• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Byrek te ndryshem me presh.....

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
preshin (4-5 cope), pasi ta pastroni, priteni ne rrathe te holle. Ne nje tigan te thelle hidhni pak gjalpe dhe vereni ne zjarr te mesem. Shtoni preshin dhe kaurdiseni derisa te zbutet mire. Shtojini pak qumesht. Kur qumeshti te jete pire nga preshi, hiqeni tiganin nga zjarri dhe lereni te ftohet.Ne nje ene te thelle hidhen dy veze, gjize (rrethe 300g, mund ta zevendesoni me te njejten sasi djathi te bardhe te therrmuar) dhe, sipas deshires, edhe nje gote uji kos. Perziejini te gjitha mire me njera - dhe shtojini ne fund preshin e ftohur.filloni te mbushni petet. Petet mund te pergatiten vete ose blihen te gatshme. Ne dyqanet e turqve gjeni me siguri pete te gatshme. Mbushja e pergatitur, nje-dy luge gjelle, vendoset ne mes te petes. Me pas peta paloset sic tregohet ne fotot e meposhtme.

<span>pasi t'i keni mbushur te gjitha petet, sperkatini me gjalpe dh futini te piqen ne furren e pranxehur, ne temperaturen 220°C.</

 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Byrek me presh

po zemrushe..dhe une di ta bej :) me pelqen shume se del shume i lehte ste rendon ne stomak..ka shije te mire ne goje hm..... :) na befte mire neve :p
 

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta
Përgjigje e: Byrek me presh

Aman mi gra, si i beni qe tju dalin rrumbullake petat, mua me dalin te shtremta :D
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Byrek me presh

ky nuk asht burek , duhet me tregue si behet brumi pastaj peta e hollë... hargji asht sipas shijes edhe mundesijes...me falni por , keshtu une mendeoj...
 

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta
Përgjigje e: Byrek me presh

Dua ta bej ne tepsi te rrumbullaket mer, po sikur nuk shkoj dakort me petat lol
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Byrek me, sode me gaz, djathe, vezePERBERESIT Me pete te bera vete (ose pete byreku mimoza nje pako) sode me gaz nga ajo qe eshte e zeze nje kanace djathe te bardhe 300gr veze 5 kokrra gjalp ose vaj sipas deshires krip sipas deshires

PERGATITJA

Marrim dhe thermojme djathin, pastaj taven e lyejme me vaj. .Pastaj i hapi 2 e nga dy petet duke i sperkatur vetem me djathin e bardhe,deri sa te na jene mbaruar petet te gjitha. Do ta presim byrekun ne copa copa sipas deshires. Pastaj do marrim vezet ,djathin,soden e gazuar, kripen dhe i perziejme te gjitha bashke. Te gjithe kete mase ja hedhim taves qe e kemi pergatitur dhe e leme per 15 minuta jashte furres qe ta thithin mire petet. E fusim ne furre dhe e pjekim ne temperaturen 170 grade. Kur te marri ngjyre te kuqeremte lart e poshte dhe te sigurohemi qe eshte pjekur nga poshte atehere duhet ta heqim nga furra. Mbasi e nxjerim nga furra e leme te ftohet dhe e presim perseri ne vendet qe e kemi prere me perpara.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Byrek me kos e veze
1 pako pete te thata te gatshme (kane rreth 20 pete )

1 bidon kos 1kg

6veze

8 luge djathe i bardhe i coptuar ose i grire

kripe ,vaj

PERGATITJA

Hedhim ne nje tepsi te vogel kosin i hedhim pakez uje dhe e perziejme mire e mire

vezet i thyejme dhe i tundim ne nje tas pastaj i hedhim te kosi dhe e perziejme mire e mire,,hedhim kripen dhe e perziejme perseri

Lyejme tepsine qe do bejme byrekun me vaj,,vendosim nje pete te thate poshte ,,marrim peten tjeter dhe e lyejme vetem nga njera ane me perzierjen e kosit,,e vendosim ne tepsi,,dhe keshtu vazhdojme me gjysmen e peteve

KETU e sperkasim tepsine me djathe te grire pastaj vazhdojme perseri me petet si procesi i meparshem derisa mbarohen te gjitha petet

,Kur bejme 4-5 pete te lyera e vendosura ne tepsi e sperkasim me vaj tepsine,

Pra i bie qe me vaj ta sperkasni tepsine 4-here

Pasi i perfundojme te gjitha petet e sperkasim tepsine me vaj,,dhe djathin e grire

KESHILLE, qe te dale byreku i shkrifet duhet qe ,7-8 petet e poshtme mos i zhysni shum me kos ,,pak me shume zhysni petet e siperme sepse petet poshte squllen me shpejt

Picet ne 250 -300 grade derisa te shkeputen anet e byrekur nga tepsia
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Byrek korce me kos e veze.


Miell varet se ne Çfare tepsie do e besh

.kripe.uje te vaket.niseshte.

Vaj.

