete qytet u bene nga austriaku K.Paç ne “Sandschak Berat in Albanien”(1904). Te gjitha keto botime paraprine pune e pare ne terren nga austriaku K.Praschniker gjate 1917-1918 i cili zbuloi nje pjese te murrit rrethues, stoas se madhe dhe teatrit. Keto zbulime terhoqen vemendjen e arkeologeve te tjere te trupave pushtuese qe gjendeshin ne shqiperi gjate kesaj periudhesic ishin N.Hammond, L.Ugolini, C.Sestieri etj, te cilet bene nje pune mjafte te vlefshme per zbuimin e ketij qyteti. Por pune kerkimore eshte bere dhe nga arkeologet shqiptare te Qendres se Kerkimeve Arkeologjike te Akademise se Shkencave te Shqiperise duke filluar nga 1978, nen mbikqyrjen e arkeologeve si N.Ceka, S.Mucaj etj. Keto germime jane bere me periudha duke filluar nga 1978-1991 te cilat nxorren ne siperfaqe mjafte pjese te rendesishme te ketij qyteti sic eshte teatri, stoa e madhe, stadiumi, stoa e teatrit, hyrja e agorase me ambientet publike te saj, stera nen stadium, gjimnazi, banesa A dhe B, si dhe me te rrendesishmet bazilikat e Bylisit A, B, C, D. Ndersa nga 1999 e ne vazhdim ekspeditat e organizuara jane nje bashkpunim mes arkeologeve shqiptar dhe atyre francez drejtuar nga S.Mucaj dhe J.P.Sodini dhe me pas me S.Mucaj dhe P.Chevalier.

http://www.parkubylis.info/_fq/exp.html
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,101
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.

Çuditrisht miqtë e km ndajnë të njëjtin opinion me historianët ekstremist serb dhe grek!!!!!!!!!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Zet Arber Dear ignorantissimo Sgarbi.
The dog, or three dogs for that are eponymous of two sons and Tithonus the Dardanian, King in Africa. Dodona is his temple. The type of dog you are screaming about is known as the Mollosian dog. Alexander the Great who razed Athens but for one house, was presented with one of these from his maternal uncle. The Molossian is the parent of Mastiff and of Cane Corso in Italy. Says Strabo lib 7. "Bulliones are an Illyrian people, along with these in Epidamn or Dyrrachium and Apollonia." Stefanus convinces us that 'Bulliones are a Mirmidonian city in the offshore of Illyria where the wanderer Neoptolemus (son of Achilleus-shen Zet) settled".

It was the fucking Rome's Paul Emilus and Scipion Emilianus that razed 72 cities of Epirus in one day, and according to Plutarch stole 150,000 slaves and property that it took three days to parade across in Rome That stolen property included 250 carts with prominent statues ( today considered the 'Roman Art'!), 750 vases each containing 104.8 kg silver, 57 vases with 62.6 kg gold, a sole golden cup weighting 362 kg of gold, and huge baskets with precious stones. How dare you, a medieval aristocrat off Gothic descent, to tell my people who fought with Burri-jon (converted into latin as Buli-s and in Greek as Pyrri-s) against Rome tell my people who they are? Me va fanculo!

1591815618296.png

The fucking lupercales, and il lupo da Roma, it is not greek. It comes straight from the race of Dardanians that Ruled Egypt, as Constatine ruled Romes and as Albanian Ruled Egypt.

It is only the middle-ages Palaologos 'nobility' who is not interested to know that Arvanites [Shqiptaret of Byzantine rite] ate the core of Greece, ad the Albanians are [Shqiptaret of the Roman Rite] along with converted to Mohammedanism post 1204 AD when Bizant has fallen to 'latins' of Pope.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Shkurt, Bullis do te thote Pirro.

Burrjanet (Pirrjanet gr.) ose Bullianet jane Mirmidone, te cilet udhehiqeshin nga Ajaksi, qe bashke me Neptunin dhe mbase Apollon ndertoi muret e Trojes.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
20,609
Pikët
113
Bylisi qytet grek?!/ Ceka-Sgarbit: S’u ndjeve për Teatrin, tani na tregon arat me Greqinë
22:03, 10/06/2020