Per mbushjen

:3veze.Kos nje tas mesatar.(mbushja behet sipas deshires me shume ose me pak gjelle.)kripe.vaj

-----------------

.Pergatitja

:ne nje tepsi te vogel hedhim mjellin.hapim nje grope ne mes dhe shtiem kripe dhe ujin e vaket.e punojme derisa te behet nje brume as i forte dhe as i bute.e leme brumin 10-15 min.nderkohe ne nje tas te madh hedhim kosin,vezet,kripen dhe pak vaj.i perzjejme derisa te behet nje mase e njetrajtshme e kosit me vezen.marim brumin dhe e ndajme ne 2 pjese.me pas keto pjese i ndajme ne 8 kulec te vegjel secilen pjese.i hapim kulecet e vegjel me nisheste sa madhesia e nje kapaku vazoje 2kg.8 petet e para, mbasi i kemi hapur i sperkasim me vaj.veme te paren hedhim vaj por jo shume.kete vaj e hapim ne te gjithe peten e vogel.veme peten tjeter siper te pares e sperkasim me vaj e keshtu me radhe deri ne peta e 8,por mbi peten e 8 do hedhim nisheste, e hapim peten sa madhesia e tepsise. Kjo pete behet me pak e trashe se peta e siperme qe te mos na dali gjella.lyejme tepsine me vaj dhe veme peten e hapur.i hedhim gjellen.hapim dhe pjesen tjeter te peteve, pra 8 kulecet e tjere dhe veprojme njelloj si me te parat.kete pete e hapim me te madhe se tepsia.veme peten ne tepsia .e mbledhim sa madhesia e tepsise dhe anet i shtypim qe mos na dale gjella.me pas bejme thembrat duke i futur anet brenda tepsise.me pas i shtypim me luge mbas tepsise por jo aq fort sa te cajme peten.me pas tepsine e sperkatim me vaj ose gjalpe dhe e hapim ne te gjith peten. E pjekim.e nxjerim nga soba,po ta duam te bute i veme tepsi siper.nese jo i veme nje pecete buke.ky lloj byreku behet dhe me gjelle te tjera.me laker turshi,me presh e kos,spinaq e kos,lempjeta e kos,me qepe te njoma e kos.me domate qepe e speca.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,177
Pikët
113
Përgjigje e: Byrek korce me kos e veze.

Hajt na Boft Mire :p
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Lakror me dy pete me kos e lempjeta
Perberesit

.miell.varet nga madhesia e tepsise.kos,lempjeta,2 duar ose nje tufe, pak piper i kuq,kripe,sode buke,uje i vakur.vaj,gjalpe per lyerje

.Pergatitja:

marim lempjetat,i pastrojme nga bishtat,i lajme dhe me pas ne nje tigan i grijme te holla.i shtojme kripe,vaj e pak piper i kuq.i skuqim e i shtojme pak uje sa te zbuten lempjetat.nderkohe zeme brumin.ne nje tepsi te vogel hedhim miellin ku hapim nje grope te vogel ,ketu hedhim pak sode,kripe,kos te holluar me uje.e punojme derisa te na behet nje brume mesatar.e leme 10-15min te mbuluar me nje pecete.pasi jane zbutur lempjetat i heqim nga zjari dhe i hedhim kos.(varet se me sa gjelle e doni lakrorin.)marim brumin e ndajme ne 2pjese.marim pjesen 1e punojme me miell dhe e hapim duke e sperkatur me miell.lyejme tepsine me vaj ane e mbane dhe ne mes,veme peten,e lyejme te gjithen me gjelle.hapim peten 2 si te paren.e veme ne tepsi.anet d te 2 peteve i ngjitim me njera tjetren qe mos na dali gjella.bejme thembrat nga lart.e lyejme me kos te pa holluar gjithe peten lart.e fusim e pjekim.kur e nxjerim nga soba e lyejm siper me gjalpe.i veme tepsi siper .sherbehet i ngrohte,jo i nxehte dhe jo i ftohte.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,177
Pikët
113
Përgjigje e: Lakror me dy pete me kos e lempjeta

Me Kosmaq Sa Di edhe ti te Gatuash o Sea Lum ai qe te ka ose do te marri :)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Lakror me dy pete me kos e lempjeta

2012, une dije flm shume .. por disa jane qe i gjeje dhe nga disa wb..!!

por me pelqen te haj dhe te dije çdo gje rreth guzhines.. hmm kjo eshte arsyja me shume :D
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Byrek te ndryshem me presh.....

Fjalen lepjeta kisha nja 20 vjet pa e degjuar....boooooooo...

Paskam ardhur ne temen e duhur -vdes per cdo lloj byreku. Vete nuk di te bej.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,550
Pikët
113
Përgjigje e: Byrek te ndryshem me presh.....

Byrek me presh kundermon vetem era,sipas shijes!
Me spinaq,djathe kackavall,te bardhe,mish te grire shijon.
Prasi hahet i gjalle me domate,tranguj vaj ulliri dhe kripe.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Byrek te ndryshem me presh.....burek me mish ..
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
56,363
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Byrek te ndryshem me presh.....

hmm yummy zagor…gjitheashtu byrek me spinaq jan te preferuarat e mia
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Byrek te ndryshem me presh.....
Orianna , edhe me spinaq jan shum te shishem , me pelqejne :)
 
Top