Deklaratat e kritikut italian, Vittorio Sgarbi, se Bylisi është qytet grek, kanë ngjallur e reagime të shumta.
Arkeologu dhe politikani, Neritan Ceka, një nga njohësit më të mirë të Bylisit, i ftuar në Rtv Ora thotë se kjo është një fantazi që tregon për boshllëqe të mëdha në kulturën e tij.Ceka: Përgjigjen më të mirë ja ka dhënë një studente, që Bylisi dhe Iliria kurrë nuk kanë qenë të pushtuar nga Greqia. Kështu që teza e Sgarbit që Bylisi dhe teatri i tij është ndërtuar në kohën e pushtimit grek të Ilirisë është një fantazi që tregon për boshllëqe të mëdha në kulturën e vetë atij. Ky argument është bërë "mish për qentë", është kapur menjëherë nga nacionalistë grekë të cilët kanë botuar harta ku e fusin dhe Bylisin si pjesë e Vorio Epirit. Arkeologjia nuk merret me këto gjëra.Por nga i lindi kjo ide Sgarbit sipas tij?


Ceka: Kjo është fasule ha, fasule mollois. Interesi ka qenë për të bërë vetëm reklama për Shqipërinë, ai duhet të mbronte teatrin italian që u prish. Një njeri që vjen me gojë të mbyllur dhe thotë gjëra që nuk ja ka kërkuar njeri. Vjen në një vend ku liria e fjalës është e kufizuar, një të huaji i thotë të thotë ato gjëra që i pëlqejnë qeverisë, vjen dhe thotë një marrëzi të vërtetë. Bylisi është i Ilirisë.
Problemi jonë nuk është që thotë është grek apo nuk është grek. Por i ardhur me aereolat e qeverisë shqiptare... Ky do të na heqë ato që janë pjesë e kulturës, nëse heqim kisha bizantine se kanë qenë grekë, heqim gjithë xhamitë se kanë qenë turke. Teatër ka dhe Klosi, Dimali, ka dhe Sgërdheshi.Ne na vendosin në një kontekst të tillë që çfarë është kulturë nuk është e shqiptarëve dhe çfarë është përrua dhe greminë është e shqiptarëve.
Ceka kritik është me institucionet shqiptare, veçanërisht me Ministrinë e Kulturës.
Ceka: Që vjen Sgarbi dhe hap krahët dhe na tregon ne arat, këto kanë qenë arat e grekëve kur këto janë arat e ilirëve, kultura është e ilirëve. Pronari i lokalit ku ka ngrënë qepë, hudhra e gjizë me këta gjizëngrënësit tanë e rakipirësit dhe nuk e hap për ta parë sa e sheh që është Neritan Ceka dhe Skënder Muçaj se mendon se ky është shoku i këtyre rakipirësve.
Mund ta thotë Sgarbi por Ministria e Kulturës nuk mund ta vërë këtë shprehje në një site zyrtar. Sot le ta hapin dhe do ta gjejnë akoma edhe pas këtyre diskutimeve dhe revoltave që ka ngjallur te një pjesë e shqiptarëve.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Zet Arber Dear ignorantissimo Sgarbi.
The dog, or three dogs for that are eponymous of two sons and Tithonus the Dardanian, King in Africa. Dodona is his temple. The type of dog you are screaming about is known as the Mollosian dog. Alexander the Great who razed Athens but for one house, was presented with one of these from his maternal uncle. The Molossian is the parent of Mastiff and of Cane Corso in Italy. Says Strabo lib 7. "Bulliones are an Illyrian people, along with these in Epidamn or Dyrrachium and Apollonia." Stefanus convinces us that 'Bulliones are a Mirmidonian city in the offshore of Illyria where the wanderer Neoptolemus (son of Achilleus-shen Zet) settled".

.........
1592101417916.png

........
Ka ndonje qe eshte ne gjendje te perktheje dicituren nden foto? Duket si Bullgarisht, por kjo gjuhe nuk dallon shume nga Serbo-Kroatishtja.
Falemderit!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,285
Pikët
113
Dëmtohen kolonat e Apolonisë. Ngjarja gjatë ditëve të karantinimit. Nisin hetimet .

Topet e kanalit me 13/06/2020 19:45 .

@drague

FAZITI.....sikur ta dija apo me thoshte nje NDJENJE qe KESHTU do ...NDODHI.

Ndersa dikur NUK....ikje ne rruge te panjohura apo msheftas.
Ka NORDH ai ven dakchen.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,731
Pikët
113
Dëmtohen kolonat e Apolonisë. Ngjarja gjatë ditëve të karantinimit. Nisin hetimet .

Topet e kanalit me 13/06/2020 19:45 .

@drague

FAZITI.....sikur ta dija apo me thoshte nje NDJENJE qe KESHTU do ...NDODHI.

Ndersa dikur NUK....ikje ne rruge te panjohura apo msheftas.
Ka NORDH ai ven dakchen.
Per dy lek e shet bythen shqiptari
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,733
Pikët
113
Ore po jeni ne vete ju. Sgarbi po thote komplet tjeter gje. Ai tha qe vajta per qejfin tim ne Bylis, me pelqeu natyra dhe ndertimet ishin sipas modelit grek. Nuk tha qe Bylis eshte grek, apo emri Bylis eshte emer grek. Emri mund te jete nderruar se ne fund te fundit emer eshte, kurse per truallin Sgarbi deklaroi qe eshte ilir. Tani ku eshte kjo polemike?!?! Edhe ne Shqiperi jane ndertuar shtepi, vila, hotele sipas stilit italian apo grek apo modelet skandinave dhe nuk ka asgje te keqe, madje edhe emrat e hoteleve dhe dyqaneve i kane shkruar shumicat ne italisht apo greqisht. Sgarbi pyeti Neritanin: A ka pas greke ne Bylis? Dhe Ceka si idiot i tha jo. Eshte sikur te thuash qe ka greke Korca apo Saranda? Po sigurisht qe ka patur dhe ka greke, sepse kemi patur mardhenie te mire tregtare, perndryshe dalim trapa. Po helbete Neritani e shpall veten si i vetmi qe zbuloi Bylisin me leket e Enverit dhe komunizmit, sikur s'gjenin dot keta nje Neritan tjeter. Neritani kete e kutpoi dhe i tha Sgarbit ne fund te emisionit te Top.it: shyqyr qe erdhe ti Sgarbi qe shqiptaret te njohin Bylisin. Qe te behesh koke si Sgarbi nuk kalon nga rruga me genjeshtra e mashtrime, madje edhe gjuhen "vulgare" i referohet autoreve te medhenj qe perdorin fjalor "te ulet" dhe kete e ka pohuar vete. Capre, lexoni qe te mund te kuptoni se te ofendosh kot nuk ju ben te zgjuar.
 

Youu

V.I.P
Anëtar
May 22, 2020
Postime
638
Pikët
93
Vendndodhja
Tirane
Ende edhe sot na shoqeron kjo ideja e te lartesuarit apo mbivleresuarit e te huajve dhe perçmimit te historianeve Shqiptar.
Mbaj mend ne qytetin e vogel ku linda, kur vinte ndonje i huaj me biçiklete bertisnim e vraponim pas tij sikur te vinte nga nje "Bote tjeter". Edhe puna juaj me kete zgjebs a zgarb a si e ka, madje i vini koken opinionit tuaj përcmues duke permendur komunizmin se vetem kaq dini te beni. Ai qe ti permend eshte historian do apo nuk do ti dhe i ka kushtuar nje jete profesionit te tij. Eshte e habitshme sesi presim te na e bejne historine te huajt dhe nje fjale e tyre perben lajm ende per disa.
Madje Me vjen keq qe edhe perfshihem ne kete debat pa vlere.
Ore po jeni ne vete ju. Sgarbi po thote komplet tjeter gje. Ai tha qe vajta per qejfin tim ne Bylis, me pelqeu natyra dhe ndertimet ishin sipas modelit grek. Nuk tha qe Bylis eshte grek, apo emri Bylis eshte emer grek. Emri mund te jete nderruar se ne fund te fundit emer eshte, kurse per truallin Sgarbi deklaroi qe eshte ilir. Tani ku eshte kjo polemike?!?! Edhe ne Shqiperi jane ndertuar shtepi, vila, hotele sipas stilit italian apo grek apo modelet skandinave dhe nuk ka asgje te keqe, madje edhe emrat e hoteleve dhe dyqaneve i kane shkruar shumicat ne italisht apo greqisht. Sgarbi pyeti Neritanin: A ka pas greke ne Bylis? Dhe Ceka si idiot i tha jo. Eshte sikur te thuash qe ka greke Korca apo Saranda? Po sigurisht qe ka patur dhe ka greke, sepse kemi patur mardhenie te mire tregtare, perndryshe dalim trapa. Po helbete Neritani e shpall veten si i vetmi qe zbuloi Bylisin me leket e Enverit dhe komunizmit, sikur s'gjenin dot keta nje Neritan tjeter. Neritani kete e kutpoi dhe i tha Sgarbit ne fund te emisionit te Top.it: shyqyr qe erdhe ti Sgarbi qe shqiptaret te njohin Bylisin. Qe te behesh koke si Sgarbi nuk kalon nga rruga me genjeshtra e mashtrime, madje edhe gjuhen "vulgare" i referohet autoreve te medhenj qe perdorin fjalor "te ulet" dhe kete e ka pohuar vete. Capre, lexoni qe te mund te kuptoni se te ofendosh kot nuk ju ben te zgjuar.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,733
Pikët
113
Ende edhe sot na shoqeron kjo ideja e te lartesuarit apo mbivleresuarit e te huajve dhe perçmimit te historianeve Shqiptar.
Mbaj mend ne qytetin e vogel ku linda, kur vinte ndonje i huaj me biçiklete bertisnim e vraponim pas tij sikur te vinte nga nje "Bote tjeter". Edhe puna juaj me kete zgjebs a zgarb a si e ka, madje i vini koken opinionit tuaj përcmues duke permendur komunizmin se vetem kaq dini te beni. Ai qe ti permend eshte historian do apo nuk do ti dhe i ka kushtuar nje jete profesionit te tij. Eshte e habitshme sesi presim te na e bejne historine te huajt dhe nje fjale e tyre perben lajm ende per disa.
Madje Me vjen keq qe edhe perfshihem ne kete debat pa vlere.
Atehere degjoi te dyja kambanat e pastaj hajde me cito se keshtu kursen edhe kohen tende.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,285
Pikët
113
Duhet qe te SHIKOSH arkivat Bullgare Alias THRAKE per....Apollonine
 

Vinjol

V
Anëtar
Dec 4, 2015
Postime
663
Pikët
93
Bylis e kam rreth 40 km larg
Ndersa apollonine 2 km

Megjithesw thuhet qe ne shume se 50 % e apolonise nuk eshte zbuluar ende
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Zet Arber Dear ignorantissimo Sgarbi.
The dog, or three dogs for that are eponymous of two sons and Tithonus the Dardanian, King in Africa. Dodona is his temple. The type of dog you are screaming about is known as the Mollosian dog. Alexander the Great who razed Athens but for one house, was presented with one of these from his maternal uncle. The Molossian is the parent of Mastiff and of Cane Corso in Italy. Says Strabo lib 7. "Bulliones are an Illyrian people, along with these in Epidamn or Dyrrachium and Apollonia." Stefanus convinces us that 'Bulliones are a Mirmidonian city in the offshore of Illyria where the wanderer Neoptolemus (son of Achilleus-shen Zet) settled".

It was the fucking Rome's Paul Emilus and Scipion Emilianus that razed 72 cities of Epirus in one day, and according to Plutarch stole 150,000 slaves and property that it took three days to parade across in Rome That stolen property included 250 carts with prominent statues ( today considered the 'Roman Art'!), 750 vases each containing 104.8 kg silver, 57 vases with 62.6 kg gold, a sole golden cup weighting 362 kg of gold, and huge baskets with precious stones. How dare you, a medieval aristocrat off Gothic descent, to tell my people who fought with Burri-jon (converted into latin as Buli-s and in Greek as Pyrri-s) against Rome tell my people who they are? Me va fanculo!

View attachment 41625

The fucking lupercales, and il lupo da Roma, it is not greek. It comes straight from the race of Dardanians that Ruled Egypt, as Constatine ruled Romes and as Albanian Ruled Egypt.

It is only the middle-ages Palaologos 'nobility' who is not interested to know that Arvanites [Shqiptaret of Byzantine rite] ate the core of Greece, ad the Albanians are [Shqiptaret of the Roman Rite] along with converted to Mohammedanism post 1204 AD when Bizant has fallen to 'latins' of Pope.

Asnje nuk di Serbisht/Bullgarisht kur hyn ne pune?
 

r.th.

Anëtar
Anëtar
Jan 24, 2016
Postime
34
Pikët
8
Ne lidhje me Bylis-in kisha edhe une dicka! Debati Zgarbi-Ceka na perfshiu thuajse te gjithve, ndaj hodha dhe une ne faqen time te internetit (fjale cimbuese) disa mendime per kete qytet. Mendimet e mia jane pak skajshem atyre aktuale zyrtare, s.d.q. nuk eshte i detyruar kerkush ti pelqeje, perkundrazi eshte i lutur nga une ti kundershtoje me fakte e argumenta, nese ka ndonje fakt apo argument te ri. Ketu po perpiqem te vendos vetem linket, per te interesuarit e historise se lashte dhe antike.
bylisi anglez
bylisi ceka sgarbi
atintania h.ceka
Linku i trete eshte nje artikull i te atit te Neritanit, Hasan Cekes, ne fund te te cilit pasojne disa mendime te mia gjithashtu per Bylisin dhe atintanet.
 
Top